Detektiv John McClane má potíže se svou dcerou Lucy, a když ji vytáhne v noci z přítelova auta, jejich vztah se tím rozhodně nezlepší. Hned nato je John vyzván nadřízeným, aby vyzvedl hackera Matta Farrella a dopravil ho do Whasingtonu na oddělení počítačové bezpečnosti FBI. John najde Matta doma, ale než stačí byt opustit, jsou napadeni ozbrojenými muži a dojde k přestřelce... Matt je počítačový génius, ale ze střelby je vyděšený. Navíc mu nedochází, že se někdo snaží zabít jeho. McClane mu to vysvětlí a dopraví ho na FBI do střediska počítačové bezpečnosti. Z médií se zatím hrnou zprávy o problémech s počítačovým systémem a padá jedno odvětví za druhým. Matt zjistil, že se jedná o takzvaný kybernetický výprodej. Velitel bezpečnostního oddělení Bowman Matta umlčí, ale McClane je zvědavý, a tak mu Matt po cestě do jiného střediska FBI vysvětluje, oč jde. Jejich auto je však cestou napadeno a řidič zabit. McClane začíná být hodně naštvaný, ale nechápe, co všechno se děje... Mattovi už je jasné, že se někdo naboural do systému – ne jen do jednoho odvětví, ale do všech –, aby mohl určovat pravidla hry. Kromě vyřazení počítačové sítě jako takové je už vyřazena celá dopravní infrastruktura i komunikační sítě. Podle Matta bude teď na řadě ovládnutí východního uzlu, který zajišťuje dodávky elektřiny... (TV Prima)

sniper18

Pôvodnú trilógiu milujem, všetky tri filmy patria medzi najlepšie akčné filmy, aké som vôbec videl, preto to malo toto štvrté pokračovanie po dvanástich rokoch mimoriadne ťažké, nadviazať na ich úspech a hlavne kvalitu bolo takmer nemožné, ale na veľké prekvapenie sa to podarilo a takmer v ničom za nimi nezaostalo. John McClane vždy čelil skvelo zorganizovanej skupine zločincov s dokonalo prepracovaným plánom a keďže máme nové tisícročie, nezaostali ani zločinci a tak je to podstatne viac hi-tech, čo ale filmu vôbec neškodí, práve naopak a táto kombinácia moderného akčného filmu s najnovšími technológiami a starého dobrého akčného hrdinu, ktorý na to ide staromódnymi spôsobmi už asi ani nemohla byť prevedená lepšie. Pokračuje sa aj vo veľkosti oblasti, ktorú zločinci ovládajú a tak po mrakodrape, letisku a meste tu máme celú krajinu, čo filmu výrazne dodáva na veľkoleposti, až mi to už ani nepríde ako radový akčný film, ale presahuje už prakticky až do katastrofického a občas sa mu darí navodiť pocit, že sa chystá nejaká apokalypsa. Takže skutočne originálnejší, prepracovanejší a nápaditejší scenár by som v akčnom žánri hľadal len ťažko, na tomto si dali tvorcovia skutočne záležať. Sťažovať si nemôžem ani na obsadenie, Bruce Willis je stále vynikajúci, ako aj predtým, že kvôli ratingu nemôže fajčiť alebo nadávať mi je prakticky jedno, hlavne že je s ním stále rovnaká zábava a má skvelé hlášky. Aby sa aspoň trochu vyznal v tomto modernom svete, potrebuje partnera a Justin Long ako mladý hacker ma bavil, rovnako Mary Elizabeth Winstead ako jeho dcéra a z vedľajších postáv ešte vyniká Cliff Curtis. A k tomu vynikajúce zloženie záporákov, Tymothy Olyphant ma v tejto úlohe mimoriadne bavil, nie je čiernobiely, ale v určitých ohľadoch je aj celkom sympaťák a dokonca mi príde ako najlepší záporák celej série a pod nám pracujú Maggie Q, skvelý Cyril Raffaelli, ktorý tu predvádza svoje výnimočné schopnosti, ale sadli mi aj tí radoví. A teraz k samotnej akcii, ktorá je jednoducho vynikajúca. Po vizuálnej stránke je dokonalá, práca s kamerou a strihom už nemohli byť lepšie, pôsobí to dynamicky a prehľadne a efekty sú špičkové. Okrem toho je dostatočne veľkolepá a mimoriadne nápaditá. Film okrem klasických súbojov, prestreliek a explózií ponúkne hlavne perfektné naháňačky a originálne likvidácie a deštrukcie. Hlavne prvá trištvrtehodina, kedy ešte záporáci majú navrch ponúkne niekoľko nezabudnuteľných momentov, ako použitie hasiaceho prístroja, zostrelenie strelca hydrantom, no hlavne celá časť v tuneli s dvomi úžasnými scénami, zničenie vrtuľníku a zastavenie padajúceho auta. Kvôli nízkemu ratingu chýbajú drsné prvky, ale keďže to nahradili originálne nápady, nemám s tým problém. Takže akcii tu prakticky nemám čo vytknúť, v rámci veľkolepých akčných filmov už nemohla byť lepšia. A ani tá časť so štíhačkou nie je zlá, aj keď predsa len je trochu prehnaná. Režijne je to rovnako, ako všetko ostatné prvotriedna práca, Len Wiseman síce nemal ešte moc skúseností, ale s touto náročnou látkou si poradil viac, než len so cťou, tu nemám absolútne žiadnych výhrad. Takže v tomto prípade sa podarilo to, čomu som vôbec neveril a štvrtý diel kvalitou bez problémov nadviazal na pôvodnú trilógiu. A tak je z toho jeden z najlepších akčných filmov nového tisícročia. 89% () (méně) (více)

molotov

Film mi tak rychle utekl, že jsem se až divil. Užíval jsem si každou akci a najednou byl konec, což mě zaskočilo:) ()

mysicka

další ze série smrtonosných pastí zaklapla.. a john mcclane pořád jen dělá svojí práci.. jenže už to není ten samej john mcclane, jakým býval.. ()

Madison

Prekvapivo vydarený návrat Brucea Willisa, ktorého postava nestratila nič zo svojej pôsobivosti a aj po mnohých rokoch jej Willis dokázal vdýchnuť šarm a dôvtip. Ten je totiž pri scénach s dospievajúcou dcérou úplne jednoznačný. :) Akčné pasáže ponúkajú divákovi len to najlepšie a záverečná naháňačka na diaľnici mi ako milovníčke dokonale štylizovanej akcie maximálne vyrazila dych aj po tom všetkom, čo sa vo filmovom akčnom priemysle už vymyslelo. Navyše scenár, hoci je mierne hlúpy, poukazuje na dnešnú virtuálnu realitu, ktorá môže so sebou priniesť neblahé následky, aj keď viem, že o to v tomto prvoplánovom akčňáku nešlo :-) ()

Hakha

Len Wiseman mě mile překvapil, jež od vlažné akce v Underworldu jsem ani v nejmenším nečekal, že mě naservíruje tak nadupanou akci s parádními nájezdy kamery u které si budu tak libovat... Bruce Willis opět hláškuje, Justin Long naštěstí nezaostává a Timothy Olyphant jako hlavní záporák mě také příjemně překvapil.... Maggie Q opět hot, ale to není nic nového... nejvíce mě vadilo, že to nemělo rating R - absence slova fuck zamrzí :-) I když se nejedná o bezchybný film (hlavně ve scénáři) tak nemám důvod dávat nižší hodnocení jak 4,5 hvězdičky... ()

Ainy

Kromě toho, že měl film neskutečně silný náboj, tak se dalo i přivřít oko nad MekKlejnovými supermanovskými schopnostmi. Tajuplná zápletka z prostředí kybernetické kriminality, kdy se jedna nedoceněná chytrá hlava rozhodla ztrestat své bývalé, naduté vedení teroristickou lekcí, je osvěžující. K tomu měli i technické vybavení jak někde ve štábním ústředí Pentagonu, takže nebyl problém si s občany USA trošku pohrát. Každopádně snímek byl jedna velká akce a zábava. Musela jsem se znovu smát (a to ten film nevidím poprvé) s jakým nesmírným štěstím se dokázal John dostat z tak smrtelně nebezpečných situací, a to téměř bez zranění. Je jako šváb, kterého za žádnou cenu nemáte šanci zašlápnout. Ta stíhačka, truck, most ... to už ale na mě bylo moc, haha. Dvojitý průstřel ramene? No aaa? John zvedne ruku, jako by se nic nedělo a ještě má plno času pokecat. Nicméně mě tenhle díl opravdu baví a kdykoliv znovu se ráda na něj podívám. ()

yenn

Velmi příjemné a ohromně zábavné překvapení! Strhující a nápaditá akce odlehčená skvělými hláškami, díky nimž je Die Hard 4.0 vtipnější než mnoho ryzích komedií. A mezi klady nesmím opomenout roztomilou Mary Elizabeth Winstead. Obešel bych se bez pár logických záseků, vraždění Deletem (byť nápad je to krásný) a střetu s východní kráskou, jelikož u soubojů na blízko mě nerealističnost a přehnanost bije do očí nejvíce - u většiny jiných scén mi asi tolik nedochází:-) (Hm, jak velké manévrovací schopnosti má F-35?) Celek však ve mně zanechal výrazně pozitivní dojem, zpočátku to dokonce vypadalo na *****. Btw: U žádného okamžiku jsem neměl pocit, že by utrpěl vlivem nízkého ratingu. 8/10 ()

Hellboy

Zklamání z dokonale průměrného filmu. Problémy: hlavní padouch (Olyphant), jeho motivace, jeho činy... připomínající chováním Blofelda z bondovek ze 70. let. Šéfové FBI a NSA jsou takové zbytečné figurky, bez kterých by to odsejpalo rychlejc a film by neměl přes dvě hodiny... Cyril Raffaelli se objeví na pár minut a pak na hodinu zmizí, aby se pak objevil zase jen na pár minut?? Není to "fér", ale nemůžu se ubránit srovnání s prvním Die Hard, který měl v podstatě dost přímočarou dějovou linii, za kterou ale byly desítky velmi promyšlených detailů (a Alan Rickman byl geniální padouch), zatímco zde je příběh roztříštěn na tisíce kusů, nedrží dohromady a je překombinovaný). Die Hard 4 je jen schematický film nepřinášející překvapení, zvraty, nebo cokoliv jiného zajímavého, co by předtím nebylo k vidění jinde, přičemž občas film vykrádá své předchozí díly (viz výtahová šachta). Nebo je to jen citace, mrknutí okem na diváka?? Scénář je prostě slabej, myslím, že velký problém je v tomto případě PG13. Některé momenty obsahují značné množství WTFaktoru a celkově je to dost slabý, pořád mě tam něco bilo do očí no... Některé klady: Bruce Willis je správnej tvrďák, zrežírovaný je to docela dobře, dalo se na to v pohodě koukat, Kevin Smith je superborec a je příjemné vidět v akci F-35ky. Jenže i při té scéně jsem si pořád jen řikal "cože?! pilot po lobotomii?". A příště se radši podívám třeba na Mission Impossible 3...nebo Casino Royal...nebo Bourne Ultimatum. ()

3DD!3

Trochu jsem se bál, ale Yippee-ki-yay, John se vrátil s plnou parádou. Hláškuje víc než kdy dřív, směje se a likviduje padouchy jednoho po druhém. Příběh je, no stručně řečeno fajn. Ta trocha technologie Johnovi neublížila tak jak jsem se bál (vlastně přidala pár hlášek k dobru). Olyphant patří k těm lepším záporákům co PASTMI prošli a musím říct, že jsem ho sakra i chápal. Taky byl naštvaný, kdyby mi udělali to co udělali jemu. Navíc měl pěknou košili. Justin Long taky překvapil a je z něho celkem solidní "sidekick" (české slovo pro tenhle výraz by nejspíš bylo přicmrndávač). Maggie Q byla nádherná, jako vždy. A kdyby John nebyl John tak by vyhrála, stejně jako francouzský Spiderboy Cyril Raffaelli, který na malém prostoru předvedl to nejlepší co umí. SMRTONOSNÁ PAST 4.0 se prostě povedla. Wiseman odvedl kus poctivé práce a je vidět, že je fanda. Sice tam zase nacpal svoje modré filtry a dopustil se logických kopanců, ale to mu nakonec rád odpustím. A možná. M-o-ž-n-á bych si nechal líbit i PAST 5.0. Tak snad na viděnou Johne. ()

kitano

Kombinácia oldschoolový "face-to-face" hrdina versus moderná digitálna doba funguje bezchybne.V mnohých pasážach (McLaneho sólo v pracovných priestoroch budovy) nádherne pripomína štyl prvého dielu. Povýšenie McLanea na záchrancu sveta by som prehrýzol, no jeho súboj so stíhačkou to bolo proste fakt moc. Nebyť toho, je to za plný počet. (8/10) ()

Kaka

Jde to i bez tuny vulgarismů a hektolitrů krve, ale ono kouzlo tu už jaksi není. Wiseman se samozřejmě snažil seč mu síly stačily a akčňák jako takový je to slušný. Avšak letiště a mrakodrap měly něco víc do sebe (ten třetí pouliční paskvil nepočítejme). Willis se díkybohu přece jen pochlapil a John je zpět s opět solidní plejádou hlášek a vtipných situací (geniální úvodní vstup). Akce slušná, nápaditá - jen na můj vkus trochu učesaná a bez krve (ke konci otravný přehršel vizuálních efektů). Nicméně k počítačům a supermoderní technice (stavba děje) se to zřejmě hodí více. Hackery a computerské machinace běžný divák absolutně nemůže pobrat, což trochu kazí celkovou celistvost scénáře, protože chytrých beden je tam skutečně požehnané množství. Není to čistokrevný návrat, není to ani vrchol, ale důstojné zakončení ? To by šlo. ()

Spiker01

Je tu nová trilogie. Legenda McClane se vrací do moderní doby. Musím se přiznat, že před pár lety se mi to docela líbilo a ačkoliv si to z původní trilogie nebere téměř nic, vytváří si to vlastní atmosféru a je to zkrátka koukatelné. Obsazení je více než slušné, všichni do svých rolí pasují a Timothy Olyphant je důstojný protivník. Pár chyb spojitých s hackováním by se jistě našlo, vše působí moc kýčovitě, ale i přes to všechno film hodnotím kladně a několikrát jsem si jej poměrně užil...90% ()

Lavran

Ne každý návrat nemrtelného hrdiny končí triumfem. Hlavní záporák je s prominutím trouba, už ani ten McLane není to co býval, akce je tu málo, efekty jsou průměrné, hackerské výstupy stupidní, kamera a střih jsou v první čtyřiceti minutovce vyloženě chaotické a naprosto rozdílné oproti zbytku filmu a mohl bych pokračovat dál. Bohužel, od takového starého harcovníka jako je John McLane jsem čekal mnohem víc než jen bezduchý a ohraný flák v moderním kabátu. Navíc mě již vyloženě irituje soudobá hollywoodská posedlost ála za vším hledej virtuální teroristy. Čirý průměr (nejen v rámci série). ()

Radko

Politicky je to len únavná srajda. Alebo inak - úporná snaha o propagáciu dnešného korporátno-naftovo-bankovo-zbraňového systému, ktorý si zrazu uvedomil silu energií  a infraštruktúry. Hackersky je to tradičná srajda žijúca v stereotypoch megaultratučka - hackermága, žijúceho v mamahoteli a  pomáhajúceho spasiť svet, nenávidiac pritom políciu. A ďalší počítačový mág v sebe objaví ambíciu okradnúť svet o všetko. Nie v záujme zmeny spoločnosti, ale aby sa v dokonalom materiálnom dostatku cmajdal a šukal s čínskou krásavicou. No a do toho šeckého hláškovo úsporný Džonmeklejn. Na druhú stranu má to v sebe, zopár miest, čo fuckt pobavili. Dáke zmieňuje v komentári hirnlego, iné anderson. A teenagerská linka je tiež podarená. Zameraná na cieľovku - puberťákov, čo myslia rebelsky - ukazuje ako zaujať dievčinu ich srdca. A Live Free odpovie: No predsa najspoľahlivejšie to ide len silnou spoluprácou s políciou! Ak z toho nebudeš Die Hard, užiješ si. A spasíš náš korporátny biznis. A teraz, bolo to myslené ako paródia, irónia, navážno? Neviem, ja som sa na tom bavil, akcia zase občas nudila, takže kompromisných 52%. ()

Eddard

Bavil jsem se dobře, Bruce to v sobě pořád má a kvalitní série zůstává bez slabého článku. Koktejlový recept namíchaný z akce, suchého humoru a charizmatu ústředního hrdiny, Johna McClanea sice trochu změnil poměr složek (víc akce, trochu méně toho zbytku), ale pořád si udržuje ten správný drajv a nenudí, NENUDÍ! Celá čtverka je samozřejmě postavena na hodně dobře rýžovatelném námětu střetu klasického policajta ze "staré školy" s teroristy třetího tisíciletí - hackery. McClane nemá problémy vystřílet mrakodrap plný elitně vycvičených skopčáckých teroristů, když ale příjde na počítačové čáry máry, je bezmocný jako... no zkrátka jako všichni, kteří poslouchají Creedence Clearwater Revival :) Jeho slepeckou holí v tomhle světě je mladý hacker, který představuje jeho pravý opak - nemotorného, neduživého technomága. Justin Long, který ho ztvárnil, je potom silnou oporou samotnému Willisovi, se kterým tvoří velice pěkně fungující trans-generační buddy dvojku. Přestože jsem se nad to povznesl, možná, že scénáristé tentokrát přetahovali hranice uvěřitelnosti akce k samotným hranicím možností a třebaže jsou takové scény kořením té správné "letní" zábavy, rozmazávají z mého pohledu trošku rozdíly mezi cynickým nádechem série Pastí a jinými akčními snímky. Ještě si trošku rýpnu tvrzením, že čestná rolička Kevina Smitha byla spíš rozptylující než nějak moc vtipná a odklepnu Wisemanovi a Willisovi čtyři hvězdy za dobrou práci a skvělou poslední hlášku: "On your tombstone it will say "Always in the wrong place at the wrong time" - How about "Yippi-kay-ay, motherfucker?! " 70% ()

Falko

Som stastny, ze aj stvrta cast si dokazala udrzat rovnaku kvalitu predchadzajucich casti a hlavne, ze tvorcovia nenatocili film iba kvoli tomu, aby si ludia zo studia 20th Century Fox mohli mydlit ruky zo zarobenych penazi. Urcite bolo dobre pockat si dalsich 12 rokov, kym sa McLaneovi nieco zase prihodi, pretoze scenar filmu sa uzasne tyka sucasnych vymozenosti pocitacovych hackerov, internetu atd. B. Willis je opät v dobrej kondicke a bitka so zapornou Maggie Q, ktora si zahrala aj v Mission: Impossible 3 bola proste nadupana, o akcnych scenach, ani nehovorim. Myslim si, ze fanusikovia predchadzajucich pasci by nemali byt sklamani... ________ Bruce Willis - (John McClane) +++ Timothy Olyphant - (Thomas Gabriel) +++ Justin Long - (Matt Farrell) +++ Maggie Q - (Mai) +++ Cliff Curtis - (Bowman) +++ Jonathan Sadowski - (Trey) +++ Andrew Friedman - (Casper) +++ Kevin Smith - (Warlock) +++ Mary Elizabeth Winstead - (Lucy) +++ Hudba: Marco Beltrami +++ Produkcia: Michael Fottrell, Arnold Rifkin, William Wisher Jr. +++ Nemecka Cinema - 50% ()

castor

Nejpodstatnější na celém snímku je, že Bruce Willis na to stále má, o tom žádná. Stále prezentuje starou školu, cedí hlášky, má rodinné rozepře (skvělá úvodní scéna s dcerou a „ne-přítelem“). Občas to skřípne, ale.. za prvé: místo pro hrdinu mcclaneovského typu ve světě současných akčních hrdinů už takřka není. Je to s povzdechem, ale propocené tílko a zarputilé rvačky do úmoru, to už pro dnešního diváka, namlsaného speciálními efekty, odcházejícího z promítacího sálu (kde se mu „podařilo“ rozlít colu a vysypat popcorn) jen co se rozeběhnou závěrečné titulky, není to pravé ořechové. Jednoduše kouzlo prvních dvou pokračování vyprchalo. John McClane se přesunul do moderní doby, kam víceméně nepatří a které ani příliš nerozumí. Sám zoufalou situaci komentuje s tím, že to za něj nikdo jiný jednoduše neudělá. Prostě první McTiernanův kousek vznikl v osmdesátémosmém a celou poslední dekádu se jeho znamenitému akčnímu thrilleru jen málo co přiblížilo (s různými žánrovými odklony: Skála, Pravdivé lži – finále Live Free or Die Hard místy jako Cameronovo pokračování vypadá, Tváří v tvář aj.). Za druhé: McClaneův nadhled přesto funguje, oprášené působí stále velice příjemně. McClaneovými protivníky jsou nyní dle očekávání vychytralí hackeři ("vřískající" Timothy Olyphant se snaží, ale ďábelskému kouzlu Alana Rickmana konkurovat zdaleka nemůže). Děj je místy originální, někdy dost neohrabaně kroutí logiku, o počítačových hrátkách se raději vyjadřovat nebudu. Za třetí: technická stránka je dokonalá. Předpokládám, že Len Wiseman si mezi hollywoodskými producenty hodně vylepšil kredit. Střídá akci jako na běžícím páse, jednou rozjede monstrózní smršť automobilové honičky, kterou ukončí sestřelení vrtulníku pomocí auta (holt, došel zásobník), podruhé nám přichystá rvačku John versus kung-fu lady, přičemž Johnovi dojde trpělivost a tu a tam svoji protivnici hodí proti zdi. Následně ji nabere autem a sjede s ní do výtahové šachty (kde jsou ty časy stísněných prostor z první Die Hard?:-). Kamera si pohrává s bravurními záběry (z ptačí perspektivy snímá vertikálně několik plánů – helikoptéra krouží nad městem a stíhá McClanea, zatímco na zemi se díky drobné hře se semafory v druhém plánu srážejí desítky aut). Stará škola je ale stále cool, nápadité akční sekvence provází takřka celý film, v jakém roce se ale nacházíme ilustruje režisér, respektive Willis, např. kontrastem mezi oběma hlavními protagonisty v případě odtrhnutí airbagů v ukradeném autě, korunující vše zbytečným přehršelem vizuálních efektů v hodně přepáleném, co se reálnosti týče vyprázdněném, finále. Ale jinak, krve je dost, rating mi absolutně nevadil a otevřenost násilí mi přišla nad očekávání ucházející. Pátému pokračování se rozhodně nebráním, ale vím (a to opět s povzdechem), že si John McClane už nebude vytahovat střepy z chodidel, protože tihle novodobí padouši nebudou mít boty menší než jeho sestra. ()

viperblade

No dobře. McClaine už nemluví tak sprostě, některé scény jsou fakt drsně nereálné, (sejmutí helikoptéry autem), ale i tak: Je zpět a je zuřivej! Návrat se myslím vydařil. ()

Wiseman upřednostnil Ospalou díru před Mumií

26.09.2012

Brutální Nikita se vrací

Brutální Nikita se vrací

23.02.2010

A tentokrát bude nejen krásná a smrtící, ale bude mít i dobré kung-fu. Maggie Q se sice narodila na Havaji (americkému otci a vietnamské matce), ale jméno si udělala v hongkongských filmech plných… (více)