Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

Ardath

Šílený Max se stal archetypem apokalyptického carsploitation a jde o právem uznávaný kult. Proč bych mu tedy měl cokoliv vytýkat? Vskutku film, kterým to všechno začalo. ()

Maza2222

Akční sci-fi film s policisty a gangy? Proč ne! Byl to celkem dobrý film. Herecké výkony se povedly. Některé scény bohužel byli na mě moc. ()

Oxytocin

V hlavní roli kožené bundy, hlasité zvuky výfuku z motoru, instrumentální hudba, věčně svíticí slunce na vyprahlou zemi, honičky po silnicích, kde jsou těžce vymáhaná jakákoliv pravidla a zákony, a mnohem více. Neměl bych se dívat pohledem hodnotící osoby z 21. století na známý film z roku 1979. Přesto se nemohu zbavit pocitu jistého nenaplněného očekávání, který tento snímek provázel, než jsem měl možnost jej poprvé shlédnout. Policajti vypadají jako výběr z nepovedené domobrany, kde není z čeho vybírat. Hlavní záporáci a jejich grimasy působí jako z příteplené a nepovedné grotesky (vyplazování jazyka, pobíhání sem a tam, mluva, ...). Přes hodinu jste svědky různé konfrontace policajtů a gangu na motorkách. V závěrečné 15minutovce pak akci Gibsona, který úžasně ví, kde si má na každého počkat k dokonání pomsty. Věčně křiklavá instrumentální hudba k posílení atmosféry mi také neseděla. Bude to dlouho trvat, pokud si to někdy zopakuji. ()

Asgard

Vrrum vrum, řekl motor a rozmetal nebožákovo auto na paděru. Film si asi celkem odůvodněně získal silnou fanoškovskou základnu a je fajn sledovat Mad Maxe díl po díle, lepší a lepší... no... minimálně smysluplnější. Co se tohoto, prvního dílu týče, místy to je dlouhé, předvídatelné, a vůbec se Vám z toho nějak chce blejt, ale jinak je to celkem sranda... Něco jako sex s tlustou holkou. ()

baronGrga

Blízká budoucnost tentokrát nezáří neony, nepřekypuje high technologiemi, ani ji neutlačuje umělá inteligence. V Mad Max naopak žhne australské sluníčko, z jednoproudých silnic zvedají prach ošuntělá auta a obyvatelstvo tu terorizuje banda motorkářských pošuků v zablešených kožených bundách, jejichž vášeň pro divadlo a poezii si nezavdá s jejich násilnickým apetitem, připomínajíce westernem políbené droogs. Tenhle neskutečný (a neskutečně vtipný) bizár se v Mad Max snoubí s prvky hororu a dohromady tvoří svižný, místy děsivý (ovšem se všemi brutálními scénami delikátně skrytými mimo záběr), místy tak akorát akční celek za 80 % ()

Rangifer

Ne kdepak, ještě to není ono. Tohle ještě není to drsné postapo. Tady je lidská civilizace ještě jakž takž v pořádku. Je to jen béčkový akčňák s Melem Gibsonem v hlavní roli. ()

andy60

Ušmudlaná VHS a obraz tak rozmazaný, že nebylo možné rozeznat motorku od koloběžky. Takové bylo mé první setkání s Šíleným Maxem kdysi hodně dávno, kdy takové filmy byly u nás takřka nedostupné. Tehdy jsem to vnímal jako něco nedpozemského. Nyní jsem se k němu vrátil v remasterované verzi na DVD. Obraz krásně vyčištěný, v širokoúhlém formátu, ale na zvuk pánové nějak pozapomněli. Ne že není 5.1, ale není dokonce ani ve stereu, takže se vše line pouze z jediného centrálního reproduktoru. Škoda, zážitek mohl být větší. ()

JC_Gucci

Vzhledem k tomu, že většina lidí se s Mad Maxem setkala až v druhém filmu, může být jednička zklamáním. Vidíme tu náznaky toho, co svět Mad Maxe udělalo slavným - rozpad civilizace, šílené gangy, automobilové honičky v poušti a hlavně přehnané, šílené a vizuálně zajímavé postavy. Ale to vše je v tomto filmu spíše v náznacích a soustředí se spíše na Maxe samotného. Stejně jako svět, ve kterém se film odehrává, který ještě není v takových troskách jako pozdější filmy, i Max ze začátku rozhodně není šílený a působí jako milý rodinný typ. O to více mě baví příběh a atmosféra tohoto filmu. Je to totiž začátek Šíleného Maxe tak jako ho známe dnes. ()

Elanornegra

Cakal som niečo viac dobové, hlavne po kostýmovej stránke. Už je dosť cítiť rok výroby. Tie naháňačky na autách a zrychlovacky vcelku fajn. Mel Gibson obstojny. Veľmi nechápem ako toto dokázalo zarobiť v kinách neuveriteľných 100mil. Musim ale uznať že za 0,3mil toho viac spraviť ani George Miller nemohol spraviť, ale laxnosť scenára je obdivuhodná, hlavne smrť manželky či finále ... 40% ()

dati odpad!

celé desaťročia som sa tomu filmu vyhýbal.. mel gibson je antisemita a omyl prírody, ale pána millera mám celkom rád.. videl som skoro všetko od jeho čarodejníc z eastwicku..   mad max ma nikdy nejako extra nelákal, ale povedal som si že by bolo fair ho vidieť kým ešte pán režisér žije.. bolo tam pár zábavných či drsných momentov, ale sledovanie tohto filmu bolo nekonečné a bolestné.. a to mám v pláne pozrieť si aj druhý diel.. ()

Dedincan

Ako od známej klasiky som od toho očakával viac. Mladý Gibson je fajn, ale "prepne" mu až v úplnom závere, čo nemá zďaleka taký štýl, ako napríklad vo Voľnom páde. Akcia priemerná, herci priemerní, Gibson to extra nezachraňuje, ale každý niekde začína. ()

blbina

Vidím, že tady nikdo nechápe o čem Mad Max je. Na rok 1979, je to totální pecka!!!!!! A tak by jste to měli zohlednit a hodnotit a nebo na Chaplina, budete psát, že to je moc černobílé? ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)