Děj filmu se odehrává za druhé světové války v Anglii. Nebeskými jezdci jsou nazýváni letci britské RAF. Proti německým fašistům v této jednotce bojují bok po boku Angličané, Kanaďané, Poláci a Čechoslováci. Film líčí dramatické příhody posádky anglického bombardovacího letounu typu Wellington, kterou tvoří Kanaďan, dva Angličané a tři Čechoslováci. Střízlivým způsobem, nesporně poznamenaným britským civilismem, vypráví o hrdinství řadových bojovníků, nečinících si nárok ani na slávu, ani na vděčnost národa. Podle slov režiséra J. Poláka měl být snímek „alespoň částečným splacením dluhu těmto lidem“. (Bontonfilm)

profeek05

Opravdu nejlepší film o čsl. letcích v RAF během WW2. Herecké výkony jsou špičkové a i když se na filmu odráží jeho věk, pořád mu dám přednost před novějšími hollywoodskými rádobytrháky. A myslím, že tomuto filmu snad ani není co vytknout.. ()

P3ky

Asi nejlepsi letecky film z 2. svetove a vznikl v CSR. Byl sem velice prekvapen strihem filmu, ktery krasne kombinuje zabery. Sice skoda, ze nebylo vic akce, ale kdyz si to tak rikam, asik by zkazili cely tento film, ktery je postaveny na pribehu jednoho letadla a jeho posadky a nee na cele letce, jako v jinych. Jiri Hrzan hral na Oskara, sice hrali krasne vsichni, ale on byl ete kousek nad nimi. Ten popaleny pilot byl popaleny doopravdy skarede, az sem se lekl, jak chudak vypada :(. Takze mame to krasnych 5hvezd, ktere nepotrebuji zadny dalsi komentar, pokud nekdo neveri, tak at se na film podiva. ()

trasprd

Film mi sice nepřijde nějak geniální, přesto si zaslouží pět hvězdiček. Jednak za to, v jaké době a za jakých podmínek vzniknul, jednak za to, že zpracovává tematiku československých letců v Anglii, která se mnoha zfilmování nedočkala, a je tak důstojnou upomínkou na hrdiny, kteří nasazovali své životy za svobodné Československo. Příběh se před divákem odehrává syrovým nevyumělkovaným způsobem, který mi imponuje daleko víc, než sladkobolný Tmavomodrý svět. Závěrečná scéna je důkazem, že i velmi tragická událost se dá zobrazit bez patetického jekotavého nářku podbarveného úpěnlivými houslemi, typicky: ,,Ó Johny, neumírej!" ()

Dodge-I

Nejdřív jsem četl o Fajtlovi a jeho knihu Sestřelen jsem měl schovanou v knihovničce "po ruce" - tenkrát (v těch 70.létech) se toho moc ve škole o čs. vojácích v Anglii (a jinde mimo Rusko) moc neučilo , pak jsem viděl tento film a obrečel jsem to (bylo mi třináct a připadlo mi to strašně nespravedlivé). Pokud by měl tento film mít jenom tuto cenu - tedy že se postaral o vyjádření nejen té zamlčované válečné absurdity, ale i všech následujích křivd, pak je to úplné naplnění filmového umění. Výborné - o to hůř se mi pak vnímají jiné výkony herců jinde a Tmavomodrý svět... ()

soaring

Nejlepší film o druhoválečném létání, který jsem zatím vidělo. Skvělé převedení knižní předlohy do filmové podoby... ()

eaglestar

V hlavní roli přepižlaná Dakota (teda Lisunov) a absolutně nejlepší film o letadlech a pilotech na SVĚTĚ (pochopitelně s agitkou Top Gunem, - na vaše zlý názory seru). Tmavomodrý svět je vedle tohodle naprostý filmový potrat a neopovažujte se to srovnávat. Filmu předcházela posraná doba, kdy byli Spiťáci a spol. kopáni do prdele (i do hlavy), no a dneska další posraná doba, kdy zas Lavočkáři a spol. jsou kopáni do prdele (teda vlastně už ani nejsou). Takže běžte s tou zprdeledemokracií i Tmavomodrým světem do řiti. ()

JARDAHONDA

Během druhé světové války se v Anglii, v rámci britské RAF, zformovala jednotka československých letců, kteří byli nazýváni "Nebeskými jezdci". Jeden z nejlepších válečných filmů, natočený režisérem Jindřichem Polákem, vypráví bez patosu o hrdinství řadových bojovníků, nečinících si nárok na slávu nebo vděčnost svého národa ve středu Evropy. ()

cartouche

Ty komentáře tady snad nemůžou být myšleny vážně? Prostinká historka, kamera a střih na úrovni studenta 1. ročníku FAMU, celkové vyznění jako průměrný hraný dokument. Když by Jindřich Polák točil tento film jako začátečník, tak bych měl pochopení, ale to už měl za sebou Ikarii a Pana Tau. Problém bude zřejmě v tom, že většina populace má přespříliš silné sklony ke stádnímu myšlení, což se evidentně týká i jiných černobíle ušmudlaných "veleděl" ze 60. let. ()

marhi

Je to možná smutné to takhle říci, ale prostě nej. Ze všech filmů válečných toto je nej, co češká kotlina zplodila. Historicky přesné a autentické a je škoda že už takové filmy se netočí. Jinak poslední, bohužel hold našim letcům v Anglii, jelikož bolševik to chtěl ututlat. A herecký koncert pana Hrzána. Je to moje srdcovka a proto tak naprosto šílená recenze..... ()

Widlicka4

Velmi autenticky působící film, čemuž nepochybně dopomáhá i černobílé zpracování. Přestože je film oslavou českých letců v anglických službách, nepodléhá žádnému kýčovitému patosu. Což by se u podobného filmu dalo asi spíš očekávat. Naopak, je to až neobyčejně civilní, jako kdyby to zobrazovalo běžný život kohokoliv kdekoliv, bohužel se všemi tragickými osudy s tím spojenými (viz sestra, která jednou neuhlídala, aby se pacient na sebe podíval do zrcadla...). Je shodou okolností, že film byl dotočen v srpnu 1968 a do kin přišel o pár měsíců později, najít ve čtyřiceti letech komunistického marasmu tu jedinou škvírku na podobný film se rovná skoro až zázraku. ()

maestrum

Já toho Hrzána nějak nemusím, jako herec na mě působí spíše negativním dojmem. Neodpustím si srovnání, jako mnozí, s Tmavomodrým světem. Z tohoto filmu přímo číší syrovost a realita, ovšem dějově to značně pokulhává a střih spolu s kamerou působí amatérsky a jaksi nedodělaně. TS oproti tomu je příběhově velmi stravitelný a líbivý. ()

stuj

Pěkné. A věřím, že ve své době výjimečné. Z dnešního pohledu překvapí, jak uměle mluví někteří z Angličanů. Zdá se, že neměli moc herectví v krvi. Konec (mile) překvapil. ()

Paolo123

Dnes neprávem zapomínaný film, jenž třicet let před Tmavomodrým světem zobrazil silný příběh československých letců v bitvě o Británii. Kamera, režie, scénář, herecké výkony (podle mého soudu asi nejlepší role J.Hrzána),vše na jedničku. ()

Sejkorka

V kině v rodném městě dávali nepřístupák, to byla vlastenecká povinnost tam proklouznout. Dlouho jsem nechápal proč a pak se ten ohořelej podíval do zrcátka. Tři noci jsem nespal. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011