Reklama

Reklama

Černý jestřáb sestřelen

  • USA Black Hawk Down (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

V roce 1993 zahajuje OSN v návaznosti na tamní občanskou válku vojenskou operaci v Somálsku. Místní diktátor Mohamed Farrah Aidid vyhlašuje jednotkám OSN válku a snaží se podrobit zbytek obyvatelstva tím, že blokuje dodávky potravin OSN. Plánem Spojenců je zajmout Aididovy klíčové muže Eldida a Qeybdiida při jejich schůzce v Mogadišu a tím se přiblížit jeho zadržení. Je tedy připravena mise, při které mají být tito dva muži vojáky zadrženi. Zásahu se mají účastnit jak zkušení vojáci, tak nováčci, které čeká jejich první mise. Když po zahájení začínají vrtulníky nalétávat nad cílový objekt, somálští radikálové se začnou mobilizovat a spustí kulometnou palbu. Poté, co jeden z vojínů z vrtulníku vypadne, začne krvavá přestřelka v ulicích města. Jeden z vrtulníků Black Hawk je sestřelen protipancéřovou střelou. Oba jeho piloti jsou mrtví a cílem velení OSN je svolat všechny jednotky u sestřeleného vrtulníku. Bitva v ulicích však probíhá několik hodin a vyžádá si i několik dalších obětí na straně jednotek OSN. Jeden z dalších vrtulníků CWO, pilotovaný Michaelem Durantem, je rovněž sestřelený protipancéřovou střelou. Durant je zajat místním obyvatelstvem, které jej chce využít jako rukojmí k vyjednávání... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 384)

Boss321 

všechny recenze uživatele

Akce, která měla původné trvat půl hodiny a protivníci neměli klást žádný odpor, se zvrtla v boj o holý život, při kterém část elitní armádní jednotky USA musela bojovat proti několika násobné přesile. Ridley Scott natočil neuvěřitelně syrový a realistický snímek, který se může zařadit po bok nejlepších válečných snímků. Snímek hodně pozvedává výborně vybraná hudba a brilantní střih, který byl po zásluze odměněn Oscarem. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Úžasně natočená nuda. Chvíli je Black Hawk Down velmi intenzivní zobrazení válečného pekla, s přibývajícími minutami mě to neustálé střílení (spolu se střídavě hrdinskými či vystrašenými řečmi) začalo nudit, ke konci už jsem film sledoval jen jedním okem. Na mne to prostě bylo příliš popisné, dávám přednost vyprávěcím snímkům. ()

Reklama

Eddard 

všechny recenze uživatele

Pořádně jsem nepochopil, o co Scottovi šlo... Jestli o to, všemi prostředky poukázat na fakt, že válka je pekelný chaos, podařilo se mu to beze zbytku. Cca desítka hlavních hrdinů a spousta dalších, epizodních herců, kteří dostali ještě míň prostoru se prohání po "hubeňoury" přetékajícím městě a já tvrdím, že kdyby neměli tváře nejznámějších hvězd dnešní doby (Hartnett, Bana, McGregor, Bloom, ...), nedokázali byste je od sebe rozeznat - už jenom proto, že se zkrátka ve vší té válečné vřavě nestihnou představit. A tak vám nezbývá než zaměřit se na podařnou vizuální stránku, plnou výbuchů, létajících trupů a ustavičného řvaní všudypřítomné střelby. Prakticky od začátku do konce. Což je pro mě holt trochu málo... Když se nakonci seržant Hoot (Bana) pokouší vysvětlit o čem to všechno je - "They won't understand why we do it. They won't understand that it's about the men next to you, and that's it. That's all it is, " trochu jsem se zamyslel... a nepochopil jsem to. Bohužel. 60% ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Tenhle film má obrovské štěstí, že o něm lze říci "...natočeno dle skutečných událostí...". . . . Režisérská osobnost jako je Ridley Scott na dané téma nemohl, než natočit (vedle dokonale zrežírované akce i co se týče příběhu) skvělý válečný film. Ale pět hvězdiček mu nedám. Pět hvězdiček dávám filmům, jako je "Četa" nebo "Hlava 22", "Apokalypsu" neopomíjeje... - - - P.S. Cituji: "...Při akci bylo zabito přes 1000 Somálců. Padlo též 19 amerických vojáků...". Toť jakési postscriptum tohoto příběhu, tlumočené na závěr filmu. Amerika jest veliká. Asi tak nějak... :-| ()

sud 

všechny recenze uživatele

Po zklamáních ze shlédnutí několika novějších válečných fimů, jsem k tomuto filmu přistupoval vlažně a ne s velkou důvěrou. "Černý jestřáb sestřelen" je z toho pásma určitě nejlepší, i když o dokonalosti si může nechat zdát. Je plný (až přeplněný) realistických akčních scén a vybroušeného napětí, které neutuchá a spíše nabírá na intenzitě. Za tou akční slupkou se objevuje i trochu té psychologie, která mi ve většině těch novějších válečných filmů chybí. Mladí herci odvedli kvalitní herecké výkony a Ridley Scott mě přesvědčil o tom, že je pořád to, co býval - zkušený filmař, který si ví rady s každým žánrem. Ovšem, co si budem namlouvat, je to propaganda. Ale co dneska není, že? 65%. ()

Galerie (129)

Zajímavosti (90)

  • Několik příslušníků Rangers je vybaveno kulomety FN Minimi, např. specialista Lance Twombly (Tom Hardy) a vojín první třídy John Waddell (Ian Virgo). (Maulincio)
  • Osman Atto (George Harris) ve skutečnosti nevypadal tak, jak je ve filmu znázorněn. Byl hubený, v zajetí se nechoval klidně a arogantně, naopak byl velmi vyděšený. (Sealteam6)
  • Z natáčení si herci odvezli domů osm psů. (HellFire)

Související novinky

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Z kalifornského Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku jednašedesáti let totiž odešel americký herec Tom Sizemore. Zprávu o skonu médiím potvrdil hercův zástupce Charles Lago. Sizemore byl v… (více)

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (více)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (více)

Reklama

Reklama