Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro, Brian Haley, Michael Milhoan, Lin Oeding, Jeremy Denzlinger, Sam Upton, Garret Sato

Aneb když Michaelu Bayovi přestali stačit dva černí ukecaní policajti a když si znovu plácl s Benem Affleckem, který měl zatěžkávací zkoušku v akčním velkofilmu právě u Baye (Armageddon). Ačkoliv se dá spekulovat, jaké housle tu herci (nutno podotknout, docela slušně vybraní) v téhle monumentální válečné fresce vůbec hrají. Hrdá Amerika ztrácí svou nevinnost, trikaři z ILM se utrhávají ze řetězu. Ale postupně. K Pearl Harboru jsem se vrátil po několika letech. Nelituju, ač ta délka je smrtící. A vlastně stále platí to, co před lety. K Bayovi prostě to úsměvné filosofování, dospívání v muže, pseudohistorická velkolepost, barvotiskovost, přeslazená romantika a totální americký patriotismus (Brit k Američanovi: „Jestli je víc Američanů takových, jako jste vy, Bůh pomáhej našim nepřátelům.“) patří. A pokud divák není totální cynik, přežije to, dokonce mu to místy bude velmi příjemné. Příběh je jednoduchý, o triviálnosti a povrchnosti bych ale zas tolik nemluvil (ani v případě odbytého japonského plánování a amerického velení – nikdo tu snad nečekal lekci z historie). Jakmile zazní první výbuch, divák si „užívá“ všudypřítomný chaos, explodující lodě, vzdušné souboje, zátěžový test pro nemocnici a topící se námořníky. Všechno je to natočené mistrovskou rukou, samozřejmě v dokonalých barvách a bez těch škaredých záběrů (utrhané končetiny atp.). Naopak záběrů zalitých sluncem a těch vymazlených nejen na prapor s hvězdami a pruhy je tu tolik, že místy divák musí smeknout (kameraman John Schwartzman zaválel). Potěší i epická a maximálně romantická hudba Hanse Zimmera, své s palcem nahoru odvedli i zvukaři. Válka jinak, válka jako vizuální show. Pod pečlivým dohledem Jerryho Bruckheimera!!(30.8.2015)

Milostny trojuhelnik si mohli filmari odpustit, stejne jako pateticke sceny - ale to by pak na nem nevydlelai ty stovky milionu, ktery potrebujou, ze?... Scena japonskeho naletu na PH je ovsem strhujici a sveho druhu jedinecna. Musim se ale priznat ze japoncici jsou mi sympatictejsi a tudiz se mi libi dvojnasob jak jim daj na pr*** ;)(7.9.2003)

Dobrý film, který je bohužel jen slušným filmem. Akce Michaela Baye je skvělá, ale nezachrání všechno. Osobně mě Kate Beckinsale moc nenadchla. Harnet a Affleck podávají své normální výkony. Nálet japonských nul na nepřipravenou americkou armádu patří mezi nejlepší válečné scény posledního desetiletí a padající bomba je super nápad, který osvěží jednoduché bombardování(a to nemluvím o torpédech pod nohami jako by někdo útočil mezi vašimi prsty u nohou... tak blízko a přitom tak daleko....). Hudba je naprosto geniální a do světa udělá určitě větší díru než film.(19.6.2004)

Nerealistická kravina. Ovšem velice pěkná nerealistická kravina, alespoň v případě že nemáte na Micheala Baye vypěstovanou alergii. Bay dokazuje, že je zručným režisérem, avšak úzce zaměřeným pouze na coolové, zábavné fláky a dramatická poloha mu příliš nejde. I zlatý hřeb celého filmu - drtivý nálet na přístav je v Bayově podání coolová podívaná plná efektních výbuchů, krásných zpomalovaček a jiných videoklipových vychytávek. A teď, je to klad nebo ne? Obrazová stránka filmu je totiž opravdu velice pěkná, místy bych si troufal říct krásná, nabízí se však zásadní otázka, zda se všudypřítomná obrazová krása k válce vůbec hodí. Moje odpověď zní 'v Bayově podání ano'. Pearl Harbor se vám může líbit, pokud zkousnete že nejde o opravdový válečný snímek, nýbrž o další popcornovou Bayárnu, akorát natočenou podle skutečné historické události. Jestli se přenesete přes tohle, pak již nejpíš snadno strávíte i nepříliš vyvedenou milostnou zápletku, toporné herecké výkony a limonádový závěr, vymyšlený patrně hlavně kvůli americkému publiku. To aby americký lid nebyl na pochybách, jeslti to těm Japoncům natřeli, nebo ne. 70%(29.10.2007)

Americký nacionalizmus nepozná hraníc,tak ako Michael Bay!Snímok plný akcie,romantiky a dramatu!Brilantne spracované dielo..!Príbeh donúti plakať,premýšľat...Počas útoku na Pearl Harbor mi behal mráz po chrbte,tak ako keď sa chytil zbrane Cuba Gooding Jr.Skvelé herecké obsadenie,hudba dotvára filmu spávny efekt a nesmierne SKUTOČNÝ zážitok!(10.11.2007)

• - USS Arizona byla "smrtelně" zasažena už na začátku náletu a velmi rychle se potopila do hloubky přibližně 12 metrů. Ve filmu však Dorie Miller na člunu projíždí přístav po náletu, přičemž je vidět přední část lodi s nápisem Arizona několik centimetrů nad hladinou. (vika.evil)

• - Při záběrech z nemocnice (1:46 DC) sestra Evelyn (Kate Beckinsale) zastavuje vojákovi tepenné krvácení prsty pravé ruky, poté se celá otáčí, střih na vojákovu hlavu, prsty jsou zde vidět, střih, sestra se otáčí zpět a podává doktorovi svorku pravou rukou a poté opět pravá ruka držící tepenné krvácení. (Topper.H)

• - Natáčení probíhalo v Texasu, Pearl Harboru, Los Angeles, Mexiku, ve Velké Británii a v Honolulu. (reich)