Sever (TV seriál)

Drama / Krimi / Thriller

Česko, 2019, 5 h 39 min (Minutáž: 55–58 min)

Václav Hašek

Jan Šuster

Michal Rataj

Jiří Mádl, Eliška Křenková, Robert Řasa, Štěpán Benoni, Aleš Bílík, Martin Havelka, Jan Novotný, Martin Pechlát, Jana Polášková, Jacob Erftemeijer, Jan Komínek, Pavel Čeněk Vaculík, Tomáš Dastlík, Petra Špalková, Kateřina Pindejová, Lucie Štěpánková, Radim Kalvoda, Gabriela Farr, Justin Svoboda, Marie Vrculová, Petr Franěk, Adriana Binková, Jan Plouhar, Dalimil Klapka, Pavel Lagner, František Skřípek, Jessica Bechyňová, Adam Ernest, Marta Vítů, František Dominik Staněk, Anna Thu Nguyenová, Luboš Veselý, Ernesto Čekan, Robert Mikluš, Roman Luknár, Roman Vejdovec, Jiří Kniha, Eva Tesařová, Jana Radojčičová, Jiří Valeš, Alice Kalová, Andrei Toader, Tomáš Pavelka, Jiří Zapletal, Denisa Barešová, Tomáš Bambušek, Dušan Sitek, Tomáš Turek, Karel Cudlín, Marie Kružíková, Ludmila Šafářová, Simona Prasková, Štěpán Benyovszký, Josef Hervert, Jana Ryvolová, Hana Ulrichová, Jana Staňková, Lenka Andelová, Jarmila Vychodilová, Jitka Žídková, Renáta Kubišová, Hana Hříbalová, Anna Brázdilová, Emil Valchář, Taťjana Medvecká, Jan Hájek, Zdeněk Košata, Arnošt Proschek, Milada Janderová-Kratochvílová, Daniel Řehoř, Klára Klaudyová, Iveta Jiřičková, Nora Rosenbaumová, Pavla Beretová, Martin Myšička, Petra Nesvačilová, Josef Honzík, Simona Miklószyová, Hana Ornestová, Lucie Trmíková, Lenka Novotná, Michal Balík, Radka Brusnická, Jana Blahníková, Ivo Halík, Jiří Škoda, Tomáš Baran, Kateřina Plchová, Radek Valenta, Mário Kubec, Zdeněk Marek, Miroslav Babuský, Pavel Nováček, Jiří Schwarz, Jan Friedman, Duy Quang Nguyen, Natalie Golovchenko, Pavel Reh

Jan Lekeš, Petr Bílek

Josef Krajbich

Scénografie:

Martin Kurel, Lukáš Máslo

Kostýmy:

Tomáš Chlud

Po velmi vlažném rozjezdu se ze Severu vyklubal nadprůměrně zdařilý seriálový politicko-konspirační thriller s přesahem k celospolečenské reflexi, kterému vyloženě škodí v podstatě jen jedna věc - a to Jiří Mádl v hlavní roli, jeho až přespříliš chlapecký zjev a škatulka vytvořená na základě předchozí herecké filmografie mi nedovolují uvěřit mu plně jeho postavu. Přes tyto dvě výtky jinak ale hodnotím Sedláčkův počin vysoko - je zajímavé, jak se dějová linka a vyznění seriálu blíží třeba dokumentu Kdyby mě zabili z roku 2011...asi se dost blíží i realitě současného Česka...a je to v podstatě velmi tristní konstatování - většina státu, justice i orgány činné v trestním řízení jsou plně pod kontrolou politicko-mafiánských struktur, poslední baštou možnosti dozvědět se ještě pravdu je část nezávislých médií v čele s Českou televizí a umělecká reflexe v knižní, dokumentární, filmové a seriálové tvorbě...jinde už se spravedlnosti nedočkáme...(7.10.2019)

• mira007

Krimi seriál s Mádlem v roli osamělého bojovníka proti prohnilému systému politika - byznys - policejní krytí má pár pozitiv: 1) atmosféra temného kraje severu 2) herecké výkony ( Havelka , ale i Mádl dobře ) no a pak pár věcí, které tohle dílo pošlou do archívu: 1) prakticky se jedná pouze a jen o vyčerpávající předem prohraný boj, který je tolik dílů ubíjející 2) už předem si to hrálo na něco víc, než na co mělo ... že to překročí hranice pouhé krimi apod. tohle sebevědomí autorů, kteří se zaštiťovali morálním štítem mi přišlo směšné, to měli nechat na divácích 3) moc nebaštím ty tajemné temné všemocné síly, které stojí v pozadí a vrcholem bylo, proměna kamaráda z výcviku, který mu byl celou dobu oporou a v posledním díle se proměnil v jejich mluvčí, který dokonce věděl, že temné síly uvažovali o jeho likvidaci. ... hrozně nevěrohodné. 4) Sedláček měl radši točit ten opravdový případ solárního podvodu ( myslím, že to je ten případ miliardářů Zemkových, kteří si chtěli vydělat podvodem dvě miliardy ) o opravdových statečných policajtech, v té fikci se ztratila i realističnost a opravdové sdělení.(8.10.2019)

Něco vyšlo, něco ne. Jsem rád, že v případě Jirku Mádla mohu konečně překrýt obraz snowboarďáka něčím jiným a zároveň povedeným. Asi jako největší devízu hodnotím to, že mě ten seriál držel v napětí celou dobu. Ukončení je na poměry žánru československé krimi rovněž docela unikátní, i když zřejmě o to víc blížící se skutečnosti. Pokud Sedláčkovi šlo o to, přiblížit divákovi práci policie tak, jak reálně probíhá, dovolím si tvrdit, že se mu to nejspíš povedlo (alespoň do té míry, do jaké to formát televizního seriálu dovoluje). Otravovalo mě naopak: nedostatečně vystavěná motivace jednotlivých postav (mám teď namysli ty dobré), mudrující otec v podobě Luknára, tuny hospodských klišé, které tam v té či oné podobě zazní, a pak dle mého jisté logické nesmysly (viz třeba ta Randákova smrt -- SPOILER --, která je nakonec vysvětlena jakýmisi Rusi a dává zpětně celé situaci trochu odlišnou perspektivu. K čemu by pak Rezner kvůli Valentovi rozděloval policejní spis, což vytvořilo základní konflikt...). Naopak oceňuji, že se tvůrci při tvorbě titulků nechali inspirovat netflixovským Mindhunterem.:)(8.10.2019)

Volba Mádla byla šťastná. Sedláček tak vytvořil účinnou metaforu postavení člověka, jemuž jde o spravedlnost a nebojí se o ni zasadit (to ale nevypovídá nic o tom, jestli a jak moc Mádl je nebo není dobrým hercem). Výškové nepoměry, když se Svoboda ocitne v jednom záběru s některým ze zkorumpovaných kolegů či s informátorem, jsou v tomhle směru výmluvné dostatečně. Sedláček tu navíc navzdory mým očekáváním sice moralizuje, ale svým otevřeně problematickým způsobem, který mám rád. Téma šťavnaté, kontroverzní a aktuální. Co mi ale chybělo, bylo jisté odlehčení, přítomnost humoru, v důsledku čeho seriál občas působil až nemotorně vážně.(15.10.2019)

Skvělý příběh o tom, že když policie pracuje s padouchy, tak na nikoho nemůžete obrátit. Až do 5 dílu se mi to líbilo. V 6 díle jsem čekal, že se to nějak vyvrbí a ono nic? Hlavní postava jménem Petr Svoboda, se snaží o spravedlnost a když už je blízko, nechá se přemluvit, aby to vzdal. Chápu rodina je na prvním místě, ale stejně. Byl tak blízko!! Dal bych 5 hvězdiček nebýt toho konce. Tudíž dávám 4 hvězdičky(8.10.2019)

• - Štáb natáčel v trojúhelníku měst Teplice, Bílina a Ústí nad Labem. Symbolem minisérie pak byl skalnatý vrch Bořeň. (mar48)

• - Natáčení začalo v prosinci 2018. (mar48)

• - Seriál se mimo jiné také natáčel v Děčíně a Litoměřicích. (JoranProvenzano)