Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Frederick Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro, Brian Haley, Michael Milhoan, Lin Oeding, Jeremy Denzlinger, Sam Upton, Garret Sato, Tim Choate, Curtis Andersen, Seth Sakai, David de Vos, Precious Chong, Chad Morgan, Sean A. Mulvihill

Michael Bay se snažil zahrát si na Camerona, ale tvrdě narazil: z velkého blockbusteru totiž vymizel veškerý dramatický oblouk podpořený solidním hereckým ansámblem a zůstalo čiré megalomanství = střílí to, bouchá to, ale zároveň si to hraje na něco, co to není. Bay není Cameron, Bay je hračička, který umí natočit akční scény. Affleck je bohužel dřevo a romantická zápletka funguje leda na teen dívenky. Ve výsledku hodně rozporuplný film, ze kterého jsou vlastně v rozpacích úplně všichni. Jak váleční nadšenci, tak Bayovi fandové.(21.6.2005)

Po zkušenosti s Bayovým Armageddonem jsem očekával další pitomost. To se víceméně potvrdilo, ale musím se přiznat, že Pearl Harbor je pitomost, která se mi docela líbila. Až do scény útoku mi to přišlo jako takové hezké obrázkové leporelo, kde děj ani herecké výkony nejsou důležité. Samotný nálet je pak solidně natočen a i ten slzpopudný moment v samém závěru s plazícím se chlapečkem do téhle "červené knihovny" prostě zapadá.(27.8.2002)

„Madam, neberte mi krídla.“ Tak si Jerry a Michael splnili vlasteneckú povinnosť a zrekonštruovali skutočné udalosti z prvej polovice 20. storočia, kedy po útoku na prístav Pearl Harbor Američania oficiálne vstúpili do 2. Svetovej. Komparzom im je pri tejto vysokorozpočtovej limonáde afektovaný herecký tím (až na Toma Sizemorea a Jona Voighta), neznesiteľné dialógy, otravná pesnička Faith Hill, ťažkopádne nakrútené "obyčajné" scény a patetickosť až po vrtuľu (a možno aj vyššie). Obvykle nemám problém s veľkými citmi a epickými hollywoodskymi veľkofilmami (TITANIC som videl dvadsaťkrát a teším sa na ďalšiu dvadsiatku). Avšak počúvať tri hodiny kydy á la „Si môj najlepší priateľ.“, „Modlím sa k Bohu, aby nikdy nikto nezažil to, čo ja.“ alebo „Ako si mi to mohol urobiť?“, bolo utrpením aj pre mňa (a to som od detstva zoceľovaný seriálmi Správna päťka, Krok za krokom a Beverly Hills 902 10). Bayovi nemožno uprieť talent na tvorenie opulentných vizuálnych scén, plných spomalených záberov, komiksovej štylizácie a sitkom (štupeľ do nosa). Ale PEARL HARBOR ma nechytil už ani v kine, pre ktoré bol robený.(30.10.2004)

• Gilmour93

Zatímco Japonci měli signál k útoku Tora! Tora! Tora!, tak Michael si u první klapky vystačil s pouhým Dolar! Dolar! Dolar! Mdlý Affleck, prezident stavící se na vlastní, černý kuchař / boxer z outsidera hrdinou, Zera prohánějící se kolem válečných lodí jako by je pilotoval Luke Skywalker.. Bay musel režírovat tento blyštivý kýč zamotán do americké vlajky a s Purpurovým srdcem zapíchnutým na koulích, jinak si to nedokážu vysvětlit..(2.9.2008)

Tři hodiny nastavované kaše, během kterých stojí za zmínku především slibný začátek, plánování útoku z pohledu Japonců a vše od útoku samotného až po závěrečné titulky. I přes kvanta povedených scén mi nezbývá nic jiného, než říct: "Je mi líto, Michaele, ale tohle ti moc nevyšlo. Ten trojúhelník to brzdí. Citelně.";-)(24.7.2008)

• Júdži Okumoto

• - Když se podíváme na letovou palubu letadlové lodi USS Hornet (CV-8), ze které odstartovali Doolittlovi chlapci s B-24 Mitchell k náletu na Japonsko, je vidět, že je asfaltová. Letadlové lodě v té době měli však dřevěné letové paluby. (Mr.Hudson)

• - Ve filmu létají americké stíhačky typu P-40E, ale v době útoku na Pearl Harbor byla hlavní americkou stíhačkou typ P-40C. Rozdíl je ve výzbroji, E mělo 6 kulometů kalibru 0.50 v křídlech, C měla dva kulomety ráže 0.50 nad motorem střílející synchronizovaně přes vrtuli a 4 kulomety ráže 0.30 v křídlech. Použité letouny jsou z pozdější doby. (vika.evil)

• - Pro natáčení byly použity 4 stíhačky P-40 Warhawk, 1 verze E a 3 verze N. V době útoku na Pearl Harbor však tamní základny disponovaly staršími verzemi P-40B a C, které měly jiné uspořádání výzbroje a tvary draku. (Foxhound#1)