Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro, Brian Haley, Michael Milhoan, Lin Oeding

rozpocet:$140 million trzby celosvetovo:$449,220,945(24.3.2006)

Tenhle film mám hodně rád, což je zvláštní. Válečné filmy mi mnohdy nic neříkají a jejich propojení s romantikou nemám zrovna v lásce, ale Pearl Harbor je jiný. Až na několik zbytečně natáhnutých scén jsem se ani trochu nenudil, za což může zejména Bayova režie. Ano je to tak, Michael Bay, zkušený videoklipař, který ví komu co dát, se v Pearl Harboru pořádně vyšvihl a režíruje jako mistr svého řemesla. Není to však jen osoba režiséra, která zvedá tento obyčejný scénář nad průměr, té totiž zdařile sekunduje hudební skladatel, který tahá z rukávu jedno eso za druhým. Tak nádhernou hudbu spojenou s výborným zvukem a překrásným obrazem jsem už neviděl dlouho. Nebýt té přílišné délky a několika natahovaných scén, jistě bych byl schopen tento snímek ocenit plným počtem hvězdiček, takhle jsem sáhl alespoň k těm zaslouženým čtyřem. Svěrák by se mohl učit...(23.8.2006)

• Morien

Jo, elitní stíhači letí na misi v bombardérech. A to je ta nejvíc logická věc z celýho filmu.(23.11.2006)

US patriotismus v míře převeliké, láska obrovská a ke všemu díky milostnému trojúhelníku zašmodrchaná, herecké výkony nijaké a to celé zabalené v Bayově trademarkovém agresivním režijním stylu aneb kravina, která nakonec dopadla lépe než by se mohlo na první pohled zdát. Především díky úžasné scéně samotného náletu na přístav Pearl Harbor. První výraznější (a nikoli poslední) Bayův krok vedle.(26.4.2005)

Michael Bay vystupňoval americké vlastenectví až na samý vrchol, ale nevadilo mi to u Armageddonu a nevadí mi to ani tady. Pro mě je to snímek o přátelství, lásce, splnění snů a až na druhém místě je válka. Randall Wallace stvořil pěkný mix romantiky a historie a Bay to natočil ve velkém stylu (nálet na Pearl Harbor byla neuvěřitelná vizuální bašta). Obsazení Joshe Hartnetta mi kupodivu nevadilo, ale za to mi vadil Ben Affleck i když v konečnému hodnocení to skoro neublížilo. Za zmínku určitě stojí vedlejší role pro Cubu Gooding Jr. a Aleca Baldwina. Pearl Harbor není dokonalý film, ale mě se to hodně líbilo a i když Michael Bay není zdaleka nejlepší režisér, tak jeho filmy mě dokážout velmi oslovit narozdíl od jiných (např. nepochopim jak Gangy New Yorku mohli být nominovány na 10 Oscarů)......(27.12.2007)

• - V některých záběrech během útoku na přístav je vidět, že některé lodě jsou ve skutečnosti moderní raketové křižníky, které mají odpalovací platformy pro střely zakryty velkým plechovým krytem. (Mr.Hudson)

• - Jedna ze stíhaček P-40B díky umístění v opravárenském hangáru přežila japonský útok a dnes je jediným letuschopným exemplářem této verze. Je součástí sbírky válečných veteránů v britském Duxfordu. (Foxhound#1)

• - Loď USS Texas hrála v tomto filmu velkou roli. Její exteriéry znázorňovaly lodě USS Tennessee, USS Oklahoma a USS West Virginia. Dále byly její interiéry použity pro loď USS Hornet. Další interiéry lodě Hornet byly použity z lodě USS Lexington. (Cheeker)