Malý velký muž

Little Big Man

Malý veľký muž

Western / Drama / Komedie / Dobrodružný

USA, 1970, 147 min

Narazil jsem na další klenot - kdo by uvítal komediálně laděný Tanec s vlky, bude dokonale uspokojen. Vynikající western s dlouhým a košatým příběhem a navíc se začínajícím Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. 9/10 PS: Apropoz přijde mi, že z tohoto filmu čerpalo několik filmařů v 90. letech, konkrétně (samozřejmě) Costner v Tanci s vlky a Darabont v Zelené míli (retrospektivní vyprávění VELMI starého pamětníka).(12.3.2011)

Bal jsem se, aby neslo o nejakej rozvleklej western, ale tohle neni western ani nahodou a uz vubec ne rozvleklej. Naopak bych jeste tak pul hodiny pridal, protoze sledovani zivota hlavniho hrdiny melo urcite jeste co nabidnout, takle je to vypraveni usekly v podstate po bitve u Little Big Hornu, kdy je Hoffman jeste vicemene mladej. Tohle je nicmene spis takovej dobrodruznej film, kdy si Jack Crabb krome hrace karet a nakejch zapornejch "povolani" jako vrah, zlodej dobytka atd. vyzkousi asi naprosto vsechno, co slo na divokym zapadu delat. Je indian, opilec, pistolnik, tulak, obchodnik, clen armady. No a tohle vsechno zahral Hoffman naprosto dokonale, i ruzny masky a starnuti je na nem udelany presvedcive. Prislo mi, ze ale hlavne je celej film zamerenej na vykresleni zivota indianu a nasledny boje indianu s armadou a pozdej i se samotnym generalem Custerem, pricemz indiani jsou tu vykresleny jako dobraci a Custer jako zbrklej fanatik, kterej sice porad prohlasuje, ze se maj usetrit zeny a deti, ale stejne to vzdy dopadne naprostym masakrem. No a do tohohle napinavyho, zajimavyho a misty smutnyho deje je obcas dana nejaka vtipna scena, ktera nijak nerusi a skutecne pobavi. Celkove ma film sice sem tam nake slabsi misto a precejen by se zas tolik nemusel venovat indianum, ale jako celek to je fakt paradni film za jasnejch 5*.(21.10.2008)

Táto pecka mi strašne pripomína Forresta Gumpa, toho, čo všade bol a všetko videl. Za 120 rokov sa toho dá zažiť... Aj po toľkých rokoch film má čo povedať a nestratil nič na svojej príťažlivosti. D.Hoffman je fantastický, príbeh dojímavý, celý kolíše medzi komédiou a drámou, práve v tomto vidím podobnosť s F.Gumpom. A možno sa režisér Zemeckis naozaj inšpiroval týmto filmom, a nielen on, ale asi aj K.Costner pred natáčaním Dance with wolves. 100%.(11.2.2009)

Musím uznat, jak je toto neuvěřitelně geniální. Film, který mi každou chvíli zas a znova vyrážel dech. Kdyby neobsahoval i prvky komedie, což tu bylo velice vhodné občasné obveselení (hlavně ke konci), tak by mě asi úplně srazil do kolen. Tento příběh muže, který je malý vzrůstem, ale Velký duchem je mimochodem podle mě ještě lepší, než třeba Tanec s vlky, který jsem hodnotil stejně. "Dnes bude dobré umírat".(24.2.2009)

Kdyby se jednalo o film s datem vzniku pozdějším než r. 1994, tak si řeknu, že se jedná o velice spackanou a směšnou verzi forresta gumpa. Tak mi přišla první polovina tohohle dílka, bohužel zbytek mě nepřesvědčil o větších kvalitách. Dustin hraje možná dobře, ale to je asi vše. Celý film jsem se celkem smál a přišel mi z části jako parodie. Navíc je film absolutně (kromě konce) bez emocí!! První mu vyvraždí rodinu, vychovají ho indiáni, poté jde po 10 letech k bělochům bez jakýchkoliv emocí, pak je zas s indiány a pořád dokola. Tenhle film ve mě nevyvolal žádný zážitek, žádné emoce, vůbec nic! Už si ho ani pořádně nepamatuju :((10.7.2010)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Thomase Bergera. (Hans.)

• - Film bol štartom k tomu, že tvorcovia začali pomocou westernu prezentovať svoj liberálnejší názor voči Indiánom. (vander19)

• - Nedaleko místa Custerova posledního odpočinku najdeme vesnici s názvem Garryowen, pojmenované podle pochodové písně Sedmé kavalerie (slova “Garry Owen“ můžeme také číst v plukovním erbu). (džanik)