Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro, Brian Haley, Michael Milhoan, Lin Oeding, Jeremy Denzlinger

Bayov ďalší kolos, tentokrát trošku viac presladený a som rád, že odvtedy do podobnej rieky neskočil, lebo mám taký dojem, že občas sa v nej aj dramaticky začal topiť. Predchádzajúci 'Armageddon', zameraný viac na sci-fi a triky, no mne ponúkol viac dojemnejšie momenty ako tento snílkový epos. Ostatné však funguje ako hodinky, keď to celé prestane byť jemná, dojemná dráma, Bayov motor na zábavu sa opäť roztočí na plné obrátky a tak je to až do konca. 75%.(5.3.2006)

US patriotismus v míře převeliké, láska obrovská a ke všemu díky milostnému trojúhelníku zašmodrchaná, herecké výkony nijaké a to celé zabalené v Bayově trademarkovém agresivním režijním stylu aneb kravina, která nakonec dopadla lépe než by se mohlo na první pohled zdát. Především díky úžasné scéně samotného náletu na přístav Pearl Harbor. První výraznější (a nikoli poslední) Bayův krok vedle.(26.4.2005)

Milostny trojuhelnik si mohli filmari odpustit, stejne jako pateticke sceny - ale to by pak na nem nevydlelai ty stovky milionu, ktery potrebujou, ze?... Scena japonskeho naletu na PH je ovsem strhujici a sveho druhu jedinecna. Musim se ale priznat ze japoncici jsou mi sympatictejsi a tudiz se mi libi dvojnasob jak jim daj na pr*** ;)(7.9.2003)

• Faidra

"Tak je už konečně někdo setřelte!" chtělo se mi řvát na adresu protivníků obou hrdinných pilotů. Pod vražednými pohledy spoludívajících jsem zachovala klid, který jsem ovšem porušila hysterickým smíchem při pohledu na k obraně se ihned zformující pearlharborskou základnu (každý absolvent středoškolského dějepisu ví, že japonské letectvo při útoku nachytalo U.S.Army se spuštěnými kalhotami, protože přes všechna varování možnost útoku nikdo nepřipouštěl) a na F.D.Roosevelta, vstávajícího z kolečkového křesla. Ale v tom smíchu mi bylo docela smutno z toho, že člověka jeho formátu používá přeslazená limonáda z druhé světové coby patetického šaška.(7.7.2007)

• salahadin

Jako bych pil Molotovův koktejl...! Tohle je pouťová atrakce, točí se, točí se, stoupá, klesá, pořád rychleji a mně je špatně, měl jsem skvěle ochucené kuře na kari a nechci, aby skončilo pouťovákovi ve vlasech. Co teď? Doufám, že přijde konec, ale ne! Ten žvást pokračuje a ještě závratnějším tempem. Říkám si: dobře ty pouťováku mizernej, máš to mít. Bleee." A je to venku. Pouťovák má parádní paruku a já se běžím najíst něčeho jiného. Sakra já myslel, že satiry točí Pythoni!! Řeknu vám, kdyby vystřihli VŠECHNO do náletu, celej ten milostnej mišmaš (nic míň originálnějšího by nebylo?, americké pojetí lásky = po 1. setkání si slíbí nekonečnou lásku až za hrob, ale ouvej, slova jako "strašně tě miluju" jsou hezká po 15 letech manželství a jsou i cennější), ty pohodový hláškující amíky, kdyby vystřihli všechno po náletu (pofoukáníčko amerických bolístek, tak aby film neskončil špatně pro USA), tak bych dal 1*. Kdyby nálet nezfilmoval Bay, ale Greengrass, věřím, že za poloviční prachy to natočí 2x líp. Tento film skutečně není o Pearl Harboru, tenhle film je ikonou Bayovy, Bruckheimrovy (potažmo celé hollywoodské) dětské naivnosti a je pouze a jen o "Američanech" a pouze a jen pro Američany. Tak původně jsem chtěl dát 1* aspoň za to, že jsou Japonci fakt šikmoocí, což je asi jediná historická spojistost se skutečným masakrem v Pearl Harboru. Kdyby tomu dali jiný název...třeba Dobytí horní heršpické hospody psíkem Pajdou, dám možná 1 hvězdu za povedenou satiru. A ten černoch, co se nakonec přece jen postaví ke kulometu a hned sejme letadlo a začně vítězoslavně vřískat.......no comment.(24.10.2006)

• - Při záběrech z nemocnice (1:46 DC) sestra Evelyn (Kate Beckinsale) zastavuje vojákovi tepenné krvácení prsty pravé ruky, poté se celá otáčí, střih na vojákovu hlavu, prsty jsou zde vidět, střih, sestra se otáčí zpět a podává doktorovi svorku pravou rukou a poté opět pravá ruka držící tepenné krvácení. (Topper.H)

• - 12-sekundová scéna výbuchov lodí stála 5 500 000 $, vďaka čomu patrí medzi najdrahšie scény v histórii filmu. (Bruce0659)

• - Na pľaci pri natáčaní tohto filmu sa prvýkrát stretli neskorší manželia Ben Affleck a Jennifer Garner. Ben Affleck však v tom čase randil s Jennifer Lopez, preto vtedy ešte žiadna iskra medzi dvojicou nepreskočila. (martin1m2)