Půlnoční expres

Snímek Půlnoční expres, natočený podle skutečných událostí, přináší drásavý příběh mladého amerického turisty Billyho Hayese (Brad Davis), který byl v Turecku zatčen za pokus o pašování hašiše. V brutálním tureckém vězení, kde vládne právo silnějšího, potkává řadu dalších vězňů včetně Američana (Randy Quaid), Angličana (John Hurt) a Skandinávce (Norbert Weisser). Zkorumpovaný právní systém z něj udělá exemplární příklad a i kvůli neúspěšné mezinárodní diplomacii je odsouzen k dlouholetému trestu. Billy je nucen uprchnout „půlnočním expresem“ (vězeňský slang pro útěk), aby si zachránil holý život. (Cinemax)

Brain-D

Dlouhou dobu jsem se tomuhle snímku vyhýbal a vůbec nemůžu jasně zodpovědět proč. Klenot vězeňských dramat (top 5). Velmi silný životopisný příběh, který se vám postupně svou stoupající depresí v ryje pod kůži, že vás nenechá téměř usnout. Naprostá syrovost v jedné z nejsyrovějších podob jaké to může být. Takové filmy já rád. ()

VanTom

Čas tomuto dramatu trochu obrousil hrany, ovšem ve své době mohlo být až šokující. Pekelné turecké vězení připomínalo život v zaprášeném, špinavém pavlačovém domě (zlehčuji) – trest pomalu a ubíjejícím způsobem plynul, naděje se vytrácela, osobnost rozpouštěla. O "nespravedlnosti" rozsudku za pašování 2 kil hašiše by se nicméně dalo úspěšně polemizovat. 7/10 ()

JohnSmith

Dost reálný pohled na turecké vězení, zvlášť oddělení pro nesvéprávné vězně bylo drsný. No jo,pašovat fety se nevyplácí. Jen ten konec mi přišel až dost nereálný. ()

phata

Od začátku do konce neuvěřitelně hustá atmosféra... šílenství, zoufalství, běs, psychika (!),bezmocnost, bezvýchodnost, pot, krev, slzy... Je to boj jak na fyzické, tak i psychické úrovni. Highlights: zuřivé proklínání turecké justice po navýšení trestu, pomsta Rifkimu ()

Josefin

Perfektní scénář od Olivera Stona, podle skutečné události zužitkoval režisér Alan Parker. Příběh mladého američana Billyho Hayese, jež byl za pašování drog umístěn v tureckém vězení........................... Režisér udělal jen dobře, když na roli Billyho vybral neznámého herce -Brad Davis. Ten to zahrál dokonale, 2 hodinovou stopáží jsem se nenudila ani chvilinku! Syrový, naturalistický snímek. Dají vám naději, aby vám ji vzali! A pocit beznaděje dokáže být horší než fyzická bolest. ()

Jello Biafra

Režisér Alan Parker (The Wall, Angel Heart) a scenárista Oliver Stone nám prinášajú skutočný príbeh mladého Američana Billyho Hayesa, ktorý sa v roku 1970 pokúsil z tureckého Istanbulu prepašovať 2 kg hašiša a bol zadržaný políciou. Následne ho čakalo živorenie v krutých podmienkach tureckého kriminálu. Depresívny a surový film plný smútku a beznádeje nestratil nič zo svojej pôsobivosti ani po 42 rokoch. ()

NALBERTik

Jj ve vězení to je opravdu zlé, zvlášť v zaostalém Turecku. Natočeno zvláštně, děj skáče rychle, zobrazeny jen jednotlivé úseky života... ()

DeLaMorte

Dnes již kultovní film z vězeňského prostředí v Turecku.Výbroně zahrané role,děsné beznadějné prostředí kde by se asi nikdo z nás nechtěl ocitnout!Tento film si řadím mezi perly vězeňsko/útěkových filmů ()

lskala

Někdy v roce 1996 : ležím v pokoji na posteli, blíží se půl jedenáctá v noci a já se chystám pomalu usnout. Ráno vstávám do školy (na střední) a když si dočtu sportovní výsledky na teletextu ČT2, začíná nějaký film. Nějakej Amík na letišti a je slyšet jeho stále se zvyšující tep... zatknou ho benga v Turecku a roztáčí se s ním kolotoč událostí, které mi nedovolí vypnout televizy až do samého konce. Je cca. 0:45 a film končí. Beze slova jsem shlédnul film s neskutečně silným příběhem, který je ještě k tomu podle skutečné události. Dokonalý filmový zážitek, který si vybavuji i po těch dlouhých 14 letech. Od té doby jsem Půlnoční expres viděl několikrát a pocity jsou pořád stejný. 95% - 5***** ()

Maynard.

Tak mám za sebou další vězeňský kousek, který pravda zůstal kousíček za mým očekáváním, ale enem kousíček. Hned od začátku se divákovi společně s hlavním hrdinou rozbuší srdce na letišti. A potom na konci při eskejpu. Je zajímavé sledovat jak vypadají věznice v různých zemích. I zde se setkáváme s nehostinnými podminkami a s absolutní neúctou k lidským životům. Na druhou stranu v tomto tureckém žaláři mají vězni poměrně přijemnou "volnost", páč se mohou pohybovat prakticky kde se jim zachce. To se ovšem netýká sektoru č.13, z toho jde mráz po zádech. Herecký výkon Brada Davise nebyl z těch zapamatováníhodných (dlouho sem přemejšlel nad tímhle slovíčkem :o) ), kdo mě naopak velice příjemně překvapil, tak byl John Hurt, který perfektně zahrál neustále sjetého vězně. I přes to, že je tento vězeňský kousek nadprůměrný, tak za Shawshankem nebo Motýlkem poměrně dosti zaostává... ()

netahlo

Boze, to byla nuda! Jsem velkym fandou snimku s vezenskeho prostredi a od tohoto jsem (diky nesmyslne prepalenemu hodnoceni zde) ocekaval strhujici podivanou a misto toho se mi dostalo slabeho odvaru az parodie na skutecnou klasika jako Frajer Luke, Motylek a o Shawshanku ani nemluve. Ani jedna sympaticka postava a libajici se chlapi. Nikdy vice! ()

xaver

Další snímek, který glorifikuje dealery drog. Nezaslouží si ždáné ohledy. Samozřejmě jsem dalek toho, abych schvaloval poměry v Tureckých věznicích (nakonec podle toho co předvedli Američani na základně Guantanámo a v Iráku si moc s těmi Turkama nemají co vyčítat). Podstata tkví v jiném. Nepoučitelní debilové pořád koketují s drogama a pak žadoní o soucit. Každý, i průměrný Američan, a nejen Američan, pokud není totální kretén dobře ví, co se v některých exotických zemích stane s osobami, u kterých najdou drogy. Tak proč to proboha zkouší a proč někdo pořád natáčí snímky s cílem vyvolat sympatie s těmito kretény. Jiné je, když se do této situace dostanou nevinně, ale to není tento případ. Asi naštvu dost hodnotitelů, kteří dali 4 nebo 5 hvezdiček. Předem se jim omlouvám, ale víc než jednu dát nemohu. ()

klukluka

Filmaři odvedli na Půlnočním expresu vynikající práci, o tom není sporu. Druhá věc je ta, že západ je promořený drogami. A Willy, hlavní hrdina příběhu, hodlal pořádně přikládat pod kotel. Jasně, hash je hračka pro děti, ale kdo může říct, že by druhá Willyho fůra nebyl herák, kdyby to napoprvé vyšlo..? V islámských zemích se snaží držet lidi od drog dál. Paradoxně jich tady hodně produkují... Základ je, nenechat se chytit. Když tě chytí, nemůžeš se ničemu divit. Životy zcela nevinných a poctivých lidí tady nemívají valnou cenu, natož životy kriminálníků. Ať si kdo chce, co chce říká...takovej kriminál si nikdo nebude chtít zopakovat. To není jako ty naše vyvoněný vývařovny pro zlobivý kluky a holky. Ano, Willy měl pravdu: Dneska jsou zakázaný věci, který budou třeba už brzy zcela legální. A naopak, něco nám třeba do budoucna seberou. Hash ale nikdo hned tak v civilizovaných zemích nepovolí, a herák už tuplem ne. Willy hodně trpěl. Zvlášť s ohledem na to, že to zkusil poprvé. Je více méně jasný, že po druhé už by do toho nešel. A proč? Právě díky té brutální lekci. Marná sláva, tenhle typ kriminálu má něco do sebe. Tenhle typ kriminálu má výsledky. Soudruhům z EU by se ale jistě nezamlouval. Na recidivu sere pes, hlavně aby si třeba nějaký vězeň nestěžoval na nedostatek komfortu. ()

Zagros

Kdo pašuje drogy, si beze sporu zaslouží trest a už dopředu s tou možností musí počítat. Hlavní hrdina filmu dostane trest přímo brutální, 30 let v tureckém vězení, kde je každý den utrpení. Přes jasnou vinu, jsem občas s Billym i soucítil. Psychické i fyzické týrání vězňů je drsné a není na to pěkný pohled. Film je sice podle skutečné události, ale jistě je občas trochu přibarven, ale to nakonec ani nevadí, není to dokument a jako celek funguje výtečně. Celková atmosféra snímku je vskutku hnusně depresivní (přesně taková, jakou tvůrci zamýšleli) a herecký výkon Brada Davise je excelentní. Přes naprosto nelidské podmínky bych možná všem pašerákům drog pobyt v podobném ústavu zařídil. ()

Han22

Jedna z klasik vězeňského filmu. A jeden z filmů, na které jsem se v roce 1978 nejvíce těšil. Půlnoční expres jsem viděl ještě jako dítě a vryl se mi do hlavy, hlavně scéna "53 dní". Trvalo to skoro 30 let než jsem ho shlédl znovu. A je to masakr! Žádný zdlouhavý rozjezd, ale hned na začátku neúspěšný pokus propašovat ven 2 kila hašiše, který končí zatčením na letišti. Hrdina se dostává do tureckého vězení, kde nikomu kromě pár anglicky mluvících přátel nerozumí, kde je je špína, chaos, bordel, sebranka mezi vězni i ostrahou. Celé vězení spíše připomíná soběstačnou, polorozpadlou kolonii s vlastními zákony. Kromě čím dál horšího pekla (mlácení, přesun do blázince) je tu psychologická rovina jak se hrdinovi pomalu ubývá naděje a mění se zvíře. Zkorumpovaný neschopný právník, prolhaný vyšetřovatel, změna trestu skoro na konci, neúspěšný útěk, ztráta kamarádů. Hrdina není neviňátko, ale v průběhu filmu s ním začnete soucítit, protože tohle si nikdo nezaslouží. Co dál? Slizký práskač Rifki a brutální strážný Hamidou. Spousta nečekaných scén. Nervní Morodoreova hudba, pár známých herců ve vedlejších rolích (Quaid, Hurt), výborný  Brad Davis v hlavní roli. Vynikající, bezchybná záležitost od začátku do konce a jasných 5*. PS: Turci z toho filmu nadšení nebyli, nedivím se. ()

cab

Pasovani i maleho mnozstvi hasise se v Turecku zle nevyplaci. I kdyz prestreleny 30 let je prestreleny trest za takovy cin, tak si clovek musi uvedomit, ze kazda zeme ma sve zakony a ty je nutno respektovat. Po dramaticke a herecke strance vyborne. 70% ()

Hanys_

Úvod a následné zatčení parádní. Potil jsem se společně s Billem. Ale trošku jsem byl zklamaný z toho vyobrazení tureckého vězení. Když odečtu počáteční "mučení", tak to tam vypadalo jako v nějakém jednohvězdičkovém hotelu, kde si trestanci žili svým vlastním životem. Každopádně Parker válí - u zásadních scén jsem ani nedutal (hlavně závěr). 8/10 ()

Corpsegrinder

Jeden z těch lepších vězeňskejch filmů kde to nezaháněli až tak moc do klišé a nesnažili se vězení zobrazit jako komicky zlý místo kde vás někdo v den nástupu ubodá a znásilní v tomto pořadí. Po filmu (ani před) bych se do Turecka fakt podívat nechtěl. On si to samozřejmě posral sám ale byl mladej a blbej a to co nakonec musel vydržet a co dokázal bych nepřál nikomu. Kromě barvitejch postav musim vyzdvihnout i hudbu od legendárního Morodera. Hvězdu srážim za už celkem nezáživnou část z blázince a za scénu s mrtvou kočkou což filmům neodpouštim. ()

aquiver

Jeden ze slabších vězeňských filmů. Alan Parker má čistě z hlediska řemesla na 4 hvězdičky, avšak Půlnoční expres je až příliš nasáklý propagandou. Sympatizovat s hlavním hrdinou, drzým Američanem, který se provinil pašováním drog, opravdu nelze, jeho osud mě tak v osobní rovině vůbec nezajímal. 60 % ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker