Šílený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

nK_!

Jako předchůdce výborné dvojky a vtažení do děje dobré, ale nic víc. Postavy se často chovají úplně, ale úplně nelogicky a záporákům v podobě motorkářského gangu nevěříte ani tu ruku na řetězu. Na tu dobu celkem povedené automobilové honičky, ale to je tak vše. Mel Gibson vlastně ani moc nehraje a pořádně se předvedl až ve druhém díle. Miller se zkrátka měl tehdy ještě co učit. Slabší dvě. ()

JackBurda

Tak po dloooouuuuhý době jsem se rozhodl, že na to kouknu. No, hold ten zub času to ošklivě ohlodal, ačkoli akce se mi líbila. Navíc to násilí taky nebylo k zahození, když záporák sletí z motorky a vlítne přímo pod kola náklaďáku, wow. Max je jako postava ok a pstořezač, to je hajzl kterýho chcete po pár chvilkách rozsekat na kusy, vše jak má být. No... ne úplně všechno. Občas to působí že vypadl záběr a příběh působí dost uspěchaně. Ale film mi seděl a na zbytek série určitě kouknu. Další důkaz, že nepotřebuju maximum efektů a cgi agych si film užil. 72% ()

DassemUltor

Miluju post apo žánr, obdivuju toho borce co to natočil. Ten pán v podstatě definoval celou tu kulturu a žánr. Ať už jde o hry, filmy.. on postavil kánon, který se kopíruje doteď. Ale ať už je ta láska sebevětší, musím uznat, že ta jednička je skoro nedívatelná. Je to prostě divnej a nedívatelnej film. Nejlepší je samozřejmě dvojka a ta bohovina co byla v kinech letos. Takže jako feeluju global legacy ale tenhle film néé :D ()

TonyStark

Mám rád starý nabušený auta (narozdíl od těch dnešních vajíčkoidních mrdek) a taky mám rád postapokalyptiku ve filmech i v knihách. Takže Šílený Max by měl být moje srdcovka. Jenže není.Ten film má tolik nedotažených nebo dokonce odfláknutých scén a postavy se chovají nelogicky,místy až dementně. Největší borec je stará bába s puškou....Ale atmosféra docela ujde a tuším, že tenkrát v sedmdesátkách to bylo hustší než dnes... ()

helrohir

Tak toto ešte nie je ono. Postapo žáner mám veľmi rád, ale tu mi to vôbec nepripadalo ako v spustošenej zemi plnej chaosu a zločinu. Skôr mi to pripadalo ako bežný deň kdekoľvek vo svete, kde preplo bande sfetovaných motorkárov, ktorí následne začali robiť bordel. Mimo iné sa Miller nevyznamenal so scenárom. Niektoré scény mi pripadali, akoby postavy museli naschvál konať nelogicky a aby sa čo najskôr dostali do vyhrotenej situácie. Taktiež zvláštne vykreslenie charakterov motorkárskeho gangu, ktorí skôr pripomínali skupinku bývalých klaunov než drsných a nebezpečných zločincov znamená odľahčenie vyznenia celého filmu. Na druhej strane sa celkom podarili cestné naháňačky a aspoň záverečných zhruba 20 minút prinieslo trocha napätia. A samozrejme mladučký Mel Gibson vo svojej prvej veľkej úlohe je tiež určitým bonusom. 40%. ()

mrclTV

Nepôsobí ako veľmi ucelený film, skôr je to len nával scén bez ladu a skladu, ktoré na seba veľmi nenadväzujú. Zápletka je ale tak priama, že to ani nevadí. Zdalo sa mi, že nielen motorkári boli na drogách, ale všetky postavy boli ako sfetovaní psychopati správajúci sa vrcholne nelogicky a bezmyšlienkovito. Častokrát si počas filmu hovoríte veci ako - prečo? WTF? a ine známky nesúrodosti. Všetci nehorázne prehrávajú a snáď ani jeden dialóg sa nezaobíde bez ziapania a kričania postáv, ktoré pôsobia ako zmyslov zbavené. Skutočne netradičný spôsob filmárstva (asi mal nanútiť atmosféru ponurej budúcnosti alebo niečo také). Čo oceňujem, je skutočne bláznivý vizuál a všadeprítomné šialene upravené autá a vlastne všetko čo sa hýbe. Autori (určite moto nadšenci) si dali záležať a z minima dosiahli maximum. Tiež sa mi páčilo ako sa s tým Max nepáral a štýlovo poslal všetkých tam, kam patria .... Celkovo ale rozpačitý výsledok. Je to VEĽMI neotesaný kameň (nedovoľujem si napísať drahokam). ()

JosefTomas

Začátky Maxe nebyly zrovna nějaké terno. Akce stojí na tu dobu opravdu za to a všechno muselo pěkně bolet, ale celkově to je o trochu lepší průměr. Příběh absolutně nezajímavý a akce je zde méně, než jsem čekal. Ale tempo jede v celku dobře, občas sice trochu zvolní, ale jinak se celkem solidně drží. ()

ostravak30

Musím souhlasit s kolegy níže, že děj filmu se odehrává velmi rychle, čímž jde ve snímku hlavně o honičky, které ale valnou kvalitu nemají. Zkrátka a dobře je tedy otázkou, zda je film příliš krátký nebo moc dlouhý. Obojí je špatně. Max vyjede na silnice s cílem zabíjet poté, co je mu zabita rodina. A pak jde všechno v tak rychlém sledu, že ani Superman by to nezvládl rychleji. Max zabíjí jednoho za druhým, jako by stáli v řadě a nehne při tom ani brvou. Diváka tak celkem nudí, že u toho nemá výrazné problémy a že zkrátka splní svou diváky očekávanou zabíjecí povinnost padouchů tak jednoduše, jako by práskal balónky špendlíkem. Jako jeden z prvních filmů Mela Gibsona, který jej proslavil, je to docela zajímavá podívaná. I z hlediska trochu podivné apokalypsy. Nicméně jsou i zajímavější a osobně se divím, že Max dosáhl tak velkého počtu pokračování a další se chystají. ()

horor2

Vždycky to pro mě bude smutný díl, ale také rozjezd Mela Gibsona a zrození Šíleného Maxe. "Řekněte mu, že bude v pořádku." ()

Nathaniell

Ten námět není špatnej. Jenom je špatně podanej: Přesně to co mohl film využít do mrtě, nějak (možná záměrně) opomenul a následně vařil z vody. SPOILERY: Tak milý Max zabil toho blbce a oni za to zabili jeho kolegu, protože si mysleli, že to byl on. Sakra, přesně zde mohli tvůrci využít situace (s prominutím) a nechat je, ať se pomstí Maxovi zabitím jeho ženy a dítěte. Ne. Ta situace je až dementní: Jeho manžeelka potká jednoho motorkáře, on si od ní lízne zmrzliny, usměje se na ni a ona ho kopne do koulí. WTF?!! To svět neviděl a pes to nežral!! Proč?! Všichni se bojí motorkářů, ale Maxova stará je evidentně ještě větší psycho. Pak je nahánějí motorkáři, oni prchají, babka duchaplně pomůže s autem, povolí likvidaci plotu, ale následně uzná (ač pasivně), že nejrozumnější po kiksu auta je, ho opustit?! A co třeba zamknout dveře, nabít brokovnici, nebo prostě jen zůstat v autě?! Nevím sice, na čem tvůrci jeli, ale vzhledem k tomu, že mi nedali ochutnat, mi asi uniklo, jak "geniální" tenhle výtvor je. Ne vždy je tedy nejlepší první díl. Úvodní honička má ovšem slušný grády. K tomu doprovodná hudba Briana Maye také nebyla špatná. Proto dávám 2*. ()

Blazkowicz

Já věděl, že ty dvě hvězdy nebyly omyl a dívám se na to podruhé úplně zbytečně! Kde je nějaké to "postapo"? Viděl jsem totiž jen chybějící rozpočet, a to znamená lacinost. Vypadalo to jak nefalšovaný australský vidlákov. Jestli to byl účel netuším. Jinak zajímavá byla jen poslední čtvrthodinka, zbytek je úplně o ničem a jediné co stojí za řeč je jen Ford Falcon. 2-* ()

PlysovyMacko

Dej filmu zaostáva za názvom, Max sa stane šialeným až posledných pätnásť minút. Začiatok je Kobra 11, najlepšia scéna,  skvelé natočená a zostrihana naháňačka. Potom si motorkárske gangy vyrovnávajú účty s políciou. Max je veľmi pekný, ale najväčším symposom je Goose. ()

Tominni

První Mad Max, kdy ještě svět není tak šílený, ale nemá k tomu daleko. Film je založen především na dálničním šílenství, ale i tak má v sobě dostatek syrovosti, strachu a znepokojení. Přesto příliš nepřekvapí. Solidní tři *. ()

majk_n

Svěží závan australské kinematografie s tehdy začínajícím M. Gibsnem, bravurní formou předložil dekadentní úpadek lidské společnosti. Z filmu je pouze cítit určitá lacinost, i kdy možná záměrná ()

sinom

no konecne som to po tych rokoch videl.doteraz som si myslel,ze to nebude nic extra a ked to aj islo xkrat v telke,tak som to nejak neriesil. a zase som sa chvalabohu mylil.stylom a atmosferou mi to, neviem preco, trochu pripominalo Terminatora jednicku.vobec som necakal,ze to bude take drsne. jednoducho som bol prijemne prekvapeny,ze ma aj taketo "stariny" vedia prekvapit. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (více)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (více)