Téměř dokonalý zločin

• USA The Gift (více)
Trailer

Nedávno ovdovělá Annie Wilson (Cate Blanchett) žije se svými třemi dětmi v malém městě v Georgii. Je mezi sousedy známá tím, že má po babičce dar vidět do budoucnosti a umí také vykládat karty. Kdo by nechtěl poznat, co ho čeká? Plynutí času s občasným výletem do budoucnosti v malém městě přetrhne vražda Jessiky King, mladé bohaté nymfomanky, kterou najdou uškrcenou u rybníka. Prvním podezřelým je násilnický rasista Donnie (Keanu Reeves), který tyranizuje svou ženu (Hilary Swank), jíž Annie už dlouho radí, aby od něho odešla. Podezřelých přibývá. Je vrahem Jessičin milenec David (Greg Kinnear)? Nebo Buddy (Giovanni Ribisi), který byl jako dítě sexuálně zneužíván? Nebo je to snad Valerie, která věděla o napjatém erotickém vztahu svého muže k zavražděné? Pomohou zvláštní schopnosti k vyjasnění případu? (oficiální text distributora)

Trailer

Matty

Pozvolné počáteční tempo nenapovídá zdaleka nic o tom, co bude následovat. Všední jižanské drama matky a tří dětí však ve správný čas naruší „nadpřirozené vlnění“ říznuté detektivkou. Kdo je skutečný vrah se brzy stane otázkou dne a je jenom na vaší prozíravosti, jak dlouho sebou necháte manipulovat. Nerozlišitelnosti pravého pachatele nenapomáhá ani tak lehce béčkový scénář, jako spíše herecké výkony pestrého zástupu hvězd s Blanchettovou v čele. U ní obzvlášť stálo za uplatnění pravidlo „důvěřuj, ale prověřuj“. Vraždila ona, nebo psychicky labilní Budd, nebo ten právník? Byl vůbec nějaký vrah? 75% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, numi, Bilky ()

Radyo

Sam Raimi se dal na dráhu krimithrillerů a po Jednoduchém plánu zabodoval i napodruhé. Tentokrát to sice není až taková "bomba", přesto ale jde o zručně natočený snímek se zajímavým scénářem a velmi dobrými herci. Jen mi ta zápletka přišla přece jen trochu průhlednější, což se ke konci také potvrdilo. Jinak by mě fakt zajímalo, proč měla Hilary Swanková v tomhle filmu dlouhé vlasy, když je nad nebe jasnější, že jí sluší krátké. Ale to jen tak na okraj. :) ()

POMO

Raimi je génius! Malé mestečko, kde sa dá krásne nazrieť do života každého z jeho obyvateľov, jeden močiar, jedna vražda a jedna opustená matka troch detí, ktorá vidí v kartách veci, ktoré by v nich radšej nikdy nevidela. Raimi rozplieta mozaiku podozrení a diváckych otázok „Kdo je vrah?“, zbližuje nás (teda aspoň mňa rozhodne) s citlivou, krehkou hlavnou hrdinkou a v jej víziách a nočných morách nám spôsobuje buď prekrásne mrazenie, alebo prvotriedne infarktové šoky. Raimi si splnil svoj veľký sen a nakrútil horor, v ktorom netečú potoky krvy, ale ktorý nám i tak nedá vydýchnuť do poslednej sekundy. Jeho THE GIFT je nostalgickým vzdaním holdu hitchcockovskej škole krištalicky čistých thrillerových postupov, postavených na mozaike niekoľkých jasne definovaných postáv a sofistikovanom scenáristickom klišé. A ten casting! Mňam! Nebyť toho úmyselného prezradenia totožnosti vraha dvadsať minút pred záverom filmu, jeho finále mohlo byť oveľa vypätejšie a šokujúcejšie a z tohto filmu mohla byť päťhviezdičková žánrová delikatesa. ()

Tosim

Já opravdu nevím, co se to ten půlrok 2003 děje. Kruh, Oko, Blair Witch, Téměř dokonalý zločin...jedenkrát jsem málem spadl ze židle, jak jsem se lek. Každopádně film považuju za mistrovské dílo, od atmosféry počínaje, hudbou konče. Ta hra na housle u jezera je ke zbláznění! Osobně si nemyslím, že se jedná o (žánrově) nevyrovaný thriller, připomíná mi to tu debatu o nahotě Vilmy Cibulkové, tohle souvísí s atmosférou a ta je na maloměsto opravdu hutná=příběh postavy, kterou hrál Giovanni Ribisi=důležitá role pro postavu, kterou hrál Giovanni Ribisi. Pointa mě napadla celkem pozdě (ale já nejsem detektiv ani telepat), takže mě vzala tak jako tak. P.S. Katie Holmes má sice nakřáplej hlas a v tomhle filmu si jí moc neužijeme, ale všechno ostatní (zejména od pasu nahoru) je naprosto bez debat povedené. Byl jsem ohromen!!! ;-) A taky mám zato, že se Billy Bob Thornton nemusí vůbec za svůj scénář stydět... ()

J*A*S*M

Popravdě řečeno mě to nijak výrazně nechytlo a nebavilo. Standardní mysteriózní thriller, jenž chce na závěr překvapit, no u mne se mu to hrubě nepovedlo. Vždyť to bylo jasný už jakou dobu před samotným tím odhalením, jak to vlastně bylo! Špatný film to rozhodně není, na to má moc dobré obsazení a režiséra, ale myslím si, že se z toho dalo vymáčknout mnohem víc. ()

• Danny Elfman se ve filmu objeví jako houslový hráč v jednom snu. (Chatterer)
  • V čase 1:35:20 poté, co začne Annie Wilson (Cate Blanchett) téct krev těsně u oka a přes rty, není po krvi ani náznak. O pár vteřin později má pak krev v jiné části obličeje. (Pavlínka9)
  • Annie vlastní auto Delta 88 Oldsmobile, které Sam Raimi použil ve všech dílech série Evil Dead. (Chatterer)