Černý jestřáb sestřelen

Čierny jastrab zostrelený

• Austrálie

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

• Radko

Ak má byť hlavným kladom celovečeného filmu realistickosť, tak si oveľa radšej pozriem dokument. Ak posolstvo, tak v zostrelenom čiernom jastrabovi, kde mi všetci splývali do dvoch ostreľujúcich sa celkov, som ho nenašiel. Neustále opakovaná ratattatt-a-bum-bum paľba nezaujala. Bezemočná vojenská propaganda s nulovou pridanou hodnotou.(22.11.2012)

Až se vrátím domů a lidé se mě budou ptát: "Hej Hoote, proč si to dělal, chlape? Proč? Jsi nějaký válečný maniak?" Víš, co jim na to řeknu? Neřeknu zatracené slovo. Proč? Oni by to nepochopili. Oni by nepochopili, proč jsme to dělali. Nepochopili by, že je to o tvém příteli vedle tebe. O tom a o ničem jiném. // Film jako takový natočený dobře. A je to americký film, navíc o amerických vojácích, tak já nevím, s tou agitkou se tak trochu asi i počítá, ne?(17.3.2008)

Poté, co jsem si film po delší době připomněl, se musím zcela vážně ptát, odkud přesně se berou ta obvinění z "jednoznačného agitování" (Rosomak) a na čem jsou založená. Ten film je možná už v samém jádru problematický a ideologicky rozporuplný, ale určitě ne jednoznačný. Pokud bychom měli brát Black Hawk Down jako náborové video, jak vysvětlit přítomnost natěšeného mladého rekruta Orlanda Blooma, který se stihne zabít ještě dřív, než se vůbec dostane do svojí první akce? Hlavní hrdina (Josh Hartnett) je navíc přiznaný idealista, který se staví spíše za mírové řešení konfliktu. Film je pojednáním o americké operaci, která byla jedním velkým fiaskem a v podstatě po celou dobu jde mariňákům pouze o to zachránit si (a druhým) krk a dostat se z toho pekla pryč živí, přičemž se kladě důraz na odtažitost jednotlivých velících složek armády, které v tu chvíli nemají ponětí o tom, co se děje v poli. Tenhle kontrast je asi nejpůsobivější složkou filmu. Dále v jednom z úvodních dialogů dochází k názorovému střetu mezi Somálcem a americkým důstojníkem a z následujícího děje je patrné, že vítězí protiintervenční přístup Afričana (tzn. USA tam nemají co dělat). Závěrečné titulky pouze doplňují bezvýchodnost a neefektivnost celé operace. _____ Naopak problém, zdá se, vězí ve způsobu, jakým je válečný střet zobrazen. Black Hawk Down lze napadnout, že konflikt ukazuje pouze optikou americké strany a Somálce redukuje na bezejmenný zástup černochů, kteří padají jako hrušky a navíc je často těžké rozpoznat, kdo z nich je "terorista" a kdo civilista, respektive film mezi tím nijak významně nerozlišuje. Na druhou stranu se můžeme ptát, zda je filmař povinen v rámci natáčení podle skutečné události následovat určitou politicky korektní vyváženost, nebo jestli je vůbec možné natočit "objektivní" (to slovo mám hrozně nerad) snímek s takovým obsahem? Proč vlastně a s jakým cílem takovou látku zpracovávat? Nabízí se určitě výklad Black Hawk Down jako filmu, který skládá poctu obyčejným vojákům v poli a jejich hrdinství, ale lze něco takového učinit a zároveň se odprostit od patriotismu a přehlídky mariňáckých symbolů a klišé? Scott také vypráví o nevyhnutelnosti a nekonečnosti války, už úvodní Platónův citát toto sděluje. Pacifista Hartnett se nakonec bojů stejně účastní a stává se vůdčí postavou a oporou pro ostatní. Ten film je vlastně dost nihilistický, říká, že válka tu bude vždycky a tím je v podstatě ospravedlnitelná. _____ Po formální stránce Black Hawk Down podle mě nezestárnul úplně nejlíp, akce je poměrně dost rozdrobená na několik mikrokonfliktů a lokací, a přestože máme možnost nahlížet do strategických mapek, orientace v prostoru a mezi jednotlivými vojáky není úplně snadná. Na to, že přestřelky jsou značnou náplní filmu, mi nepřišly nijak zvlášť dynamické ani efektní, ale jsem možná už zkažený těmi novými extrémními případy zesílené kontinuity, které se podle mě pro tyto účely hodí víc. Pokud si dobře vzpomínám, tehdy před deseti lety byl Black Hawk Down v recenzích spojovaný s termíny jako "videoklip" a je docela vtipné, že dnes už ten film působí celkem pomale.(20.6.2011)

Soundtrack Hans Zimmer: 1. Hunger [6:35] ,2. Barra Barra - Rachid Taha [5:47] ,3. Vale of Plenty [2:27] ,4. Chant [2:33] ,5. Still [4:48] ,6. Mogadishu Blues [2:53] ,7. Synchrotone [8:55] ,8. Bakara [3:12] ,9. Of the Earth [2:19] ,10. Ashes to Ashes [4:43] ,11. Gortoz A Ran J'Attends - Denez Prigent/Lisa Gerrard [5:51] ,12. Tribal War [2:39] ,13. Leave No Man Behind [6:18] ,14. Minstrel Boy - Joe Strummer/The Mescaleros [5:42] ,15. Still Reprise [2:12],(9.6.2011)

Jednou jsem se pozdě v noci vracela jako slušná dívka domů a najednou kde se vzal, tu se vzal, ciganus obecný a dožadoval se příspěvku z mé peněženky, jako bych měla být kráčející sociálka. Slušně jsem ho poslala do prdele a pan Kapučíno začal být vostrej a mezi tunou more jsem zaslechla i jednu pitchu. To vyprovokovalo mou pravačku, která se jala seznámit s ciganusovou bradou a jelikož majitel brady měl tak 50 kg i s postelí, tak se poroučel k zemi a ono morování utichlo. Proč to píšu? Jen jsem se chtěla pochlubit, že i já jsem sestřelila černého jestřába a byla to větší adrenalinová řežba i větší zábava než tenhle film...Tři hvězdy za Hectora, Obi Wana a Banea(9.11.2015)

• - V scéne, kde je záber na vozidlá Humvee prechádzajúce pod paľbou zo striech, si v jednom z nich môžeme všimnúť kameramana ako sedí na zadnom sedadle. (Odpocivadlo)

• - Několik příslušníků Rangers je vybaveno kulomety FN Minimi, např. specialista Lance Twombly (Tom Hardy) a vojín první třídy John Waddell (Ian Virgo). (Maulincio)

• - Většina příslušníků Delta Force je vybavena karabinou Colt Model 727 osazenou různými doplňky, jako jsou kolimátory Aimpoint a baterky Surefire, přičemž některé karabiny mají také maskovací vzor. Ve filmu je většina karabin modelu 727 vybavena kolimátory Aimpoint M68 CCO (ty však byly standardizovány až od 17. března 1995). Ve skutečnosti se však během operace Gotic Serpent používaly kolimátory Aimpoint 5000 a navíc jednotky Delta Force během operace používaly karabiny Colt Model 653 a Colt Model 723 nikoliv Colt Model 727, ty byly častější mezi příslušníky Rangers. Karabinu Colt Model 727 používá seržant Daniel Busch (Richard Tyson), seržant první třídy "Hoot" Gibson (Eric Bana), hlavní seržant Chris Wex (Kim Coates) a seržant první třídy Sanderson (William Fichtner). (Maulincio)