Černý jestřáb sestřelen

• USA Black Hawk Down (více)

V roce 1993 zahajuje OSN v návaznosti na tamní občanskou válku vojenskou operaci v Somálsku. Místní diktátor Mohamed Farrah Aidid vyhlašuje jednotkám OSN válku a snaží se podrobit zbytek obyvatelstva tím, že blokuje dodávky potravin OSN. Plánem Spojenců je zajmout Aididovy klíčové muže Eldida a Qeybdiida při jejich schůzce v Mogadišu a tím se přiblížit jeho zadržení. Je tedy připravena mise, při které mají být tito dva muži vojáky zadrženi. Zásahu se mají účastnit jak zkušení vojáci, tak nováčci, které čeká jejich první mise. Když po zahájení začínají vrtulníky nalétávat nad cílový objekt, somálští radikálové se začnou mobilizovat a spustí kulometnou palbu. Poté, co jeden z vojínů z vrtulníku vypadne, začne krvavá přestřelka v ulicích města. Jeden z vrtulníků Black Hawk je sestřelen protipancéřovou střelou. Oba jeho piloti jsou mrtví a cílem velení OSN je svolat všechny jednotky u sestřeleného vrtulníku. Bitva v ulicích však probíhá několik hodin a vyžádá si i několik dalších obětí na straně jednotek OSN. Jeden z dalších vrtulníků CWO, pilotovaný Michaelem Durantem, je rovněž sestřelený protipancéřovou střelou. Durant je zajat místním obyvatelstvem, které jej chce využít jako rukojmí k vyjednávání... (TV Prima)

matow

Musím uznať že režisérovi sa podarilo zachytiť v tejto vojnovej dráme hlavne autentičnosť misie vojakov elitných amerických jednotiek,človek má pocit že takto to ozaj mohlo prebiehať aj v detailoch.Good work Ridley. ()

Jamall

Původně jsem se nemohl nějak dostat k shlédnutí tohohle filmu, už se na něj dost prášilo až jsem se nakonec přemluvil a stálo to za to. Syrové, akční a nabité známými hereckými obličeji (možná jsem jich zaregistroval víc i díky tomu, že jsem Černého jestřába shlédl až teď - 2011). Na pátou to ovšem není - přebytečný amerikanismus mi trošičku kazil dojem. ()

Erick22

Nejlepší válečný film,co jsem kdy viděl! Vůbec by nevadilo ,kdyby bylo takových filmů více.Líbilo se mi natom hudba,dobré herecké postavení,akce atd.Tenhle film všem doporučuju ke slédnutí je to bomba! ()

Vendys958

Já nevím, ale když si představím, jak by měl vypadat novodobý AKČNÍ válečný film, tak asi takhle. Žádné servítky, holý boj, střelba, krev a smrt. Žádné růžové brýle, pravda. Ale proč taky, že. ()

Elassar

Jeden z prvních válečných filmů, co jsem v životě viděl a též jeden z nejlepších. Velmi surrealistické, perfektní soundtrack a vůbec ozvučení. Zkrátka nejen vizuálně skvělý film - Eric Bana = jeden z nejlepších "borců" vojáků vůbec - Barra Barra ! :) ()

DansteR

"You Americans don't smoke anymore. You live long, dull and uninteresting lives."...Koho by někdy napadlo, že jeden z těch lepších, ne-li jeden z nejlepších válečných filmů bude z takového zapadákova jako Somálsko. Konečně skvělý válečný film odjinud než z Druhé světové (ne že by nebyly dobré, spíš jen trochu ohrané...člověk se dívá pořád na to samé). Tady konečně něco nového, na Black Hawky nebo Hummery radost pohledět, obvzlášť když dostanout velmi dobře sehranou méně hvězdnou posádku než je obvyklé. Navíc skělý náhled do složení "dnešní" armády USA, vzajemná soupeřivost atd. 90% ()

blezg

A furt se ty američani do někoho serou a vždycky se najde někdo, komu se to nezdá, a vyzkouší jejich nesmrtelnost. Bohužel jsou soudruzi z USA nejen nejchytřejší a nejsilnější, ale taky nejstatečnější, nejodolnější a nejlíp vojensky vybavení. Film pro milovníky válečných jatek, syrový a velmi studený (akční pseudodokument). ()

peaceNwar

Bezkonkurenčne najautentickejší a najuveriteľnejší vojnový film súčasnosti! V pár minútach svojej syrovosti a zdrvujúcich dialógoch zoberie do kapsy celú pátosom a slzami vyplnenej kolekcie Ryana-Braveheart a v druhej polovici ho úplne pochová načisto geniálne natočenou (!!!) bitkou v Mogadišu. Vojna nikdy nebola živšia. PS: Jastrab je jeden z filmov, ktorý každým zhliadnutím naberá na intenzite a keď ho pozeráte už po desiaty raz, ako je môj prípad, zistíte, že v skutočnosti skrýva pod pokličkou omnoho viac emócií, myšlienok a aj hereckého a strihového talentu, než sa zdá... "Keď prídem domov a doma sa ma opýtajú, hej, hoot, ty bez tej vojny nemôže byť? Neodpoviem. Nepochopili by to. Nerozumeli by, prečo sme tam išli. Neroumeli by tomu, že išlo o tvojich kamarátov. A tak to proste je." ()

Bornd

Shrnul bych to takhle první půlka filmu byla pro mně strašně nezáživná a nudná. Víceméně bez emocí a jen se tam střílelo. Druhá půlka už byla o něčem jiném. Tentokrát šlo o drama vojáků a celkově už nebyla tak nudná. Celé to hodnotím jako poměrně dobrý válečný film se skvělou hudbou pana Zimmera. 73%. ()

HaBe

Ještě teď se uvnitř třesu. Války jsou hnus a hrůza. To nedokážu nikdy nikdy pochopit..Film je úžasný. ()

misiaq

Najlepsi survival vojnovy film aky bol kedy natoceny. Ridley Scott ma dokazal vtiahnut do ulic Mogadishu a zazit peklo, i ked som bol na druhej strane obrazovky. ()

Oxik49

Zřejmě nejlepší válečný film, jaký kdy Američani natočili. Syrový, realistický, brutální, ohromující... A ani jsem si nevšiml, že tam hraje "Obi-Wan" :)) ()

OK11

Filmík, těžící z akce. Jedné akce. To je nehorázné, troufalé a naprosto...originální. Kéž bych na tom filmu však našel něco, co by mě chytlo za srdíčko, tak jako jiné válečné filmy. A kéž bych jej viděl v kině. ()

japekli

Začátek, vychvalující neohroženost amerických sil, vystřídá překvapivě věrohodně popsaná skutečnost boje. Film, který považuji za jeden z nejlepších válečných, ukazuje nejen krutost i nevypočitatelnost války, ale i na marnost vnucovat jiné kultuře svoje zvyky. ()

jessic

Hodina a půl pouze a výhradně plná brilantně natočených akčních válečných scén. Absence jakéhokoliv scénáře navíc přinesla absolutní zmatení v identifikaci postav. Herecké obsazení je v tomto případě zásadní, i když jediným hereckým výkonem je pobíhání se zbraní a střílení. Ovšem díky přítomnosti pár známých tváří jsem alespoň byla schopná odlišit hodné Amíky od zlých Somálců. Natočené podle skutečné události, mírové mise, při které zemřelo 19 Američanů a pár stovek (víc jak 500) odporných černých Somálců. Sice se za tu hodinku a půl nedozvíte, o co vůbec šlo, ale dostanete svou porci krve a mrtvých. Dvě hvězdy za to, že mě Ridley Scott alespoň ušetřil patriotických keců. ()

Jack_F.

Šablona, jak se má točit akce. Ale tak u Scotta "standard", že(to už víme že vizuál ovládá)? :) No a když se k tomu přimíchá mistr Zimmer? No, co chtít víc. ()

Usir

Dobře natočený válečný konflikt, z některých scén jde opravdu mráz po zádech. Uvažoval jsem o pěti hvězdičkách, ale tu jednu musím strhnout za zbytečnou zdlouhavost filmu. Jinak opravdu prfektní realistický film podle skutečné události. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (více)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (více)