Malý velký muž

Little Big Man

Malý veľký muž

Western / Drama / Komedie / Dobrodružný

USA, 1970, 147 min

Scénář: Calder Willingham .. Unikátní westernový kousek, který jsem do svojí filmotéky zatraceně dlouho sháněl. Dustin Hoffman jako Forrest Gump divokého západu. A tím začalo mé období .. smíchu. Celý retrospektivně vyprávěný děj (snad jediná vada na tomto častém zarámování vyprávění je to, že příběh vypráví sto jednadvacetiletý muž, kde opravdu nechápu význam toho věku) je protkán tolika milníky a dějovými zvraty až jde hlava kolem. Některé jsou dosti absurdní, jiné odpovídají surové historii, ale všechny jsou podány s obrovskou porcí nadhledu a potřebné nadsázky. Bavil jsem se královsky. Scénáristicky i režijně je snímek zvládnutý bezvadně, ba excelentně. Dustin Hoffman v nejlepší roli záři ať jako chlapec či stařec, Faye Dunaway je při prvním výstupu tak božsky přitažlivá, že jsem se také zamiloval na první pohled a indián Chief Dan Georgie si střihne vskutku mistrně dokonalý prolog před odchodem do věčných lovišť. Bylo to velkolepé obcování. 100%.(27.8.2006)

Pokud se najde ještě někdo, kdo nerozumí pojmům štěstí a náhoda, tak po zhlédnutí tohoto snímku bude přes tyto pojmy odborníkem. Protože právě z pekla štěstí a obrovská shoda náhod provází našeho cestovatele Jacka Crabba, nebo Malého Velkého Muže, jméno si vyberte podle toho jestli se považujete za indiána nebo cowboye, celým filmem. Musím se přiznat, že filmy o indiánech u mě často nezabodují. Ovšem tenhle film si dělá s indiánů spíše srandu. Stejně ale scénky, kdy se hlavní hrdina zrovna cítí jako indián jsou mnohem nudnější než zbytek. Častokrát mi zůstal pohled na krvi zvláštní barvy, což se připisuje samozřejmě roku vzniku. V době vzniku filmu Dustin Hoffman ještě měl koho přesvěčovat o svých hereckých kvalitách a tento film ho určitě výrazně pozvedl.Takže pokud to mám shrnout, tak se rozhodně nejedná o můj šálek kávy. Koukatelné to však je. 3*.(29.5.2012)

Myšlenka skloubení Foresta Gumpa a Tance s vlky několik let předtím, než byly předlohy obou filmů vůbec napsány, zní zajímavě. Bohužel je v tomhle filmu Jack Crabb alias Malý Velký Muž zobrazen jako poněkud bezpáteřní dítě obou světů, ke kterému postupem času nedokážu cítit nic než odpor. Naštěstí mu přihrává hned několik zajímavých postav.(28.6.2016)

Po všech stránkách velice dobře zvládnutý film u něhož mi ale nesednul poměr humoru a dramatu. Malý velký muž sice funguje dobře jako komedie i jako drama, ale dle mého názoru nefunguje úplně perfektně jako mix těchto žánrů. Přeci jen, když se humorné scény s indiánem chodícím pozpátku a obšťastňováním 4 manželek míchají s brutální krutostí nájezdu kavelérie generála Custera, je tento kontrast až příliš markantní a tyto filmové části vedle působí nekonzistentně. Předpokládám, že to byl tvůrčí záměr, ale na aby ten humor k té vší hrůze lépe seděl je scénář málo cynický, téměř vlídný. Jinak ovšem po všech stránkách kvalitní dílo se Dustinem Hoffmanem v obrovské herecké formě.(22.5.2012)

Malý Velký Muž. Malý vzůstem, velký čím? Že by charakterem? To asi zrovna ne, protože tenhle kamvítr-tamplášt-vlezdoprdelka si život dokázal vždycky nějak pěkně zařídit - a být já indiánem nebo bělochem, nedočkal se druhé poloviny filmu. Ale to je samozřejmě vedlejší. Když popřemýšlím, co jsem vlastně viděl - viděl jsem životopisný film maximálně 30 let života vyprávěného 100 letým starcem - první zajímavý fakt. Druhý zajímavý fakt je naprostá bezpointovost. A na to, že film takzvaně plný zvratů trval skoro dvě a půl hodiny, měl jsem tam dost míst, kde jsem se vyloženě nudil - možná by menší snaha o to být za každou cenu vtipný (možná až parodický a občas i parodicky parodický) přidala snímku na realističnosti jak příběhu, tak vztahů. Jediné čemu se dalo věřit bylo vybíjení indiánů a herecké umění Dustina Hoffmanna, i když zatím odlesk jeho pozdější herecké vyzrálosti.(19.6.2009)

• - Marlon Brando odmítnul nabídku na roli náčelníka “Old Lodge Skins“ (Stará stanová kůže). Nakonec ho hrál skutečný indiánský náčelník, kanadský herec a básník z Britské Kolumbie, Chief Dan George. (džanik)

• - "Malý Velký Muž" se jmenoval Indián, který se podílel na zajetí nebezpečného lakotského bojovníka jménem Crazy Horse. (Pradlík)

• - Nedaleko místa Custerova posledního odpočinku najdeme vesnici s názvem Garryowen, pojmenované podle pochodové písně Sedmé kavalerie (slova “Garry Owen“ můžeme také číst v plukovním erbu). (džanik)