Půlnoční expres

Snímek Půlnoční expres, natočený podle skutečných událostí, přináší drásavý příběh mladého amerického turisty Billyho Hayese (Brad Davis), který byl v Turecku zatčen za pokus o pašování hašiše. V brutálním tureckém vězení, kde vládne právo silnějšího, potkává řadu dalších vězňů včetně Američana (Randy Quaid), Angličana (John Hurt) a Skandinávce (Norbert Weisser). Zkorumpovaný právní systém z něj udělá exemplární příklad a i kvůli neúspěšné mezinárodní diplomacii je odsouzen k dlouholetému trestu. Billy je nucen uprchnout „půlnočním expresem“ (vězeňský slang pro útěk), aby si zachránil holý život. (Cinemax)

Arequipa

Tedy nedivím se, že Turci po uvedení filmu prskali. Černobílé vykreslení postav zrovna na objektivnosti nepřidá. Jinak je to ale více než dobře zpracované vězeňské drama se silnými momenty. Přidávám se k těm, kteří Billyho Hayese nelitují, není totiž IMHO proč. ()

markotter

Zajímavé snad jen díky docela realistickému vykreslení (dle mého názoru) tureckého vězení, i když si myslím, že realita může být ještě horší. Jinak se nás tvůrci snaží přesvědčit, že když někdo pašuje drogy, je to sice špatné, ale trest za tento zločin si snad každý může vybrat sám, a pokud se někdo, zde Turci, rozhodne to nerespektovat, tak oni jsou špatný. Zajímalo by mně, jak skutečně vězení i útěk probíhal, protože tady mi nesedělo, jak se tam vězni promenádovali a měli docela hodně volnosti. ()

Ivo

Po pár letech jsem se na tento film opět kouknul a jeho nedigitální autentická syrovost zůstává stále nesmírně sugestivní a drásavá (což je v dnešní virtuální filmové době bohužel už jen vzácný species). A ta turečtina byla hodně strašidelná. Film je to skvělý, jenom možná ten konec už tak nějak narychlo usekli a zjednodušili. Inu, jak moudře říkal už pan Karfík - nepašuj drogy, nepašuj drogy, nepašuj drogy ... ale je to marný ... je to marný .... je to ... ()

Klajondr

Tak to byla síla. Sice se pořád jedná o pašeráka drog, ale takovýto osud bych nepřál ani svému nepříteli. Skvěle zfilmováno, líp se to snad už uchopit nedalo. ()

junxi91

Naprostá pecka a totální nářez, vyprávějící o osudech obyčejného amerického týpka, který se vydal se svou přítelkyní na dovolenou do Turecka, ale díky snaze propašovat hašiš ze země skončil v odporném smradlavém tureckém vězení, řízeného sadistickými dozorci v čele s totálním zmrdem ředitelem Hamidouem. Stalo se tak v roce 1970, kdy se pokusil vysokoškolský student Billy Hayes propašovat 2 kila hašiše ve formě cihliček, zabalených do alobalu a nalepených na tělo. Málem mu to vyšlo, ale při pokusu nastoupit do letadla si jej vyhmátla turecká policie a při prohledávání u něj vše objevili. Na pomoc mu přišel jistý "Tex", Američan, který pomohl Billymu s překladem z turečtiny. Billy nejprve tvrdí, že má hašiš od taxikáře, a policajty k němu přivede. Přesto jej však nechtějí pustit, a tak se pokusí o útěk, ale Tex jej dopadne a začne peklo. Billy skončí ve vězení Sultanahmet, kde je mu přes noc zima, a tak si zajde pro přikrývku. Za to jej však v noci probudí a brutálně zmlátí strážný a ředitel Hamidou, a to je jen začátek. O pár dní později se Billy probudí ve vězení Sagmalcilar, kde jsou s ním také další vězni ze západu - Jimmy, který ukradl dvě svíčky z mešity, Max, angličan závislý na heráku, kterému pomáhá překonat strasti v base jeho kočičí mazel, a Erich, švédský drogový dealer. Jimmy jasně varuje Billyho, že ve vězení nemůže nikomu věřit, dokonce ani dětem, kterých je tu bohužel také dost. Billy se sejde se svým tátou, americkým zástupcem a tureckým advokátem, aby projednali jeho situaci a následující soud. Během soudu žalobce vznese obvinění z pašování drog, ale hlavní soudce je na Billyho celkem hodný a napaří mu "jen" čtyři roky. Billy a táta jsou z toho zničeni, ale právník trvá na tom, že to dopadlo ještě dobře, protože žalobce žádal doživotí. Jimmy chce, aby se k němu Billy připojil při útěku - dá se utéct buď po střeše, nebo pomocí katakomb. Billymu se do toho nechce a Jimmy uteče po střeše sám, nicméně je chycen a brutálně zmlácen tak, že přijde o varle a dostane kýlu. Maxovi se zase zatoulá kocour a najde jej oběšeného na trámu, to byla pro mě jakožto pro milovníka koček dost bolestivá scéna. Billymu zbývá 53 dní do propuštění, ale ti zkurvení Turci, kteří z něj jen vysávají ve vězení život, s ním mají jiné plány. Nejvyšší turecký soud v Ankaře z něj chce udělat odstrašující případ, a to díky naléhání původního žalobce, který chce nechat Billyho odsoudit za pašování, ne jen za přechovávání. A tak Billy pronese u soudu svou závěrečnou obhajobu, nejprve mluví o relativitě pojmu zločin v různých společnostech, a pak se nasere a nazve Turky pěknými sviněmi (což jsou) a vyfasuje 30 let. Najednou změní názor na útěk a dá se dohromady s Jimmym a Maxem, a společně chtějí utéct starými křesťanskými katakombami. Najdou ve sprchách dutinu za zdivem, dostanou se do katakomb, ale nakonec narazí na slepou chodbu a vrátí se zpět. Bohužel je s nimi na cele také zmrd a donašeč jménem Rifki, který objeví vstup do katakomb a nahlásí to strážným. Jimmy je opět odveden strážemi a zmlácen tak brutálně, že skončí v městské nemocnici. Billymu začínají hrozné časy, je mlácen a ponižován, až se z toho zhroutí. Nakonec mu rupnou nervy a zmrda Rifkiho, vyparáděného v novém obleku, napadne a rozbije mu hlavu o schody. To byla první uspokojující scéna. Za to je Billy poslán do oddělení pro nepříčetné, kde chodí s ostatními narušenými a katatonickými vězni kolem dokola. V roce 1975 jej navštíví jeho přítelkyně Suzan a Billy potřebuje zoufale vidět její prsa, protože je totálně na dně. Dostane od ní peníze schované v knize, které mají pomoci Billymu utéct. Billy se s nimi pokusí uplatit ředitele Hamidoua, aby jej za to vzal do ošetřovny. Ten zmrd jej však raději vezme do zvláštní místnosti, kde jej zmlátí a chystá se jej dokonce znásilnit. Billy se však vzepře a povede se mu toho zmrda odkopnout a Hamidouova lebka je proražena hákem na zdi. To byla druhá uspokojující scéna. Billy si vezme jeho uniformu a díky ní proklouzne ven z basy, uteče do Řecka a konečně se po dlouhých pěti letech vrátí domů. Co více k tomu dodat? Byla to neuvěřitelně brutální podívaná a nejhorší na tom je, že tohle se opravdu stalo. Tento film je pro mě dalším důkazem, že armáda, policie a hlavně vězeňství má tendenci přitahovat vadné typy osobností, především perverzáky, úchyly a sadisty, prostě ten největší odpad společnosti. A ta oběšená kočka mě také pěkně nasrala, místo ní měl viset ten zmrd Rifki, naštěstí se však nevyhnul spravedlnosti a jeho mozek skončil na sračky. No, naštěstí to prý bylo všechno přehnané, takže Turci snad nebudou takové svině, jak je tento film vyobrazuje. () (méně) (více)

Smrtholka

Vedle Alexe Proyase je Alan Parker jedním z režisérů, jehož filmy nejsou širší veřejnosti dostatečně známé, a to jen potvrzuje jeho kvalitu. Syrový a drsný příběh o mladém Američanovi, který byl za pašování drog odsouzen ke třiceti letům vězení v nelidských podmínkách turecké věznice, vedené sadistickým ředitelem, patří k těm nejlepším vězenským dramatům. John Hurt ve vedlejší roli drogově závislého Maxe je natolik úžasný, že se mi nechce věřit, že tenhle člověk hrál Kanea ve Vetřelci, Bruttenholma v Hellboyovi, či Michaela Poolea v romantickém dramatu Noční vlak ad. Pozornost si zaslouží i Mike Kellin za roli Billyho zoufalého otce. ()

IronRocky

Naprosto famozní film z prostředí tureckého vězení. Pulnoční expres je podle mě nejlepší film z vězenského prostředí a přišel mi mnohem lepší něž Vykoupení z věznice Shawshank. Film mě zaujal skvělým příběhem, který mě úplně vtáhnul do filmu a dál mě zaujal hlavně skvělými hereckými výkony a dokonalou Parkerovou režií. ()

keka68

Strhující, drsné a velmi emotivní dílo. Degradace lidské bytosti na straně jedné a pokání s touhou přežít na straně druhé nelze intenzivně nepocítit společně s hlavním hrdinou. ()

krapek

"Největší úspěch mu ale přinesla hlavní role v PŮLNOČNÍM EXPRESU (1978), kde hrál amerického studenta Billyho Hayese, který chtěl propašovat drogy z Turecka, ale byl chycen a exemplárně potrestán ke třiceti letům tureckého vězení. V roce 1979 se nakazil virem HIV během jednoho ze svých kokainových „dýchánků“." Milujem čierny humor, asi len toľko k tomu filmu. ()

masekjc

Začátek velmi zaujal, pak trochu dochází dech a od přemístění do sekce 13 už je slyšet jen sípání. Příjemně překvapil Randy Quaid a hudba ve filmu. Zklamalo vyjádření Billa Hayese, že realita byla jinde. Celkově ale nadprůměr 7/10 ()

Tarhiel

V živote by ma nenapadlo, že is tento film pozriem, takže zodpovednému za to týmto ďakujem :) Výborne natočené, v tej dobe aktuálne, a čo všetko si tí chalani prežili, bolo neuveriteľné. Herecké výkony skvelé - od Brada Davisa až po zahranie feťáka Johnom Hurtom, tesne pred Votrelcom. Verím tomu, že v 70. rokoch Turecko mohlo takto fungovať a na výlet by som tam rozhodne ísť nechcel. A rozhodne by som nechcel urobiť tú istú chybu, čo ten spočiatku možno naivný mladík, ktorý sa na konci stáva preživším. ()

G04T

Dlouho do první poloviny to je tak na jednu, možná dvě hvězdy. Po hodině se to rozjíždí a vzniká z toho neskutečnej boj, kde už hlavní hrdina nemá skoro šanci. No.. uvidíte sami. ()

Duke90

Někdy stačí tak málo a máte zaděláno na celoživotní průser - tedy pokud se čirou náhodou úplně nezblázníte a nepokusíte se svůj předem daný osud násilně změnit k lepšímu. Po tomto děsivém (ač pouze v roli diváka) zážitku mě určitě nenapadne "pašovat" ze zahraničí nic jiného než suvenýry v podobě hrnečku na čaj a designového ubrusu na kuchyňský stůl. Peklo má asi mnoho podob a turecké vězení může být jednou z nich. Všudepřítomný hnus, špína, krutost a beznaděj na mě dýchly z obrazovky tím nejvíce možným způsobem. Brada Davise je veliká škoda, protože zde předvedl úžasný výkon a stejně tak se vyznamenal zlomený John Hurt v roli upadající trosky. Kdyby byl film o pár minut delší, asi bych chytil stejný tik jako ten kolosální turecký dozorce. ()

KVBahnhof

Skvělé vězenskě drama z netradičního tureckého prostředí. Výborný John Hurt ve vedlejší roli. Jedinou vadu na kráse vidím v tom, že hlavní postava je dement co pašoval drogy a tak mám trochu problém s ním soucítit. ()

Zdenda

Film, ktery me naprosto nepresvedcil.. Hlavnimu hrdinovi od zacatku nefandim a neni mi nijak sympaticky, drsnost vezeni mi neprijde nejak zvlastni, myslim ze ve skutecnoti treba v Thajsku se deji horsi veci... "Ve vězení musí snášet každodenní mučení " nejak jsem to muceni nevidel. Preci jen pod takovouto vetou si predstavim bezduvodne mlaceni, ale tady ho nemlatili vubec a kdyz tak, jenom kdyz se pokusil o utek, pripadne napadl strazce.. A to neni nic zase tak neobvykleho, respektive se neni cemu divit.. Navrch se nejedna o pribeh nespravedlive odsouzeneho, na to pozor.. Ale abych jen nehanil, zaujala me kamera a vubec i kulisy. Hlavni hrdina je postava podle meho nazoru spatne napsana, ale o to lepe zahrana.. Brad Davis ji dodava alespon urcite charisma. A co se tyce rezie, je take pomerne slusna.. Ale film na me jako celek absolutne nepusobi - bohuzel. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 6 : Film, Nejlepší ženský debut - Irene Miracle, Nejlepší Mužský debut - Brad Davis, Herec vedl. role - John Hurt, Hudba, Scénář. Nominace 2 : Režie, Herec - Brad Davis .......... Bafta 3 : Režie, Střih, Herec vedl. role - John Hurt. Nominace 3 : Herec - Brad Davis, Film, Nový objev - Brad Davis. ()

Andik

Dych berúci príbeh, chlapec naivne a hlúpo sa dostane do vážnych problémov, lebo za hlúposť sa neplatí peniazmi, ale v tomto prípade nekonečnou, tvrdou basou.Pokúša sa a trénuje úteky, ale samo peklo sa vrhlo naňho a tak to vzdáva a sám si sadá hrobárovi na lopatu. Zázrak prichádza v podobe jeho priateľky ŽENY, ktorá ho navštívi vo väzení a vidiac ho zrúteného, neplače s ním, ale splňuje mu prosbu a odhaľuje mu svoje krásne, čisté poprsie pritláča ich na to špinavé sklo a šeptom kričí, zobuď sa vstaň, bojuj, utekaj a ži !!! Vytrhne chlapa hrobárovi z lopaty otrepe ho o zem a zachráňuje mu život. Tuto scénu som si pustil trikrát po sebe a znova sa musím a to rád opakovať, že ženy sú tou najpríjemnejšou a dokonca hmatateľnou arómov tejto planety. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker