Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Popravdě řečeno, Ridley Scott není zrovna režisér, kterého bych vyhledával, ostatně z dosavadních 7 mnou zhlédnutých filmů z jeho tvorby ode mě dostal plný počet jenom 1, a to Vetřelec. Ale Black Hawk Down bude druhý. Realistický a surový pohled na válku, technicky a vizuálně téměř dokonale udělaný, k tomu dobře herecky obsazený, dějově napínavý (ok, kromě úvodní půl hodinky a závěru) s jasnou výpovědní hodnotou a obsahující překvapivě málo patriotismu a jiných amerických neduhů (dokonce se mi naopak líbila scéna s bezbranným pilotem, jenž se naposledy dívá na fotku své rodiny za doprovodu blížící se hordy ozbrojených nepřátel, která slibuje vše, jen ne přežití).(16.4.2011)

rozpočet $92 million otvárací víkend $28,611,736 celosvetový zisk $172,989,651.Jeden z mojich najoblubenejších filmov je to hotové akčné inferno,absolútne ma to omráčilo a zarazilo do sedačky. Rydley scott je absolútny boh čo sa tyká vyzuálnej stranky.Už len musím dodať absolútne naaaaaaaaaaaaaadhernu hudbu Hansa Zimmera to je vážne niečo neskutočné.A aby som nezabudol, Josh Harnet sa stal po tomto filme mojim miláčikom(24.3.2006)

Do ,,Saving Private Ryan" pro mne nebyla filmová válka válkou. Ryan teď dostal bráchu - Jestřába, který ho trumfuje kvalitou scénáře...... VÝBORNEJ OBRAZ I ZVUK! Barevný filtry kamery už v úvodu ukazují, že tohle bude jiná podívaná. A to nejlepší teprve přijde! Perfektní přenesení emocí z filmu na diváka - pane Scott, smekám! Boj ve městě - FAMÓZNÍ! Kamera ,,hraje" barvami, hudba dokonale splývá s dějem a přesně vystihuje vše, co vidím. Boj ,,několika" vojáků proti celému městu sebou nese mnoho myšlenek. Napadá mě: to si ti amíci musej pořád něco dokazovat? Tohle není Irák. Tohle je mnohem složitější. HŮ-A!(30.1.2007)

Pulzující válečná vřava, na níž je nahlíženo syrovým okem, které si udržuje permanentní nadhled a nesnaží se nikoho soudit. Sled podmanivých obrázků a dechberoucích scén je doplněn o chytlavý etnický soundtrack Hanse Zimmera a nemá jediného slabého místa v obsazení. Více takových filmů, které člověku nedovolí pouze povrchně nahlédnout, ale i „prožít“(21.7.2006)

• Radko

Ak má byť hlavným kladom celovečeného filmu realistickosť, tak si oveľa radšej pozriem dokument. Ak posolstvo, tak v zostrelenom čiernom jastrabovi, kde mi všetci splývali do dvoch ostreľujúcich sa celkov, som ho nenašiel. Neustále opakovaná ratattatt-a-bum-bum paľba nezaujala. Bezemočná vojenská propaganda s nulovou pridanou hodnotou.(22.11.2012)

• - Podplukovník Danny McKnight (Tom Sizemore) je skutečnou postavou. Velel ztracenému konvoji a byl během bitvy raněn. Tažení v Somálsku přežil a dále sloužil u US Army až do 1. ledna 2002, kdy odešel do výslužby. (ajaxx)

• - Scéna, při které jeden z amerických vojáků vypadne z nákladního auta, byla jednou z vyřazených scén. Ridleymu Scottovi se však tato scéna zdála natolik kuriózní a zajímavá, že chtěl, aby byla ve filmu ponechána. (becki_tu)

• - Na filmu spolupracovali také kaskadéři z České republiky. (Mr.Hudson)