Půlnoční expres

Snímek Půlnoční expres, natočený podle skutečných událostí, přináší drásavý příběh mladého amerického turisty Billyho Hayese (Brad Davis), který byl v Turecku zatčen za pokus o pašování hašiše. V brutálním tureckém vězení, kde vládne právo silnějšího, potkává řadu dalších vězňů včetně Američana (Randy Quaid), Angličana (John Hurt) a Skandinávce (Norbert Weisser). Zkorumpovaný právní systém z něj udělá exemplární příklad a i kvůli neúspěšné mezinárodní diplomacii je odsouzen k dlouholetému trestu. Billy je nucen uprchnout „půlnočním expresem“ (vězeňský slang pro útěk), aby si zachránil holý život. (Cinemax)

Bouřňák

No upřímně, čekal jsem trošku drsnější a krvavější scény tvrdého tureckého vězení (zřejmě proto, že jsem nedávno viděl brutální Passion of the christ). Ale celkově velmi vydařený snímek, důvěryhodně nám ukazuje prostředí tureckého lágru - na víc jak **** to ale nemá. ()

Haymar

Strašně hustej film, kterej dá divákovi pořádně zabrat! Mrazivě vykreslené utrpení, strachu, bolesti ale i naděje a "vykoupení". Režisér dokázal s minimálními prostředky odvést maximální kus práce! A Smith - coby tyranizující bachař, je fakt démonickej a masakrální! ()

TheDude

Šokující příběh mladého Američana, který zaplatil až příliš vysokou daň za pašování 2 kg drog, v politické nevraživosti mezi USA a Tureckem, které si ho vybralo za obětního beránka.Po svižném úvodu do děje se tu rozehrává opravdu mistrovky natočené drama, které v závěru finišuje v neskutečnou ódu na depresi....Tento o mnoho a mnoho méně známý vězeňský snímek se pro mě osobně směle může zařadit po bok Darabontových opěvovaných hitů z 90. let nebo po bok Motýlka, a to i díky skvělému hereckému výkonu neznámého herce Brada Davise...ten byl oceněn Zlatým glóbem za objev roku, poprávu. ()

vander19

Jedným slovom FANTASTICO. Výborný príbeh, ktorý napísal sám život. Herecký koncert činovníkov podporený fantastickou réžiou a hudbou. Stone napísal vynikajúci scenár. A vôbec nejde o vlak, polnočný expres je únik z tej najväčšej prdeli v krajine, kde momentálne jazdíme na krásne dovolenky. ()

lucijelucije

Jojo tyhle klasiky nemůžou mít špatné hodnocení. Vždyť dneska by mohly všechny ty rádoby kvalitní snímky hrající na efekty shodit klobouk dolů před takovýma "kulťákama". Líbí se mi na nich to, že jejich průběh je pomalý, mají lehký náběh, a pak přijde spád, který vám vyrazí dech. Ani v tomto případě tomu není jinak. Začalo to intenzivně, zpomalilo se to a pak to nabylo znovu na pořádné síle. A abych nezapomněla, na téma drogy a pašeráctví bylo natočeno tolik snímku, že člověk může do skonání porovnávat, ale když je něco natočeno, tak dobře jako Midnight Express či Return to Paradise, víte, že vám to z paměti jen tak někdo nevymlátí. ()

Rozjimatel

3,5  Film to vôbec nie je zlý a hodnotil by ho som aj vyššie nebyť faktorov, ktoré objasním neskôr. Ide o príbeh mladého američana Billyho, ktorý doplatí na svoju aroganciu a okúsi hrôzy tureckého väzenia. A keď sa už zdá, že hroznejšie to ani nemôže byť, ešte len potom príde to pravé peklo. V tých chvíľach začína divák s hlavným hrdinom súcitiť (hoci si za to môže do značnej miery sám) a začína mať pochybnosti, či ten trest je primeraný vzhľadom k zločinu, ktorý Billy spáchal. Príbeh je to strhujúci, dobre vygradovaný a keďže som ho nepoznal, bol som veľmi zvedavý, ako skončí. Hlavný herecký predstaviteľ Brad Davis mi príde taký menej výrazný, ale vynahradzujú to zase ďalší herci, stvárňujúci celkom zaujímavé postavy. Zaujal ma mladý Randy Quaid (spoluväzeň) vo veľmi zaujímavej a neobvyklej polohe, takže som ho spočiatku ani nespoznal. Výborný bol John Hurt v roli ďalšieho spoluväzňa. No a úplne ma dostal Paul L. Smith v roli krutého dozorcu (desivý Šimon bez Matúša!). Tá oceňovaná syntetizátorová hudba Giorgia Morodera sa mi príliš k filmu nehodila. A teraz k mojej najväčšej výhrade. Film je silne politický, plný nezmyselnej ideológie.  Amerického pašeráka drog vykresľuje ako statočného hrdinu a Turkov ako národ zaostalých a sadistických prasiat. Ak by sa príbeh viac držal skutočnosti, bola by to sila, lenže tento "skutočný" príbeh má od skutočnosti veľmi ďaleko. Stačí mi spomenúť len tri zásadné odchýlky: 1. Billy Hayes opakovane pašoval drogy z Turecka, čo dáva celý príbeh do úplne iného kontextu. Billy Hayes proste nie je žiadne neviniatko, ktoré len raz zakoplo. Na obranu scénaristu Olivera Stonea treba povedať, že o tejto skutočnosti nevedel, keďže sám Hayes ju v knihe zamlčal. Ďalšie body už ale idú na triko Olivera Stonea. 2. Reč Billyho na súde pri obhajobe, keď nazve Turkov národom prasiat, je niečo absolútne nereálne a nemiestne, v duchu odpornej americkej propagandy. 3. Billy vo väzení nikoho nezabil, to je zase niečo v duchu americkej propagandy, keď americký hrdina zabije pár tureckých prasiat, aby sa oslobodil. ()

Tristaver

Je to takové nijaké. Brad Davis hraje jako by trochu z donucení (scény v blázinci jsou úplně mimo jakékoli hraní), herec ztvárňující jeho otce je ještě horší. Hudba nejspíš korespondovala éře, ale dnešní ucho spíš otravuje. Korunu tomu všemu nasazuje střih, který je vedle jak ta jedle. Takže ve výsledku to udržuje jen pár vedlejších postav, a touha diváka vědět, jakže to nakonec dopadne. ()

mota

Přikreslené vězeňské drama o politicky (? a co teprve 50 let našeho Hanykovicse z Thajska) motivovaném příkoří nad americkým pašeráčkem. K turecké polovině dialogů jsem neměl titulky, takže mi na obrazovce kromě zatracených amerikánů občas utíkal i obsah rozhovorů. ()

Nethar

Turecké vězení není žádná legrace. Na doživotí už vůbec ne. A Brad Davis vás o tom v rámci tohoto snímku ze sedmdesátých let přesvědčí. Na motivy skutečných událostí. ()

Jimmy15

Ano klasický scénář. Mladý hošan na sebe nalepí hašiš a myslí si že v Americe z něho stane milionář. Ouha dostane v Turecku doživotí. Pěkný film o tom jak to chodí ve vězení v jiné části zeměkoule aneb české vězení vypadá jako dovča oproti 70% světa. Ale jinak skvělý příběh a kuriózní útěk z vězení. ()

Oralfabet

Hmmm... Na jednu stranu to bylo fakt celkem silný, hodně scén se člověku vryje do paměti a hlavně je to podle skutečné události, takže jsem se při sledování neubránil myšlenkám typu; "Co kdyby se něco takovýho stalo mě?" Ne, že bych plánoval pašovat hašiš z turecka, ale stejně... V mých očích však o bezchybný film rozhodně nešlo, jen se mi těžce popisuje, co přesně mi vadilo, nešlo totiž o jednu konkrétní složku nebo tak něco, prostě se vždy jednou za čas vynořila nějaká nesedící scéna (trochu pozdě utnutá homo scéna s blonďákem) či hudební motiv (honička hned ze začátku) nebo herecký výkon. Taky konec byl takový nějaký náhlý a nepříliš uspokojivý. John Hurt tady ale byl naprosto boží. 7/10 ()

KNicole

Po červencovém zhlédnutí jsem dlouho lavírovala, jestli uplatnit čtyři, anebo rovnou pět hvězd. Nakonec jsem práskla pětku a na pár měsíců zapomněla přidat komentář. Dělám to dnes, po uvědomění, že jsem všechny ty měsíce od prvního zhlídnutí film doporučovala i kolemjdoucím na přechodu - bůhvíproč, prostě jsem chtěla. Takže pět hvězd film dostal zcela zaslouženě. Brad Davis tady hereckým výkonem exceluje. Na pašeráka drog se některým napojuje těžko, ale on hlavní hrdina není žádný mafián - spíš trouba, co chtěl přijít k pár vlastním penězům a moc nedomyslel následky. Nejvíc ve mně rezonovaly dvě věci - způsob, jakým to Alan Parker uchopil (protože zvuk, kamera a vyprávění je tu dle mého naprostý unikát mezi tehdejšími filmy) a taky příběh totálního bezpráví, který se navíc odehrál i dooprady. Silné, poučné a divácky super zajímavé. ()

jilda

Velmi depresivní a kvalitní film z vězeňského prostředí. Vlastní hloupostí se dostane do vězení za pašováno hašiše. Turkům se tento film asi moc líbit nebude, líčí je tu totiž jako prasata, co prasata nejí. ()

PAVEK

Neuvěřitelně působivý, dojemný a syrový příběh. Jak už bylo napsáno v mnoha ostatních komentářích - film, respektive hlavní postava, Vás naprosto vtáhne do děje a její útrapy před obrazovkou skoro prožíváte přímo s ní. Film plný beznaděje, který působí vážně mimořádně autenticky. Takto depresivní snímek jsem snad ještě neviděl, dokonce to v tomto ohledu předčilo i snímek Papillon. ()

RadimFišer

Tento film musím hodnotit velice pokročile a expresivně. Kvalita snímku směrem ke konci pomale vzrůstá a my se nestačíme divit, jaké množství emocí a zhnusení dokáže film přenést. Ano, není to taková bolest jako v Idi i smotri, ale stejně je to nádherné. Tak jak se žije ve věznici. Na konci jsem zjistil, že si vážím svobodného života v ČR, který žiji. Úchvatné prokopávání do starých křesťanských kanalizací. Pochopení soudce, který nemůže nic udělat, protože je podřízen těm v Ankaře. Vyřizování účtů s hloupým člověkem, který chce ublížit a zavděčit se hlavnímu policistovi, který je naprosto dokonalý a ve své funkci má co dělat. Dále bych zde chtěl mluvit o bloku 13, kde tráví poslední dny ve vězení, ve společnosti bláznů a těch nejhorších lidí. Vidíte tu realitu v jaké tito lidi žijí. Chodí kolem sloupu doprava, protože se to tak v Istanbulské a asi i arabské společnosti nosí. Závěrečná náhoda, kdy se pan policajt nešťastnou, ale ještě více šťastnou náhodou pro našeho hlavního představitele, nabodne na věšák do týlu je geniální. Pak již jenom cítíme napětí při průchodu v policejním obleku. Závěrečný a zhodnocující test je na správném místě a já jsem si jist, že tento film patří tam, kam patří. Do kulturní historie lidsva o pašování heroinu a následném zavření. Ještě bych připoměnl začátek, kdy pan Davis dokonale zahrál nervozního muže na letišti s dvěmi kilogrami na sobě. Uvědomme si prosím, že to byl rok 1970 nebo ještě dříve a to nebyly kontroly jako dnes. VIdíme, jak se lidé sami sebe bojí a přitom jsme to jenom my kdo na této planetě žijeme a jsme si tak a tak moc podobní. Závěrem chci říci, že mi tento film dal mnoho pocitů, dobrodružství a vzrušení a vřele ho doporučuji všem se silným srdcem a radostí z vězeňského a ještě tvrdšího prostředí. Radim Fišer , po nějaké době od shlédnutí znovu musím zdůraznit průnik tohoto filmu do mého vědomí. Doporučoval jsem ho dalším, co se zajímali o tuto problematiku. Tento film se jen tak z paměti nevymaže a to se mi ani nechtělo se na něj dívat. ()

KOZEL84

Další výborná klasika Alana Parkera.Velmi sugestivní film podle skutečnosti kde prvních 10 minut je až hypnotických.At' si kdo chce co chce říká,ale odsoudit mladého člověka,který prostě udělal chybu a pokusil se pašovat hašiš (blbý hašiš proboha!!!) přes hranice,prakticky na doživotí,není adekvátní trest.Islámské země už dávno prokázaly,že jejich pojetí spravedlnosti nemá s civilizovanou společností absolutně nic společného! ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker