Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Príprava na misiu a prílet jednotiek do centra Mogu, je audio-vizuálny orgazmus. To čo sa tam rozpúta je orgazmus vojnový (aj bez roztrasenej, Ryanovskej kamery). Žánrová dokonalosť, ktorá so zdvihnutou hlavou vykľučkovala z prehnaného patriotizmu aj barličky "based on true story". Aj na druhý krát jasných päť. 95%(13.2.2009)

Výborně udělané bojové scény a nezanedbatelné množství silných momentů z řetězících se záběrů nedělá dobrý válečný film. K tomu by bylo potřeba, aby jednotlivé postavy a situace měly vývoj a dynamiku, aby dialogy nepůsobily jako pokusy o konverzaci jednoúčelových elektrických spotřebičů, a aby to, co je sdělováno nonverbálně, nebylo jak etuda z dramaťáku mateřské školy "předveďte mi, jak se bojíte". Pokud by to bylo naopak, tedy nebyl to hraný film pojatý jako polodokument, ale šlo o regulérní hraný dokument, neschopnost napsat dialog a vytvořit příběh jako řadu prolínajících se epizod jednotlivých postav, by nebyla vada ale vlastnost a Černý jestřáb by tím získal na síle i působivosti ve svém celku. Takhle je to jen trochu marodný pták, u kterého není divu, že ho sestřelili. Pokud by ho nesestřelili, nejspíš by spadl sám.(19.12.2015)

Ridley Scott natočil ten nejakčnější akční film, který kdy byl na filmovém plátně. Úžasný subjektivní filmový zážitek. Snad ještě nikdy neprolétávaly kulky tak blízko samotného diváka, jako u Black Hawk. Tak neskutečný zvuk jsem v kině dlouho nezažil a pořád si říkám, že tenhle režisér je jednička pro kino, jak jsem se mohl přesvědčit u Gladiátora, kterého jsem navštívil v kině několikrát po premiéře. V akčních scénách je Scott jako nelítostný pitbul, který neuhne před ničím a tam kde by jiný režisér řekl stop, on jde ještě dál. Vizuálně výborné a slunečně/písečné prostředí kamerové čočky dělají svoje (kde má kamera Oscara?) byla neuvěřitelná. BLACK HAWK DOWN obsahuje mnoho nezapomenutelných a emocionálně silných scén na které jen tak nezapomenu. Jeden z nejlepších válečných filmů a pro mě je BLACK HAWK DOWN daleko lepší, než údajně "akademicky geniální" Hurt Locker.(30.6.2012)

"Jedině mrtví se dočkají konce války." Tento Platonův citát sedí jako RPG na somálském rameni, bohužel v okamžiku, kdy vypukne zápas Vychrtlíci vs. "Hua Boys" (výsledek 1:2 v prodloužení) tu máme ze strany tvůrců stejně tak slavné "Inter arma silent Musae." Světový četník v akci při nekonečné militantní řeži, okolnosti tvořící hrdiny a zapomínající na zbabělce a generál utírající vojákovu krev z podlahy místo toho, aby jel k rodičům, co právě ztratili syna a posekal za něj zahradu.. Čest památce všem, co tam padli, ale ne filmu Black Hawk Down. Překvapuje vůbec někoho, že je to jeden z oblíbených snímků texaského opičáka George W. Bushe..?(30.9.2008)

rozpočet $92 million otvárací víkend $28,611,736 celosvetový zisk $172,989,651.Jeden z mojich najoblubenejších filmov je to hotové akčné inferno,absolútne ma to omráčilo a zarazilo do sedačky. Rydley scott je absolútny boh čo sa tyká vyzuálnej stranky.Už len musím dodať absolútne naaaaaaaaaaaaaadhernu hudbu Hansa Zimmera to je vážne niečo neskutočné.A aby som nezabudol, Josh Harnet sa stal po tomto filme mojim miláčikom(24.3.2006)

• - 101. Horská (modré barety) bola v skutočnosti jednotka Francúzskej légie. Kvôli neschválenej propagácií cudzineckej légie sa vo filme museli použiť neexistujúce modré barety. (Delict)

• - Josh Hartnett, Tom Sizemore, Ewan Bremner, William Fichtner a Kim Coates se už dříve společně setkali při natáčení jiného válečného filmu – Pearl Harboru. (becki_tu)

• - Z natáčení si herci odvezli domů osm psů. (HellFire)