Půlnoční expres

Snímek Půlnoční expres, natočený podle skutečných událostí, přináší drásavý příběh mladého amerického turisty Billyho Hayese (Brad Davis), který byl v Turecku zatčen za pokus o pašování hašiše. V brutálním tureckém vězení, kde vládne právo silnějšího, potkává řadu dalších vězňů včetně Američana (Randy Quaid), Angličana (John Hurt) a Skandinávce (Norbert Weisser). Zkorumpovaný právní systém z něj udělá exemplární příklad a i kvůli neúspěšné mezinárodní diplomacii je odsouzen k dlouholetému trestu. Billy je nucen uprchnout „půlnočním expresem“ (vězeňský slang pro útěk), aby si zachránil holý život. (Cinemax)

willow666

Naprosto strhující film. Brad Davis je ve své roli dokonalý. Trochu jsem se toho filmu bála, protože od Parkera jsem do té doby viděla pouze Zeď a - ano, Davis mi pana Floyda několikrát připomněl. Beznaděj, jakou je celý film úplně prosycen, je tak uvěřitelná, až z toho běhá mráz po zádech, to vše podkresleno výtečnou hudbou. Skvělé výkony úplně všech postav, americky dojemné, ale velice, velice dobré. ()

Fanucci

Tak tento film nepřináší nějak překvapivou zápletku, ale je skvěle natočen a má velice silný příběh. Mladý Američan je za pokus propašovat 2 kila hašiše odsouzen do tureckého vězení. Celý film je o jeho boji dostat se na svobodu ať už legální, právní cestou, nebo nelegálním způsobem - útěkem. Film je podle mého názoru takovým mixem Útěku z Alkatrazu a Vykoupením z věznice Shawshank. Co mě velmi potěšilo byla absence amerického patosu typu ("Jsem Američan, mám svá práva, tohle by se nikdy v Americe nestalo"), který je tak protivně všudypřítomný například u mladšího bratříčka filmu Půlnoční expres - Rudém labyrintu s Richardem Gerem. Jo a ještě jedna věc - Brad Davis se neuvěřitelně podobá mladému Kurtu Russelovi. Tak to je vše:-) ()

kalap

Dych berúci príbeh, chlapec naivne a hlúpo sa dostane do vážnych problémov, lebo za hlúposť sa neplatí peniazmi, ale v tomto prípade nekonečnou, tvrdou basou.Pokúša sa a trénuje úteky, ale samo peklo sa vrhlo naňho a tak to vzdáva a sám si sadá hrobárovi na lopatu. Zázrak prichádza v podobe jeho priateľky ŽENY, ktorá ho navštívi vo väzení a vidiac ho zrúteného, neplače s ním, ale splňuje mu prosbu a odhaľuje mu svoje krásne, čisté poprsie pritláča ich na to špinavé sklo a šeptom kričí, zobuď sa vstaň, bojuj, utekaj a ži !!! Vytrhne chlapa hrobárovi z lopaty otrepe ho o zem a zachráňuje mu život. Tuto scénu som si pustil trikrát po sebe a znova sa musím a to rád opakovať, že ženy sú tou najpríjemnejšou a dokonca hmatateľnou arómov tejto planety. Ďakujem EL. ()

Eldrick

Jedno z nejlepších vezeňských dramat, které obsahuje 2 "erotické" scény, jedna teploušská ve sprše, která je vtipná a nechutná zároveň, a druhá je dojemná masturbační scéna při návštěvě přítelkyně. ()

dee-key

Jo, v base není sranda. A když je to v Turecku, tak to musí být ještě o stupeň lepší zážitek. Dobře natočený film, líbil se mi. I když utíkání z basy není zrovna nejoriginálnější téma na film, co měl chudák Parker dělat, když se to tak doopravdy stalo? Pohrával jsem si s myšlenkou, jestli bych tam Billyho nenechal, když byl takovej vůl, ale jak vidno, zvládnul to sám. ()

IceQueen

Riziko povolania každého drogového dílera. Ja napríklad riskujem, že sa na mňa polica s knihami zrúti... zase. Keď ste mladý, rozmaznaný Američan, rozhodnete sa pašovať drogy (len dve kilá) z krajiny, v ktorej za taký zločin každému hrozí doživotie a vaša domovina má napäté vzťahy s miestnymi, môže sa stať, že dostanete trest, ako ktokoľvek iný a z väzenia už nevyleziete. Aj keď ste z USA a to je nehorázny škandál! Odhliadnuc od toho, vo všeobecnosti je to extrémne drsný a prehnaný trest za blbosť, o tom niet pochýb. Udržať si fyzické aj mentálne zdravie v takých podmienkach je výzva. Aké ponaučenie sme si z tohto príbehu odniesli? Keď pašovať drogy za účelom predaja, tak z nejakej tolerantnejšej krajiny, kde majú väzenie deluxe pre VIP zločincov. Súhlasím s väčšinou z toho, čo napísal Radek99. ()

Carlossss

Pašovat drogy se nevyplácí. To vám potvrdí každý, kdo s tím má zkušenost. A Billy Hayes ji má více než bohatou, protože pár let v tureckém kriminále ho naučilo, čeho si v životě vážit. Hrůzu nahánějící atmosféra, především v poslední čtvrtině filmu vystřeluje Půlnoční expres na druhé místo v mém pomyslném žebříčku vězeňských dramat. Na excelentního Motýlka nemá, ale všemi opěvovaný Shawshank strčí do kapsy víc než s přehledem. Je škoda, že se tento snímek nedostal víc do povědomí filmových fandů. Je zapomenutý neprávem... ()

MartinNDL

Jó když si chce frajer zablbnout a ceny v USA za haš jsou přehnaný, musí si buď vystačit s prachobyčejnou trávou nebo riskovat kriminál a nakupovat zboží v Turecku. Nevím, jestli ho k tomu vedla hloupost a naivita nebo taková ta aura kolem Američanů vídaná, kdy se cejtí nedotknutelní jako ve filmu od De Palmy, ale každopádně nákup dvou kilíček čokolády s sebou nese možnost dlouhýho odpočinku bez přátel a rodiny. Tak či onak není důvod borce litovat. Stejně jako není důvod, aby film tolik neměl rád Turecko. Člověk by na konci skoro zapomněl, proč kluk seděl. Přednosti filmu jsou jinde. Nejde o to, jestli Billymu fandíte, nejde o to, jestli je trest adekvátní, nejde o to, co si myslíte o Turecku. Podstatný je, že pár let ve vězení tam není sranda, že filmaři odvedli skvělou práci stejně jako herci a hudební skladatel. A pokud si přečtete životopis Brada Davise, kterej Billyho skvěle zahrál, dostane film ještě jeden rozměr navíc. ()

/Pablo

Parkerova slavná úvaha o otázce viny a trestu, ve které jsem, až na patetické Davisovo soudní přelíčení, zkousl i scénář mého neoblíbeného Olivera Stonea. Líbila se mi drobná role tvrdého "tatíčka dozorce". Výtečný závěr s klíčema doprovázený velmi podmanivou ústřední skladbou. ()

Martin741

Jeden z tych lepsich filmov Alana Parkera /Mississippi Burning, Zivot Davida Galea/ o mladom cloveku, ktoreho turecka policia chytila. S cim, to si uz pozrite sami a jaxa pribeh vyvijal, tiez nebudem prezradzat. Zacina sa to vyborne, chytenie policiou, vazenie, a Ramzeszial aj tortura. Pri nej som si vsimol Paula L. Smitha /Simon a Matous, karambol/ a Randyho Quaida /Blazniva Dovolena 1983, vanocni Prazdniny 1989/. Skoda, ze v strede filmu nastupila nuda tempo sa hodne uvolnilo, dost to zrazilo hodnotenie filmu. Jo a mam problem byt solidarny s dilermi - najma tvrdych drog. 92 % ()

xjane

Velmi syrový, realistický a drsný snímek z tureckého vězení, natočený podle skutečných událostí, se mi hodně vryl pod kůži, z některých scén (setkání se Susan) se mi až zvedal žaludek. I když byl Billy jistě odsouzen právem, z podmínek tureckého vězení a místní nelítostné justice Vás polije pocit bezmoci a zoufalství... Snad tenhle film odradil pár dalších bláznů, kteří si chtěli přivydělat tímto způsobem, aby nezaplati tak vysokou cenu, při níž při troše štěstí neztratíte život, ale zničenou duši a strašlivé vzpomínky už asi nikdy nezmizí... 90%. ()

shyster

Až na posledních 30 minut, kdy opravdu poznáváme, že turecké vězení není žádný med, se jedná jen o další vězeňské drama. 70% ()

C0r0ner

Parker se mi v Hořícím Mississippi moc líbil, a tak jsem si od něj chtěl pustit něco dalšího. A ani s Půlnočním expresem jsem se nespletl. Příběh podle skutečné události to byl hodně neveselý a drsný a Hayesův osud byl celou dobu vážně nezáviděníhodný. Scéna útěku byla kompletně úžasně napínavá. 85% ()

danecek24

36. Zlatý Glóbus za rok 1978 - cena (6) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec ve vedlejší roli - John Hurt, *Nejlepší scénář - Oliver Stone, *Nejlepší hudba - Giorgio Moroder, *Objev roku (herečka) - Irene Miracle, *Objev roku (herec) - Brad Davis + nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Brad Davis, Nejlepší režie - Alan Parker ()

zette

Pulnocni expres je vyborny film, je mozna skoda, ze se Stone uplne nedrzel skutecneho pribehu. Pokud ale nebudu srovnavat a divat se pouze na film, musim uznat, ze jsem videl velke drama. Urcite mi Hayese (v roli Davise) nebylo lito, kazdy strujce sveho stesti a musi si uvedomit, do ceho jde. Pred zhlednutim jsem si myslel, ze hlavni hrdina bude trpet vice, relativne v pohode... Na filmu tak nejvice ocenuji vyber hercu, ten byl fenomenalni (sef bacharu, jeho pravnik a postavy ze sektoru 13 mi braly dech), pak vyborna rezie a kamera. I kdyz vubec netusim, jak vypada takove vezeni v Turecku, vse vypadalo hodne zajimave, zdalo se mi, ze vsak vezni maji spoustu prostoru (nehodnotim, netusim). I kdyz to neni uplne cista 5-ti hvezdickova zalezitost, libilo se mi to vice nez Motylek, Vykoupeni, Mile, Kriminal a jine vezenske filmy. ()

campix

Síla Půlnočního expresu je v jeho naturálnosti. Velice drsným způsobem popisuje dění v Turecké věznici inspirované skutečnými událostmi. V mých očích je ale kámen úrazu to, že úplně nedokáži soucítit s útrpnou situací mladého amerického vězně. S pašerákem drog je prostě strašně těžké soucítit. Dostal trest, za to co provedl a bohužel to provedl v Turecku 60tých let. Svůj trest si zasloužil. ()

majo25

Solídny snímok o väzení, tentoraz nie americkom, ale tureckom. Ťažko mu niečo vyčítať, akurát som čakal nejakú nadstavbu, buď nejakú nezabudnuteľnú scénu, filozofický podtext alebo zásadný dejový zvrat. Nič z toho sa nedostavilo, napriek tomu som sa aj vďaka celkom slušnému tempu a vkusnej hudbe nenudil. A že je to podľa skutočnej udalosti, to už nikoho nevzruší, takých filmov tu bolo a je stovky, či tisíce. V pamäti zostane snáď iba Paul Smith (známy napr. z komédii Šimon a Matúš), ktorý bol najviac vierohodný. Čo sa týka toho chudáka: spáchal zločin, trest je preto adekvátny (druhýkrát si rozmyslí), spáchal ho v Turecku, do akej inej basy než tureckej má ísť, aj s jej pravidlami a finesami, k tomu útek pri vyšetrovaní, vražda v base, útek z basy...hm, tých tridsať rokov sa mi z odstupom zdá aj málo. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker