Bratři

Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. (Cinemart)

vitekpe

Film vypada vizualne uplne stejne, jako vetsina filmu a serialu natocenych u nas za posledni roky a je celkem akcni. Pokud jde o causu skupiny bratri Masinu, ja je nikdy neobdivoval. Takze film jsem odkoukal, ale neverim, ze si na nej nekdy v budoucnu vzpomenu. A muj nazor na Masiny nezmenil. ()

klukluka

Takovou nálož jsem absolutně nečekal. Za mě perfektní FILM, navíc velmi věrně zobrazující REALITU (podle toho, co jsem si k tomu zjišťoval). A počínaje dneškem jsem neotřesitelnou součástí tábora HRDINOVÉ, nebo minimálně STATEČNÍ LIDÉ (a neskuteční klikaři). Nechápu, že o nich pochybujeme, přičítám to naší vlastní malosti a závisti. Měli bychom na ně ale být hrdí, podařilo se jim něco absolutně nevšedního, něco epického. A pan režisér se taky pochlapil, Wilsonov je tímto definitivně zapomenut. ()

Vajonek

Pěkně natočené a zahrané (zejména v osobnějších, rodinných pasážích - zejména Tatiana Dyková, Karolína Lea Nováková👏💪). Nicméně ten příběh, postavy mě povětšinou vlastně moc nezajímaly a docela jsem se u toho nudila. Možná bych věc vnímala jinak, kdybych měla nějaký vyhraněnější postoj k bratrům Mašínům. Kdybych je považovala čistě za velké hrdiny nebo naopak sprosté vrahy, možná by mě více bavilo sledovat jejich cestu a fandit jim/přát jim, aby je co nejdříve zabásli a pověsili. Takhle (když je - se svou, nutno říci, jen povšechnou znalostí věci - nijak neobdivuji, zároveň bych je ale ani šmahem neodsuzovala jako největší grázly) jsou mi události a rozruch okolo nich vlastně tak nějak jedno a mám dojem, že suma sumárum (uvažuju-li v jednotlivých hodnotitelných položkách a nějak to zkouším zprůměrovat) jsem viděla v podstatě takový průměrný film o nich, který neurazí ani nenadchne. Tak jako mě jiné filmy podle skutečných událostí často ponoukají, abych si o zobrazených věcech zjistila více (zvlášť, když mám zatím spíše povrchní znalost a je tak co doplňovat), zde takové puzení  po zhlédnutí nemám, což asi celkem dobře ještě více dokresluje mé výše popsané dojmy/pocity. Asi nejvýraznější emoce, kterou ve mně ten film zanechal, je lítost nad rodinnými příslušníky a známými bratrů, jejichž osudy zjevně nebyly vůbec růžové a je otázkou, zda ty zničené životy za "to" stály a jak to ti dotčení "postižení" aktéři sami vlastně vnímali. Když nad tím tak přemýšlím, zrovna tohle by mohla být jedna z mála věcí, které si možná přece jen zkusím někde dohledat, neb by mě zajímaly. 60 %. ()

Devadesát Dva

Rozlousknout nějaký definitivní pohled na bratry Mašíny mi tenhle film nepomohl. Navíc, i když se snaží působit nestraně, v tomhle tématu se nelze vyhnout jistému kalkulu, takže si myslím, že spousta věcí je tu řečena opatrně a ve výsledku je to pak takové ploché, nemastné, jakožto nejhorší volbou je váhat mezi dvěma volbami. Jedno ale řeknu, Mašíni mi přišli jako kluci, co si hrají na kovboje, protože táta to dělal taky. Kdybych si legitimizoval, že s vládou nesouhlasím, třeba i dnes, dává mi to automaticky právo na to zabíjet lidi, zabíjet jejich složky, složky státu, nebo zřizení? Jiná doba, kontext, nálada po válce a z bláta do louže, chápu. Ale stejně, jaký je dnes rozdíl mezi Mašínem a někým, kdo jde vystřílet univerzitu? ()

Hanys_

Před pár měsíci jsem četl Novákovu knížku Zatím dobrý, bez které bych byl ve filmu dost ztracený. Fakt mi ten film nedával vůbec smysl, a tak ten podtitul "největší příběh studené války" tady působí dost nepatřičně. ()

aquiver

Není to špatný film, ale bratry před i po jeho zhlédnutí vnímám jako velmi kontroverzní, ten úhel pohledu na vrahy nevinných lidí zůstává. Vytknout lze chybějící napětí či dramatičnost. Na Oscara, stejně jako samotný čin na státní vyznamenání, to podle mého názoru fakt není. 70 % ()

Pavkan

Emočně nesmírně silné vyprávění, které člověka naprosto pohltí, jde-li na film s otevřeným hledím. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy v českém filmu viděl takovou hereckou souhru a opravdovost. V každém záběru je cítit obrovské penzum práce, kterou do něj tvůrci vložili. Přijde mi proto hodně nespravedlivé, když se debata o jednom z nejlepších českých filmů posledních let redukuje na vzteklou diskuzi o tom, zda byli Mašínové vrazi či nikoliv. Bylo by samozřejmě krásné, kdyby na útěku na Západ pomohli stařence s nákupem a zachránili kočičku ze stromu, ale život takhle černobíle nefunguje. Za mě další obrovské plus tohoto filmu - nechává diváka nahlédnout do šílené doby, ale zodpovězení výše uvedené otázky nechává zcela v jeho režii. Bratři jsou parádní film. ()

luczi

Jako dokument o Hitlerovi, kde se vynechají záběry na koncentráky, protože to je příliš kontroverzní a náš vůdce přeci bojoval hlavně proti komunismu, tak co by, tohle neřešte. Ne, tohle neskousnu a hlavně pak uvažuji nad motivy, proč takový film vůbec vznikl. ()

bobstock

Film, který si nic moc scénáristicky nedomýšlí. Jako divák jsem si odnesl hrůznou zkušenost z měsíčního utrpení postav, které už nesnesli komunistický režim a za jakoukoliv cenu se rozhodli prostřílet na západ. Strohé avšak slušně dramatické výkony Hes-Nedbal-Ernest. Tatiana Dyková bravurně prožila matku Mašínových k jejímu skutečně smutnému osudu, týrání postižené sestry v podání krásné Káji Lea Novákové, které mi vehnalo slzy do očí a konečně vrásčitý veterán Matěj Hádek jenž by z fleku mohl hrát nebožtíka Jirku Kodeta před Pelíškama. Z tvurčí strany mě štvala zádová kamera při běhu odbojářů, která z nějakého důvodu nemohla být pouze v pojezdu či fokusu a tak se tam plácá a hází s obrazem, ve kterém nic nevidim. Nekompromisní střih, který mě z pár akčních pasáží udělal rychlokvašku ve vzpomínkách aniž bych si pořádně srovnal, co se tam a proč stalo. Sakumprásk na Českých lvech zaujme, ale nebude to kvůli filmařině, spíše jako  apel a odkaz na nebezpečnost ´´lidových´´ politických režimů, které stále číhají za humny na svoji opětovnou šanci. 65% ()

mira007

Mašíni od Mašína jsou určitě v českém filmovém rybníčku nadprůměrná věc ( výpravou, herecky, technicky, rozpočet 60 mega ), a já se na ně těšil, ale poslat to na Oscara?  První polovina, která měla vykreslit dobu, totalitu, bratry a vše do jejich útěku, byla pro mne spíše zklamáním -  atmosféra totality mne nepohltila ( tak jako se to povedlo Ve stínu (2012)) a jestli to má být pro zahraniční publikum, tak z toho moc moudří nebudou. Vykreslení bratrů jakž takž, ale jejich vykreslení akcí před útěkem spíš utvrdí jejich odpůrce v jejich názoru a neznalí je budou mít za pitomce, u kterých není jasná motivace, proč by měli jít do nějakýho odporu odboje. Podtrženo sečteno paradoxně nejzajímavější postava byl fiktivní vyšetřovatel Koller, kterýmu jsem málem i fandil nejvíc. Druhá polovina filmu útěku je solidní, ale na to, že to je jeden z nejfantastičtějších momentů naší historie z dob komunistické totality, tak jsem čekal trochu drtivější wow efekt. ()

ArthasKarfa

Moderní film, opět, který má ukázat dva kluky, kteří se chovají a žijí skoro jako v 21. století, jen mají takovou tu socialistickou nálepku. Jejich táta byl velký hrdina a jako jeden ze Tří králů si zaslouží cedule na ulicích a pomníky v parcích. Tihle kluci šli a zabíjeli, lidi, co byli v práci, měli doma rodiny a dělali jen to čemu věřili, že je správné i když nad nimi vlála rudá hvězda (no ale ta vlála i nad tou prací kam chodili kluci Mašínové a stejně tam chodili). Sequens natočil Strach, který mu dneska lidi vytýkají, že oni takoví nebyli, ale pozornému oku diváka vlastně neujde, že se to od Strachu tak moc neliší, oni vlastně byli docela "zbabělci", když přepadali ze zálohy nebo v přestrojení. První půlka se mi nelíbila, ale byla lepší než ta druhá, kde se jen lítalo po mapě s pistolí a pálilo za sebou mosty a lidi. Chudák jejich maminka, sestra a všichni co neutekli přes NDR do Berlína a komunisti je umlátili. Moji hrdinové to nikdy nebyli a nebudou. Posledních 40min lze shrnou větou: “Tri dny ma nahaňáli, aj tak ma nedostáli”. Velkou roli tu má Tatiana Dyková, která tu byla opravdová. ()

Klajnik odpad!

Když jsem se dozvěděl o bratrech Mašínech, napadlo mě, že jejich příběh je jak stvořený pro film. Je tam dost akce, aby to přitáhlo i širší publikum a přesah tkví v tom, že jejich jednání je shledáváno (nikoli mnou) za eticky problematické, kvůli čemuž do dnes vzbuzují kontroverzi. Jejich vzdálený příbuzný, Tomáš Mašín, se však nezmohl na víc než na vykostěný a mdlý, který naprosto nenaplňuje potenciál látky. Není to dobře vystavěné drama, protože film prakticky postrádá příběh; Postavy nedostaly žádnou příběhovou archu, žádná témata nejsou rozvíjeny. To by ovšem nemusel být takovej problém, kdyby postavy bavily takové, jaké jsou - jakože nebaví. Řemeslná/formální stránka je spíš podprůměrná (nasvícení, rámování, střih). Zkrátka to není krásné, zábavné ani intelektuálně stimulující. Není to umělecké dílo. Je to jenom sračka. Je mi záhadou, proč Česko zrovna tohle vyslalo na Oscary. Proč by tahle podoba látky měla někoho zajímat v zahraničí, když není důvod, aby někoho zajímala ani tady? Tvůrci se film snažili prodávat jako nezaujaté dílo, ale reálně cenzurují to "ošklivé" - to "morálně problematické" jednání Mašínů, aby divákovi nebylo zproblematizováno vnímat je jako hrdiny bojující proti útlaku režimu. Ukázat, jak surově podřízli nějakého neozbrojeného hlídače, by bylo asi moc. Přitom v té době mohl být svědek rozdílem mezi životem a smrtí, takže jeho problém, že pracoval pro režim. Mašíni s tím bezpráví bojovali na rozdíl od většiny posraných čecháčků, kteří nechali zemi rozkrádat komoušema a ještě na sebe práskali za drobné výhody. Tihle lidi si dovolí osočovat Mašíny z toho, že dělali bordel? Kdybych to točil já, necenzuroval bych. Pojal bych Mašíny jako hanebný pancharty, které sice bavilo mordovat komouše, ale to neubírá na významu jejich pozitivního vzoru. Kdyby si v té době ani ostatní nenechali srát na hlavu, tak by to zločinný režim oslabovalo a takhle by nezakořenil. Je zajímavé, že méně problematicky vnímáme Palachův typ vzdoru, protože ten přeci ublížil jen sám sobě. Upálení pro vyšší myšlenku sice může vytvořit symbol a probudit lidi z letargie, což se taky stalo, ale vzhledem k tomu, že do ni opět zase upadly, tak nejsem fanda tohohle typu vzdoru... Sebevražda ostatně není pozitivní vzor, ale Palach sám říkal, že každý má bojovat ten boj, na který stačí. Antikomunisti Mašíni byli synové protinacistického odbojáře, takže měli nějakou průpravu v boji a zmohli se tedy na víc. To jsem ovšem příliš odbočil, ale asi ti to nevadí, když jsi to dočetl až jsem... ()

zelvicka.

Bezvadný nápad se na to koukat s někým, kdo o Mašínech ví tužku, takže vedle vás je překvapený a napjatý. Užívat si ty emoce dvakrát je bezva. Po filmu jsem na YT našel interview Jana Krause a Josefem Mašínem, myslím, že to byla hezká tečka. Hodnotím-li film - naprosto jsem to žral. Nejdřív dívejte, zjišťujte až potom. ()

Pan_Kostka

Bratři jsou pro mě malým zklamáním, protože jsem myslel, že když něco vybereme na Oscary, bude to zajímavější film. Musím říct, že jsem měl v kině pár částí, kdy jsem se nudil. Vnímám to jako x-tý český historický ponurý film a byla chyba myslet si, že film přinese jakoukoliv zajímavou myšlenku nebo dilema. Vždyť se tady jasně nabízí to téma jestli byli bratři Mašíni hrdinové nebo vrazi nebo jak, ale tohle úplně chybí. Taky bych čekal, že když film nese název dvou titulních postav, bude se s těmi bratry něco dít a nebudou zcela zaměnitelní. Ostatní postavy kromě matky a sestry jsou nezapamatovatelné a to se nejedna průběhem filmu záhadně ztratí. Ve výsledku je to dobrý film, ale ne nic víc. ()

krauset

Film Bratři režiséra Tomáše Mašína vypráví o diverzních akcích Josefa a Ctirada Mašínů, těchto kontroverzních postav české historie, a jejich útěku z komunistického Československa na Západ. Jelikož si Tomáš Mašín, jejich vzdálený příbuzný, za látku vybral události, které oplývají etickými dilematy a dramatem, dostal šanci sdělit něco podstatného o povaze boje se zlem a o hranicích, jak těch morálních, tak státních, které lze ve jménu boje za vlastní svobodu překračovat. O to víc proto zamrzí, že se tímto směrem odmítá vydat, a Bratry je tak třeba vnímat jako trestuhodně nevyužitou příležitost. Podobně striktně jsou rozděleny postavy, který fikční svět zalidňují. Ve filmu vystupují jen odpůrci režimu, nebo jeho přímí napomáhači. Snímku neprospívá, jak moc protagonisty izoluje od světa. Film se je nesnaží příliš glorifikovat, i když je zřejmé, komu straní. Je jisté, že prokázali značnou chrabrost, ale jejich snahy také vykazují velké množství sobectví. Příběh bratří Mašínů skýtá velké etické drama. Bohužel film je vyhýbavý – uhýbá před zobrazením jejich nejkontroverznějších činů. „Bez svobody nelze žít, jen přežívat,“ píše v posledním dopise své rodině starý Mašín. Jak si Mašínové onu svobodu představují, jak s ní chtějí naložit, to zůstává bez odpovědi. Stejně tak jejich život po útěku. Je paradoxní, že je to právě po útěku na svobodu, kdy Mašínům jakoby končí život a podle tvůrců už není co vyprávět.I přesto ale film obsahuje silné momenty, jako je předání narozeninového daru v podobě plakety ulice pojmenované po mučeném a popraveném otci, a jeho poslednímu aktu nelze upřít napínavost. ()

petikacka

Tak jsem už konečně viděla tu zfilmovanou anabázi našich bratrů, kterým dodnes nechce žádný prezident dát medaili. Vlastně jsem si myslela, že o nich vím docela dost však docela dost jsem ještě nevěděla respektive když jsem to najednou viděla na vlastní oči, tak už je na otázku, dajli medajli nebo nedajli medajli, poněkud nejasná odpověď. Bylo to docela brutální  až fanatické a to je asi jádro pudla. No, ale zpět k filmu. První seznamovací půlka byla pro mě celkem o ničem ba až nudná a útěk ten už to konečně rozjel a vlastně to nebylo až tak špatné. Akorát mám v sobě rozporuplné pocity. Táňa Dyková tu byla výborná a bratři jakbysmet. Jedno se těm klukům musí nechat, že měli odvahu a urputnou výdrž. Za mě zmatených 70% ()

TheHofi

No nevím, zda to má šanci uspět v Americe na Oscarech, ale já jsem hodně nadšený a zase se jedná o Česky film který se snaží být jiný, než ty ostatní a toho si já hrozně vážím. Takže, za mě se to vyplatí vidět páč to je řemeslně a herecký opravdu skvělý film, a i když občas trochu drhne tempo, tak je to fakt bomba za 90% doporučuju. ()

Curunír

Řemeslně slušné, ale s plakátovými postavami skupiny bratří Mašínů bez psychologického prokreslení a vývoje. Není dostatečně osvětlena motivace jejich jednání a zcela chybí jejich reflexe toho, co dělají. Závěrečné akční nahánění vzhledem k tomu, že se ví, jak dopadne, není napínavé a příliš nefunguje. Tvůrci sice deklarovali snahu o nestranný přístup, ale tu se jim zcela naplnit nepodařilo. Zatímco mučení účastníků třetího odboje je názorně ukázáno, nejvíce problematické a diskutované činy Mašínů se odehrají mimo záběr. ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)