Malý velký muž

Little Big Man

Malý veľký muž

Western / Drama / Komedie / Dobrodružný

USA, 1970, 147 min

Malý velký příběh malého velkého muže Jacka Crabba v podání malého velkého herce Dustina Hoffmana. Jeho postava není žádný neohrožený hrdina, který by se podobal Johnu Dunbarovi, Harmonice, Chrisu Adamsovi či Blonďákovi. Jack Crabb je člověk, který toho hodně prožil, mnohokrát si zachránil kůži, ne všechno učinil správně, ale žil nejlépe jak mohl v rámci svých možností. Poutavě o tom vypráví divákům a svými slovy prokládá děj, který nemá moc slabých míst. Nejvíce mi vadil částečně komediální charakter snímku, který nedává prostor pro správnou působivost westernovému dramatu tohoto formátu, jemuž jsou vlastní scény o vyvražďování indiánů a fanatického boje u Little Big Hornu - a právě tohle na mě nakonec skrze komickou "tvář" nezapůsobilo tak, jak jsem očekával. Hodnotím lepšími 4*, k dokonalosti chybí málo.(18.3.2011)

Tenkrát na západě byl jednou westernový Forrest Gump, který bojoval nejen proti hodným, zlým a ošklivým a nedělal to pro hrst dolarů, ale proto, aby objevil život, radost a lásku, aneb Malý velký herec Dustn Hoffman se ocitá mainstreamovém filmu, který představuje drama, komedii, western i romantický film. Naprosto absurdní a trefná podívaná, záživná a zábavná, ale kombinovat bezprostředně po sobě scény absurdní s těmi vážnými je docela krok vedle. Herecké obsazení perfektní a krásná Faye je nepřekonatelná!(1.3.2009)

Dlouhá léta jsem tvrdil, že k westernu jako žánru nemám kladný vztah. Vadila mi šablonovitost, spousta klišé, heroismus a černobílé charaktery. Později jsem měl tu čest seznámit se s filmy, které klasický western výrazně oživily a vyvrátily mé předsudky, že western je mrtvý žánr. Malý velký muž patří podle mého mínění k tomu nejlepšímu, co v daném žánru vzniklo. Nejde o parodii, ale Arthur Penn na dobývání divokého západu a slavné postavy té éry nahlíží komediální optikou. Jack Crabb coby hlavní postava filmu představuje absolutní protipól oblíbených westernových hrdinů. Je to vlastně nýmand, který se protlouká na hranici střetávání bělošské a indiánské civilizace. Nikam doopravdy nepatří a několikrát vystřídá svou etnickou příslušnost i životní roli. Penn vlastně rafinovaně ironizuje mýtus divokého západu a legendy té éry. Generál Custer je excelentní narcistní psychopat, zbožná pastorova žena starající se o sirotka je v podání Faye Dunnaway pro změnu dokonalou ukázkou pokrytectví a po zásluze končí jako padlá žena. Film zaznamenává nevyhnutelný pád indiánské civilizace a masakry, které provázely postup osadníků na západ. Humorné momenty režisér střídá se scénami násilí a tragikou smrti. S tímhle ne moc častým a docela náročným rozkročením mezi žánry se Penn vyrovnal výborně a zároveň dokázal hodnověrně zobrazit ustupující indiánskou kulturu, aniž by propadal nějakému sentimentu a okouzlení. Přítomnost vždy výborného Dustina Hoffmana definitivně vychyluje ručičku ve prospěch pěti hvězdiček. Celkový dojem: 90 %.(12.9.2014)

Nemůžu si pomoct a ani kdybych se rozkrájel tak mi tato forma zkloubení westernu a komedie nebude moc sedět. Příběh vypráví 121 letý stařec, což mi opět také nesedlo. 3 hvězdy za kvalitu filmu, víc ani píď přihodit nemůžu. [6/10] (Cinema Center 100 Productions, Stockbridge-Hiller Productions) (Technicolor /// Produkce: Gene Lasko, Stuart Millar /// Scénář: Calder Willingham podle románu Thomase Bergera /// Kamera: Harry Stradling Jr. /// Hudba: John Hammond /// Nominace na Oscara: Chief Dan George (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](7.3.2009)

Tragikomédia Malý veľký muž je obrovský film, na adresu ktorého sa núka nepreberné množstvo oslavných prívlastkov, no ani jediný z nich a ani všetky dokopy nedokážu postihnúť jeho veľkosť a hĺbku. Bude to asi práve tou tragikomikou, pretože čo iné je ľudský život, než jedná veľká tragédia a najvydarenejší vtip zároveň? A než k tomu čokoľvek dodávať, stačí sa dívať. [100%](12.11.2013)

• - Masaker, ktorý vznikol po napadnutí Custerových (Richard Mulligan) vojsk v indiánskej dedine, nepriamo naráža na masaker počas vojny vo Vietname, konkrétne ide o dedinku My Lai. (vander19)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Thomase Bergera. (Hans.)

• - Film bol štartom k tomu, že tvorcovia začali pomocou westernu prezentovať svoj liberálnejší názor voči Indiánom. (vander19)