Malý velký muž

Little Big Man

Malý veľký muž

Western / Drama / Komedie / Dobrodružný

USA, 1970, 147 min

Pokud se najde ještě někdo, kdo nerozumí pojmům štěstí a náhoda, tak po zhlédnutí tohoto snímku bude přes tyto pojmy odborníkem. Protože právě z pekla štěstí a obrovská shoda náhod provází našeho cestovatele Jacka Crabba, nebo Malého Velkého Muže, jméno si vyberte podle toho jestli se považujete za indiána nebo cowboye, celým filmem. Musím se přiznat, že filmy o indiánech u mě často nezabodují. Ovšem tenhle film si dělá s indiánů spíše srandu. Stejně ale scénky, kdy se hlavní hrdina zrovna cítí jako indián jsou mnohem nudnější než zbytek. Častokrát mi zůstal pohled na krvi zvláštní barvy, což se připisuje samozřejmě roku vzniku. V době vzniku filmu Dustin Hoffman ještě měl koho přesvěčovat o svých hereckých kvalitách a tento film ho určitě výrazně pozvedl.Takže pokud to mám shrnout, tak se rozhodně nejedná o můj šálek kávy. Koukatelné to však je. 3*.(29.5.2012)

Malý velký příběh malého velkého muže Jacka Crabba v podání malého velkého herce Dustina Hoffmana. Jeho postava není žádný neohrožený hrdina, který by se podobal Johnu Dunbarovi, Harmonice, Chrisu Adamsovi či Blonďákovi. Jack Crabb je člověk, který toho hodně prožil, mnohokrát si zachránil kůži, ne všechno učinil správně, ale žil nejlépe jak mohl v rámci svých možností. Poutavě o tom vypráví divákům a svými slovy prokládá děj, který nemá moc slabých míst. Nejvíce mi vadil částečně komediální charakter snímku, který nedává prostor pro správnou působivost westernovému dramatu tohoto formátu, jemuž jsou vlastní scény o vyvražďování indiánů a fanatického boje u Little Big Hornu - a právě tohle na mě nakonec skrze komickou "tvář" nezapůsobilo tak, jak jsem očekával. Hodnotím lepšími 4*, k dokonalosti chybí málo.(18.3.2011)

Prvý extra liberálny americký western kategoricky stavaný do čistej opozície naproti snímkam, ktoré uzreli svetlo sveta "pár rôčkov dozadu". A to je možno jeho najväčším handicapom. Je proste cítiť, že indiánov nehrajú indiáni, ale civilizovaní Američania. A i keď také to zjednodušenejšie členenie priateľských charakterov je prítomné v každom takomto filme o pôvodných obyvateľov divokej zemi, objektívne, boli to práve oni, ktorých dejiny trestali najviac. Samotný príbeh je dokonca i (nefalšovane) pútavý a hlavnému hrdinovi držíme palce. Čiže spokojnosť aj s tým nadhľadom a pozlátkami, ktoré vďaka krutej téme s radosťou akceptujem.(2.8.2014)

Malý Velký Muž. Malý vzůstem, velký čím? Že by charakterem? To asi zrovna ne, protože tenhle kamvítr-tamplášt-vlezdoprdelka si život dokázal vždycky nějak pěkně zařídit - a být já indiánem nebo bělochem, nedočkal se druhé poloviny filmu. Ale to je samozřejmě vedlejší. Když popřemýšlím, co jsem vlastně viděl - viděl jsem životopisný film maximálně 30 let života vyprávěného 100 letým starcem - první zajímavý fakt. Druhý zajímavý fakt je naprostá bezpointovost. A na to, že film takzvaně plný zvratů trval skoro dvě a půl hodiny, měl jsem tam dost míst, kde jsem se vyloženě nudil - možná by menší snaha o to být za každou cenu vtipný (možná až parodický a občas i parodicky parodický) přidala snímku na realističnosti jak příběhu, tak vztahů. Jediné čemu se dalo věřit bylo vybíjení indiánů a herecké umění Dustina Hoffmanna, i když zatím odlesk jeho pozdější herecké vyzrálosti.(19.6.2009)

Životný príbeh starého otca Forresta Gumpa, plný nečakaných zvratov, dobrých i zlých udalostí, lásky i nenávisti, bojov bielych s indiánmi, radosti i smútku, komédie i tragédie.... Až do krajnosti vyčančaný scenár, ktorý je navyše aj pútavo prerozprávaný a skvelo zahraný. Tragický osud všetkých indiánov, ktorý nezasiahol len ich samotných, ale aj mnohých bielych, smutné ale pravdivé. Inak charakterové vykreslenie postavy gen. George Armstronga Custera nebolo vôbec prehnané, celkom to zodpovedalo realite, naozaj sa javil ako hlúpy narcistický pološialenec. Tu nie je čo vytknúť, ďalší výborný film s mladým Dustinom Hoffmanom. Videné v rámci Season Challenge Tour.(24.11.2015)

• - Aby dosáhl chraplavého hlasu muže, který má mít přes 120 let, sedl si Dustin Hoffman do šatny a hodinu z plných plic křičel. (džanik)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Thomase Bergera. (Hans.)

• - "Malý Velký Muž" se jmenoval Indián, který se podílel na zajetí nebezpečného lakotského bojovníka jménem Crazy Horse. (Pradlík)