Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro, Brian Haley, Michael Milhoan, Lin Oeding, Jeremy Denzlinger, Sam Upton, Garret Sato, Tim Choate, Curtis Andersen, Seth Sakai, David de Vos, Precious Chong
  • paascha

Jediné, co je v téhle americké pompézní kravině pěkné, jsou ta letadla. Ale na to, že jde film, popisující největší letecký útok na USA, je jich tam žalostně málo, zato slzopudných limonádových scén, vzdychavých výlevů a jiných klišé je tu jako asiatů v Praze (počítám i naše východní sousedy:))). Takže je to jen pitomý velkofilm, u nějž je dopředu jasné oč jde, jak to dopadne a kdo vyhraje. Nuda(18.12.2011)

Velmi příjemný válečný film, jen té romantiky tam je až trochu příliš. Mimochodem: Potěšilo mne, že více než 10 uživatelů si stěžuje na vykradení scénáře Tmavomodrého světa zlými muži z Holywoodu (jen komentář uživatele Járy Cimrmana jsem zatím nenašel)... Spíše bych tvrdil, že jde - ve válečných scénách - o remake slavného snímku Tora! Tora! Tora!, akorát s dokonalejší trikovou technikou. Trailer: http://www.csfd.cz/film/545-pearl-harbor/videa/(14.3.2009)

Základní dojem z filmu Pearl Harbor: „válka je krásná“, resp. „Válka v tomto filmu vypadá krásně“. Bay připravil vizuálně fantastickou scénu přepadení: vybuchující lodě, zpomalené záběry, dlouhé panoramatické nájezdy kamery, dynamická, popř. vzletná a hrdinská hudba. Dívá se na to dobře, ovšem hrůzy války to příliš neevokuje. Spíše to vypadá jako počítačová hra a při každé efektní explozi má divák skoro chuť zařvat: „Jo, skvělý!“ Při sledování války podle Baye vynikne genialita pojetí války podle Spielberga. Stačí srovnat klišovité umírání v havajské nemocnici a syrové a nesmírně působivé umírání v Ryanovi. Jak by vypadala invaze v Normandii podle Baye si ani nechci představit. Pokud ovšem přijmeme, že se zde jedná o válku efektní a ne hrůznou, je to dobrá zábava (jak šíleně to slovo zní). Hlavním problémem je délka filmu. Milostný románek z první hodiny se mi líbil více než v podobně strukturovaném Titaniku (nejdřív láska, pak akce), ale hodinu to trvat nemuselo. Zcela nadbytečná mi přijde poslední půlhodina, nálet na Tokio – ten film měl skončit zničením přístavu (takhle Amíci mohou odcházet z Pearl Harboru s pocitem „ to jsme to těm Japončíkům nandali“ – pro historiky je ta věta skoro až vtipná). Líbila se mi postava Toma Sizemora (podobnýho řízka si střihl už v Ryanovi a v Sestřeleném jestřábovi). Naopak silně nadbytečná až trapná byla postava Cuby Goodinga Jr. Když mu kdosi říká „jsme na vás hrdí“ a když on pak říká umírajícímu veliteli „vycvičil jste nás dobře pane, všichni jsou na svých místech, pane“, tak se mi chvějí prsty, s jakou radostí bych tyhle kecy vystřihl. Podobně trapný mi přišel pan prezident Jon Voighta.(7.7.2003)

Aneb když Michaelu Bayovi přestali stačit dva černí ukecaní policajti a když si znovu plácl s Benem Affleckem, který měl zatěžkávací zkoušku v akčním velkofilmu právě u Baye (Armageddon). Ačkoliv se dá spekulovat, jaké housle tu herci (nutno podotknout, docela slušně vybraní) v téhle monumentální válečné fresce vůbec hrají. Hrdá Amerika ztrácí svou nevinnost, trikaři z ILM se utrhávají ze řetězu. Ale postupně. K Pearl Harboru jsem se vrátil po několika letech. Nelituju, ač ta délka je smrtící. A vlastně stále platí to, co před lety. K Bayovi prostě to úsměvné filosofování, dospívání v muže, pseudohistorická velkolepost, barvotiskovost, přeslazená romantika a totální americký patriotismus (Brit k Američanovi: „Jestli je víc Američanů takových, jako jste vy, Bůh pomáhej našim nepřátelům.“) patří. A pokud divák není totální cynik, přežije to, dokonce mu to místy bude velmi příjemné. Příběh je jednoduchý, o triviálnosti a povrchnosti bych ale zas tolik nemluvil (ani v případě odbytého japonského plánování a amerického velení – nikdo tu snad nečekal lekci z historie). Jakmile zazní první výbuch, divák si „užívá“ všudypřítomný chaos, explodující lodě, vzdušné souboje, zátěžový test pro nemocnici a topící se námořníky. Všechno je to natočené mistrovskou rukou, samozřejmě v dokonalých barvách a bez těch škaredých záběrů (utrhané končetiny atp.). Naopak záběrů zalitých sluncem a těch vymazlených nejen na prapor s hvězdami a pruhy je tu tolik, že místy divák musí smeknout (kameraman John Schwartzman zaválel). Potěší i epická a maximálně romantická hudba Hanse Zimmera, své s palcem nahoru odvedli i zvukaři. Válka jinak, válka jako vizuální show. Pod pečlivým dohledem Jerryho Bruckheimera!!(30.8.2015)

Dobrý film, který je bohužel jen slušným filmem. Akce Michaela Baye je skvělá, ale nezachrání všechno. Osobně mě Kate Beckinsale moc nenadchla. Harnet a Affleck podávají své normální výkony. Nálet japonských nul na nepřipravenou americkou armádu patří mezi nejlepší válečné scény posledního desetiletí a padající bomba je super nápad, který osvěží jednoduché bombardování(a to nemluvím o torpédech pod nohami jako by někdo útočil mezi vašimi prsty u nohou... tak blízko a přitom tak daleko....). Hudba je naprosto geniální a do světa udělá určitě větší díru než film.(19.6.2004)

• - Premiéra filmu se konala na lodi USS John Stennis kotvící v Pearl Harbor. (HellFire)

• - Při japonském náletu jsou v přístavu vidět tři bitevní lodě sraženy boky k sobě, ovšem v osudný den byla americká plavidla spárována pouze po dvou. (Hans.)

• - Japonští kritici byli velmi pobouřeni faktem, že japonští velitelé ve filmu zasedají pod otevřeným nebem. Toto je v Japonsku považováno za necivilizované a barbarské. (HellFire)