V roce 1993 zahajuje OSN v návaznosti na tamní občanskou válku vojenskou operaci v Somálsku. Místní diktátor Mohamed Farrah Aidid vyhlašuje jednotkám OSN válku a snaží se podrobit zbytek obyvatelstva tím, že blokuje dodávky potravin OSN. Plánem Spojenců je zajmout Aididovy klíčové muže Eldida a Qeybdiida při jejich schůzce v Mogadišu a tím se přiblížit jeho zadržení. Je tedy připravena mise, při které mají být tito dva muži vojáky zadrženi. Zásahu se mají účastnit jak zkušení vojáci, tak nováčci, které čeká jejich první mise. Když po zahájení začínají vrtulníky nalétávat nad cílový objekt, somálští radikálové se začnou mobilizovat a spustí kulometnou palbu. Poté, co jeden z vojínů z vrtulníku vypadne, začne krvavá přestřelka v ulicích města. Jeden z vrtulníků Black Hawk je sestřelen protipancéřovou střelou. Oba jeho piloti jsou mrtví a cílem velení OSN je svolat všechny jednotky u sestřeleného vrtulníku. Bitva v ulicích však probíhá několik hodin a vyžádá si i několik dalších obětí na straně jednotek OSN. Jeden z dalších vrtulníků CWO, pilotovaný Michaelem Durantem, je rovněž sestřelený protipancéřovou střelou. Durant je zajat místním obyvatelstvem, které jej chce využít jako rukojmí k vyjednávání... (TV Prima)

Trailer

Recenze (1 358)

kleopatra

Ridley Scott, tohle jméno mě dostalo do kina druhý den po premiéře. Čekala jsem válečný film, něco jako Četa - s ideou, s posláním. Vzalo mi to iluze, že i na válce může být nějaká polehčující okolnost, všichni z toho vyjdou jako oběti, ať už to dopadne, jak chce. Myslim, že možná o to panu Scottovi šlo, aby to bylo hodně syrové, realistické a aby to neušetřilo žádného snílka. ()

Lima

Po trochu nudném začátku přichází exhibice pana Režiséra. Krvavá, syrová, drsná řežba, natočená tak impozantně, že si člověk musí říct "...jak to sakra ten Scott dělá?". Škoda té neproměněné nominace na Oscara. Mistr Scott by si ho konečně už zasloužil. Také je nutno ocenit, že se v tomto filmu divák nedočká podobné hyperpatriotické hrůzy jako na konci "Ryana". Po formálně dokonalém, ale dějově hloupém Gladiatorovi si u mně Ridley opět spravil reputaci. ()

Galadriel

Předně má tenhle film naprosto skvělou atmosférou - díky hudbě (skvělý Hans Zimmer), výtvarnému zpracování, stylu režie a stylem syrového zobrazení válečného konfliktu. Je pravda, že to je asi všechno (o nějakých bravurních hereckých výkonech tady nemůže být ani řeč - ono ani není co hrát), ale na dobrý film to stačí. ()

Gemini

Tak tohle je vážně bomba, ta syrovost, ty emoce, ti američtí chlapci daleko od domova...a tady to není ani trapné (zdravím Toma Hankse). Žádné vyloženě vedlejší ani hlavní role tu nejsou, možná s výjimkou Joshe Hartnetta...Tom Sizemore, Jason Isaacs nebo Eric Bana jako borec z borců největší "Hoot" Gibson, spousta dalších borců ve "vedlejších" rolích, oscarový zvuk, neméně zdařilá hudba a nad tím vším věčné heslo - Rangers Lead The Way! ()

Tom Hardy

Pulzující válečná vřava, na níž je nahlíženo syrovým okem, které si udržuje permanentní nadhled a nesnaží se nikoho soudit. Sled podmanivých obrázků a dechberoucích scén je doplněn o chytlavý etnický soundtrack Hanse Zimmera a nemá jediného slabého místa v obsazení. Více takových filmů, které člověku nedovolí pouze povrchně nahlédnout, ale i „prožít“ ()

• Jeff Sanderson (William Fichtner) není reálnou postavou. Byl inspirován seržantem Paulem Howem, jenž se společně se svým týmem také zúčastnil války v zálivu. (Gordy34)
  • Při natáčení kaskadérských scén byly místo kovových zbraní použity gumové napodobeniny karabiny Colt M4. (Maulincio)
  • Kapitán Michael D. Steele (Jason Isaacs) velel později již jako plukovník i v operaci Irácká svoboda. V letech 2004-2006 zde vedl 3. brigádu 187. pěšího pluku 101. výsadkové divize. V roce 2006 byl ale pokárán v případu známém jako "Vraždy civilistů v operaci Železný trojúhelník". Do penze odešel v roce 2010. (ajaxx)