Outcast (TV seriál)

Drama / Horor

USA, 2016–2017, 15 h 42 min (Minutáž: 44–55 min)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks)

Patrick Fugit, Wrenn Schmidt, Philip Glenister, David Denman, Reg E. Cathey, Brent Spiner, Melinda McGraw, Debra Christofferson, Gabriel Bateman, Jonathan Kleitman, Kip Pardue, Jill Jane Clements, Kate Lyn Sheil, Grace Zabriskie, Erskine C. Johnson III, Toby Huss, Hoon Lee, Charmin Lee, Susan May Pratt, Briana Venskus, Lacy Camp, Jennifer Gatti, Lindsley Register, Claire Bronson, Kevin J. O'Connor, M.C. Gainey, Larry Poindexter, Alex Shaffer, Jean Louisa Kelly, Kathleen York, Mark Jeffrey Miller, Bo Keister, Peg Thon, Jane McNeill, Lee Tergesen, C. Thomas Howell, Cara Mantella, Jason MacDonald, Lyndon Smith, Abraham Benrubi, Willie C. Carpenter, Jackie Prucha, Andrea Powell, R. Keith Harris, JR Bourne, Scott Porter, Erin Beute, Mattie Liptak, Vanessa Marano, Jason Davis, Taylor St. Clair, Angela Oh, Alexandra Chando, Cindy Pickett, Blythe Auffarth, Larry Clarke, Madelyn Deutch, Madeleine McGraw, Stacey Hinnen, Pete Burris, Tian Richards, Christopher Long, Nicholas Alexander, Asher Miles Fallica, Wil Deusner, Jerri Tubbs, Avis-Marie Barnes

Po tom, čo Kyle (Patrick Fugit) napadol svoju manželku a od súdu dostal zákaz priblíženia, sa vracia do svojho rodného mestečka Rome v Západnej Virgínii. Obyvatelia si ho pamätajú ako osamelého chlapca, ktorého jedinou blízkou osobou bola jeho matka, až dovtedy, pokým ju neovládla zvláštna choroba, ktorá u nej spôsobila záchvaty agresie a doviedla ju takmer až do hrobu. Veriaci obyvatelia Rome veria tomu, že nešlo o chorobu, ale že Kylovu matku posadol diabol. Kyle stále netuší, na ktorú stranu sa má prikloniť a aj to je jedným z dôvodov, prečo sa do Rome vrátil. Snaží sa nájsť odpovede, ktoré by mu pomohli napraviť zruinovaný život, ale namiesto toho nachádza stále viac otázok. Rozhodne sa otvoriť duchovnému svetu a spojí sa s reverendom Andersonom (Philip Glenister), ktorý ho zasvätí do každodenného boja medzi dobrom a zlom. - Prvou vecou, ktorá ma na Outcast zaujala, bolo to, že miestom natáčania je West Virginia. To pre mňa znamená premárnený potenciál pre ideálny Hixploitation hororový seriál, keďže sem patria horory ako Wrong Turn, Timber Falls a Tucker and Dale vs Evil. A téma strašidelnej legendy o Flatwoods Monster by tiež nebola najhoršia. Outcast je však ďalším seriálom s témou exorcismu. V prvej epizóde dokáže Adam Wingard napriek TV obmedzeniam vytvoriť kvalitný dojem, ale to nie je prekvapením, keďže už je naozaj skúseným hororovým režisérom. Nesklamali však ani Leigh Janiak, ktorý sa v poslednej dobe rozbehol a ani Loni Peristere vo finálnej epizóde. Napriek tomu však u Outcast cítite, že tomu chýba niečo, čo by to urobilo špeciálnym. Možno trochu intenzívnejší entuziazmus, ktorý by z toho urobil niečo nezvyčajnejšie a nie len mnoho krát videnú zápletku obsahujúcu niekolko scén s exorcizmom. Outcast neponúka takmer žiadne informácie o postavách, čo je velkým problémom, keďže sú všetky postavy v negatívnom štádiu života a človek netuší, čo sa predtým stalo. Už pred poslednou epizódou mi bolo jasné, že po dopozeraní zostane mnoho nezodpovedaných otázok, ale našťastie už je ohlásená druhá séria, ktorá, pokial dokáže ponúknuť výraznejšie objasnenia, by nemusela dopadnúť najhoršie. Outcast je pre mňa miernym sklamaním, ale napriek tomu dávam celkom vysoké hodnotenie, pretože ma dej celkom pohltil, čomu je zrejme na vine to krásne prostredie amerického malomesta. + herec z Legion of Fire: Killer Ants! + herečka z Preservation + herec z Shutter + herec z Neon Joe, Werewolf Hunter + herec z Annabelle + herec z Hostel: Part III + herečka z You're Next, V/H/S a The Sacrament(25.8.2016)

Jakožto hororový expert dobře vím, že provádět ukvapené závěry po úvodní epizodě seriálu není zrovna dvakrát rozumné, a proto zatím ponechám Outcast bez hlubší analýzy. Pilotnímu dílu sice uděluji tři hvězdy, avšak schopnostem Wingarda více než věřím, a tak nepochybuji o tom, že po dalších epizodách své hodnocení zvýším, jelikož Outcast bude zřejmě patřit k těm seriálům, které své hororové trumfy nevynášejí okamžitě na světlo světa. Divák se tedy může těšit na pozvolné vtahování do děje, které ve finále vyústí až v totální pohlcení.(27.5.2016)

PILOT Outcastu šlape. Je vtahující, strašidelný, napínavý i plný překvapivě nedebilních charakterů. Proč tedy zatím ta opatrná sedmička? Jsme na začátku. Wingard si střihl pouze hodinový úvod, Kirkman předává režisérské otěže dalším adeptům. Teprve druhá a hlavně třetí epizoda jasně ukáže, kterým směrem se bude parádně rozehraný seriál o intrikujících démonech ubírat. Dočkáme se strhujícího a na sebe navazujícího hororového dramatu, nebo prachsprosté ždímačky okoukaného monster-of-the-week efektu? Satan s námi!(5.6.2016)

• Morholt

Koncept mi připadal trochu podobný jako u Supernatural. Maník s knězem řeší exorcistické případy a celým seriálem se pak táhne jako nit osobní příběh hlavního hrdiny. Jenže narozdíl od Supernatural je tohle nuda k ukousání. Pokud nepočítám tu šmrncovní zrzku, tak jsou herci nevýrazní, samotné vymítání stojí za starou bačkoru a ani atmosférou, byť tady občas solidní náznaky jsou, Outcast nedokáže zaujmout. Víc než pět dílů jsem nezvládl. 30%(17.7.2016)

Má to niektoré dosť silné a dobré spracované scénky, kde som si povedal, že nejako takto si predstavujem znepokojujúci hororový seriál. Dokým sa však na ne dostane, tak sa ma Outcast snažil skôr unudiť k smrti, než vystrašiť. Po vizuálnej stránke mi to pripomínalo seriál Helix od Syfy s tým rozdielom, že tu herci tak výrazne neprehrávali. Ďalej ale ako tie tri epizódy však rozhodne nehodlám pokraćovať. Drop 3/10 – 55%(17.8.2016)

• - Seriál je vytvorený na základe komiksu s rovnakým názvom. (Marceloo)

• - Mestečko Rome v Západnej Virgínii v skutočnosti neexistuje. Seriál sa natáčal v mestečkách Rock Hill, York a Chester v Južnej Karolíne. (Marceloo)