Sever

(seriál)
Drama / Krimi / Thriller
Česko, 2019, 5 h 39 min (Minutáž: 55–58 min)

Václav Hašek

Jan Šuster

Michal Rataj

Jiří Mádl, Eliška Křenková, Robert Řasa, Štěpán Benoni, Aleš Bílík, Martin Havelka, Jan Novotný, Martin Pechlát, Jacob Erftemeijer (více)

Epizody(6)

Šestidílný seriál bude příběhem nadějného kriminalisty, který věří ve spravedlnost a čest, tudíž nezůstane lhostejný ke korupci svých nadřízených. Za to je ale následně potrestán a z vyšetřovatele se tak stává vyšetřovaný. Dramatická série vychází z atraktivního prostředí policie, s několika liniemi a překvapivými zvraty, které umožňují poznat způsob fungování nejsilnější státní mocenské organizace ve všech jejích složkách, jejich propojení i soupeření. (Česká televize)

Djoker

Seriál by si zasloužil větší počet epizod. Hlavní hrdina totiž spadne do korupčního bahna až moc přímočaře. Především rozjed Sedláček vůbec nezvládl a střihač se hodně zapotil. Kvůli časovému presu musel do hodiny zmastit vraždu, staré zaměstnání, výcvik, přesun k policii a ještě představit mnoho důležitých postav. Případy jsou k smíchu jako ve většině českých kriminálek, ale osobní linka je mrazivá. Velice kvituji obsazení Mádla proti jeho obvyklé škatulce. ()

Tom_Lachtan

Já si nemůžu pomoct, mám prostě věci od Sedláčka rád a tahle detektivka není žádnou výjimkou. Co považuju za výborné je propojení takové té temnější, jakože severské detektivky (Sever se inspiruje severem? Hmmm), ovšem s tím, že zároveň dobře pracuje s českými reáliemi (solární panely, hurará) a ve vyvrcholení netlačí na pilu (takže to, na co zde mnozí upozorňují jako na nezdar, já osobně docela oceňuji). Bavilo mě zapojení méně okoukaných herců jako Benoi, nebo Křenková, kteří dobře doplňují naprosto jistého Mádla. Ono je to prostě dobré, nadstandardní a jestli mi tam něco chybělo, tak snad jenom nějaká psychedelická scéna se zuřivým Ropákem na vražedné stezce. ()

Tosim

Oceňuju snahu seriálu o české vyústění, ale to tak úplně nepomáhá vyprávění. Důležitá je také gradace a katarze a těm se nerovná jedna scéna s detektivem a státní zástupkyní u odposlechů. Škoda, kdyby zbytek dílů byl tak nekompromisní a svižný, jako čtyřka a pětka, dalo by se jít s hodnocením i výš. Ono natáčení podle skutečných událostí, tmavé filtry a prostředí severu atmosféru samy neudělají. ()

Radek99

Po velmi vlažném rozjezdu se ze Severu vyklubal nadprůměrně zdařilý seriálový politicko-konspirační thriller s přesahem k celospolečenské reflexi, kterému vyloženě škodí v podstatě jen jedna věc - a to Jiří Mádl v hlavní roli, jeho až přespříliš chlapecký zjev a škatulka vytvořená na základě předchozí herecké filmografie mi nedovolují uvěřit mu plně jeho postavu. Přes tyto dvě výtky jinak ale hodnotím Sedláčkův počin vysoko - je zajímavé, jak se dějová linka a vyznění seriálu blíží třeba dokumentu Kdyby mě zabili z roku 2011...asi se dost blíží i realitě současného Česka...a je to v podstatě velmi tristní konstatování - většina státu, justice i orgány činné v trestním řízení jsou plně pod kontrolou politicko-mafiánských struktur, poslední baštou možnosti dozvědět se ještě pravdu je část nezávislých médií v čele s Českou televizí a umělecká reflexe v knižní, dokumentární, filmové a seriálové tvorbě...jinde už se spravedlnosti nedočkáme... ()

Jara.Cimrman.jr

"Ty lidi nad náma pracujou v rukavičkách jen do určitý hranice. Pak nechají lítat třísky." Mám rád hrdiny, kteří odvážně buší do Systému. Tedy mám je rád, pokud to jsou filmoví hrdinové. Ve skutečným životě by si je totiž Systém naservíroval na svátečním podnose, rozkrájel je a labužnicky pozřel. Ono to tak prostě je. Je to smutný, ale pevný propojení mafie, politiků a orgánů činných v trestním řízení se prostě v praxi osvědčilo, tak kdo by to rušil? Já jsem tedy hodně sázel na por. Svobodu, kterej hned z policejní školy spěchal bočním vchodem vyšetřovat vraždy a těšil se na to, jak se z něj po deseti letech stane rentiér s jachtou na francouzský riviéře. To byla docela dobrá sranda, protože v tý době renta činila kolem 6.000 Kč měsíčně a i když nemám v hlavě ceník jachet, tak Fulk Al Salamah by za to asi nebyla. Ovšem pokus o reálnej konec mě potěšil, protože tady jsme se vrátili k uvěřitelnosti a nechali si o světlu na konci tunelu jen krásně zdát. ()

• „Přiznám se, že hlavní role obsadil producent. Kromě filmu o Palachovi byl seriál Sever mým prvním střetem s takto mladou generací,“ uvádí Robert Sedláček. (SONY_)
  • Natáčení začalo v prosinci 2018. (mar48)
  • Hokejový tým, který se objevuje v seriálu, je skutečný tým HC Draci Bílina, který v době natáčení i vysílání seriálu působil v třetí nejvyšší hokejové lize. Konkrétně šlo o II. ligu skupiny „Sever“. (vyfuk)

Související novinky

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan…