Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro, Brian Haley, Michael Milhoan, Lin Oeding, Jeremy Denzlinger, Sam Upton, Garret Sato, Tim Choate, Curtis Andersen, Seth Sakai, David de Vos, Precious Chong
  • salahadin

Jako bych pil Molotovův koktejl...! Tohle je pouťová atrakce, točí se, točí se, stoupá, klesá, pořád rychleji a mně je špatně, měl jsem skvěle ochucené kuře na kari a nechci, aby skončilo pouťovákovi ve vlasech. Co teď? Doufám, že přijde konec, ale ne! Ten žvást pokračuje a ještě závratnějším tempem. Říkám si: dobře ty pouťováku mizernej, máš to mít. Bleee." A je to venku. Pouťovák má parádní paruku a já se běžím najíst něčeho jiného. Sakra já myslel, že satiry točí Pythoni!! Řeknu vám, kdyby vystřihli VŠECHNO do náletu, celej ten milostnej mišmaš (nic míň originálnějšího by nebylo?, americké pojetí lásky = po 1. setkání si slíbí nekonečnou lásku až za hrob, ale ouvej, slova jako "strašně tě miluju" jsou hezká po 15 letech manželství a jsou i cennější), ty pohodový hláškující amíky, kdyby vystřihli všechno po náletu (pofoukáníčko amerických bolístek, tak aby film neskončil špatně pro USA), tak bych dal 1*. Kdyby nálet nezfilmoval Bay, ale Greengrass, věřím, že za poloviční prachy to natočí 2x líp. Tento film skutečně není o Pearl Harboru, tenhle film je ikonou Bayovy, Bruckheimrovy (potažmo celé hollywoodské) dětské naivnosti a je pouze a jen o "Američanech" a pouze a jen pro Američany. Tak původně jsem chtěl dát 1* aspoň za to, že jsou Japonci fakt šikmoocí, což je asi jediná historická spojistost se skutečným masakrem v Pearl Harboru. Kdyby tomu dali jiný název...třeba Dobytí horní heršpické hospody psíkem Pajdou, dám možná 1 hvězdu za povedenou satiru. A ten černoch, co se nakonec přece jen postaví ke kulometu a hned sejme letadlo a začně vítězoslavně vřískat.......no comment.(24.10.2006)

Dobrý film, který je bohužel jen slušným filmem. Akce Michaela Baye je skvělá, ale nezachrání všechno. Osobně mě Kate Beckinsale moc nenadchla. Harnet a Affleck podávají své normální výkony. Nálet japonských nul na nepřipravenou americkou armádu patří mezi nejlepší válečné scény posledního desetiletí a padající bomba je super nápad, který osvěží jednoduché bombardování(a to nemluvím o torpédech pod nohami jako by někdo útočil mezi vašimi prsty u nohou... tak blízko a přitom tak daleko....). Hudba je naprosto geniální a do světa udělá určitě větší díru než film.(19.6.2004)

US patriotismus v míře převeliké, láska obrovská a ke všemu díky milostnému trojúhelníku zašmodrchaná, herecké výkony nijaké a to celé zabalené v Bayově trademarkovém agresivním režijním stylu aneb kravina, která nakonec dopadla lépe než by se mohlo na první pohled zdát. Především díky úžasné scéně samotného náletu na přístav Pearl Harbor. První výraznější (a nikoli poslední) Bayův krok vedle.(26.4.2005)

Božský Michael počtvrté! V první půlce vykouzlí krásnou romanci s podmanivě melancholickou hudbou Hanse Zimmera, v té druhé se zase vytasí s tou nejbrutálnější demolicí vůbec - Pearl Harbor se zmítá v příšerných mukách, nebe osvětlují monstrózní výbuchy promakané do detailů a celým bojištěm se v neskutečných kamerových záběrech míhají nepřátelské letouny. V této bezmála třiceti minutové akční sekvenci jsou desítky momentů, které Vás katapultují z křesel, abyste se do nich zase s nevěřícně uhranutým pohledem vrátili. Vše je prosázené Bayovými typickými záběry a také samozřejmě nezbytným vlastenectvím. Za Daredevila bych Benu Affleckovi nepřihrál ani párek v rohlíku, pod vedením Pána akce se však zase stává obstojným hercem. Ukázkový milostný trojúhelník. A písnička There You'll Be mohla zaznít snad jenom zde. A nemyslím si, že se propojení explozivní akce s romantickými pohledy a slovy nepovedlo. Neuškodilo by pouze vystříhat trochu toho patriotismu. Zažil jsem pocity krásy, lásky, marnosti, odhodlání, zoufalství, oněmění a melancholie. Impulzivní Bay znovu dokázal, že filmy obřích parametrů točit umí! 140 miliónů dolarů(rozpočet)/449,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(9.11.2007)

• flanker.27

Aneb historie po americku. Nebudu se k svému hodnocení téhle drahé srandy prokousávat postupně. Film je to přímo mizernej a to mu ještě fandím. Ne že bych čekal malbu od Rembrandta, ale tuhle mazaninu by na koleně spíchlo každý filmařský nedochůdče. Vstoupíte (nebo spíš jste vstoupeni) do děje tím, že vám předvedou, jak ti stateční hrdinové již od mala šlapali pěkně za svým a bili se jeden za druhýho. Pak střih, pár scén leteckýho výcviku, kde si oba počínají tak, že by je i nejsenilnější důstojník okamžitě vyrazil (což Doolittle, zde instruktor stíhačů, neudělá - BTW Alec Baldwin Doolittlea nepřipomíná ani z rychlíku, ale Američané v tomhle filmu musí všichni vypadat dokonale sportovně a sveřepě, podobně je to s Rooseweltem a koneckonců i Jamamotem), a pak hurá do války, teda alespoň pro jednoho heroa, toho, co se právě zamiloval. Nezůstaneme ušetřeni dojemného (ale mravného!!!!) loučení a hovorů na téma láska a povinnost. Až potud opakování klasického hollywoodského schématu (ne že by to pak bylo originální, celý film máte dojem, že jste tuhle cukrovou vatu už někdy jedli). Není třeba dál rozpitvávat stupidní zápletku, jen tolik, že domělý mrtvý se zázračně vrátí v předvečer útoku, pohádá se s kámošem, co mu podle něj přebral holku, ale pod tíhou okolností a těhotenství se zas musejí dát do hromady, protože, světe div se, Japonci jsou tady. Podle tandemu Bay + Wallace je zřejmě historie jen jakýmsi prvotním návrhem, který je třeba dále dopracovat. Ze skutečných reálií se diváku dostane jen pár útržků (je to jako dělat koláč s rozinkami, ovšem místo těsta použijete beton. Rozinky ovšem ponecháte a můžete pak každýmu tvrdit, že právě to značí, že je to koláč). Jaksi není vůbec zřejmo, proč k útoku došlo, jaký byl japonský záměr, proč byli Američané tak neuvěřitelně slepí. Nijak mě neohromila ani technická stránka filmu. Stojící řady P-40 jsou tak evidentní makety, že to až bolí, japonské lodě rozhodně nejsou japonské druhoválečné, např. letadlové mají paluby v úhlu, můstky na nesprávné straně, asi proto je vidíme jen v minimálních záběrech (použila se některá současná americká), stejně je na tom většina amerických lodí v přístavu, tedy ty které nejsou makety či animace. Scéna náletu a explozí na palubě čtyř u sebe stojících lodí (pravděpodobně torpédoborce třídy Spruance postavené v 70. letech) se opakuje asi třikrát z různých úhlů, přitom jde o jeden z nejtrapnějších záběrů vůbec, jak z béčkového akčňáku. A pak vzdušné souboje. Jde zejména o honičku našich boys se svými protějšky na zerech, kdy se jim podaří, je to tak kůl, navést Japonce proti sobě tak, že se posrážejí. Až na to, že - ále, je to v komentu uživatele Hans_Fiala. Aby citlivé srdce amerického diváka nezůstalo poraněno, musela se ještě dolepit Doolittleova odplata, zobrazená jako nevětší čin v dějinách lidstva, a jíž se samozřejmě na bombardérech účastní i naši hoši od stíhačů(?). V závěru pak, asi aby toho nebylo za ty peníze málo, se ještě dočkáme zcela debilní přestřelky s japonskou hlídkou, vedenou podle pravidel I'm American so I'm bulletproof, a aby se vyřešila naše zápletka, jeden musí z kola ven. samozřejmě Hartnett, Affleckovu smrt by autor nepřežil. Nakonec ještě mravní ponaučení o tom, jak Amerika obstála ve zkoušce a poklidný středozápad s rodinnou idilkou. Scénář se zmítá v křečích, obvykle se složité hovory odehrávají přes boha, hrdinové jsou tak nevýrazní, že mi došlo až po pěti minutách, že odešli ze scény (nebo že se zase vrátili), nejvýraznějším charakterem je koktavec, Baye asi po pěti stranách přestala bavit historická literatura a řekl si, že to zvládne líp. Co se výpravy týče, skoro 40 let stará Tora! Tora! Tora! vypadá asi tak desetkrát přesvědčivěji. Není přítomna jakákoli záporná, či alespoň rozporuplná postava. Všichni jsou to pohodoví pohlední hoši a milují se navzájem. Tedy pravda jeden Angličan, co se objeví na plátně, narozdíl od Amíků není hezoun pohodář, zřejmě je unavený a ani trochu hrdinský. Ne soudruzi, tohle není Jim Beam, tedy Pearl Harbor.(15.10.2005)

• - Ve filmu létají americké stíhačky typu P-40E, ale v době útoku na Pearl Harbor byla hlavní americkou stíhačkou typ P-40C. Rozdíl je ve výzbroji, E mělo 6 kulometů kalibru 0.50 v křídlech, C měla dva kulomety ráže 0.50 nad motorem střílející synchronizovaně přes vrtuli a 4 kulomety ráže 0.30 v křídlech. Použité letouny jsou z pozdější doby. (vika.evil)

• - Na pľaci pri natáčaní tohto filmu sa prvýkrát stretli neskorší manželia Ben Affleck a Jennifer Garner. Ben Affleck však v tom čase randil s Jennifer Lopez, preto vtedy ešte žiadna iskra medzi dvojicou nepreskočila. (martin1m2)

• - Premiéra filmu se konala na lodi USS John Stennis kotvící v Pearl Harbor. (HellFire)