Půlnoční expres

Snímek Půlnoční expres, natočený podle skutečných událostí, přináší drásavý příběh mladého amerického turisty Billyho Hayese (Brad Davis), který byl v Turecku zatčen za pokus o pašování hašiše. V brutálním tureckém vězení, kde vládne právo silnějšího, potkává řadu dalších vězňů včetně Američana (Randy Quaid), Angličana (John Hurt) a Skandinávce (Norbert Weisser). Zkorumpovaný právní systém z něj udělá exemplární příklad a i kvůli neúspěšné mezinárodní diplomacii je odsouzen k dlouholetému trestu. Billy je nucen uprchnout „půlnočním expresem“ (vězeňský slang pro útěk), aby si zachránil holý život. (Cinemax)

xNoelx

Velmi působivý a syrový příběh z tureckého vězeňského prostředí. Výborné herecké výkony na všech frontách. Depresivní atmosféra mi svírala žaludek, prožíval jsem to s Billym od začátku do konce. ()

zahadum

Realisticky drsné..smutné..depresívne ..bez svetielka nádeje a kúska ľudskosti.....film bol natočený na základe skutočnej udalosti. ()

jiri.twist

Naprosto silný film se dvěma Oscary a spoustou vítězství a nominací na filmových festivalech i po tolika letech, a to jak příběhem, tak hereckými výkony i zpracováním, který v divákovi zanechá hluboký zážitek. Škoda, že takový sympoš Brad Davis, podlehl té neskutečné svini jménem AIDS už ve 41 letech a snímek jsem zhlédl i jako vzpomínku na něj ... 91089 ()

Mike.mk1

Neskutečně drsný a realistický film, který mi bude ještě dlouho ležet v hlavě. Vynikající herecké výkony a hudba tomu hodně přidávají. ()

agassi68

Filmy Alana Parkera si stabilne udržujú svoju kvalitu a latku nepodliezol ani tento príbeh, po zhliadnutí ktorého by ma za žiadne peniaze nedonútili prepašovať ani gram nejakej drogy. ()

Hapretor

U mě velmi dobrý film, který přesvědčivě ukazuje, jak si lze kvůli blbosti posrat život a poté, díky náhodě, začít nanovo. Dobře zahrané, silně působící na diváka - dojemné a sem tam i docela napínavé. Krásná hudba a správný - až naivní konec. Celkově ale film byl zážitek. Atmosféra pohltí, děj dojme, soucit s hlavním představitelem se dostaví ihned. Jeden z nejlepších filmů z prostředí vězení, co jsem kdy viděl. Zlatý "osmdesátý". ()

Rockerman

Tak nevím, ale asi jsem se díval na jiný film, než většina na tomto fóru. Já jsem se nejméně polovinu filmu nudil. Velké herecké výkony jsem neviděl. Zpracování filmu bylo amatérské a na to, že to bylo podle skutečné události, dost nevěrohodné. Jasně je to nízkoropočtový film a ty mají poněkud jiná kritéria. Přesto se mi to prostě moc nelíbilo. Také vězení, které se tady popisuje, jako každodenní mučení a ponižování. No po většinu času tam měli volnost, o jaké se mnohým vězňům ani nezdá. Chodili si po mnoha místnostech i venku. Kouřili, kdy se jim zachtělo, chovali kočku, měli i hašiš !!! Pro mě tedy jen průměrný film 50%. ()

GOREGASM

Spolupráce Olivera Stonea (scénář) a Alana Parkera (režie) dala vzniknout vynikajícímu vězeňskému dramatu, ve kterém se hraje podle po Stoneovsku drsných karet a slunná dovolená v Turecku rázem získává zatraceně odpornou pachuť. Surový realismus příběhu místy opravdu usadí do sedačky a vcítit se do beznaděje hlavní postavy je i díky výborným hercům jen otázka času. Alan Parker svou nadčasově intenzivní (skvělý nápad s tlukotem srdce) a sugestivní režií dokáže všem vypjatým momentům vyšroubovat napětí na maximum a já nechápu, že jsem Midnight Express viděl až nyní... 100% ()

MickeyStuma

Bill Hayes, americký vysokoškolský student, je chycen za pašování drog a skončil v tureckém vězení. Příběh podle skutečné události ve snímku z roku 1978, ale co si budeme povídat, jakoby se to stalo včera. Snímek ve svém smyslu znepokojivý ve své strašlivosti reálných skutků na tureckém území. Buď jak buď, vězení jsou různá, podmínky v nich jakbysmet. Určité vyobrazené události mohou připadat drsně a občas až neskonale brutálně, ale kdo by co od vězení v určitém režimu také čekal. Snímek je svým námětem fascinující a vlastně i hodně varovný. Jenomže co se týče dramatizace, přeci jen to už na dnešní dobu krapet pokulhává. Ale to je neduh mnoha klasických snímků. Zub času je zkrátka neúprosný a tak to, co před třiceti lety šokovalo, už dnešní divák pojme spíše s lehčím úsměvem. Každopádně i přes to se jedná o hluboké vězeňské drama z prostředí tureckého vězení poukazující na tamní spravedlnost, vězeňský systém a životní podmínky jako takové. Námětem snímek naopak rozhodně nestárne a je to dobře. A malé rýpnutí do české filmu. Přesně takhle nějak měl vypadat český snímek z roku 2002 ´Zatracení´. Ale čeští tvůrci to mohou ještě stále napravit. Česko má nyní aktuální případ v Pákistánu, kde je za pašování drog vězněná Tereza H., takže mají další příběh dle skutečné události a klidně to mohou nazvat ´Zatracená´. Ale to je pro ně zřejmě hodně velké sousto, než náměty příběhů z dob komunismu. ()

Denny

Otřesný obraz brutality a frustrace z tureckého vězení natočený podle skutečnosti. Po zhlédnutí tohot filmu si člověk opravdu bude více vážit svobody. Hlavní představitel Brad Davis zdmřel na AIDS. ()

Shona

Snímky z vězeňského prostředí patří bezesporu k mým nejoblíbenějším. O co víc jsem se těšil o to víc jsem byl zklamán. Půlnoční expres je evidentně nadhodnocený film a Brad Davis to sám nezachrání, i kdyby se rozkrájel. Nechápu ten nával 5*vých hodnocení ani to, jak někdo může říct, že tohle je lepší jak Shawshank. Ovšem jak se říká, proti gustu žádný dišputát. A ten konec? Kdyby to nebylo podle skutečnosti, tak bych si řekl, jestli je vůbec možné ho takhle ,,trapně" natočit. ()

Amilet

Úvod na letišti mi neskutečně zvednul tlak. Vyloženě jsem se potil s Billym. Scény v samotném vězení jsou stejně intenzivní a syrové. Z Billyho záchvatu v umývárně naskakovala husí kůže. Na rozdíl od některých komentářů mi zmiňoovaná erotická scéna vůbec směšná nepřišla a naopak mě víc přiblížila pocitům hlavních hrdinů. Beznaděj a bezmoc je cítit za každé minuty a celý děj je tu podán daleko syrověji a pravdivěji než třeba v „Shawshanku“. Sečteno, podrženo, máme tu špičkové vězeňské drama, které „jede na hudbu“ a herci v čele s Bradem Davisem předvádí špičkové výkony. 5* ()

siloalampa

Film mi svojou dusnou atmosférou pripomína Mechanický pomaranč. Na tie roky veľkolepý snímok, ktorý vám však náladu do škaredého počasia nepozdvihne... ()

IXOXI

Příběh o Američanovi odsouzeném za pašování dvou kilo hašiše. Je Američan a nikdo z něj nepadá na zadek... Ve vězení panuje pevný řád, pokud se někdo proviní, tak je potrestán. Žádné mučení zde není. V polovině filmu námi odsouzený vynadá ctihodnému soudu a soudce vyjádří lítost, že má svázané ruce soudem vyšší instance, nemůže mu pomoci. Jak film ubýhá, je stále horší a nudnější. Očekával jsem, že nakonec se z dealera stane hrdina, alespoň toto nenastalo. ()

AxelWers

Tu spoznáte čo znamená fráza "turecké väzenie". Parádny film s hustou atmosférou, ktorý som videl pred mnohými rokmi, takže je načase si ho zopakovať. ()

Pesosek

Film mě mile překvapil, opravdu kvalitní vězeňské drama. Škoda jen, že už nenatočili i útěk přes hory do Řecka. ()

Biopler

Po pozretí filmu som zisťoval viac informácií o skutočnom Billym Hayesovi. Film nešiel úplne podľa reality a prikrášlil isté skutočnosti. Hodnotím však film a jedná sa o číry a surový realizmus. Vďaka podmanivému rozprávaniu a brilantnej réžii podporenej Moroderovým ústredným hudobným motívom som pociťoval mocné vtiahnutie do príbehu a prežitie si drámy s hlavnou postavou. Áno, hlavný hrdina spáchal zločin, ale sekaním dobroty vo väzení si k nemu divák nájde sympatie. Následné prehodnotenie trestu, kde pocíti nespravodlivosť a ktoré vedie k jeho ďalším činom a slovám som si vychutnával - to sú tie nádhery drám, ktoré veľmi obľubujem. Emočne nabitá scéna je rozhovor s priateľkou vo väzení, kde cítiť beznádej, nechuť a vyčerpanosť na Billyho strane, no vieru v zázrak na strane priateľky. Brad Davis zvládol rolu znamenite, bachar Paul L. Smith je však najväčšie herecké eso v snímku. Bez jeho prítomnosti by turecká väznica nemala onen neľútostný rozmer. Katarziou sú záverečné fotky z návratu Billyho do vlasti. ()

Mara97

Dobré vykreslení ostrého prostředí tureckého vězení. Navzdory občasné nudě a očekávanému spádu zajímavé vyústění, kdy nevyjde první plán útěku - přitom kde se stalo něco podobného? V ostatních filmech útěků z vězení vždy všechno dopadne tak, jak má, podle původního plánu, i když to je obtížné a hlavně zdlouhavé. ()

Ivo

Po pár letech jsem se na tento film opět kouknul a jeho nedigitální autentická syrovost zůstává stále nesmírně sugestivní a drásavá (což je v dnešní virtuální filmové době bohužel už jen vzácný species). A ta turečtina byla hodně strašidelná. Film je to skvělý, jenom možná ten konec už tak nějak narychlo usekli a zjednodušili. Inu, jak moudře říkal už pan Karfík - nepašuj drogy, nepašuj drogy, nepašuj drogy ... ale je to marný ... je to marný .... je to ... ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker