Téměř dokonalý zločin

Takmer dokonalý zločin

The Gift

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller / Fantasy

USA, 2000, 107 min

Sam Raimi je zručný režisér, vie navodiť atmosféru, pokiaľ má na to priestor v scenári, pokiaľ má na to dobré prvky, ku ktorým patria aj hudba a herci a kamera. Čím mierim v podstate k tomu, že režijne bol film v pohode, na hviezdy navyše dobrých kvalít bohaté obsadenie tiež hralo svojim klasickým štandardom, formálne prvky fungovali . . . lenže ten scenár, na ktorom sa B.B. Thornton spolupodieľal, mi prišiel ani nie tak zlý, pretože nebol zlý, skôr skoro o ničom, ničím originálny a nezaujímavý.(29.1.2007)

• Dudek

Skvělý Keanu Reeves, který vypadá stejně jako jeho nejnovější hrdina z filmu Temný obraz a svůdná hruď Katie Holmes, to jsou nejspíš jediná dva důvody proč se na Dokonalý zločin podívat. Krom toho tu totiž máme průhledný příběh, nudnou Raimiho režii (ten chlapík mi prostě nesedne) a nezajímavé lokace. Jakožto thriller překvapuje svou absencí napětí a jakožto drama zoufalými hrdiny, jejichž osudy nejsou pro diváka ničím zajímavé. Dějové složce chybí gradace a tak se celý příběh od svého začátku řítí do propasti. Cate Blanchett a Giovanni Ribisi buď svou roli neuvěřitelným způsobem nezvládli nebo je zkazil dabing, ostatní postavy se pohybují již v rámci průměru. [TOP 19/15 75%](4.3.2007)

Film som videl opakovane, a to že som si ho iba pozvoľna vybavoval svedčí o tom, že vo mne nezanechal silné dojmy. Vo viacerých komentároch autori píšu o Samovi Raimim takmer s nábožnou úctou. Mne to meno nič nehovorilo, tak som sa pozrel na jeho profil a vybavil sa mi Lesný duch, ktorý som poslal do odpadu a filmy, ktoré nepozerám. The Gift mohol byť podľa scenára priemernou detektívkou s množstvom klišé. Raimi do neho vniesol hororovú atmosféru, pričom tie ľakačky a duchárinu si mohol odpustiť. Film zdvihla aj podporujúca hudba a najmä výborná Cate Blanchett, Keanu Reevesa a pre mňa neznámy Giovanni Ribisi. V mojich očiach napriek tomu nedosiahol na označenie "vynikajúci film".(27.12.2011)

Takmer dokonalý počin. Výborne vystavaný thriller ma priklincoval ku gauču a udržiaval v napätí, až po vetu: „My dvaja k sebe patríme“. Presne tam som sa i ja stala jasnovidkou. To je dôvod, prečo takmer. Napriek tomu to zohralo v celkovom dojme z filmu iba minimum, pretože sa mi už ku koncu ani nezdalo, že najdôležitejší je vrah. V tomto príbehu hrala prím Cate a výborne jej sekundoval fantastický Ribisi. Počet vybafnutí som nepočítala, preto som nemala pocit, že by ich bolo priveľa – snáď len toľko môžem dodať ku komentáru Rex Mundi, ktorá už všetko povedala lepšie. Ja sa len pridávam k jej Bravó!(26.11.2005)

"You're the soul of this film, Mrs. Blanchett and you just have to keep doin', what you doin'." Téměř dokonalý zástupce žánru pevně stojící na něžných bedrech jedné blonďaté Australanky. Krom ní se mi do paměti vpálila i postava Buddyho (skvělý Ribisi) a do atypicky vidlácké role obsazný Keanu Reeves. 80%(24.3.2014)

• - Danny Elfman se ve filmu objeví jako houslový hráč v jednom snu. (Chatterer)

• - Film je založen na psychických schopnostech matky Billyho Boba Thorntona. (Chatterer)

• - Ve scéně v čase 14:30 ve chvíli, kdy Annie Wilson (Cate Blanchett) vchází do dětského pokoje, se mění poloha jejího syna v posteli. V 1. záběru je uprostřed postele, ve druhém je více na levé straně. (Pavlínka9)