Ponorka

• slovenský

Ponorka

The Boat

Drama / Válečný

Západní Německo, 1981, 149 min (SE: 293 min, Director's cut: 209 min)

Vynikajúce!Film s veľmi dobrou,dusnou atmosférou a dobrými hereckými výkonmi.Veľa akcie nečakajte,ale to neznamená,že sa budete nudiť.Film má viac ako 3 hodiny a to asi nestrávi každý,ale kto to rád vojnovo,realisticky a je zvedavý aj na pohľad na vojnu z druhej strany príde si na svoje.Okrem toho dvd obsahuje aj režisérov velmi dobrý a zaujímavý komentár,ale na jeho vypočutie treba opäť cez 3 hodiny,takže asi len pre vytrvalých.90%.(11.2.2009)

Dvousetminutová verze tohoto válečného velkofilmu mi připravila jeden z nejlepších filmových zážitků vůbec. Můžeme si všimnout, že se tvůrci zcela vyhnuli jakékoli nacistické ideologii, aby z Němců svrhli stín spoluviny války a jakoby říkali, že si vše rozhodli ti nahoře, zatímco vojáci v ponorce si zpívali It´s a Long Way to Tipperary. Velmi realisticky zobrazená nálada mužů, kteří se ocitli tváří v tvář smrti "uvěznění" v ponorce během druhé světové války. Filmu dominuje naprosto vše, od scénáře, režie přes herecké výkony. Skutečná filmová lahůdka!(9.5.2009)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 125 nejlepších neanglicky mluvených filmů - 125 Greatest Foreign Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Vynikající německý ponorkový snímek. Ovšem pozor, je dělaný s příslovečnou německou důkladností, takže i u nejkratší verze se první půlku filmu lehce (a ženy i těžce) začnete nudit, protože tam se teprve navozuje ta správná ponorková klaustrofobní atmosféra. Druhá půlka je však neskutečně dějově i emočně našlapaná a ta Vám to čekání desetkrát vrátí. Alles Gute, Herr Petersen. Trailer: http://www.csfd.cz/film/7222-ponorka-boot-das/videa/(2.1.2009)

[AFF 2014] Strhujúca naratívna dynamika v majstrovskom prevedení klaustrofóbiu vyvolávajúceho thrilleru, ktorý sa radí medzi absolútnu špičku a je vybrúseným klenotom žánru vojnových filmov. Petersenova precízna réžia nenapadnuteľná, výkon Jürgena Prochnowa nenapodobiteľný. Geniálne dielo, ktoré vám nedá vydýchnuť. Toto už žiadny film podobne nezopakuje. 100%(28.6.2014)

Najslávnejší ponorkový film všetkých čias. S týmto sebavedomím tvrdením, ktoré je súčasťou DVD obalu, môžem kľudne súhlasiť. Pre obdivovateľov týchto vojnových strojov to je iste veľmi zaujímavé dielo. Tiež aj vykreslenie klaustrofobickej atmosféry v interiéroch ponorky, absolutne izolovanej od ostatného sveta, je pôsobivé. Počas 2. svetovej vojny zo 40000 vojakov nemeckého námorníctva zahynulo viac ako 30000 z nich. Ak chcete vedieť ako dopadla posádka ponorky U96, tak sa musíte prebrodiť 208 minútami stopáže tohto filmu. Ja som s tým mal celkom problém. ***(7.1.2009)

• - Súčastne sa natačal film ako aj serial pre televizie, ktore pomohli financovať film. (pravo)

• - Voda, ktorou boli počas nakrúcania oblievaní herci, bola naozaj veľmi studená. (pravo)

• - Podle ponorky byl pojmenován německý taneční projekt U96. (Fenk)