Reklama

Reklama

Sever

(TV seriál)
Drama / Krimi / Thriller
Česko, 2019, 5 h 39 min (Minutáž: 55–58 min)

Scénář:

Václav Hašek

Kamera:

Jan Šuster

Hudba:

Michal Rataj

Hrají:

Jiří Mádl, Eliška Křenková, Robert Řasa, Štěpán Benoni, Aleš Bílík, Martin Havelka, Jan Novotný, Martin Pechlát, Jacob Erftemeijer, (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílný seriál bude příběhem nadějného kriminalisty, který věří ve spravedlnost a čest, tudíž nezůstane lhostejný ke korupci svých nadřízených. Za to je ale následně potrestán a z vyšetřovatele se tak stává vyšetřovaný. Dramatická série vychází z atraktivního prostředí policie, s několika liniemi a překvapivými zvraty, které umožňují poznat způsob fungování nejsilnější státní mocenské organizace ve všech jejích složkách, jejich propojení i soupeření. (Česká televize)

(více)

Recenze (88)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Ty lidi nad náma pracujou v rukavičkách jen do určitý hranice. Pak nechají lítat třísky." Mám rád hrdiny, kteří odvážně buší do Systému. Tedy mám je rád, pokud to jsou filmoví hrdinové. Ve skutečným životě by si je totiž Systém naservíroval na svátečním podnose, rozkrájel je a labužnicky pozřel. Ono to tak prostě je. Je to smutný, ale pevný propojení mafie, politiků a orgánů činných v trestním řízení se prostě v praxi osvědčilo, tak kdo by to rušil? Já jsem tedy hodně sázel na por. Svobodu, kterej hned z policejní školy spěchal bočním vchodem vyšetřovat vraždy a těšil se na to, jak se z něj po deseti letech stane rentiér s jachtou na francouzský riviéře. To byla docela dobrá sranda, protože v tý době renta činila kolem 6.000 Kč měsíčně a i když nemám v hlavě ceník jachet, tak Fulk Al Salamah by za to asi nebyla. Ovšem pokus o reálnej konec mě potěšil, protože tady jsme se vrátili k uvěřitelnosti a nechali si o světlu na konci tunelu jen krásně zdát. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Oceňuju snahu seriálu o české vyústění, ale to tak úplně nepomáhá vyprávění. Důležitá je také gradace a katarze a těm se nerovná jedna scéna s detektivem a státní zástupkyní u odposlechů. Škoda, kdyby zbytek dílů byl tak nekompromisní a svižný, jako čtyřka a pětka, dalo by se jít s hodnocením i výš. Ono natáčení podle skutečných událostí, tmavé filtry a prostředí severu atmosféru samy neudělají. ()

Reklama

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Já si nemůžu pomoct, mám prostě věci od Sedláčka rád a tahle detektivka není žádnou výjimkou. Co považuju za výborné je propojení takové té temnější, jakože severské detektivky (Sever se inspiruje severem? Hmmm), ovšem s tím, že zároveň dobře pracuje s českými reáliemi (solární panely, hurará) a ve vyvrcholení netlačí na pilu (takže to, na co zde mnozí upozorňují jako na nezdar, já osobně docela oceňuji). Bavilo mě zapojení méně okoukaných herců jako Benoi, nebo Křenková, kteří dobře doplňují naprosto jistého Mádla. Ono je to prostě dobré, nadstandardní a jestli mi tam něco chybělo, tak snad jenom nějaká psychedelická scéna se zuřivým Ropákem na vražedné stezce. ()

niethustra 

všechny recenze uživatele

Volba Mádla byla šťastná. Sedláček tak vytvořil účinnou metaforu postavení člověka, jemuž jde o spravedlnost a nebojí se o ni zasadit. Výškové nepoměry, když se Svoboda ocitne v jednom záběru s některým ze zkorumpovaných kolegů či s informátorem, jsou v tomhle směru výmluvné dostatečně. Sedláček tu navíc navzdory mým očekáváním sice moralizuje, ale svým otevřeně problematickým způsobem, který mám rád. Téma šťavnaté, kontroverzní a aktuální. Co mi ale chybělo, bylo jisté odlehčení, přítomnost humoru, v důsledku čeho seriál občas působil až nemotorně vážně (tuzemská televizní ani filmová tvorba mě ještě nenaučily se sžít s postavou traumatizovaného českého válečného veterána, naopak na mě působí jako pěst na oko). ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Po velmi vlažném rozjezdu se ze Severu vyklubal nadprůměrně zdařilý seriálový politicko-konspirační thriller s přesahem k celospolečenské reflexi, kterému vyloženě škodí v podstatě jen jedna věc - a to Jiří Mádl v hlavní roli, jeho až přespříliš chlapecký zjev a škatulka vytvořená na základě předchozí herecké filmografie mi nedovolují uvěřit mu plně jeho postavu. Přes tyto dvě výtky jinak ale hodnotím Sedláčkův počin vysoko - je zajímavé, jak se dějová linka a vyznění seriálu blíží třeba dokumentu Kdyby mě zabili z roku 2011...asi se dost blíží i realitě současného Česka...a je to v podstatě velmi tristní konstatování - většina státu, justice i orgány činné v trestním řízení jsou plně pod kontrolou politicko-mafiánských struktur, poslední baštou možnosti dozvědět se ještě pravdu je část nezávislých médií v čele s Českou televizí a umělecká reflexe v knižní, dokumentární, filmové a seriálové tvorbě...jinde už se spravedlnosti nedočkáme... ()

Galerie (68)

Zajímavosti (9)

  • Součástí filmového štábu byl i bývalý kriminalista, podle kterého vznikl celý seriál. (MaxAlfred)
  • Seriál se mimo jiné také natáčel v Děčíně a Litoměřicích. (JoranProvenzano)

Reklama

Reklama