Černý jestřáb sestřelen

Čierny jastrab zostrelený

• Austrálie

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Napoprvé v kině byl pro mě tenhle film docela zklamáním... napodruhé v televizi mě chytil... i napotřetí:-). Výborný, drsný válečný snímek, realisticky podaný chaos, který má hlavu i patu. Většina herců se dobře popasovala se svými rolemi, Ridley Scott se zase jednou vytáhl, všechno to zmatené běsnění bylo doprovázeno dobrou hudbou. Pro mě jeden z nejlepších válečných filmů. 90%(9.12.2008)

Do ,,Saving Private Ryan" pro mne nebyla filmová válka válkou. Ryan teď dostal bráchu - Jestřába, který ho trumfuje kvalitou scénáře...... VÝBORNEJ OBRAZ I ZVUK! Barevný filtry kamery už v úvodu ukazují, že tohle bude jiná podívaná. A to nejlepší teprve přijde! Perfektní přenesení emocí z filmu na diváka - pane Scott, smekám! Boj ve městě - FAMÓZNÍ! Kamera ,,hraje" barvami, hudba dokonale splývá s dějem a přesně vystihuje vše, co vidím. Boj ,,několika" vojáků proti celému městu sebou nese mnoho myšlenek. Napadá mě: to si ti amíci musej pořád něco dokazovat? Tohle není Irák. Tohle je mnohem složitější. HŮ-A!(30.1.2007)

Až se vrátím domů a lidé se mě budou ptát: "Hej Hoote, proč si to dělal, chlape? Proč? Jsi nějaký válečný maniak?" Víš, co jim na to řeknu? Neřeknu zatracené slovo. Proč? Oni by to nepochopili. Oni by nepochopili, proč jsme to dělali. Nepochopili by, že je to o tvém příteli vedle tebe. O tom a o ničem jiném. // Film jako takový natočený dobře. A je to americký film, navíc o amerických vojácích, tak já nevím, s tou agitkou se tak trochu asi i počítá, ne?(17.3.2008)

rozpočet $92 million otvárací víkend $28,611,736 celosvetový zisk $172,989,651.Jeden z mojich najoblubenejších filmov je to hotové akčné inferno,absolútne ma to omráčilo a zarazilo do sedačky. Rydley scott je absolútny boh čo sa tyká vyzuálnej stranky.Už len musím dodať absolútne naaaaaaaaaaaaaadhernu hudbu Hansa Zimmera to je vážne niečo neskutočné.A aby som nezabudol, Josh Harnet sa stal po tomto filme mojim miláčikom(24.3.2006)

Výborný válečný film v režii jednoho z neuznávanějších režisérů. Do atmosféry, která ve filmu vládne se velice snadno a rádi ponoříte, a souboje několika skupinek vojáků v rozpálených ulicích Somálska nezačnou nudit. Nicméně viděl jsem i lepší tématicky podobně zaměřené snímky, proto "jen" čtyři" z pěti.(8.1.2008)

• - Když leží těžce raněný Blackburn (Orlando Bloom) na ulici a Eversmann (Josh Hartnett) s doktorem Kurthem Schmidem (Hugh Dancy) jsou u něj, Kurth řve: „Nosítka, přineste nosítka!“ Tak tedy přinesou nosítka, která jsou napůl složená. Hned v následujícím záběru jsou rozložená. Ty se ale přece nerozkládají tak rychle. (Gordy34)

• - Před pákistánským fotbalovým stadionem stojí dvojce tanků Chrysler M60A3 Patton s přimontovanými těžkými kulomety M85. (Maulincio)

• - Režisér Ridley Scott chtěl původně na konec filmu přidat toto prohlášení: „Rozhodnutí Spojených států opustit konflikt v Somálsku bylo součástí neochoty vést válku, jež nakonec vedlo k povzbuzení nepřátel Ameriky, aby zaútočili na Pentagon a Světové obchodní centrum.“ Nakonec od myšlenky opustil. [Zdroj: filmkult.refresher.cz] (Duoscop)