Spider-Man

• USA Spider-Man
USA, 2002, 121 min

Film na motivy marvelovského komiksu je příběhem podivínského středoškoláka Petera Parkera (Tobey Maguire). Jako dítě osiřel, byl šikanován a nebyl schopen vyznat lásku okouzlující dívce ze sousedství Mary Jane Watsonové. Říct o jeho životě, že je to bída, by asi bylo dost slabé slovo. Ovšem jednoho krásného dne, když ho na exkurzi v laboratoři pokouše uprchlý radioaktivní pavouk, se jeho život změní tak, jak by si sotva kdo dokázal představit. Peter získá netušenou pružnost, jasné vidění, schopnost přichytit se k povrchu, šplhat po zdech a vystřelovat sítě ze zápěstí, ale ona to nebude jenom zábava. Výstřední milionář Norman Osborn (Willem Dafoe) na sobě vyzkouší účinek drog, čímž vznikne jeho maniakální alter ego Green Goblin. Peter se tudíž musí stát Spider-Manem a vzít si Green Goblina na starost, jinak ho Goblin zabije. (HBO Europe)

MikO_NR_1909

Začiatok - milé prekvapenie. Vtipné scénky na odľahčenie boli super. Postupom času absentovali a príbeh spadal do priemeru. Ale jednoznačne najväčšou slabinou je výprava. Niečo také by sa Nolanovi či Fincherovi v 21. storočí nikdy nebolo stalo, aby komiks-ovka filtrovala jednoduché farby s nevýrazným pozadím prostredia. Ale ináč príjemná oddychovka. ()

PKD

Před 15 lety,pro mě skvělý film(jako fandy Spideyho). Dnes už ´´jen´´ pořád dost dobrý film. Ovšem,ta volba představitele hl.role,je dnes už jasným a absolutním failem non plus ultra! Je tedy fakt,že pana Maquirea,jsem neměl rád od prvního shlédnutí v kině. Dnes bych dal už jen za 3. Stalo se, roku 2021. ()

Redlum

Od Spider-Mana jsem ocekaval hodne a musim rict, ze jsem byl spokojeny. Jak sam Raimi rikal: on tocil film o Peteru Parkerovi a ne o Spider-Manovi. Musim mu dat za pravdu. I kdyz jsou vsechny "kostymove" sceny ohromne a dechberouci, nejvice se mi z celeho filmu libila ta prvni hodina, kdy se Tobey Maguire aka Spider-Man se svymi novymi schopnostmi seznamoval. Dle meho soudu nema ve svete comicsovych filmu tato pasaz obdoby. Ale do dvojky bych radeji nejakeho lepsiho zaporare - Willem Dafoe byl takovy nemastny neslany. Lepe receno Willem Dafoe byl dobry, ale jeho postava moc casu scenaristum nezabrala. Malo demonicky "Bad Guy"...na druhou stranu Kirsten Dunst je okouzlujici, takze no problem...:)) ()

numi

Ne, tohle nefunguje. Kirsten Dunst prostě není ta správná holka, Green Goblin je směšný a celé mi to připadalo jako ten stejnojmenný kreslený seriál, co běžel na nedělní dopolední obrazovce asi deset let zpátky. Teď tam dali špatné herce a snaží se to vydávat za celovečerní film. Skončím stejně, jako jsem začal. Ne, tohle nefunguje. [srpen 2005] ()

Vojcl

První polovina filmu za 5hvězdiček, druhá za 3. Samovi Raimimu se podařilo dokonale převést proslulý comics do filmové podoby. Akční scény a triková část je perfektní. Myslím, že se zdařilo i herecké obsazení. Dafoe je prostě rozený záporák a Tobey Maguire udělal mílový krok kupředu k áčkovým rolím. První polovina, v níž outsider Peter Parker objevuje své schopnosti a mění se v neohroženého hrdinu byla naprosto geniální - ve druhé části už je scénář slabší a lehce sklouzává do hollywoodského kýče. Spider-Man je na rozdíl třeba od X-Menů moc velký klaďas, což mně osobně moc nesedí, ale jinak děkuji tvůrcům za jedno z nejlepších comicsových zpracování jaké kdy bylo natočeno. ()

gogos

Vynikajici efekty, solidni scenar a kamera. Dobra hudba a pomerne sympaticti akteri. Ovsem misty to prechazi do opravdu silene limonady a nevybocuje tak nijak z prumeru. Pro me to byla prumerna podivana pri ktere jsem se docela dobre bavil... ()

blackrain

Bylo zábavné sledovat jak se Peter Parker vypořádá s nově nabytými schopnostmi, které se u něho začaly objevovat po kousnutí pavoukem. Významně mu změnily život. Tobey Maguire se role zhostil na výbornou. Dal Spider-Manovi lidský rozměr. ()

Bat55

Skutočne brilantné spracovanie asi najznámejšej marveláckej postavy. Spider-Man je už vlastne silnou značkou. Niet teda divu, že si našiel cestu aj na strieborné plátno. Bola to len otázka času. A Sam Raimi dal do filmu všetko, čo je pre Spidey-ho typické. Film nemá vyslovene dych berúcu scénku, ale jedna scéna za druhou je dôkazom kvalitného remesla a Raimiho lásky ku Spider-Manovi. Soundtrack je úžasný, a to ako Elfman tak aj Nickelback. Obsadenie je viac než len dobré, taký Dafoe je správny zloduch Green Goblin a Maguire sa s rolou Petera Parkera dobre popásoval. /90%/ ()

kaylin

Nikdy nezapomenu na to, jaké to bylo vidět snímek "Spider-Man" v kině. Mělo to na mě obrovský vliv a je to jeden z důvodů, proč jsem se začal věnovat komiksu. Pravda superhrdinský komiks ani film mě už tak neberou, ale stejně si je nenechám ujít. I když má "Spider-Man" chyby hlavně v trikové rovině, místy je to naivní, hodně naivní, tak je to stejně nádherný kousek, kde naprosto exceluje Willem Dafoe. ()

movieband

Vcelku solidní film o začátcích marvelácké legendy. William Dafoe zahrál Zeleného skřeta sakra dobře a vždycky, když nastoupil na scénu, tak byl skoro až démonický. Film je to podařený s dobrým dějem a podařenou akcí. Tobey Maguire byl správná volba pro Spideyho a Kristen Dunst je krásná M.J. Watsonová. No film je to akorát na zabavení a není to žádný plitký průser. ()

slunicko2

Naivní úsměvná pohádka. 1) Hlavním tahounem je 27letý sexy Tobey Maguire (Spiderman) s kouzelným úsměvem. Pak tu máme 24letého Jamese Franca (milionářský synek Harry), zde kupodivu nikoli v roli sex symbolu. 2) Poslední půlhodinu pak tvůrci odkládají zbytky soudnosti, logické lapsy se vrší a film zpomaluje. 3) Ale i tak je to docela příjemná podívaná. ()

Damiel

Spider-Man je přesným prototypem, jak převést bubliny a kreslené obrázky na plátno. Precizně smíchaný koktejl, která má jen jedinou chybu: Kirsten Dunst - opravdu nechápu, co na ní kdo vidí. Zato Tobey se pro tuhle roli snad narodil, he is a genius :-) ()

stration

Kvůli synkovi, který je teď Spiderman a střílí po mně pavučinou jednu hvězdu přidávám. Zpracování je to perfektní, ale... Ale Sam Raimi je Sam Raimi a od něho jsem čekal něco jiného než popcornovou zábavu. Alespoň něco šokujícího, originálního, nezapomenutelného. Ne jenom profesionálně odvedenou práci. ()

PogoJoe

Podle mě jedna z nejpovedenějších filmových komiksových adapcí. Obsazení, hudba, scénář, režie - vše tu klaplo na výbornou. ()

Helo

Zvláštní, film to není vůbec dokonalej (Tobey se pořád tváří jak zamilovanej desetiletej klučina a to ani nemusí mít na očích MJ, Kirsten má zase pořád pohled zhulený holky, scénáristicky by to chtělo vybrousit, protože některý témata nejsou prakticky vůbec vypointovaný a takřka vyzní do ztracena), ale přesto tady nedokážu dštít síru, protože i přes všechny ty chyby, to má spoustu kladů - od jedinečný atmosféry podpořený Eflamonovo hudbou, přes Petorovo objevování schopností, až po ikonický scény. A na rozdíl od pozdějších komiksáren se to tady daleko víc soustředí na lidi a jejich vývoj a vztahy (což je ještě víc umocněný v pokračování) a míň na bombastickou akci, třebaže i tady dokáže bejt nápaditá. ()

JohnMiller

Tak tuto to všetko začalo... úspech Sama Raimiho bol podľa mňa štart väčšiny marveloviek. Sam Raimi je jeden s mojich najobľúbenejších režisérov , ale nie kvôli týmto filmom. Je to dobre nakrútené aj herca vybrali určite správneho avšak toto nieje EVIL DEAD. Keď to bola novinka tak som to pozeral na VHS jedna radosť dneska aj keď uznám kvality už ma to vôbec nebaví. ()

salalala

I po dvanácti letech od premiéry je Spider-Man stále velmi slušná zábava, která má spád, švih a nechybí jí určitý nadhled. Nebýt opravdu zastaralých efektů, které nebyly dokonalé už v době vzniku, nebylo by prakticky co zásadního vytýkat. Raimi vše zvládl s přehledem a v určitých momentech si neodpustil ani své oblíbené hororové prvky (zejména přeměna Osbornea na Green Goblina a jeho dialogy sama se sebou jsou perfektní). Akční scény jsou moc fajn, přehledné a pořád baví, i když jsou samozřejmě předvídatelné. Maguire hraje velmi dobře a proměnu z ušlápnutého teenagera v superhrdinu zvládl bravurně, Kirsten Dunst je sexy, navíc obstojně hraje a Dafoe je parádní záporák, jehož projev snad shazuje jen nechtěně směšný kostým. Potěší i podařená hudba Dannyho Elfmana, cameo Bruce Campbella a minirolička Simmonse. Moc mě těší, že první Spider-Man pořád funguje a dokáže pobavit a nabízí solidní origin, na který se dá čas od času bez problémů podívat. Parádní a naprosto pohodový kousek a typická ukázka hollywoodské oddechovky a počátků moderních komiksovek. 80% ()

Colonist

Jsem sice zastáncem a velkým fanouškem původních komiksů, ale film se povedl. Tvůrci si scénář trochu upravili podle sebe, ale zas až tak to nevadilo. Green Goblin není skřetem s čepičkou a možná je to dobře, ve filmu by to mohlo vypadat trochu směšně. Škoda jen, že Spidey neháže ve filmu tolik hlášek, jako v komiksu. Když nad tím teď s odstupem času přemýšlím, jednička je z celé trilogie nejlepší. Je to sice jen popcornáč, ale pět hvězdiček si zaslouží. ()

kajas

Skvělé herecké obsazení, hudba, triky. Výborné filmové zpracování jednoho z nejoblíbenějších a nejznámějších komiksů. ()

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

Sam Raimi jedná o režii Doctor Strange 2

06.02.2020

Kultovní hororový režisér Sam Raimi jedná o režii snímku Doctor Strange in the Multiverse of Madness pro studio Marvel. Nebyla by to pro něj samozřejmě první štace do komiksového světa, Raimi totiž… (více)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů