Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro, Brian Haley, Michael Milhoan, Lin Oeding, Jeremy Denzlinger, Sam Upton, Garret Sato, Tim Choate, Curtis Andersen, Seth Sakai, David de Vos, Precious Chong, Chad Morgan, Sean A. Mulvihill, Jeremy Gilbreath, Tak Kubota
  • Faidra

"Tak je už konečně někdo setřelte!" chtělo se mi řvát na adresu protivníků obou hrdinných pilotů. Pod vražednými pohledy spoludívajících jsem zachovala klid, který jsem ovšem porušila hysterickým smíchem při pohledu na k obraně se ihned zformující pearlharborskou základnu (každý absolvent středoškolského dějepisu ví, že japonské letectvo při útoku nachytalo U.S.Army se spuštěnými kalhotami, protože přes všechna varování možnost útoku nikdo nepřipouštěl) a na F.D.Roosevelta, vstávajícího z kolečkového křesla. Ale v tom smíchu mi bylo docela smutno z toho, že člověka jeho formátu používá přeslazená limonáda z druhé světové coby patetického šaška.(7.7.2007)

• Arachneuss

Možná jednou příjde den, kdy se Michael Bay vyhrabe z filmů typu: "Hej Michaeli, mám tady docela dobrej nápad a ucházející scénář. Oskara za to sice nedostanem, ale s tim velkym rozpočtem se z toho udělá kasovní hit a my všici budem v balíku. Co ty na to? - Ok, beru Jerry." Uznávam že většina jeho filmů (až na tupé Mizery, Armaggedon, ...) jsou hezčí průměr a docela dobré akčňáky plné odvahy a bla bla bla, ale taky by už mohl natočit něco pořádného, co MÁ alespoň ucházející příběh. Jinak ty dvě jsou za kvalitní bojové scény (u Baye rozumně efekty), blbého Ben Aflecka (jak již bylo řečeno v Team America) a fůru nelogických paskvilů (rejža asi místo hodin dějepisu klátil spolužačky na záchodcích).(22.8.2007)

Nerealistická kravina. Ovšem velice pěkná nerealistická kravina, alespoň v případě že nemáte na Micheala Baye vypěstovanou alergii. Bay dokazuje, že je zručným režisérem, avšak úzce zaměřeným pouze na coolové, zábavné fláky a dramatická poloha mu příliš nejde. I zlatý hřeb celého filmu - drtivý nálet na přístav je v Bayově podání coolová podívaná plná efektních výbuchů, krásných zpomalovaček a jiných videoklipových vychytávek. A teď, je to klad nebo ne? Obrazová stránka filmu je totiž opravdu velice pěkná, místy bych si troufal říct krásná, nabízí se však zásadní otázka, zda se všudypřítomná obrazová krása k válce vůbec hodí. Moje odpověď zní 'v Bayově podání ano'. Pearl Harbor se vám může líbit, pokud zkousnete že nejde o opravdový válečný snímek, nýbrž o další popcornovou Bayárnu, akorát natočenou podle skutečné historické události. Jestli se přenesete přes tohle, pak již nejpíš snadno strávíte i nepříliš vyvedenou milostnou zápletku, toporné herecké výkony a limonádový závěr, vymyšlený patrně hlavně kvůli americkému publiku. To aby americký lid nebyl na pochybách, jeslti to těm Japoncům natřeli, nebo ne. 70%(29.10.2007)

Jak jsem tenhle film viděl poprvé, tak jsem byl velice spokojený a nadchnutý způsobem jakým to M. Bay natočil a tak jsem na Vánoce koupil jako dárek pro mamku VHS s tímto filmem(ehm, tak trošku to byl dárek i pro mne:-)), a nemohl jsem se dočkat až to znovu uvidím. Začátečním soundtrackem "there you´ll be" jsem se z ničeho nic rozbrečel jelikož ten soundtrack měl totálně famózní grády.... a celý film jsem tím pádem prožíval 4x intenzivněji. (nemluvím o konci kde měl stejný výsledek jak na začátku..) Film v mých očích je kouzelný a proto dávám 5 hvězdiček....(12.3.2006)

Nudný a předvidatelný milostný příběh s toporným Affleckem a sympatickým Hatrnettem je střídán perfektně natočenými akčními scénami - tím jediným co Michael Bay umí. Ty ale nedokážou zaplnit téměř tříhodinovou stopáž, takže jsou střídány nudnými pasážemi s prázdným povídáním plným neuvěřitelných a velmi kýčovitých dialogů. Navíc se nemůžu zbavit dojmu, že tenhle film fandí válce a americké armádě víc, než by bylo zdrávo a ani trochu se mi to nelíbí.(23.7.2013)

• Ben Affleck

• - Když je Rafe (Ben Affleck) v Británii sestřelen, ještě za letu pistolí rozstřílí víko u letadla, protože mu nešlo otevřít. Když později vypráví, jak se zachránil, víko bylo nepoškozené a šlo normálně otevřít. (ELBobes)

• - Jedna ze stíhaček P-40B díky umístění v opravárenském hangáru přežila japonský útok a dnes je jediným letuschopným exemplářem této verze. Je součástí sbírky válečných veteránů v britském Duxfordu. (Foxhound#1)

• - Pro natáčení byly použity 4 stíhačky P-40 Warhawk, 1 verze E a 3 verze N. V době útoku na Pearl Harbor však tamní základny disponovaly staršími verzemi P-40B a C, které měly jiné uspořádání výzbroje a tvary draku. (Foxhound#1)