Půlnoční expres

Snímek Půlnoční expres, natočený podle skutečných událostí, přináší drásavý příběh mladého amerického turisty Billyho Hayese (Brad Davis), který byl v Turecku zatčen za pokus o pašování hašiše. V brutálním tureckém vězení, kde vládne právo silnějšího, potkává řadu dalších vězňů včetně Američana (Randy Quaid), Angličana (John Hurt) a Skandinávce (Norbert Weisser). Zkorumpovaný právní systém z něj udělá exemplární příklad a i kvůli neúspěšné mezinárodní diplomacii je odsouzen k dlouholetému trestu. Billy je nucen uprchnout „půlnočním expresem“ (vězeňský slang pro útěk), aby si zachránil holý život. (Cinemax)

Pitryx

Ufff, tak sekce třináct, ufff. Kde pobrali ty herce? Filmy podle skutečných událostí nepreferuji. K tomuto jsem přišel náhodnou volbou, kdy jsem se dle názvu domníval, že půjde o něco s vláčky, které mám rád. Nelituji svého přehmatu. Naopak mohu snímek doporučit. Je drsný, tvrdý a surový. A přitom to není gore. Skvělí herci dojem umocní, a tak strhávám jen dvacítku za drobné kiksy. ()

Pete

Filmy Alana Parkera mívají takovou zvláštní, neuchopitelnou, až nepříjemnou atmosféru. Do tureckého vězeňského očistce pasuje výborně, a tak jsou zde zmar a zoufalství hlavního představitele vykresleny téměř dokonale. ()

hrumsrt

S Alanem Parkerem už jsem se setkal při poutavém Angel Heart, který s každým dalším zhlédnutím v mých očích roste.. V případě staršího Půlnočního expresu, který má navíc tu možnost se opřít o zdařilý scénář Olivera Stonea, už to nadšení není takové.. Billy je normální turista, který se rozhodne si ale svůj výletnický zážitek ozvláštnit.. Ze snímku je obratem syrové vězeňské drama, na jež musíte mít patřičnou náladu. Záleží na divákovi jestli dokáže přejít už jen to, že sleduje zločince, který si svůj trest odpykává naprosto oprávněně, i když ve strašlivých podmínkách... Lehce zaměnitelný příběh, jenž pozvedává tak možná zdařilý úvod a proniknutí do tajů mezinárodních dohod.. Celou dobu nasáváte dusnou atmosféru vězení, která hlavního hrdinu postupně láme, aby když to už vede k tragickému konci, dojde na ten "půlnoční expres".. A než spíš film soudit, jak z ničeho občas navazuje, tak uznávám, že nejde o příliš příjemnou podívanou.. Jako protipól vůči těm romantizacím vězeňského prostředí je tohle dosti silná sprcha.. 60% ()

CorvusBlek

Výborně natočený film, který mě nenechal celé dvě hodiny ani vydechnout.Scény z tureckého podzemního blázince mnou silně zacloumaly. Nevědět že je to podle skutečného příběhu, možná bych trochu pochyboval o posledních deseti minutách, ale opravdu jen trochu.Celkově silný příběh, 90% ()

Dejf4

Velmi intenzivní a působivé vězeňské drama, kde si každý odvede svoje řemeslo kvalitně a poctivě. 7/10 ()

DonBraso

Známý ksicht z Šimona a Matouše Paul L.Smith byl stejnak nejlepší.Vůbec mu nerozumíte a za chvilku je kápo a fandíte mu:).Billy je trochu osobnost ke které si musíte najít cestu.Neříkám,že by to Brad Davis zahrál špatně,ale někdy mě přišlo díky vůbec né dobrému scánáří od Olivera Stone jako skutečnost dané možnosti.Vykreslení věznice je trochu špatný omyl,který sází surovost,ale jinak je tam pár bachařů a stačí jen klíče a převlek a čau.To je blbost dobrá.To jsem sice hodně přeskočil,ale tohle je vycucaný neskutečně z prstu.Jeho táta chce udělat pro syna to nejlepší,ale vidíte ho jen ze začátku,pak na něj sere nebo co?Vůbec celý proces jde dost stranou,záchrana taky a pod názvem filmu hledej útěk.Co je fakt pěkný,že nevíte co se bude dít.Moc klišé se zde nenosí a když už čekáte,že nastane to co v dalších vězenských filmech,zde jste pěkně na místě.Hudební doprovod je taky klasa,ale to se dalo čekat,když za tím stojí Giorgio Moroder,znám hlavně z filmu Scarface či Flashdance.Od Alana Parkera viděl dva topový filmy,ale tenhle díky fakt nemastnýmu scénáři nemůže obstát,až nechápu,kde bral ty ceny.Turci asi budou svině,ale vězení z Jižní Ameriky či Asie asi nechceš.Je tu zajímavý průběh,který nejde tak po cestě jakou by divák čekal.Skvělá hudbu,Šimona který tomu zvedá surovost. Neříkám,že ostatní herci či spíše spoluvězni nebyly špatný,ale obsahově je to mizérie.Oproti Motýlku,kde fakt cítíte bezmoc,je tohle docela káva,která jen zabere při rozhovoru s jeho,kdy chce vidět její prsa.Nejhorší je fakt konec,když si vezmete,že od půlky filmu už věděl,že má doživotí.Jinak podle skutečné události to opět nebylo.Ale to je už člověk nějak tak zvyknutý,hlavně,že se Parker a Stone omluvili Turkům za trochu jinou reálii. ()

pafka

Tohle je klasicka, ktera nesmi utect ani soucasne mladezi. A oni maji velky problem sledovat film 50 let stary, pritom je to velky omyl. Tohle je velka vec. ()

missko

Tenhle film jsme viděl zrovna nedávno a lituju že jsem ho neviděl dřív. Strhující příběh o mladíkovi Billym kterého zavřou do tureckého vězení za pašování hašiše. Billy se snaží s pomocí otce a sympatického právníka zprostit vinny ale to nepomůže a Billy je odsouzen ke dlouholetému trestu v tureckém vězení. Snímek skvěle ukazuje  brutalitu a zkorumpovanost tureckého vězeňského systému. Moc se mi líbil herecký výkon mladého a za mě velice nedoceněného herce brada Davise. Za mě skvěle natočené strhující napínavé drama plného zvratu násilí a brutality ze stran turecké policie, ale taky drama plné naděje a snahy chytit "půlnoční expres" ()

myko

Ohromne ľudský film, nič preexponovaného, kde každý má to svoje, kde láska a viera dojímajú a sila prežiť je ohromná. ()

Cadoras

Na tenhle film jsem byl hodně zvědav, obsah i hodnocení napovídalo tomu, že by mohlo jít o hodně silný film. Ale opak byl pravdou. Billy je uvězněn za držení malého obsahu drog. 2 kila hašiše (chtěl bych je mít :D) je kurňa hodně a on nic nedržel, nýbrž pašoval. Ve věznici je vystaven každodennímu mučení. No kromě toho bití hned po zatčení tam nic tak děsnýho není. Tamější věznice mi přišla jako docela pohodička. Bez homosexuálů, strážní byli v klidu (pokud se člověk choval slušně). Takže jediný co tam bylo hrozný bylo to odloučení a pak pomalé pozbývání mysli. Ale stačilo aby Billyho přítelkyně ukázala vnady, Billy si ulevil a pak uprchl. V Americe ho vítaly jako hrdinu. Pašeráka a pak i vlastně vraha (i když neúmyslného). Alan Parker umí natočit o hodně lepší filmy (Hořící Mississippi). Tohle fakt ne. Váhám mezi 2 a 3 hvězdama. Je tak 50% ale spíš 2. ()

confuoco

Film, ktorý musel byť v dobe jeho vzniku veľkou udalosťou, dnes už nepôsobí tak znepokojujúco, pretože bolo odvtedy natočených niekoľko filmov a seriálov s podobnou tématikou. Väčšina z nich má väčší spád, napínavejší a pútavejší scénar, ale len málo (ak vôbec nejaký) ho prekoná v kvalite spracovania a skvele odvedenej režisérskej a kameramanskej práci. Po stránke dejovej a myšlienkovej ma ale bohužiaľ príliš neoslovil. ()

Misterioso

Docela silný film z pera Olivera Stona (to on byl ten, jehož jméno mne lákalo ke zhlédnutí Půlnočního expresu). Herci jsou výborní, hudba střídavě dobrá a atmosféra dostatečně špinavá, aby nám nastínila prostředí turecké věznice. Hlavní hrdina mi byl z počátku volný, přeci jenom byl vinný a mně se moc nechtělo s ním soucítit. To se však zásadně změnilo po jeho proslovu u soudu. Suma sumárum - byl jsem spokojený. ()

lepo

Film je od reálnej podoby a autobiografickej knihy, dosť vzdialený aj podľa slov hlavnej postavy v osobe Wiliama Heyesa, ktorý sa po rokoch dokonca verejne ospravedlnil Turecku. Napriek tomu žáner väzenského života so všetkou "nádherou" čo k nemu patrí, je spravený bravúrne. Tak že bravó tomuto dielu... ()

sibskyn

Nikomu bych nepřál, aby skončil v Turecku ve vězení, ale hoch si za to mohl sám, protože pašovat 2 kila hašiše přes hranice není málo. Navíc film není až tak zajímavý, spíže doporučuji terecký snímek Duvar, který je také o vězení, ale daleko lepší a šokující. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker