Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Tenhle film má obrovské štěstí, že o něm lze říci "...natočeno dle skutečných událostí...". . . . Režisérská osobnost jako je Ridley Scott na dané téma nemohl, než natočit (vedle dokonale zrežírované akce i co se týče příběhu) skvělý válečný film. Ale pět hvězdiček mu nedám. Pět hvězdiček dávám filmům, jako je "Četa" nebo "Hlava 22", "Apokalypsu" neopomíjeje... - - - P.S. Cituji: "...Při akci bylo zabito přes 1000 Somálců. Padlo též 19 amerických vojáků...". Toť jakési postscriptum tohoto příběhu, tlumočené na závěr filmu. Amerika jest veliká. Asi tak nějak... :-|(28.1.2007)

"Jestli tohle město neudržíme, máme do rána náplň do stovky rakví." Hrdinný boj somálských bojovníků proti americkým agresorům se mi hodně líbil. Zejména proto, že ti nejspeciálněji vycvičení emeričtí supervojáci byli evidentně nedostatečně vytrénováni v taktickém braní nohou na ramena a já tento snímek beru jako odvetu tradičním filmům, ve kterých se první stovka protivníků raději zasebevraždí v okamžiku, kdy se k ní začne blížit příslušník US Army, druhá stovka zemře při jeho smrtícím pohledu a zbývající tisícovka je pokosena jeho automatickou zbraní s nekonečným počtem nábojů. Tento příběh zkrátka zavání realitou a já jsem si v ulicích Mogadiša užil poměrně dost adrenalinové zábavy.(4.8.2014)

Chvíľku síce trvá, kým sa rozozvučia zbrane, potom ale až do konca neutíchnu (no dobre, nejaká prestávka tu je, ale vyplnená ešte tuhšou kávou v podobe ultra zúfalej operácie v extrémne poľných podmienkach). Takže paradoxne i neparadoxne "nonstop akcia" časom začne stagnovať a nudiť, nech je po technickej/audiovizuálnej stránke nakrútená akokoľvek bravúrne. Veľmi tomu nepomáhajú ani výborní herci, ktorí sú však v uniformách navlas rovnakí (s čestnou výnimkou drasticky schudnutého Toma Sizemorea). Brutálna vojnová mäsiarčina, ktorá bez servítok hovorí, ako (približne) to vyzerá uprostred bojového poľa (záverečný "beh" nekomentujem). Kino Považan NMnV 2002(25.12.2004)

Po dobrou polovinu svého trvání je to jeden z nejrealističtěji akčních a do děje vtahujících válečných filmů (možná i filmů obecně), jedna velká přestřelka v zaprášených ulicích somálského hlavního města. Moje jediná výtka je taková, že postav a dění je tolik, až je občas těžké se v tom vyznat. Ale šlo to vůbec natočit líp? "Y'know what I think? Don't really matter what I think. Once that first bullet goes past your head, politics and all that shit just goes right out the window."(26.8.2011)

Pořádně jsem nepochopil, o co Scottovi šlo... Jestli o to, všemi prostředky poukázat na fakt, že válka je pekelný chaos, podařilo se mu to beze zbytku. Cca desítka hlavních hrdinů a spousta dalších, epizodních herců, kteří dostali ještě míň prostoru se prohání po "hubeňoury" přetékajícím městě a já tvrdím, že kdyby neměli tváře nejznámějších hvězd dnešní doby (Hartnett, Bana, McGregor, Bloom, ...), nedokázali byste je od sebe rozeznat - už jenom proto, že se zkrátka ve vší té válečné vřavě nestihnou představit. A tak vám nezbývá než zaměřit se na podařnou vizuální stránku, plnou výbuchů, létajících trupů a ustavičného řvaní všudypřítomné střelby. Prakticky od začátku do konce. Což je pro mě holt trochu málo... Když se nakonci seržant Hoot (Bana) pokouší vysvětlit o čem to všechno je - "They won't understand why we do it. They won't understand that it's about the men next to you, and that's it. That's all it is, " trochu jsem se zamyslel... a nepochopil jsem to. Bohužel. 60%(11.9.2007)

• - Režisér Ridley Scott venoval film svojej matke Elizabeth Jean Scott, ktorá zomrela dva mesiace pred premiérou filmu. (toscho)

• - Podplukovník Danny McKnight (Tom Sizemore) je skutečnou postavou. Velel ztracenému konvoji a byl během bitvy raněn. Tažení v Somálsku přežil a dále sloužil u US Army až do 1. ledna 2002, kdy odešel do výslužby. (ajaxx)

• - Spoiler: Ve scéně, kde umírá mladý voják s poraněnou stehenní tepnou a doktor se ho snaží oživit, je možné zahlédnout střídavě otevřené a zavřené oči oživovaného vojáka. (Armin82)