Vražda v Orient expresu

• USA Murder on the Orient Express (více)

To, co začíná jako luxusní jízda vlakem z Istanbulu do Londýna, se rychle promění v jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů, jaký byl kdy vyprávěn. Předloha Agathy Christie popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expresu kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým. Ve vlaku naštěstí nechybí jeden neobyčejný Belgičan s velkým knírem a dokonale pracujícími šedými mozkovými buňkami. A právě tento nejslavnější detektiv na světě, Hercule Poirot, musí závodit s časem, aby vyřešil smrtící hádanku dříve, než neznámý vrah znovu udeří. (CinemArt)

HonzaBez

Hercula Poirota má asi většina z nás spojeného s tváří Davida Suchota. Já tedy rozhodně. V tomto směru je toto modernější a o dost akčnější pojetí dost nezvykl. Ale na druhou stranu proč ne. Co mě rozhodně nadchlo byla celková výprava filmu a to počínaje kostýmy, přes honosné interiéry vlaku až po krásně nasnímané scenérie zasněžené horské krajiny. Ocenění zaslouží i hudba. Ač je tento detektivní příběh všeobecně známý, tohle nové ztvárnění rozhodně stojí za zhlédnutí. V kině je přitom ten vizuální rozměr ještě umocněn širokoúhlým plátnem, takže se podle mě nevyplatí odkládat to až na doma. ()

Triple H

Popcornová detektívka v rytme, ktorý ako keby vypadol z oka Nolanovi. Branagh nasadí na začiatku rýchle tempo, valí sa vpred a nepoľavuje napriek tomu, že má k dispozícii peniaze a hviezdnu hereckú zostavu snov. Mohol sa v atmosfére, psychológii, a postavách pitvať omnoho viac. Naopak ale opustil akékoľvek iné ambície než natočiť svižnú, moderne strihnutú a štýlovú žánrovú jednohubku. Žiadne spomalené zábery, žiadne dojemné montáže či zadumané hľadenie do prázdna, postavy načrtnuté jednoducho, povrchne a ide sa ďalej. Skrátka pedál na podlahe od začiatku do konca a aj hviezdy ako Penelope Cruz majú všehovšudy tak 20 replík. Nebol som uchvátený, ale zabavil som sa slušne a fakt sa mi páčila Doyleova hudba, bez ktorého by táto neobjavná a nastylovaná hodinka a pol emocionálne človeka asi úplne obišla. Pointa sa mi nepáči, príde mi príliš vykonštruovaná, ale to už je úskalie predlohy. Branagh hral veľmi dobre a určite mi bol sympatickejší ako Suchet, ktorý na mňa vždy pôsobil ako by sa práve vrátil z kolonoskopie. Kľudne pozriem aj podobne obsadené pokračovanie. ()

Motinski

Herecky bezchybné (hlavne Branagh ma milo prekvapil v úlohe Poirota), výprava nádherná a dialógy šlapali ako mali, Bohužiaľ, celý film uteká moc pomaly a veľa krát som sa pozrel na hodinky. Je to asi jediná väčšia výtka, ale značne opodstatnená lebo celkový dojem tým u mňa utrpel dosť. Škoda, potenciál bol obrovský, napriek tomu sa teším na pokračovanie. ()

chelseaman22

Komerčnímu zpracování románu Agathy Christie se nedostává toho, co obsahuje televizní seriál se Suchetem v roli hlavní. Od Poirota nečekejte klid a bystrý úsudek. Hollywoodská verze prezentuje Hercula jako notorika, který po práci chodí běhat. Žel bohu casting je tak příšerný, že obsazení Deppa do role zavražděného nemůže nikoho překvapit. Depp předvádí svůj standard, což znamená velké nic. A aby to bylo ještě horší, tak se divák nudí a vyčkává konce. A když na konci zjistí, že bude další pokračování - tentokráte na Nilu, tak je mu věru smutno. 11% Celosvětový příjem k 7. 3. 2018: $350,343,734, což je 6,4 násobek rozpočtu ()

VaHo

Otázka zní: "Která ze tří skvělých adaptací (tahle, ta s Davidem Suchetem, nebo ta Albertem Finneyem z roku 1974) je nejlepší? Nebyl bych dobrý detektiv, ale já prostě nevím. P.S. O prsa to vyhrává Suchet. Zatím. ()

Script

Trochu jsem si to představoval jinak. Čekal jsem, že si tento film dokáže uchovat jistý nadhled a že děj nevyzní hloupě. Bohužel ve filmu panovala akorát skvěle atmosféra, ale děj si zachoval stejné chyby jako ostatní detektivky. Předem se prozradí nějaký pachatel, dříve než dojde k vraždě konkrétní osoby a postavy po vraždě a před vraždou se budou chovat stejně blbě, budou se vyjadřovat naprosto nelogicky a vždy ve všech nakonec uvidíte magory, který si vyskakují na detektiva, který v tom vlaku ani vlastně neměl být. Vše vám dojde naprosto během chvilinky. Závěr není vůbec nijak překvapující, ale vyvolá ve vás naprosto smíšené pocity. Hudba od Patricka Doyla skvělá. Hezky vám z toho běhá mráz po zádech. Dokonce se zapíše do vaší paměti, že si na ní vzpomenete i po letech. ()

fantassia

Je to asi klasika, ale upřímně hrozná nuda a navíc mě rozčilovaly ty umělý chlupy na hubě hlavního protagonisty, pustila jsem si to na třikrát a i tak to nepomohlo. Poučení: když šlápneš do hovna, tak na dvakrát. ()

LiborGondek

Hercule Poirot Agathy Christie pro mne není žádnou neznámou. Dokonce toto není ani první Vražda v Orient expresu, kterou jsem viděl. Velmi pravděpodobně je to však nejdražší filmové provedení tohoto příběhu. Dlužno dodat, je to vidět v každé minutě. Film je dobře natočený, kvalitní, detaily jsou velmi propracované, zkrátka, dívá se na to dobře. Produkce si dala záležet také na výběru herců. Tedy až na jednoho, toho nejdůležitějšího. Kenneth Branagh a jeho podání legendárního belgického detektiva se absolutně neshoduje s mojí představou o něm. Američtí tvůrci Poirota ztvárnili dosti svérázným způsobem, nazval bych to "po americku". Nejen, že vypadá divně (ne snad proto, že to není David Suchet), on se ani jako Poirot nechová. Pochybuji, že by kdy tento podivín (který se nechce ani ušpinit) honil podezřelého a skákal při tom z patra do patra jak ninja. (Povinné) zastoupení alespoň jednoho afroameričana ve vlaku bylo jistě také náhodné. Shrnutí. Film velmi dobrý, Hercule Poirot spíše slabý. 70% ()

Lachtaan

Tak je to tu! Nejočekávanější rest předešlého roku konečně splněný a já mám po obrovských očekáváních trochu zamlžené pocity. Nechci přímo konstatovat, že by byl příběh (hlavně scénář) odfláknutý, Kenneth umí kvalitně hrát i filmy kočírovat. Jen jsem si nejnovější návrat do prostředí slavného Belgičana představoval trochu velkolepější a konkrétní film mnohem svižnější. Na stoprocent jsem si užil pouze pestré obsazení, kde jsem se kochal stále neutichajícím charismatem Johnnyho Deppa i krásou Daisy Ridley. O pár desítek procent méně už jsem byl spokojený s konečnou podobou tolik opěvovaného snímku. Snad nám Smrt na Nilu nabídne zde tak nevyužitý potenciál. ()

Tosi

Podezřelé z vraždy hrají sice samé herecké hvězdy, ale někdy na mě tohle zpracování působilo až směšně. Po hodině jsem si myslel, že to snad ani nezačne a zalomil jsem. Dotáhnul jsem to napodruhý, ale stejně mě emoce i napětí minuly, takže průměr. ()

BROKEN_

Velmi působivé. Kamera byla nádherná, to stejný vizuál. Kenneth Branagh v roli Hercule Poirota obstál skvěle. Film má hvězdné obsazení. Doufám že film Smrt na Nilu bude stejně dobrý jako tohle a klidně ještě lepší. Merci ()

viperDavid

Hodně jsem se těšil a o to víc jsem zklamaný. Murder on the Orient Express v nové podobě je zbytečný. Vytřískat z už vytřískanýho prostě nejde, nebo hodně složitě. ()

filmmovier

Takže nejdříve stížnosti: ze všech tří adaptací Orient Expresu, které za něco stojí, je tahle jednoznačně ta nejméně dobrá (a všimněte si, že jsem nenapsal nejhorší nebo nejslabší). Vadilo mi na ní jen několik málo věcí: zejména ten naprosto ohavný a neskutečně příšerný digitál, který byl opravdu příliš... očividný a i když prostředí vypadalo velice pěkně (a film tak působí neskutečně výpravně, což je zrovna u tohohle Poirota v pořádku), do adaptace klasické Agathy Christie se to fakt nehodí a trochu to kazilo dojem. Ten digitál tedy vlastně vůbec špatný není, ale sem se to nehodí a asi to fakt mohli udělat líp. Pak: venku je ukrutná kosa a přesto jsou všichni úplně v pohodě a půlka vyšetřování i samotné rozuzlení probíhá právě tam (něco takového by Hercule Poirot nikdy dobrovolně nepodstoupil a už vůbec by na mráz netahal krásné mladé mademoiselles). A tím se plynule přesouvám k samotnému monsieur Poirot, kterého Kenneth Branagh pojal opravdu velmi nezvykle - vůbec mi nesedlo, jak se Poirot procházel po střeše vlaku (byť jen asi čtyři vteřiny) a ten konec, kdy dokonce vzal do ruky zbraň a vypadal, že jí neváhá použít, mě už vyloženě nasral. Jinak ale... Keneth Branagh je velice, velice, velice dobrý Poirot. Místy ho pojal trochu nezvykle, ale ve výsledku to bylo fakt dobrý, vychutnával si to a podal skutečně výborný výkon. Hrát Poirota po Suchetovi (a navíc takhle brzo) je naprostá sebevražda, ale když přihlédnete k tomu, že NIKDO NIKDY už ho neztvární tak, jako DS, tak je to fakt výborný a já jsem si ho v té roli užíval. Překvapil mě, chlapec, a to ohromně - ta akce s vejci hned na začátku byla výborná a i na ten šílenej knír se dá po chvíli zvyknout a i když je skoro až k vlasům, nakonec zas tak blbě nevypadá. Jinak režie výborná, hudba naprosto skvělá a špičkové obsazení, které možná na první pohled není tak dobré, jako to ze sedmdesátých let, ale fantastický herecký koncert nepodává o nic menší, každý zazáží a každý je nezapomenutelný - ať už Depp, Willem Dafoe, Judi Dench, Derek Jacobi nebo Daisy Ridley (tu holku miluju čím dál víc) a naprosto famózní Michelle Pfeiffer. Takže výsledek? Až na ten digitál a Hercula s pistolí jsem nadšen a spokojen, nemám co jiného vytknout, fakt se to povedlo a černobílé flashbacky byly výborné. Na Smrt na NIlu se neskutečně těším. Žádný film už mě tak dlouho nenadchnul. PS: Ještě jsem nemluvil o těch akčních scénách.... byly asi tři a o celkové délce asi dvaceti jedna vteřin jich bylo přeci jen trochu moc. 90%. ()

ivan_drago

... Celou dobu čekám na nějaký pořádný zvrat, šokující odhalení, ale dočkáme se pouze takové usmíření... chybí mi napětí, stísněnost z toho, že jste prakticky odříznutí od veškeré civilizace... Na to jaký se sešel herecký ansámbl, tak je to tedy velmi nijaké a bez emocí... strojové... bez atmosféry... Doufám, že na Nilu to bude svižnější... ()

Jizni Tlapa

Mon ami...Jeden už by nevěřil, že může mít Hercule větší knírek a ejhle...on múže mít i šmrnc heterosexuála, zasazeného do skvěle propracovaného digitálu s výjimečnou kamerou. Nadhlavní a okénkové pohledy jsou fakt skvělé. Michelle a zbytek profláknuté bandy jsou už jen tak navíc... ()

Sfinkter

Tímto zpracováním zaspal Branagh dobu asi o 20 let, příběh měl být autentičtější a temnější, obzvláště příběh, který jako celek nedává žádnou logiku. ()

Johnny.ARN

Keď sa človek odosobní od Poirota z telky na ktorom sme vyrastali a príjme Kennetha, tak to celkom ide. Topové obsadenie, topový príbeh. Výprava nič moc, ale o ňu nešlo. Napätie sa udržalo a krásne na tom je, že aj keď vám v príbehu niečo ujde, nezúfajte. Poirot to na konci všetko pekne vysvetlí. A preto ho máme všetci radi. 4 z 5 ()

Mrkvič

Já snad tomu Branaghovi nakonec přijdu na chuť. Po Smrti na Nilu jsem musel dohnat i Orient expres. A jsem za to moc rád. Styl hodně podobný a tedy dost povedený. Některé akčnější pasáže (vlaku, mostu, laviny) jsou i lepší než pokračování na Nilu. Co je ale horší (a je důležitější), že nebylo dáno tolik prostoru některým postavám. Nil má přes dvě hodiny a těch pár minut bylo znát. Postavy byly všechny krásně vykreslené. Samotná zápletka je teda hodně přitažená za vlasy, ale ani mi to ve výsledku moc nevadilo. ()

PF 2020

30.09.2018

Artemis Fowl míří do kin

Artemis Fowl míří do kin

28.12.2017

Kenneth Branagh letos ohromně zabodoval s Vraždou v Orient expresu. Film už má na kontě 311 milionů dolarů a chystá se pokračování (Smrt na Nilu), Branagh si ale není jistý, jestli ho bude režírovat.… (více)