Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro, Brian Haley, Michael Milhoan, Lin Oeding, Jeremy Denzlinger

Film na podobné téma (japonská invaze na Hawaii) jsem zatím nikdy neviděl, a proto jsem Pearl Harbor uvítal velmi vřele. Samotný děj je až zbytečně poameričtěn, tím jejich patriotstvím. Jak tomu již bylo u Titanicu, tak i tady se na pozadí "katostrofy" odvíjí dějová linie milostného trojúhelníku. Tato linie je sice poměrně zajímavá, ale v určitých místech až příliš vedená k pocitu, že je tím nejdůležitějším ve filmu. Hlavní cílem autorů bylo ale jisto jistě natočit snímek o japonském náletu na americkou námořnickou základnu na Hawaii, který se uskutečnil 7.12.1941. Příprava náletu i samotné provedení je vedeno na špičkové úrovni a přináší nemalé napětí. Konec filmu je už zase poměrně zbytečný, ale Amíci si prostě odplatu nemohli odpustit. 70%(23.12.2007)

Čekal jsem něco mnohem horšího. Na patos jsem byl připraven, tak jsem to ustál. Všichni herci a vůbec celý film je strašlivě nevýrazný a kdyby neměl takovou reklamu, brzy bych na něj zapomněl. A především - ani ten útok není nic extra. Samé výbuchy jako v laciných filmech z 80. let. Naštěstí všechno prošumí, ani nevíte jak a dokonce to nenudí, prostě na to jen nezúčastněně koukáte. Film bez jediné výrazné scény.(1.3.2004)

• Zeck

Zkurvená esence patosu, klišé, nereálných sraček a dalšího odpadového hollywoodského smetí vyváženého se vší pompézností do světa. Bay předvedl, že je mistr v natáčení výbuchů kanystrů s benzínem a tím jeho práce v roli režiséra končí. Scénář doslova ukradený Svěrákovi, ale vzhledem k celosvětové slávě této sračky, to většina zahraničních diváků bude vidět přesně naopak. Ten film mi přišel přehnaný i ve 13 letech, kdy jsem ho viděl poprvé. "Válečný" film pro ženy, které nemají absolutně páru, co je druhá světová válka a jak se v ní bojovalo. 20%(16.12.2007)

Tři hodiny nastavované kaše, během kterých stojí za zmínku především slibný začátek, plánování útoku z pohledu Japonců a vše od útoku samotného až po závěrečné titulky. I přes kvanta povedených scén mi nezbývá nic jiného, než říct: "Je mi líto, Michaele, ale tohle ti moc nevyšlo. Ten trojúhelník to brzdí. Citelně.";-)(24.7.2008)

• k212

Tento opravdu hnusně nacionalistický americký velkofilm je typickým příkladem filmů, které sází pouze na efektivně a dobře natočené bojové scény. Ale tím můj výčet končí, protože to ostatní - třeba velmi stupidní, klišovitý a historicky zkreslující scénář - tahle kašička je opravdu příšerná. A ti herci! Něco tak plonkového jsem už dlouho nezažila, fakt to bylo moc velké sousto, nedalo se spolknout, bylo prostě k neuvěření a nepřesvědčivé. Já nevím, ale opravdu jsem se po první půl hodině nesmírně těšila, kdy už přiletí Japonci a udělají filmový pořádek. Hnusné že, ale ne mojí zásluhou. Největší a nejhorší americký kýč, který jsem kdy viděla!(9.5.2005)

• - Spoiler: Když japonští vojáci zajmou po pádu letadel obě posádky bombardérů, mění se nepřirozeně poloha dvou japonských vojáků. TI nejprve svážou Rafeovi (Ben Affleck) nohy, Rafe se poté začne plazit a vojáci mizí. Pistolí poté zastřelí nepřítele u Dannyho a poté znovu dva Japonce, kteří mu svazují nohy. (Guilemot)

• - Jedna ze stíhaček P-40B díky umístění v opravárenském hangáru přežila japonský útok a dnes je jediným letuschopným exemplářem této verze. Je součástí sbírky válečných veteránů v britském Duxfordu. (Foxhound#1)

• - Počas vyhlásenia poplachu si je možné v zábere všimnúť kameru aj s rukou kameramana. (johnsnow)