Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro, Brian Haley, Michael Milhoan, Lin Oeding, Jeremy Denzlinger, Sam Upton, Garret Sato, Tim Choate, Curtis Andersen, Seth Sakai, David de Vos
  • Faidra

"Tak je už konečně někdo setřelte!" chtělo se mi řvát na adresu protivníků obou hrdinných pilotů. Pod vražednými pohledy spoludívajících jsem zachovala klid, který jsem ovšem porušila hysterickým smíchem při pohledu na k obraně se ihned zformující pearlharborskou základnu (každý absolvent středoškolského dějepisu ví, že japonské letectvo při útoku nachytalo U.S.Army se spuštěnými kalhotami, protože přes všechna varování možnost útoku nikdo nepřipouštěl) a na F.D.Roosevelta, vstávajícího z kolečkového křesla. Ale v tom smíchu mi bylo docela smutno z toho, že člověka jeho formátu používá přeslazená limonáda z druhé světové coby patetického šaška.(7.7.2007)

Michael Bay se snažil zahrát si na Camerona, ale tvrdě narazil: z velkého blockbusteru totiž vymizel veškerý dramatický oblouk podpořený solidním hereckým ansámblem a zůstalo čiré megalomanství = střílí to, bouchá to, ale zároveň si to hraje na něco, co to není. Bay není Cameron, Bay je hračička, který umí natočit akční scény. Affleck je bohužel dřevo a romantická zápletka funguje leda na teen dívenky. Ve výsledku hodně rozporuplný film, ze kterého jsou vlastně v rozpacích úplně všichni. Jak váleční nadšenci, tak Bayovi fandové.(21.6.2005)

Nevycházím z údivu nad tím, že jsem tuhle Bayovu vizuálně přesycenou, pro oko a na efekt navoskovanou, nezastíraně amerikanistickou a sentimentem čpící rozmáchlost opomenul ohodnotit! Vždyť ji mám tak rád! Pokaždé si tu do prsou se bijící milostnou zápletku nadsazenou do nebetyčných výšin "červenoknihovního" sentimentu, která připomíná načančanost a kašírovanost starých dobrých hollywoodských melodramů, rád přetrpím jen kvůli čisté rozkoši z výstavby, provedení, epičnosti a kolosálnosti napadení Pearl Harboru. To je vskutku maxi-sekvence hodná nesmrtelnosti.(8.2.2009)

Příběh o lásce během války neni zase tak úplně mimo mísu, protože si to skvěle sekunduje. A hlavně, trio herců to zvládá naprosto na jedničku. Pod vedením puntičkáře Michaela Baye, s hudbou Hanse Zimmera a s desítkou dalších výborných herců je to strhující a emocionální podívaná. Útok na Pearl Harbor snad ani nejde slovy popsat a tři hodiny stopáže uteče jako voda. Film je to pěknej a na konci jsem uronil slzu.(8.5.2012)

Pearl Harbor je horská dráha citů a emocí. Nepůjdu do detailů zápletky, protože tohle je film, který musíte vidět. Nicméně, řeknu Vám, to co uvidíte v Pearl Harboru, na to nikdy nezapomenete. Toto není Ryan. Pearl Harbor jde jak romantickou, tak válečnou stezkou. Na film jsou různé názory, jedni jej zatracují, druzí vynášejí do nebes. Já patřím do té druhé skupiny. Určitě nezůstane u jednoho shlédnutí. Musím si to pustit ještě jednou.(20.9.2005)

• - Pro natáčení byly použity 4 stíhačky P-40 Warhawk, 1 verze E a 3 verze N. V době útoku na Pearl Harbor však tamní základny disponovaly staršími verzemi P-40B a C, které měly jiné uspořádání výzbroje a tvary draku. (Foxhound#1)

• - Když se podíváme na letovou palubu letadlové lodi USS Hornet (CV-8), ze které odstartovali Doolittlovi chlapci s B-24 Mitchell k náletu na Japonsko, je vidět, že je asfaltová. Letadlové lodě v té době měli však dřevěné letové paluby. (Mr.Hudson)

• - O roli zdravotní sestřičky Evelyn se ucházela také Charlize Theron. (jenik71)