Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

Attta

Vzhledem k tomu jak je film dobrý, tak zde nechci psát překombinovaný komentář, který film bude vychvalovat. Tento film to dokáže za mně udělat sám a mnohem lépe :-). 100% ()

Abes

Nejen Lucille, ale i Rosenberg a jeho parta ví moc dobře co dělaj a plezír z toho máme my. Všímám si zajímavého jevu. Koukám po komentářích a spousta uživatelů hovoří o nezlomnosti, přestože sám kůlhend Luk hovoří jinak: "...oni mě zlomili". Luka asi vidíme tak jak ho vidět chceme, a vidíme ho přesně tak jak jej vidí i jeho 49 spolunocležníků. Je to frajer, kterého nezlomilo nic. ()

bourec

Další z restů.Ta první, trochu rozverná půlka byla za plnejch pět,druhá, už trochu kolovrátkovitá , to malinko srazila dolů.70%. ()

ad

Nádherný vězenský film o (ne)zlomitelnosti ducha, který je pro mě osobně daleko cennější, mnohovrstevnatější a v mnoha ohledech filosofičtější, než známější (ale také dobré) Vykoupení z věznice Shawshank... ()

Topco

Klasika ako bič! Paul Newman bol v dobe uvedenia filmu pre obrovské kvantum ľudí najväčším frajerom pod Slnkom a nič iné sa s odstupom desiatok rokov ani povedať nedá. Už po prvom videní som z hlavy nevedel dostať hneď spektrum pamätných pasáži: boxerský zápas; hriešne krásnu ženu nekresťansky umývajúcu auto; konzumáciu 50 vajec na tvrdo; zimomriavky vyvolávajúceho Lukea so slzami v očiach, ako spieva a hrá na posteli; či plejádu útekov a nezabudnuteľných úsmevov!!! 10/10 ()

bukowski83

Já fakt upřímně nevím kolik hvězdiček?Všichni tady píšete, že je to pecka, ale mě osobně se to nezdá jako něco co bych měl řadit mezi top filmy.Paul je fakt dobrej a jeho úsměvy sestříhaný na konci filmu opravdu nejdou přehlédnout, ale že by byl nějak obzvlášť frajer se mi nezdálo a popravdě nudil jsem se, sice ne pořád, ale nudil a to mě nebaví! ()

tomtomtoma

Pro nepoddajné jedince, v jejich neutuchajícím boji vzestupů a pádů, mám slabost. A v tomto filmu je jeden z těch nejzářivějších příkladů. Luke Jackson (skvělý Paul Newman) v průběhu celého svého života bojuje. Především proti systému, který není nikdy spravedlivý, a proti autoritám, které díky tomuto systému mají moc nad životy a životními osudy většiny obyčejných lidí. Miluje život, miluje všechny jeho krásy a zákoutí. Vzpouzí se a vzpírá se podlehnout většině zavedených pravidel a příkazů, které puritánsky připravují život o všechny jeho pestré barvy a rozmanité chutí. Život v liniích ctihodných struktur vážnosti může působit až absurdně a pachtění po vyšších metách uznání nedává valného smyslu. Záleží na jednotlivci, zda dokáže překročit tyto vytýčené hranici hmatatelné nesvobody života. Připodobnění k pouti Ježíše je troufalé a snad i rouhačské pro oči všech pokryteckých puritánů. Luke je sice za určitých okolností schopen přijmout nastavené hranice, ale pokud tyto hranice začnou představovat bezpříkladné pokořování možných důstojností života člověka, proměňuje se v bojovníka za svou vlastní svobodu. Je pokořován, je lámán, je zlomen. A přesto pokaždé vstane, aby slavil své delší i kratší okamžiky vítězství nad systémem, který není ani svobodný a není ani spravedlivý. Aby cítil převahu nad často brutální mocí. Největším obdivovatelem a ctitelem Luka a jeho věrným následovatelem je Dragline (dobrý George Kennedy), dobrák i bručoun, který nadšeně šíří legendu o vzpouře a svobodě. Z dalších trestanců je zde především pochybovačný Zrzek (J. D. Cannon), další Lukův stoupenec Koko (Lou Antonio) a urážející Steve (Robert Drivas). Ze zaměstnanců nápravného zařízení se musí zmínit velitel věznice, nesnášející odpor, zvaný kapitán (zajímavý Strother Martin), přívětivější šéf baráku Carr (Clifton James), či dozorci Godfrey (Morgan Woodward) a Paul (Luke Askew). Ženy zde zastupuje nemohoucí a stárnoucí Lukova matka Arletta (Jo Van Fleet) a provokující diva (Joy Harmon). Zlomit duši člověka lze nejenom ve věznicích. Svoboda a lidská důstojnost jsou důležité k životu. A Ježíš opět sestoupil na zem, aby se se vzdorem usmíval svému pokořování. Není to černobílé, ale pestře zbarvené a v potu slunečního žáru i ve tmě páchnoucí díry. Je to óda na jednu z nejvelkolepějších revolt proti demokratické nesvobodě. ()

C0r0ner

Bylo to na mě trošku natažené, takže někdy kolem poloviny příběh ztratil tempo a tím pádem se nedostavil očekávaný zážitek. Nicméně je nutno říct, že film je to špičkový jak na bázi režisérské a herecké, tak především scenáristické. Na druhou stranu si nemyslím, že je to takový skvost, aby musel okupovat TOP stovku historie. 85% ()

Cheeter

Nemůžu si pomoct, ale za mě jeden z dalších filmů, kdy je tu snaha o útěk z vězení. A jeden rebel bez příčiny. Ale jsem rád, že jsem mohl vidět Wyana Rogers v jiném prostředí, než je M*A*S*H. I když tu měl jen malou roli. ()

Flynn

Když má někdo dáno od pána stvořitele tak holt s tím nehne ani hejno volů, a tím mám namysli charisma Paula Newmena. V tomhle filmu ho uměl prodat do posledního ždibečku a myslím že nad posledníma krátkýma scénkama s jeho úsměvem než titulky definitivně ukončí jeho koncert v tomto filmu, zaplesá snad každá ženská, holt je to sympaták a navíc v tomhle filmu i pan herec ... skvělý zážitek jen mě mrzí, že jsem to neviděl v originále s titulkama.... ()

McLushi

Mám velmi rád filmy z vězeňského prostředí a Frajer Luke je jeden z nejlepších. Skvělý herecký výkon podal nejen Paul Newman, ale i George Kennedy. Je to velmi silný příběh, Luke byl opravdu frajer, který neztratil za skoro žádné situace úsměv. ()

kusper

Jeden z nejlepších filmů z vězeňského prostředí. Pan Darabont se nechal inspirovat. =D Jinak asi nejlepší role Paula Newmana, protože je to jeho sólo. Nemusí se o slavu "dělit" s Robertem Redfordem. ()

danecek24

25. Zlatý Glóbus za rok 1967 - nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Paul Newman, Nejlepší herec ve vedlejší roli - George Kennedy ()

zette

Paul Newman posunul film mezi nesmrtelne pociny svetove kinematografie. Jeho image a vzhled neni lehke prekonat, pokud tedy mozne. Krome Newmana, Frajer Luke take nabidne skutecne vynikajici kameru, nezapomenutelne odrazy od zrcadlovych bryli, ktere jsou na konci filmu az symbolicky zniceny. Dlouhe zabery na praci u silnice a jeji asfaltovani jen podtrhne celodenni rutinu veznu. Dalsi nesmrtelna scena je myti auta krasne blondynky ( snad s vyjimkou Zakladniho instinktu, Horkeho mesice a Eyes wide shut si rychle nevzpomenu na vice vzrusujici scenu ve filmu ), beznadej v prekopavani zeminy, boxersky zapas... Stejne tak vynikajici atmosfera ( ta ale byla snad v kazdem lepsim americkem filmu 50-70. let, nevim, kde se pak atmosfera v novejsich filmech vytratila?! ). Plny pocet vsak nemuzu dat, protoze ty uteky a nasledne tresty se mi zdaly naivni, tezko uveritelne. Stejne tak zavreni do boudy jen proto, ze mu zemrela matka. A pak jsem od druhe poloviny citil jen malou podporu veznu k Lukovi. I tak ale vyborny film, ktery by mel kazdy videt. Kdyz uz kvuli nicemu, tak urcite kvuli Newmanovi. ()

MarekT

Příjemný chlapský film, který v rámci žánru překonává i můj dosavadní vrchol v podobě Darabontova Shawshanku. Paul Newman za svůj život odehrál opravdu hodně kvalitních rolí, ovšem tahle v jeho životopise asi nejvíce vyčnívá (Akademie, jak už jsem tak nějak zvyklý, selhala a jeho výkon ponechala pouze ve stavu nominace). Podobné snímky mě sice tolik netáhnou jako jiné oblíbené žánry, ovšem díky Lukovu charismatu své mínění nejspíš přehodnotím. ()

campix

Na svou dobu vcelku podivuhodný film. Myslím, že bych ho mohl přirovnávat například k Shawshank Redemption a to je v roce 67 úctyhodný výkon. Nedokážu si představit nikoho jiného kdo by měl hrát frajera Luka nežli frajer Paul Newman. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007