Rod Draka

• USA House of the Dragon
USA, (2022–2024), 18 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(2) / Epizody(18)

Seriál, odehrávající se 200 let před událostmi Hry o trůny, zachycuje Targaryeny vládnoucí Sedmi královstvím, ale také vlastní rod na pokraji občanské války. Ještě před narozením syna šokuje král Viserys celou říši prohlášením, že jeho dcera Rhaenyra se stane nástupcem trůnu. Jakmile se narodí zdravý syn, události rychle naberou nový směr a mnozí spřádají plány, které by princezně znemožnily usednout na Železný trůn. S intrikami na obou stranách a říší na hraně zániku zažijete vzestup a pád Rodu Draka. (Magic Box)

HonzysKISS

Musím přiznat, že jsem nebyl moc natěšený na sequel k právem veleslavnému GoT, avšak nakonec to dopadlo výborně. Necítím z toho GoT tolik, jak bych chtěl, ale nějaká ta atmosféra Hry o trůny se tam občas objeví. Postavy a jejich dialogy jsou super. Politikaření mě opravdu bavilo, i když ne tolik jako v GoTku. Ale to bude možná tím, že tu jde pouze o jeden rod, což nemůžu dávat za chybu. Vizuální stránka je tu perfektní. Draci jsou neuvěřitelní, jako kdyby nějací kdysi existovali. I když na jednu stranu musím vytknout, že jeden z nich mi dosti připomínal scénu s T-rexem z Jurského parku. Ovšem naštěstí jeho ohnivý dech to napravil. Zvraty tu asi nejsou tak silné, jako jsme zvyklí, ale na to, že se jedná o první sérii, tak si nestěžuji. V seriálu dochází i k časovým posunům, ve kterých se musí změnit herci. Nejdřív to zaskočí, samozřejmě především změna hlavní princezny, ale zvykl jsem si. Já časové posuny v seriálech nesnáším, ale tady to není zase tak hrozné. Dávají smysl. I když musím říct, že hlavní herečku mohli udělat hezčí. Potom jsem se hodně bál černých herců. Opět naštěstí to není tak šíleně smíšené, jak jsem očekával. I když světle bílé vlasy u černochů bijí do očí, tak jsou aspoň všichni černoši na svém místě. Nejsou tu rozházený jak např. v Zaklínači. Na konci bych zmínil hudbu, která neurazí. Akorát jsem trochu čekal novější motiv. Jsou tu velmi cítit noty z posledních sérií GoTka, což vůbec nevadí. 85/100 ()

merit1

Nemám dôvod nedať plný počet. Rod draka disponuje presne tými atribútmy, ktoré zo seriálu robia kvalitné dielo. Každá epizóda priniesla aspoň jeden pamätný moment ( len námatkovo: turnaj, inkognito útek do podzámku, odhalenie tajomstva dýky, posledná kráľova cesta k trónu, obe korunovácie, bitka detí v súboji o Vhagar, pôrody … a samozrejme draci ). Postavy nie sú ploché a dialógy, ktoré vedú nie sú popisné. Naopak, posúvajú dej, dávajú množstvo indícií ( celkom zábavne k tomuto účelu tvorcovia využili Helaenu ) a nie sú priamočiaro zjednodušujúce. To dáva priestor jednak k teóriám, čo samozrejme podnecuje záujem, ale aj k premýšľaniu o morálnych a ľudských hodnotách. Technická stránka – kostýmy a rekvizity prepracované do nevídaných detailov ( stôl mapa podsvietený ohňom úplne top, ale bolo toho rozhodne viac ), draci parádni. Trochu ma mrzí menšie využívanie reálnych lokácií. Réžia, napriek tomu, že sa menila, celok zachovávala kompaktný a kamera sa viac ako s úctou popasovala s náročnou úlohou točiť ako Shakespeara, tak Top Gun. Jedna z mála vyčitiek ale smeruje k až příliš velkému množstvu tmavých scén. Absolutne žiadnu výčitku ale nemám k hudbe. Čo sa týka castingu, tu som vedela, že bude dobrý. Toto si HBO vždy dokázalo ustrážiť a až na niektoré zbytočné preobsadenia postáv, ktoré sa nakoniec objavili len v jednom, dvoch dieloch, herci výrazne dopomohli k celkovému dojmu. Zo seriálu na mňa dýchala vášeň pre dielo, ktoré má síce dobrý základ v predlohe, ale potrebovalo sofistikovanú nástavbu, ktorá nenudí, ale ani nepochová hlavnú myšlienku. ()

Kevadros

50% a to ještě sotva. 80 % stopáže nudné dialogy, většina postav se drží pravidla - alespoň 3x za sérii jednat chaoticky, a nekonzistentně. Jednou větou mi to přijde jako venezuelská telenovela ve známých, pěkných kulisách. Wtf! ()

Lefty86

Pořád čekáte kdy se stane něco, takové to něco co vás vždycky odjebalo ve Hře o trůny. Čekáte, čekáte, jste u desátého dílů, 5 minut do konce.....titulky a vlastně se za celou sérii nic nestalo. Teda kromě toho že vyměnili jednu herečku protože se za ty roky jako změnila a vyrostla, ale všichni ostatní okolo vypadají pořád stejně. Zatím nic moc. ()

Prochy38

Ke kvalitě GOT tomu chyběly snad jen silné postavy, protože jinak jsem byl zpět ve světě Sedmi království a dál... Za mě paráda, děkuji a pokračujeme. Víc, dál, hloubš, ... ()

Mikino00

Solidní fantasy seriál, ale slabší odvar GoT. Je příliš pomalé a pozvolné. Skvělé okamžiky a atmosféru střídá plácání odnikud nikam. Ale o dvě třídy lepší než Prsteny moci. ()

M1k9

První dojmy: Wow, konečně zase pořádné kostýmy a pořádní draci. Splňuje očekávání. Rytířský zápas byla dokonalost. Velká škoda, že zůstalo jen u toho jednoho. Negativa: Samozřejmě nucená výměna herců a hereček je negativum. Milly Alcock vdechla seriálu svěžest. Děj je tíživý a tíživější. Málo pozitivních a odlehčujících okamžiků. Tfff ty porody nemusely být. Pozitiva: Je fascinující, že i když dostaneme to co nám chybělo, nejsme spokojeni. Doslova. I tak, draci jsou draci. Víc draků = víc ... Příběh nevaří z vody. Kvalita jde cítit. Závěr: Otázkou je jaký máte vkus a co od seriálu čekáte. HOTD se nesnaží být GoT 2. První díly byly rozjezdové, ke konci převládá adrenalin.   9/10 ()

JM87

Jak jsem byl po osmé sérii Hry o trůny neuvěřitelně zklamanej, tak tady jsem mile překvapenej. Bál jsem se, že du zas budou scénáristický nesmysly, ale zatím to mají udělaný pěkně. Takže po první sérii dávám pět hvězdiček. ()

Klajnik

První série: Zatím žádná sláva. Na postavy jsem se nenapojil, protože určité aspekty nejsou dostatečně dobře prokresleny a vystvaněny. Občas dojde k nekonzistenci nebo nevěrohodnosti toho, co se na obrazovce odehrává. To vše napomáhá k "diváckému odpojení" od sledované látky. Spíše jsem zhruba chápal, co se odehrává, než že bych to s postavami prožíval a byl děním strhnut. Podle mě tenhle build-up tvůrcům nevyšel tak dobře, jak by bylo žádoucí, ale ujde to. Na další sérii se podívám, protože mě to spíše zajímá než štve. Více info v komentáři pod každou sérií. ()

Pawlisman

Špatné až to bolí, snaha jít více direkt k jádru intrikt násilí a zvrácenosti. Hm, spíše se střídá nuda s jakýmisi instrikami čercnochů s bílými parukami. Vůbec všechny efekty jsou zlé a zpracování je tak naivné a ne-čisté. No, dělalo se buď narychlo nebo diletantský naivní tým, nebo oboje. Pošpinění původního slušného seriálu. O knihách nemluvě. Zabalte to ()

petikacka

Trůny byly geniální tak jak byly a konec byl naprosto logický...Tenhle předseroš je pouze zcela vyvatěný, naprosto nudný, nezajímavý, plný mluvících hlav, nezajímavých a nesympatických postav a hlavně naprosto nezapamatovatelných jmen kohokoliv...Neustále jsem tápala kdo je who a navíc to nedávalo smysl. Chtěla bych to ukončit nějak pozitivně...Nějak mě, ale nic nenapadá...Tak to prostě ukončím. Za mě nudných 55% ()

LuccinyFilmy

U prvního dílu jsem si říkala, že by to mohlo být zajímavé. I pár dalších překvapilo, pobavilo, zaujalo. Ale časový posun v půlce série, kdy se zpřetrhají všechny rozehrané dějové linky a nastaví se jakousi záplatou plnou dětí, porodů a draků? Jak moc velkou sílu v rukou musí mít jezdci na dracích, co jsou pořád ve svislé poloze??? Aférka královny a vedoucího stráže a jiná barva vlasů potomstva ... to už tu jednou bylo, ne? Proč je to tu proboha znovu? Navíc tím, že na úplně jiný typ obličeje dáte stejnou paruku úplně podobnost postavy sobě samé nezaručíte ... ()

krauset

Triumfální ve všech ohledech. Seriál sebevědomý jako Leviathan, jehož tělo tvoří všichni ti nešťastní poddaní pošlapaní v dračí jámě, a stejně neúprosný. Má možná méně různorodé postavy než Hra o trůny a stále nedosáhl vrcholu, kterým byla 3. a 4. řada, ale čerpá z pevného tvůrčího záměru s jasně vytříbenou estetikou (výtvarně si bere to nejlepší z pozdní Hry o trůny a zanáší do ní martinovské rekvizity a dramatické výtvarné prvky: k lepšímu změněný železný trůn, stůl sloužící jako mapa podsvícený voskovicemi na Dračím kameni), nesmírně komplexní práce se symbolikou, a to vše při zachování zdařilosti politických machinací prvních sérií... Rod draka není jen vynikající fantasy seriál, nejpozději v 8. epizodě musí být i pochybovačům zjevné, že kromě výborné fantasy sledujeme dílo přesahující žánr, seriál, který je regulérním dramatem, jedním z nejlepších letos. A nevděčí za to jen uhrančivé scéně, v níž se Viserys, prolezlý leprou a výjimečně neomámený makovým mlékem, belhá trůnním sálem a ze všech sil se škrábe na bodající křeslo znamenající říši (o tom, jaký tvůrčí vzmach panoval na place Rodu draka budiž dokladem to, že Daemonovo nasazení koruny na Viserysovu zohavenou hlavu improvizoval Matt Smith). Ty nejlepší seriály mají sílu nás morálně zneklidnit: na kanibalovu kuchyni a bohaté chody rozprostřené na stole v Hannibalovi se nám proti naší vůli sbíhají sliny, a jen stěží by šlo tvrdit, že incestní scéna mezi Rhaenyrou a Daemonem v uličkách chtíče v Králově přístavišti nevzbuzuje vzrušení... Hra o trůny byla mnohdy kritizována za časté zobrazování sexuálního násilí, ale zavírat oči před jevem provázejícím všechny společnosti a všechny válečné konflikty jen proto, že se jedná o fantasy svět, by bylo zjednodušující. Rod draka, který si tuto výtku nicméně vzal k srdci, zase sklízí kritiku za příliš drastické a opakované zobrazení porodů. Ale porody, zde fungující doslova jako body horror, představují významnou součást vyprávění. Svět je odpudivé místo, a svět dědičných monarchů a všemocných šlechticů tím spíše. Možná má jediná opravdová výtka směřuje k tomu, že seriál ukazuje ženy, Rhaenyru, Alicient i Rhaenys, jako zdrženlivější, pokud jde o rozpoutání války, podporuje tak mýtus, že ženy jsou jako panovnice mírumilovnější. Ubírat ženským hrdinkám touhu po moci není feministický přístup, jak si moderní Hollywood dnes bohužel často myslí. Nesmyslná je naopak stížnost, že v seriálu není komu stranit. Gratuluji, narazili jste na pointu Martinovy hry o trůny. Nakonec vás mocipáni bez rozmýšlení obětují a zadupou jako Daemon na drakovi v třetí epizodě nebo Rhaenys v deváté prostě proto, že tento systém vlády decimuje všechny kolem.... Rod draka je masterclass v tom, jak adaptovat specifický typ materiálu, tedy pseudohistorickou kroniku s minimem dialogů. Sdílí tolik podobností s Prsteny moci, jak ve zdrojovém textu, tak v konkrétních scénách (cvičný souboj, pohřební ritus, který o mořské kultuře odhalí v několika minutách více než tři epizody strávené na Númenoru, umírající král zaměňující identitu ženy sedící na jeho smrtelné posteli), ale nikoliv v tom nejdůležitějším, a to je kvalita. Jejich realizace a promyšlenost nemůže být odlišnější. Ve výsledku Drak Prsteny zcela zastiňuje podobně jako Aemondův drak draka Luceryse na bouřné obloze. Nezbývá než žasnout, jak sebevědomě je ten kolos stavěný. () (méně) (více)

Warhorr

První série byla opravdu skvělá. Skvělý výběr herců a jejich herecké výkony ( Daemon rulezzz ), výborná a gradující fantasy atmosféra, parádní soundtrack od Djawadiho, který opět nezklamal, přenádherný vizuál,  kostýmy a draci jsou prostě boží. Intriky na těch nejvyšších místech přesně tak, jak mají být. Že tady nejsou žádné velké bitvy ? A co jako ? A kolik jich bylo v prvních sériích samotného GoT ? Já dostal přesně to, co jsem očekával a jsem maximálně spokojený. Bavil jsem se daleko, daleko více, než při první sérii GoT a už se nemohu dočkat na další. PS : Viserysova poslední cesta na železný trůn je absolutně top, naprostý strop a nejlepším momentem této řady. ()

warrenur

1. seria: Voci tomuto prequelu som mal na pociatku miernu skepsu, avsak uz prva epizoda moje obavy rozptylila. Vynikajuci pribeh, herci, dialogy a uzasna kamera s hudobnym doprovodom. Hlavnym tahakom su vsak rozhodne zive a jedinecne charaktery, to sa tvorcom naozaj podarilo. Nostalgiu, ale hlavne nadvaznost na buduce udalosti, ktore sme videli v GoT roznymi odkazmi a i pouzitymi vizualmi ma velmi potesili. Druha seria bude, myslim, akcnejsia a velkolepejsia. Za mna najsilnejsie sceny - Rhaenyrino dospievanie - jelen, Daemon-ov solo-vypad s Black Sister v ruke, Daemon v Dracej sluji, Raenys na drakovi v septe, Viserisova hostina s rodinou okolo bola velmi emotivna a zaverecna epizoda ich ma tiez zo 2. Vrelo odporucam. 85% a mierne nadnesene pathviezdie. Sem z druhou seriou. :) ()

Chundys

No to je silný kafe a já chci druhou sérii! Důvod proč na jednu stranu mam i nemam rád seriály! To čekání totiž fakt je nekonečný :-D…. Ale jsem rád, že Rok draka je vlastně tím seriálem, kterým byla před 11-ti lety Hra o trůny, to co většinu lidí bavilo! No tak jdeme zase víc jak rok čekat na tu druhou řadu no! ()

barteca

I po deseti dílech jsou mi všechny postavy úplně šumák, scénář nevyvážený, herci bez charisma, kamera otřesná, režijní záměr chaotický......táákže druhá série beze mne, nudanudašeďšeď. Dvě za draky. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

28.09.2023

Rod draka pokračuje v produkci

Rod draka pokračuje v produkci

24.07.2023

Spisovatel G. R. R. Martin přidal na svůj blog nový příspěvek, v němž zazněly dvě důležité informace, které by měly potěšit fanoušky Hry o trůny i Rodu draka. Tou první je, že 74letý autor pomalu ale… (více)