Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

spygirl

Řekněte mi, prosím, jak se dá v normální věznici jen tak sehnat 50 vajec (ještě k tomu natvrdo uvařených)? A proč Luka zavřeli bezdůvodně na samotku se dvěma kyblíky JEN proto, aby snad nedej Bože neutekl na pohřeb své matky??? Copak nebyli schopni ho uhlídat normálně? To se pak ale není čemu divit, že se mu to nelíbilo a dal se na útěk. A ne jednou... Lišácký úsměv P. Newmana mi prostě ke kvalitnímu zážitku z filmu nestačí. I když uznávám, že určité kouzlo má (film i Paul :-). Jevilo se mi to jako pohádka... se špatným koncem. 40% ()

Pajky3

Vezeňský příběh, ve kterém hraje pravděpodobně svou nejlepší roli Paul Newman. Frajer Luke mě sice bavil, ale něco málo mu podle mě scházelo. Fandil jsem mu když jedl vejce, fandil jsem mu i když se snažil utéct, chtěl jsem aby se pokaždý zvednul, a byl jsem smutnej když přišel konec, ale asi jsem zase čekal víc než jsem dostal. Moje velká očekávání to bohužel nepřekonalo a jiná vezeňská dramata mám prostě radši. ()

pakobylka

Je zcela zásadní rozdíl mezi týpkem, který si na těžkého frajera jen hraje, a chlapíkem, který frajerem JE, aniž by o to jakkoli usiloval - pro kterého to není póza, ale životní postoj, díky němuž úspěšně vzdoruje ranám osudu. Kdy přišla ta první ? Zasadila mu ji válka - nebo se o ni postaral mír ... když ho vrátil do civilu ? Byl svolný platit za všechny své hříchy a drobné vzpoury, ale odmítl přijmout trest za to, co ještě neudělal. Nepřekvapila mě reakce představitelů SYSTÉMU, protože se dala očekávat, ale zasáhlo mě chování jeho spoluvězňů. ----- !!!!! MOŽNÝ SPOILER !!!!! ----- Bezmezně ho obdivovali a milovali, odpustili by mu prakticky cokoli ... ale musel v jejich očích zůstat frajerem - za každých okolností. Dával jim víru a naději - ale nic z toho mu neuměli vrátit, když je potřeboval. Dalo by se říct, že nakonec svým způsobem zase vyhrál - jenomže za jakou cenu. V každém případě Paul Newman svou roli neodehrál, ale PROŽIL. ()

Juto

Paul Newman podáva jeden zo svojich najlepších výkonov v tomto väzenskom filme, kde inšpiruje život svojich spoluväzňov. Scéna s vajíčkami je úžasná. 9/10 ()

c.tucker

Paul Newman jak má být. Vždy když vidím tento snímek, tak mě potěší lukova tvrdohlavost a bejčení, s kterým se toho dá dosáhnout hodně. Sníst 50 vajec je zlo a on to dokázal. Film každým coulem suprový a plný mužského testosteronu. What we got here is... failure to communicate. ()

laik_60

dovtedy (1967) nevídaný film z väzenského prostredia, od vtedy dlho- predlho neprekonateľný. Frajer Luje je proste FRAJER (a Paul Newman taktiež) :). ()

WolfR

Film o síle charakteru a nezdolné povaze v příjemném feel good balení s precizní vybraným obsazením, 5 hvězd. ()

mortak

Na "spodinu" společnosti žijící ze dne na den a mimo zákon se mainstreamová kultura (tedy kultura té "slušné" části společnosti) dívá dvěma hraničními způsoby. V mužském akčním světě tato spodina slouží jako cíl kulkám a hláškám Drsného "Clinta" Harryho, zatímco v ženském romantickém světě jde v jádru o správné hochy, kteří se na scestí dostali vlivem špatné a nevšímavé společnosti. Romantismem je zde míněn ten máchovský z devatenáctého století, tak jak nám ho vysvětlovaly učitelky ve škole . Frajer Luke je natočen podle vzpomínek bývalého kasaře na jeho "chain band", a tak se tu moc nezdůrazňuje, co kdo spáchal, a Newman je ve vězení za klukovinu, a nikoliv za loupeže jako jeho reálná předloha. Záleží na vás, jak se k této vězeňské muklovské fantazii postavíte. Zda začnete zpívat s Joan Baez, že je nutné "raze the prisons to the ground", nebo se obrátíte ke Clintovi. . ()

majo25

Niekto vraví nezlomný, ja vravím tvrdohlavý magor. Dráma o úteku, či skôr útekoch z divného pracovného väzenia ma trochu sklamala. Nie je to zle spracovaný film, ale čakal som od neho oveľa viac. Príbeh sa nikam nevyvíja a tiež sa už už na ňom podpísal zub času. Okrem samotných útekov sa tu väzni nudia a nudu zabíjajú nezaujímavými kratochvíľami, ktorých ústrednou postavou je väčšinou umelo vykreslená hlavná postava pseudofrajera. Tí väzni sa až na každodenné kosenie mali príliš dobre. Newman je pritom v pohode, Kennedy zasa netypicky v roli drsného väzenského bosa. Nechať kľúčiky v bacharských autách a väzni sa tam voľne prechádzajú. ()

TomPrusik1

Filmů z prostředí věznice, kde se ocitne sympatický vězeň, tak trochu neprávem odsouzený, je celá řada. Frajer Luke je jedním z nich. Není to ale film, který by mezi ně zapadl a nijak víc se neprojevil. Ačkoliv mi přišlo, že příběh nějak extra negradoval a byl pořád ve stejném tempu jako na začátku, přesto vyniká v několika věcech. Tím prvním je samozřejmě samotný Paul Newman, představitel Luka. Od počátku je to sympaťák, kterému fandíte a obdivujete jeho vytrvalost, odhodlanost a že se v podstatě přes většinu problémů dokáže přenést s úsměvem. Vedle Luka jsou neméně zajímavé i další postavy a to především samotní dozorci, jednak šéf tábora, jež se neustále houpe na křesle a také typický badass dozorce v černých brýlích, chodící s puškou a holí. Nijak víc mě ale nezaujala postava Goerge Kennedyho, který byl ze začátku proti Lukovi a pak se jeho vztah k němu změnil skoro až v latentní homosexualitu (což ve věznici, kde byli samí muži, by bylo klidně možné). No, vedle postav je skvěle vykreslena atmosféra věznice a nucené práce, jež museli vězni zvládat (opravy cest v šíleném vedru a do toho vás rozptyluje slečna, jak myje auto). Ačkoliv film nějak moc neeskaluje, a nějakých zásadních změn se dočkáme až v úplném závěru, je zde spousta scén, co mi zůstanou dlouho v paměti (box, kopání díry a samozřejmě soutěž v pojídání 50 vajec). Dost mi to celé připomínalo Vykoupení z věznice Shawshank, které je ale výrazně zábavnější, svižnější a celkově lepší. I tak je to slušný film a Luke je postava na kterou určitě nezapomenu. 7/10 ()

tom88

Krásny film a klasika, ktorá po rokoch má čo povedať. Je to rozhodne plnohodnotné dielo a hrejivý zážitok z kvalitného filmu. Pekne natočené a dobre zahrané. S Newmanom ako hercom príliš skúseností nemám , ale rozhodne to je kvalitný herec a patrí medzi elitu, ale aj tak sa mi jeho výkon nezdal na 100%. Po všetkých stránkach je to nadpriemerný film a odporúčam ak je možnosť sledovať. Zopár scén bolo naozaj skvelých. Silné 4*, ale k 5* niečo chýba. 80% ()

reky

Skvělý snímek o nezlomnosti s vynikajícím Newmanem (do své role se doslova položil), kterému zdatně sekunduje George Kennedy. Místy mi připomínal Formanův Přelet, snad jen na rozdíl od něj zde nebyly ostatní postavy tak propracovaný, ale jak získal Luke ostatní postupně na svou stranu... Kromě hereckých výkonů film staví na dialozích a vězeňském prostředí, jehož ztvárnění se mi líbilo hodně. K tomu je třeba přidat nespočet nezapomenutlených scén, jako první mě dostalo asfaltování silnice, dál určitě pojídání vajec (napadlo mě, kolik bych jich tak asi dokázal sníst já :)), kopání příkopu a jednolivé útěky. O neklišovitém závěru ani nemluvě. Jedna zajímavost - "What we´ve got here is failure to communicate. Some men you just can´t reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it" - tedy pár vět pronesených kapitánem, když Luke dostane první řetězy (úvodní věta zároveň zazní na konci z Lukových úst), vysamplovali Guns n´ Roses a použili na začátku písně Civil War z alba Use Your Illusion II. Nabízí se mi srovnání s nedávno viděným Motýlkem, ač ten má pro mě trochu silnější závěr, Frajer Luke je konzistentnější a lépe zrežírovaný. Proto tady za plný počet. 92% ()

czejny

Až jednou ucítíte takové malé šimrání ve vaší hlavě z toho, že jste se jen odvážili pomyslet si, jací jste ale frajeři, podívejte se nejdřív na frajerskou estrádu Paula Newmana. Frajerem se nestanete, frajerem se totiž musíte narodit. Jedině frajer by šel sedět s úsměvem na rtech za to, že ve městě zakroutil krkem nějakýmu parkovacímu automatu. V base by jedině frajer dokázal svést souboj nejen s jedním vazalem, několika platy vajec, všemi těmi šéfíky nebo pátracími psy, ale i sám se sebou. Frajerství Luka totiž nespočívá v nějaké ubohé póze, ale v hledání pravdy o několik pater výš (až tam nahoře). Ačkoliv se film celkově odehrává snad na pěti lokacích, dokáže diváka frajersky chytit a nepustit. Už dlouho jsem se nepřistihl, že tak netrpělivě očekávám, jestli ty vejce pokoří nebo ne. Jestli vyhraje, nebo ne. I když mi od poslední třetiny filmu bylo jasné, jak tenhle film musí zákonitě skončit (a taky skončil), musím dát plný počet, protože Cool Hand Luke je jedna z mála postav, která má koule. Jedna z postav, který představuje takový literární typ ve filmu. Přehršel slov jakkoliv společných se slovem frajer není náhoda. Vzdávám hold Paulu Newmanovi. Film je fakt frajerskej a Paul Newman s ním. ()

MJMilan

Frajer Luke jak si nechá říkat Paul Newman ve stejnojmenném filmu je jakýsi námětový předchůdce Vykoupení .... věřím, že tímto názorem jsem čtenáře a obdivovatele Shawshanku trochu uzemnil, avšak motivy jako přátelství a podmanění si všech okolo tu byly podobné. Frajer Luke je frejerm především proto, protože je svůj žádná kopie a co chce, to i dělá a hlavně stojí si za svým názorem do posledních sil ... podaří se ho zlomit? ()

otík

Poměrně silný film ve všech ohledech. A když už se zdá, že by film mohl začít nudit, předvede frajer Luke svůj první útěk a od toho rázu je jasné, že už to taková sranda nebude. Paul Newman geniálně zahrál do vězení býti poslaného muže, který přináší do poměrně poklidného prostředí trochu vzrušení, ale hlavně uvědomění si, že život i za ostnatými dráty může být veselý, plný výzev a také něčeho jiného než jen práce a vězeňské nudy. Hudba: Lalo Schifrin ()

sator

Když to dávali v TV (černobíle) naši si brali dovču...a to jsme tenkrát nevěděli že bolševik svévolně vystřihl úvod....aby tak udělal z Lukeho jasno oběť systému...viděno 2017 a už žádná sláva... ()

Mylouch

Hrdina jako Kalimero, ležící v hromádce skořápek. "Nemít na to, to je ta pravá frajeřina !" Spousta scén, které si od prvního shlédnutí už dlouho nosím v sobě. Hračičkové Kennedy a Newman, šéf bez očí a hitově duchovní písnička Plastic Jesus v podání Paula, který nepatřil k Broukům. ♫ Širokospektrální stylový záběr Schifrinovy hudby trochu oslabuje kompaktnost vyznění, v němž zaostává za tematicky příbuzným "Kukaččím hnízdem". 4-5* ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007