Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

rozpočet $92 million otvárací víkend $28,611,736 celosvetový zisk $172,989,651.Jeden z mojich najoblubenejších filmov je to hotové akčné inferno,absolútne ma to omráčilo a zarazilo do sedačky. Rydley scott je absolútny boh čo sa tyká vyzuálnej stranky.Už len musím dodať absolútne naaaaaaaaaaaaaadhernu hudbu Hansa Zimmera to je vážne niečo neskutočné.A aby som nezabudol, Josh Harnet sa stal po tomto filme mojim miláčikom(24.3.2006)

"Jestli tohle město neudržíme, máme do rána náplň do stovky rakví." Hrdinný boj somálských bojovníků proti americkým agresorům se mi hodně líbil. Zejména proto, že ti nejspeciálněji vycvičení emeričtí supervojáci byli evidentně nedostatečně vytrénováni v taktickém braní nohou na ramena a já tento snímek beru jako odvetu tradičním filmům, ve kterých se první stovka protivníků raději zasebevraždí v okamžiku, kdy se k ní začne blížit příslušník US Army, druhá stovka zemře při jeho smrtícím pohledu a zbývající tisícovka je pokosena jeho automatickou zbraní s nekonečným počtem nábojů. Tento příběh zkrátka zavání realitou a já jsem si v ulicích Mogadiša užil poměrně dost adrenalinové zábavy.(4.8.2014)

Poté, co jsem si film po delší době připomněl, se musím zcela vážně ptát, odkud přesně se berou ta obvinění z "jednoznačného agitování" (Rosomak) a na čem jsou založená. Ten film je možná už v samém jádru problematický a ideologicky rozporuplný, ale určitě ne jednoznačný. Pokud bychom měli brát Black Hawk Down jako náborové video, jak vysvětlit přítomnost natěšeného mladého rekruta Orlanda Blooma, který se stihne zabít ještě dřív, než se vůbec dostane do svojí první akce? Hlavní hrdina (Josh Hartnett) je navíc přiznaný idealista, který se staví spíše za mírové řešení konfliktu. Film je pojednáním o americké operaci, která byla jedním velkým fiaskem a v podstatě po celou dobu jde mariňákům pouze o to zachránit si (a druhým) krk a dostat se z toho pekla pryč živí, přičemž se kladě důraz na odtažitost jednotlivých velících složek armády, které v tu chvíli nemají ponětí o tom, co se děje v poli. Tenhle kontrast je asi nejpůsobivější složkou filmu. Dále v jednom z úvodních dialogů dochází k názorovému střetu mezi Somálcem a americkým důstojníkem a z následujícího děje je patrné, že vítězí protiintervenční přístup Afričana (tzn. USA tam nemají co dělat). Závěrečné titulky pouze doplňují bezvýchodnost a neefektivnost celé operace. _____ Naopak problém, zdá se, vězí ve způsobu, jakým je válečný střet zobrazen. Black Hawk Down lze napadnout, že konflikt ukazuje pouze optikou americké strany a Somálce redukuje na bezejmenný zástup černochů, kteří padají jako hrušky a navíc je často těžké rozpoznat, kdo z nich je "terorista" a kdo civilista, respektive film mezi tím nijak významně nerozlišuje. Na druhou stranu se můžeme ptát, zda je filmař povinen v rámci natáčení podle skutečné události následovat určitou politicky korektní vyváženost, nebo jestli je vůbec možné natočit "objektivní" (to slovo mám hrozně nerad) snímek s takovým obsahem? Proč vlastně a s jakým cílem takovou látku zpracovávat? Nabízí se určitě výklad Black Hawk Down jako filmu, který skládá poctu obyčejným vojákům v poli a jejich hrdinství, ale lze něco takového učinit a zároveň se odprostit od patriotismu a přehlídky mariňáckých symbolů a klišé? Scott také vypráví o nevyhnutelnosti a nekonečnosti války, už úvodní Platónův citát toto sděluje. Pacifista Hartnett se nakonec bojů stejně účastní a stává se vůdčí postavou a oporou pro ostatní. Ten film je vlastně dost nihilistický, říká, že válka tu bude vždycky a tím je v podstatě ospravedlnitelná. _____ Po formální stránce Black Hawk Down podle mě nezestárnul úplně nejlíp, akce je poměrně dost rozdrobená na několik mikrokonfliktů a lokací, a přestože máme možnost nahlížet do strategických mapek, orientace v prostoru a mezi jednotlivými vojáky není úplně snadná. Na to, že přestřelky jsou značnou náplní filmu, mi nepřišly nijak zvlášť dynamické ani efektní, ale jsem možná už zkažený těmi novými extrémními případy zesílené kontinuity, které se podle mě pro tyto účely hodí víc. Pokud si dobře vzpomínám, tehdy před deseti lety byl Black Hawk Down v recenzích spojovaný s termíny jako "videoklip" a je docela vtipné, že dnes už ten film působí celkem pomale.(20.6.2011)

Príprava na misiu a prílet jednotiek do centra Mogu, je audio-vizuálny orgazmus. To čo sa tam rozpúta je orgazmus vojnový (aj bez roztrasenej, Ryanovskej kamery). Žánrová dokonalosť, ktorá so zdvihnutou hlavou vykľučkovala z prehnaného patriotizmu aj barličky "based on true story". Aj na druhý krát jasných päť. 95%(13.2.2009)

Bum, bum, bum, Ridley ten má um. Hladové a nevyzpytatelné Somálsko, ve kterém to měla být rychlá šichta. Velká obrazovka, čistý boj. Za každou pootevřenou okenicí hrozí nebezpečí, nakonec ho je víc, než si americká armáda ostrých, přesto zranitelných hochů dokázala představit. Sto dvacet vojáků nakonec čelí mnohonásobné přesile, v prostředí, které dobře zná protivník, v atmosféře, ze které se rozklepe i ostřílený mariňák. Expresivní kamera, výtečný střih, Zimmerova hudba a intenzivní zvuk dokonale vtáhnou do děje, legendární Ridley Scott si ukrojil sakra velké sousto, ale odkoučoval ho s totálním přehledem. To, že chybí nosné postavy, nevadí, to, že boj už je po pár desítkách minut lehce monotónní, už trochu ano. Stejně jako to, že pokud vojáky nehraje nějaká profláknutá tvář, je problém se v nich orientovat. Tak či onak tenhle ryze mužský casting láká, pár příběhů nabídne drobné podněty k přemýšlení, jiné zbytečné chlapské filosofování, ve výsledku je to ale čistý a řemeslně vypilovaný kus, který se musel líbit v roce 2001, roku 2011 a bude se líbit i za dalších deset let. Pět poctivých palců nahoru!!(2.4.2016)

• - Randy Shughart (Johnny Strong) nosí hodinky značky Casio G-Shock. (dyfur)

• - Bylo natočeno 18 hodin boje. (Elisebah)

• - Spec. Shawn Nelson (Ewen Bremner) jako reálná osoba po návratu do USA opustil Rangers a pracoval ve Wyomingu jako průvodce v národním parku Grand Tetons. Později se ale vrátil k námořnictvu a zařadil se do výcviku jednotek SEAL. (ajaxx)