Epizody(6)

V režii Miroslava Krobota se v šestidílném televizním seriálu představí celé Dejvické divadlo. Tedy nejen všichni členové hereckého souboru, ale i ostatní zaměstnanci, příbuzní a přátelé. A všichni v něm budou hrát sami sebe... Vedení kdysi slavného a snad i kultovního Dejvického divadla je vystaveno nečekané a v podstatě existenční zkoušce. Tato kulturní instituce nezíská grant na svou činnost a je postavena do situace, kdy se musí v daleko větší míře starat sama o sebe, tedy sehnat peníze na svůj provoz a přitom neslevit ze svých uměleckých ambicí. Tak začíná šestidílný komediální seriál, jehož hlavním a jediným hrdinou je kolektiv Dejvického divadla, jehož existence neodvratně míří ke zkáze. Půjde o mystifikaci s prvky absurdního a černého humoru, který vychází z poetiky Dejvického divadla. (Česká televize)

mchnk

Nezbývá nic jiného, než tvůrcům a hercům poděkovat, vynikající humor na úrovni ve veřejnoprávní televizi, ještě to není tak zlé, i když nějaký tlak zde asi byl, celkově luxus. [Kino Citadela - Litvínov] ()

DwayneJohnson

Buďme rádi, že ještě i v dnešní době vznikne nějaký, podobný seriál. Vtipný, ironický a hlavně velice inteligentní. Miroslav Krobot ho natočil přesně v tomhle stylu a pokud k tomu přizval všechny tyhle báječné herce, nemůže být výsledek jiný, než maximální. A když to dělám to zcela výjimečně, a to, že se k ostatním uživatelům téměř nevyjadřuji o nesporných kvalitách tohohle dílka svědčí jedna hvězda od prvního hráče zdejšího žebříčku, uživatele Golfisty. Lepší reklamu tenhle seriál nemohl na zdejší databázi asi dostat. ()

Slarque

Dobře, osazenstvo Dejvického divadla má zjevně smysl pro humor, sebeironii i sarkasmus, ale vlastně jsem se u sledování seriálu až tak moc nebavil. Pár fórů dobrých, na zbytek si za chvíli nevzpomenu... ()

Marze

Zpět od pasivních ztracenců k činorodým šílencům, od lhostejných k těm, kdo milují až příliš. Na ose mezi seriály Hrdinové seriálu se snaží zachránit své milované divadlo za každou cenu, všemi prostředky, ať už mají zpívat nové songy Evy s Vaškem, štěkat v kostýmu Žeryka, zkoušet pod vlivem hypnózy, shánět bizarní přivýdělky nebo prodávat důchodcům předražené hrnce. Přitom řeší ještě vzájemné vztahy i flámy, hromadnou nákazu AIDS, záhadné zmizení nemilosrdného recenzenta či ještě záhadnější zápach, který se divadlem šíří. Pointy zásadně směřují proti důstojnosti, vážnosti, poctám, mramoru. Oslavovaný, těžko však pojmenovatelný duch uznávaného souboru se raději přimkne ke Smradu, jak se jmenuje jedna z epizod, neboť navoněného sebeokouzlení se Dejvičtí bojí jako čert kříže. Zato v sebeironii se předhánějí tím více, že seriál v podstatě představuje vnitropodnikovou soutěž. Každý tu totiž hraje a mocně shazuje sám sebe, od hvězd typu Ivana Trojana, Hynka Čermáka, Jaroslava Plesla, Václava Neužila či Marthy Issové až po zaměstnance, rodiče, děti i psy. Nikdo nic nepředstírá. Se dvěma drobnými rámcovými výjimkami, úvodem na grantové komisi, která divadlu odmítne příspěvek, a náznakem pomocné ruky od „nejbohatšího Čecha“ naopak ve finále, se důsledně vyhýbá politice, aktivismu, komunální satiře. Neschovává se za vyšší umělecké cíle, nehoní se za společensky žádanými tématy. Ani sociální, potažmo romská otázka z Mostu!, ani uprchlíci versus mafiáni z druhé řady Rapla, ani varovná domobrana z filmu Úhoři mají nabito: nic takového se ve Zkáze nepěstuje. Naprosto jí stačí látka založená na oddanosti profesi, které sluší také rozumná metráž jednotlivých epizod a jako bonus vždy ukázka výtečného divadla. Třebaže umějí být neskutečně drastičtí, ze všech hrdinů vyzařuje, jak své malé potrhlé království milují – a jak upřímně mají své postavy rádi jejich autoři. Všeobecně pak odzbrojuje odvaha herců k sebevýprodeji od trapasů přes pomíjivost slávy po vyloženou hořkost. Třeba Trojan pyšnící se, že točí „Anděla trojku“, je pro mladé slečny neznámou nulou a pro kolegy pokrytecký svatoušek vyobcovaný ze stáda hříšníků nadávkou „Ty četnická humoresko!“. Sice i Zkáza vychrlí pořádnou nálož běžných vulgarit, ale její slovník obsahuje daleko vynalézavější kolekci jazykových hříček. Každý si tu projde sarkastickým očistcem pod vlastním jménem: Plesl coby „alkáč“, Trojan hrbící se před Skupovými dědici, Neužil konfrontovaný s prostitutkou, Issová posedlá kouzelnými kameny, raplovský hřebec Čermák, David Novotný během ponižujícího nákupu „bytelného“ kondomu, Simona Babčáková lačná po penězích, Martin Myšička sahající k cynickému vydírání penzistů i sám Krobot coby autor potupné zájezdové revue.Ale přitom neustálý balanc mezi vnější fasádou a vnitřním zmarem skýtá spoustu humoru od hororového přes existenciální až po vděčné hlášky typu „Vyplačte se mi do podprsenky. Tady žádná není.“ ()

rikitiki

Střelený, nikoliv však hloupý humor, který si střílí z vlastního pomníku. SHRNUTÍ: Když nejdou sehnat lístky… ()

eraserhead666

"Vyplačte se mi do podprsenky." "Tady žádná není..." Mám hrozně rád, když si ze sebe umí herci i herečky udělat srandy. Tady to jedou naplno. Taková hodně milá, lidská, přirozená sranda s naprosto skvělým obsazením. Janu Holcovou bych i objednal hned. ()

Necrotongue

Nakonec se mé hodnocení dostalo na čtyři hvězdičky, ale doopravdy mám ze seriálu dost rozporuplné pocity. Těšil jsem se na něj opravdu velice velmi, ale nedostal jsem takovou porci zábavy, jakou jsem očekával. Ději hodně ubližovaly až příliš časté trapné momenty, ty výborné sice všechno vyvažovaly, ale mělo jich být rozhodně víc. No, nebudu se ale pouštět do žádného většího kritizování, protože Miluška vypadala odhodlaně a já nechci dopadnout jako Dráteník. ()

BoPo

Konečne, konečne, konečne. Zasa sa po rokoch čakania objavil vydarený český komediálny seriál. Hospoda, Okresní přebor a teraz Zkáza Dejvického divadla. V každom diele sa rieši nejaký problém, ktorý je vždy dotiahnutý až do absúrdna. Užíval som si tie nápady, dialógy a predovšetkým hercov, ktorí si robia prdel zo seba samých. Ťažko vybrať najlepší diel. Čo je známka vyrovnanej kvality. Len ten posledný zaostáva, ale to rád odpustím. Vrcholný okamžik, vyčnievajúci nad inými vydarenými, je živá verzia Spejbla a Hurvínka. ()

Adasin

Ze začátku to ještě šlo a já si říkala, že na ten humor si možná i zvyknu a přihodím nějakou tu hvězdu, ale od "ducha" divadla, jsem se někdy skoro až chytala za hlavu a přemýšlela, co z toho vlastně Krobot chtěl mít, jestli chtěl diváky pobavit, na*rat nebo znechutit - jako u mě zabodoval na všech třech frontách - některé fóry se opravdu povedly, ale ten syreček, to mi přišlo fakt nechutný - ten mi neskutečně vadil, a to jinak snesu celkem hodně. Pak mě s prominutím na*ralo, co se kolem toho hnusu dělo dál a kam to nakonec vedlo. K tomu mi vadil i ústřední hudební motiv, už asi od druhé epizody. Jen u herců nemám nic, co bych vytkla - ostatně bych jim doporučila z takového divadla zmizet... Tohle mi holt těžce nesedlo. Co nejdřív se vrhnu na MOST! Tak mě napadá, že jako horor by to mohlo fungovat skvěle. P.S.: SPOILER: Potěšilo mě, když pes Láďa ten hnusnej syreček sežral. Ale obětovat Láďu teda nemuseli :-(. 5/10 ()

zdepapepa

Těšil jsem se na zajímavou meta komedii s pohledem do zákulisí divadelního dění. Dostalo se mi čehosi post-post-post-postmoderního, ironicky však se zápletkami starými jak televize sama. Herecky zvládnuto na jedničku, navíc pro mě spousta známých tváří. V každém díle jsem našel něco zábavného, v drtivé většině se to však týkalo odbočení od hlavní dějové linie a jednalo se spíš o dobarvení charakteru postav. A to bohužel na vyšší hodnocení nestačí. Tak snad nedopadnu jako Dráteník. ()

Cimr

,,Tam je třeba scéna, kdy se jedna maskérka vyspí s Charlie Sheenem a bojí se, že má AIDS a že ho zatáhla do divadla. A teď tam Myšička dělá graf a dává dohromady, kdo všechno ze souboru s kým spal a kdo AIDS má. No a zjistí, že to maj všichni!" vyprávěl mi kamarád při obědě a já se bavil jako blázen. Řekl jsem si, že se na Zkázu musím podívat, protože tyhle mystifikační hrátky - ještě navíc z prostředí divadla, v němž se sám pohybuji - mám velmi rád. Díl AIDS jsem si pustil... A překvapivě jsem se nebavil ani zdaleka tak dobře, jako když mi ho kamarád vyprávěl. A příliš jsem se nebavil ani u dílu prvního, třetího, čtvrtého... Seriál je totiž natočený tak nějak zvláštně. Jako kdyby vám někdo říkal skvělý vtip, ale byl špatný vypravěč. Takže i když pochopíte, co je pointou vtipu, spíš si představujete, jak skvělý by mohl být, kdyby vám ho říkal někdo vtipnější. "Přijde chlap k doktorovi a povidá..." se nedá adekvátně nahradit záběrem na pána, co vejde do ordinace. A podobné je to tady - když si člověk třeba představí, že pověstný Duch Dejvického divadla je vlastně smradlavý syreček, co si Ivan Trojan zapomněl několik let v šatně, je to zábavné. Ale když vidíte záběr na Trojana, jak se usmívá do krabice, v níž se jak z pohádky vrtí a piští hnědé cosi, je to prostě jen.. divné. Obdobně když jistý doktor nabídne zaměstnancům Dejvického jako sponzorský dar kolonoskopii, je to vtipné. Ale skutečně vidět potem oroseného Trojana v andělíčku, jak mu doktor vytahuje hadici ze zadku, vás spíš donutí zavrtat se s vytřeštěnýma očima hlouběji do sedačky. Seriál není vyloženě špatný či nepovedený, jsou tu světlá místa (herci smrtelně vážně hrající Spejbla a Hurvínka či prodávající předražené nádobí seniorům). Pochválit se dá mnoho, především absolutní ochota všech zúčastněných zesměšnit se, nebrat se ani trochu vážně. Je až fascinující, že hercům (vystupují zde pod svými jmény!) nevadilo, že jsou zobrazeni jako závistiví, egoističtí, labilní, záletní, na alkoholu závislí ztroskotanci. Umím si představit, že se třeba takový Václav Neužil se svými hláškami typu "s důchodcema musíš komunikovat jednoduše, jsou to debilové; já s debilama nemám žádný slitování" zprotivil nejednomu staršímu divákovi. Herci z Dejvického si udělali radost a natočili si takový soubor skečů, co je místy příjemně odvážný, místy absurdně vtipný, ale nějak chybí gradace fórů, načasování, pointy... ()

agentmiky

Seriál, který se mi velice špatně hodnotí. Jako celek to nedrží asi tak pohromadě, jak by to ideálně potřebovalo, ale když přihlédnu k jednotlivých vtipným situacím a skečům, tak se jedná o nadprůměrnou zábavu, kde se slušně zasmějete nějakým těm (často i nekorektním) vtipům. Z hlediska dílů mohu s čistým svědomím doporučit třetí epizodu s názvem Vládci loutek. Závěrečné představení, kde si Spejbla střihl Trojan a Hurvínka ztvárnil Neužil, mě nenechalo chladným, na tak geniální scénu v českých seriálech málokdy narazíte. I čtvrtá epizoda Šmejdi se dokáže svým vymakaným citem pro vtip divákovi zavděčit. Ale další epizody jsou na tom o trochu hůře. Pořád tam najdete ty komické výjevy, herecký ansámbl Dejvic se snaží, to jim rozhodně odepřít nemohu, ale jako celek ty díly nepůsobí tak koherentně jako E03 a E04. Plus jsem od posledního dílu čekal asi větší katarzi, ale ten otevřený konec mě malinko zklamal (ikdyž scéna v restauraci v hlavní roli s Neužilem, kde si mysleli, že tam Issová přinesla bombu, jednoduše pecková :D). Pokud ale máte rádi typický český humor a herce z Dejvického divadla, tak si na své přijdete, to je jasné. Za mě dávám 68 % ()

topi

Absurdita, mystifikace, svérázný a originální humor Dejvického divadla. Ne každému zřejmě sedne, ale já se bavil přímo královsky. Po seriálu Most! další televizní událost, za kterou se Česká televize nemusí stydět. ()

slunicko2

Humor, který mám rád. 1) Znám divadlo s velmi příjemnými herci. Správně, je to divadlo Dejvické._____ 2) Sebeshazovačný ironický až sarkastický pohled na svět mi sedne. V nabízeném lehce dadaistickém kabátku je mi pak kromobyčejně milý._____ 3) Jsou zde všichni: 44letý přitažlivý Jaroslav Plesl, 54letá herecká hvězda Ivan Trojan, 45letá Simona Babčáková (k sežrání svoje), 40letý sexy Václav Neužil ml., 68letá duše souboru Miroslav Krobot, 42letá Lenka Krobotová (umí být báječně protivná), 38letá skvělá Martha Issová, 46letý muž mnoha talentů Hynek Čermák, 48letá Klára Melíšková (od Dabing Street ji miluji), abych jmenoval ty, které více znám a mám k nim vytvořený divácký vztah._____ 4) Neměl bych zapomenout ani na 43letého scenáristu Ondřeje Hübla._____ 5) Výstižný koment: JitkaCardova***, Sarcastic*****. Z odpadových a jednohvězdičkových komentářů je mi smutno. ()

movieband

Dejvicky geniální, dadaisticky ujeté. Tahle divadelní jízda je brutální útok na smysly diváka a je jen na něm, jestli se zvládne dokoukat do zdárné poslední večeře. Není třeba se rozepisovat, Duch Dejvického divadla žije dál. ()

gegina31

No mrkla jsem na všechny díly a nic moc pecka to pro mě není. Docela jsem čekala, že když tam hrají sami sebe, že se budu celou dobu popadat za břicho. Já myslím, že z tohoto prostředí musí být hodně vtipných historek. Jenže jsem se pořádně nezasmála ani jednou. Nehledě na to, že v některých dílech se řešili fakt hovadiny. ()

32. ročník festivalu Finále Plzeň se blíží

32. ročník festivalu Finále Plzeň se blíží

11.04.2019

Finále Plzeň zveřejňuje program svého 32. ročníku, který proběhne od 11. do 16. dubna v západočeské metropoli. I v letošním roce je filmová přehlídka především oslavou českého filmu a jeho tvůrců –… (více)