Malý velký muž

TV spot

Dustin Hoffman jako nehrdinský hrdina v slavném americkém westernu.  Jacku Crabbovi je právě okolo sto dvaceti let, když začíná jistému reportérovi vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Poté se vrátil zpátky mezi bílé a stal se pistolníkem a obchodníkem. Později se oženil s Indiánkou. Když byl kmen, mezi jehož členy žil, vyvražděn, nechal se najmout jako stopař armády, kterou vedl úhlavní nepřítel Indiánů - generál George Armstrong Custer... (oficiální text distributora)

TV spot

Enšpígl

Film, který ve mně po svým skončení velmi krásně zraje. Sice si nemyslím, že Dustin Hoffman tady předvedl svůj nejlepší herecký výkon kariéry, ale zato nepochybuji ,že Calder Willingham tady scénaristicky vysloveně zazářil. Nádherné vyýprava na divoký západ a přes malého velkého muže sledovat události i zásadní epizodu divokého západu. Jack Crabb je zřejmě dědeček či tatínek Forrest Gumpa, protože i on je tam kde se něco děje a střídávě prožívá radosti i bolesti, které mu osud na střídačku přiděluje jako každému z nás. Střety indiánů z bělochy, lásky, nádherné panoramatické záběry na rozlehlou krajinu divokého západu a režisérsky skvěle zvládnutá záverečná bitva až má jeden pocit, že u toho všeho s malým velkým mužem byl. ()

lebowski

Nečíst knižní předlohu od Thomase Bergera, tak řeknu, že to byl zajímavý netradiční western. Četl jsem jí ale...nebudu popisovat jak jsou zmršené a pozměněné některé scény a charaktery jednotlivých osob. Můžu říct jediné, stejně jako např. Planeta opic od Boulleho, je filmový přepis jen úlitbou těm, kterým nestojí za to, si přečíst knihu. ()

Lima

Jeden z mála westernů, který nabourává zažitý pohled na dobývání Divokého západu jakožto hrdinného období amerických dějin (vyvraždění indiánské vesnice bezcitnými americkými vojáky, generál Custer jako psychopatický despota atd.). A nechybí tu i mnoho humorných situací. Dustin Hoffman jako nesmělý mladík, opilec, indián, zarostlý tulák či stoletý stařec - ve všech těchto polohách je nesmírně přesvědčivý. Řekl bych, že je to jeho nejlepší filmová role. ()

Matty

Je radost vyprávět, když máte co. O vyprávění a právu trochu jej přibarvit (vždycky půjde jenom o náš výtvor) vznikla již řada filmů. Časové, tématické i výkladové rozpětí však Malému velkému muži zajistilo členství v elitním klubu, kde může popíjet tu nejdražší ohnivou vodu s Forrestem Gumpem nebo Benjaminem Buttonem. Kromě nápady napěchované dobrodružné komedie se před námi odvíjí paralelně jedna z nejsmutnějších epizod americké historie. Vyvražďování domorodých Indiánů sice akcentuje spíše pohled obětí, ale nositele příběhu (jež by jinde byl pouze jeho aktérem) nelze jednoznačně zařadit. Až na zkázonosnou radu generálu Custerovi je víceméně pasivní figurkou, která se snaží přijímat převážně kladné podněty ze všech stran. V co se zprvu nepopsaný list papíru po sérii posbíraných empírií promění, demonstruje o agresivní povaze Spojených států nemálo. Jack v sobě slučuje hrdinu a antihrdinu, čímž mizí černobílé rozdělení klasických westernů. Westernové prvky jsou ostatně znevažovány také jejich hyperbolizací či komentářem vypravěče, jakoby osobou dobře znalou filmů tohoto žánru („mé pistolnické období“). S dobou jeho vzniku spojuje Malého velkého muže mnohem větší shovívavost k nerovnoprávným skupinám; vyzdvihuje historickou úlohu ženy, jež je zde několikrát nositelkou mnohem větší inspirace než věčně destruující muži; přehlédnout nelze ani spojitost s Custerem inspirovanou americkou 1. jízdní divizí, která operovala ve Vietnamu. V mnoha ohledech sice jde o film protiamerický, přesto nabízí vrchovatou porci prvotřídního amerického vypravěčství. 90% Zajímavé komentáře: kleopatra, Radek99, tron, wipeout ()

kleopatra

Jack Crabb žije vstříc náhodám. Náhodou ho v přepadeném voze objeví Stín z kmene Čejenů, kteří se stanou jeho novou rodinou, náhodou je po první bitce s bílými odvlečen zpět ke svým a svěřen do laskavé péče "padlé" křešťanky, odkud uteče s pokoutním lékárníkem, aby ho náhodou v dehtu a peří vyválela jeho znovunalezená sestra, náhodou se stane zvědem a mezkařem, též pistolníkem a obchodníkem, náhodou se potká s Billem Hickokem i generálem Castrem, jednou je indiánem, pak zas bělochem a bylo by to tak možná až do jeho "dobrého dne na smrt", kdyby nepotkal Sluneční záři. V okamžiku, kdy měl co ztratit a o koho se bát, měl i jasno, kým je. Dustin Hoffman zahrál muže malého vzrůstem, velkého srdcem okouzlujícím způsobem a tenhle film se svým smíchem i slzami je jeden z nejkrásnějších, které znám. ()

• Nedaleko místa posledního odpočinku generála Custera najdeme vesnici s názvem Garryowen, pojmenované podle pochodové písně Sedmé kavalerie (slova “Garry Owen“ můžeme také číst v plukovním erbu). (džanik)
  • Hlavní hudební motiv, který slyšíme při útoku na Washita River a během bitvy u Little Bighornu, je irský popěvek "Garry Owen", který byl od roku 1867 oficiální pochodovou “hymnou“ nešťastné Sedmé kavalerie (generála Custera). (džanik)
  • V románové předloze jsou Jack Crabb (Dustin Hoffman) a jeho sestra Caroline (Carole Androsky) zrzaví a mají velmi světlou kůži. Jack měří 160 centimetrů, zatímco jeho sestra kolem 190. (Landauer)

Související novinky

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

30.09.2010

V uplynulých dnech se Smrtka postarala o značnou část smutného sestřihu, který každoročně vídáme na Cenách Akademie. Především odešel legendární Tony Curtis, kterého všichni (kdo ne, ať si doplní…