Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Tak tohle je vážně bomba, ta syrovost, ty emoce, ti američtí chlapci daleko od domova...a tady to není ani trapné (zdravím Toma Hankse). Žádné vyloženě vedlejší ani hlavní role tu nejsou, možná s výjimkou Joshe Hartnetta...Tom Sizemore, Jason Isaacs nebo Eric Bana jako borec z borců největší "Hoot" Gibson, spousta dalších borců ve "vedlejších" rolích, oscarový zvuk, neméně zdařilá hudba a nad tím vším věčné heslo - Rangers Lead The Way!(24.1.2003)

Předně má tenhle film naprosto skvělou atmosférou - díky hudbě (skvělý Hans Zimmer), výtvarnému zpracování, stylu režie a stylem syrového zobrazení válečného konfliktu. Je pravda, že to je asi všechno (o nějakých bravurních hereckých výkonech tady nemůže být ani řeč - ono ani není co hrát), ale na dobrý film to stačí.(29.3.2004)

Ridley Scott patrí ku malej skupinke režisérov, ktorí sú schopní dokonale spracovať hoci akú tému. V roku 2001 natočil jeden z najlepších vojnových filmov, aký som mal možnosť vidieť. Majstrovsky zobrazuje realitu boja v mestskom prostredí - Mogadish, Somálsko. Kde americké špeciálne vojenské jednotky (Delta Force, Rangers) odolávajú mnohopočetnej presile ozbrojených čierných vychrtlíkov. Vo viac ako dvojhodinovom filme, nebolo miesta, kedy by som sa bol nudil. Strhujúci snímok, ktorý oceňujem najvyšším hodnotením. *****(13.8.2008)

• flanker.27

Po technické stránce nemám výhrady. Bohužel nejen vnější podobou živ je film. Ten scénář, no, jak to říct a neurazit. Když na začátku přijde nováček za velitelem a hřímá, že "jim" to chce nandat, ještě jsem si říkal, že třeba uvidím nějakou proměnu. Ovšem jak film pokračoval, pomalu jsem zjistil, že se žádné proměny nedočkám, ba že tak mají uvažovat všichni uvědomělí patriotičtí Američtí vojáci a tak je to správné. Žádné zajímavé charaktery, žádné rozepře, vnitřní touhy, nic, naprostá charakterová plochost a prázdnota. A potom ten závěr: Malajci degradovaní do úlohy řidičů transportérů odvážející nově vzniklé hrdiny se slovy tak kam to bude, šéfe, to už jsem trpěl motolicemi a přemýšlel, jestli se mi to jen zdá. Ostatně Malajci pokud vím, se proti tomuto obrazu dost ostře ohradili. Celkově lze dílo charakterizovat jako další dobře natočený americký patriotismus a sebevědomí podporující film s chabým scénářem a charaktery. Otázka je, jak dlouho bude svět takovéhle americké léčení bolístek vstřebávat.(13.10.2005)

Výborný válečný film v režii jednoho z neuznávanějších režisérů. Do atmosféry, která ve filmu vládne se velice snadno a rádi ponoříte, a souboje několika skupinek vojáků v rozpálených ulicích Somálska nezačnou nudit. Nicméně viděl jsem i lepší tématicky podobně zaměřené snímky, proto "jen" čtyři" z pěti.(8.1.2008)

• - Podplukovník Danny McKnight (Tom Sizemore) je skutečnou postavou. Velel ztracenému konvoji a byl během bitvy raněn. Tažení v Somálsku přežil a dále sloužil u US Army až do 1. ledna 2002, kdy odešel do výslužby. (ajaxx)

• - Film byl parodován v seriálu Simpsonovi. (Nach)

• - Několik postav se ukáže s pistolí M1911A1, např. hlavní seržant Wex (Kim Coates), Gordon (Nikolaj Coster-Waldau) a seržant první třídy Shughart (Johnny Strong), Sanderson (William Fichtner). (Maulincio)