Šílený Max: Bojovník silnic

• Česko Šílený Max 2 (více)

Jen málo snímků v historii akčních filmů se může rovnat Šílenému Maxovi 2. Nabitý dobrodružstvím, rychlostí i krveprolitím vás vystřelí do světa, kde se post-katastrofická budoucnost setkává s mytologií minulosti. Nebo jednodušeji, jeden z nejúžasnějších kaskadérských filmů vůbec. Před sérií Smrtonosných zbraní a Maverickem (1994) se Mel Gibson proslavil jako Max, osamělý hrdina brázdící australské silnice v nikdy nekončícím pátrání po palivu. Proti němu a hrstce obránců skladu s palivem stojí bizarní válečníci pod vedením Humunguse, který nebere žádné zajatce. Když začne bitva, není cesty zpět, „divoká zábava a fantastický zážitek z filmu." (Sheila Benson, Los Angeles Times). Se Šíleným Maxem na vaší straně nebude o akci nouze. (Magic Box)

JK-Stinger

Naprostá paráda, post-apocalyptický svět jak vystřižený z Fallouta a drsní nájezdníci se svým vozovým parkem. Boje o nejcennější surovinu - benzín a mladý, leč drsný Mel Gibson. Na svou dobu parádní efekty a automobilové bitky jsou prostě k sežrání. Pár chybiček se najde, ale jelikož nevím o žádné lepší konkurenci v daném žánru, dávám plné hodnocení. ()

Kratoc

Od prvního dílu přitekly nějaké peníze a tak se mohla zlepšit kostra celého příběhu, který už nevypadá jako banda filmařů na smeťáku, ale jako post apokalyptický svět se vším všudy a i postavy jsou daleko uvěřitelnější. Celkově výrazné zlepšení a i když oba díly spojuje postava Mad Maxe, tak bych to rozhodně nebral jako nějaké pokračování, ale prostě jako dobrý příběh z blízké budoucnosti. ()

JM87

Stará škola, skvělý akční scény, dobrá post-apo doba. Snad co bych jen vytknul bylo nedání prostoru leadrovi nájezdníků (furt sem čekal, kdo bude pod tou maskou) a škoda, že sme se nedočkali nějakýho post-apo města. Každopadně pěknej film :) Jo, a už mužu taky říkat, že vím, čím se inspiroval Fallout :))) ()

Lilloos

Ano, tenhle film je opravdu unikátní, ale říkám si, že je to asi dobře. Má jasně zapamatovatelnou stylizaci a natáčení takových akčních scén před téměř půl stoletím muselo být náročné, ale příběh mi přišel ještě hloupější než v jedničce a celkově mě to prostě moc nebavilo. ()

Klajnik

Ze staré trilogie jediný koukatelný díl - dává ostatně smysl, že Fury Road je nejvíc podobný právě dvojce. I tak ale žádná sláva. Řekl bych, že hlavní kvalita filmu spočívá primárně v jeho silném estetickém výrazu (pouštní post-apo, zbytky lidstva přežívající v kmenových uspořádáních, benzín nad vodu, sado-maso/queer/punk záporáci, upravená vozidla...). ____Prvních 20 minut jsem si docela užíval, ale začne to být docela nezáživné, jakmile se Max dostane do opevnění k lidem, kterým později v příběhu pomůže. Velkým neduhem celé série jest, že je obsahově velmi plytká ve smyslu prokreslování témat, vztahů mezi postavami a mytologizováním fikčního světa. Závěrečnou honičku jsem si neužíval, protože mě frustrovalo, jak jsou postavy neschopné efektivně bránit onu cisternu. Vyumělkovanost mě velmi vytrhává z imerze. Na začátku osmdesátek bych z toho byl odvařenej, protože to je agresivní, ulítlé, má hromadu praktických efektů a dobré kaskadérské kousky, ale laťka se posunula a tohle holt je dvě úrovně pod tím, co opravdu považuji za skvělé. Chyba přitom není nutně ve stáří, ač zkušenosti přináší pokrok - avšak první kvalitní (post)moderní akční film, Wild Bunch, z roku 1969 a stále drží krok se současnými vrcholy žánru. ()

tomashrabek

Tak toto je už naozaj Filmová Záležitosť. Geniálne prostredie postapokapylptickej Austrálie plné reálií, ktoré si neskôr vypožičal Fallout, nadupané káry ošetrené ochrannými zariadeniami, aby ani kvapka paliva nevyšla nazmar, parádne akčné scény, piesok, asfalt, do špiku kostí rozložená prvotnopospolná spoločnosť a primitívne klany bojujúce o všetko, čo človek k životu potrebuje a ten šialený Mel Gibson! Absolútny kult. Vykašlite sa v Hollywoode na katastrofické blokbastery o tornádach a zemetraseniach a natočte nám poriadny, krvavý a silno rádioaktívny sequel! ()

RadimFišer

Dost tvrdé a zvrhlé na to, aby se to jednou stalo realitou. Třeba to přijde, třeba ne. Měl Gibson se mi zde líbil a oslnil mě. Šílené Max je obecně film z celého jiného světa. Pouštní lidé a krvavé války bez věci, na kterou už se dávno zapomnělo. Bez slitování dávám 4 hvězdy. ()

Badel

Míval jsem to za čtyři, ale byla to fakt nostalgie z osmdesátých let. Dneska (2009) jsem to viděl už poněkolikátý a realisticky musím říst, že příběh je vymaštěněj, chování postav nesmyslný a dialogy debilní. Ten hlavní padouch by měl asi brzo plíseň na xichtě z tý masky, když v ní i spal. Proč, když byla nafta super cenná, s ní ty trotli plejtvali a furt tůrovali ty svoje motorky? co tam všichni jedli? Proč říká malá uzavřená komunita jedinýmu dítěti, který tam má, "hej dítě"? Proč existuje představa, že po apokalypse se budou nosit chrániče z americkýho fotbalu? atd. Proč šéf klaďáků, obklopenej pěti vozidlama padouchů, řve na dítě, že je všechno v pohodě a že vyhráli a ani si nevšimne letících vidlí?:) ()

Gastovski

Rozhodně více nadupané, honičky v autech taky svělé, ale přesto je podle mě jednička stále lepší. Největší slabinou jsou v tomto díle dialogy, které byly v nějakých chvílích opravdu ubohé. Naštěstí to zachraňují právě ony automobilové honičky, které jsou jen málokde k vidění. Zvláště konečný fight. ()

L.Hellhor

Lahůdka ne jen pro postapo fanouška. Prázdný svět, málo zbraní, ještě méně munice a lidé bojující o své vlastní přežití. A do toho jeden tulák s upilovanou brokovnicí, se kterým není radno si jen tak zahrávat. Maxi, pro mě jsi hrdinou mezi postapo (sakra škoda jen, že jsem se nemohl během filmu zbavit toho dojmu, že mi tam něco chybí pro tu poslední hvězdičku). ()

Tred2

Lepší než jednička, určitě. MM2 už má i nějaký souvislý logický příběh, akce parádní (i po všech letech ty honičky v autech fungují skvěle), ale pořád to podle mě není úplně ono. Chápu ze kterých důvodů se o tom mluví jako o kultu, ale já bych prostě chtěl víc. Aspoň něco málo o vedlejších postavách a něco víc o světě ve kterém se to odehrává. Kratké intro na začátku neberu jako dostačující. Jediná věc co mě oproti MM1 zklamala byli záporáci, kteří tady jsou hodně nijací a mnohem míň agresivní. Ve výsledku spokojenost, ale na plný počet to určitě nevidím. ()

kamigava

Opět je Mel Gibson skvělej. Příběh se o dost vylepšil oproti jedničce. Ani jsem se moc nenudil. Už dopředu víte, co bude následovat, ale to vám nevadí. Prostě vypněte a užijte si jízdu. Po zhlédnutí dnešní čtyřky už vím, kde pan Miller bral inspiraci. Závěrečná honička s tirákem se celkem povedla. Jinak se mi dost líbí ten Maxův osmiválec! ()

Brusíček

Bojovník silnic je dlouho nepřekonaná špička svého druhu hlavně pro svou atmosféru a skvělý příběh, na svou dobu nevídanými skutečnými efekty a kaskadérskými kousky. Vysoké charisma Mela Gibsona je patrné po celý film a snímek ani po 34 letech od svého vzniku nějak výrazně nezestárl, což se o mnohých jiných filmech říci nedá. 90%. Ve srovnání se současným Šíleným Maxem - Zběsilou cestou , je sice méně akce, ale o to více příběhu a napětí, takže zůstal nepřekonán. ()

Dlaha

O tu hvězdičku navíc si to oproti prvnímu dílu asi zaslouží, i když jistý si nejsem. Je to určitě hezčí a akčnější než předchozí díl. Zprvu se i zdá, že bylo zapracováno na logice, ta je ale stejně v závěru poslána do zádele. Před těmi lety to musela být pecka, teď je bohužel konkurence příliš velká. Mohu si do nekonečna opakovat, že zde se definoval nový žánr, ale kvalitě filmu to už nepomůže. ()

Šílený Max počtvrté!

Šílený Max počtvrté!

20.03.2007

Vůně benzínu, písečné exteriéry a jeden vyšinutý ex-policista.Vzpomínáte? Už je tomu bezmála osmnáct let, co se na velká plátna dostal silniční policista v podání Mela Gibsona. Rodinu mu zabili, při… (více)