Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Tenhle film má obrovské štěstí, že o něm lze říci "...natočeno dle skutečných událostí...". . . . Režisérská osobnost jako je Ridley Scott na dané téma nemohl, než natočit (vedle dokonale zrežírované akce i co se týče příběhu) skvělý válečný film. Ale pět hvězdiček mu nedám. Pět hvězdiček dávám filmům, jako je "Četa" nebo "Hlava 22", "Apokalypsu" neopomíjeje... - - - P.S. Cituji: "...Při akci bylo zabito přes 1000 Somálců. Padlo též 19 amerických vojáků...". Toť jakési postscriptum tohoto příběhu, tlumočené na závěr filmu. Amerika jest veliká. Asi tak nějak... :-|(28.1.2007)

Bum, bum, bum, Ridley ten má um. Hladové a nevyzpytatelné Somálsko, ve kterém to měla být rychlá šichta. Velká obrazovka, čistý boj. Za každou pootevřenou okenicí hrozí nebezpečí, nakonec ho je víc, než si americká armáda ostrých, přesto zranitelných hochů dokázala představit. Sto dvacet vojáků nakonec čelí mnohonásobné přesile, v prostředí, které dobře zná protivník, v atmosféře, ze které se rozklepe i ostřílený mariňák. Expresivní kamera, výtečný střih, Zimmerova hudba a intenzivní zvuk dokonale vtáhnou do děje, legendární Ridley Scott si ukrojil sakra velké sousto, ale odkoučoval ho s totálním přehledem. To, že chybí nosné postavy, nevadí, to, že boj už je po pár desítkách minut lehce monotónní, už trochu ano. Stejně jako to, že pokud vojáky nehraje nějaká profláknutá tvář, je problém se v nich orientovat. Tak či onak tenhle ryze mužský casting láká, pár příběhů nabídne drobné podněty k přemýšlení, jiné zbytečné chlapské filosofování, ve výsledku je to ale čistý a řemeslně vypilovaný kus, který se musel líbit v roce 2001, roku 2011 a bude se líbit i za dalších deset let. Pět poctivých palců nahoru!!(2.4.2016)

Ridley sa nám vrhol do novej kapitoly réžie a tým je vojnový film. A na to, že to bola jeho premiéra si počínal bravúrne. Akčný nárez, dramatické situácie, nevídané naturalistické zábery, vypasovaná hudba, stúpajúce napätie, to všetko a mnoho viac tento film ponúka, ponuka však nieje vhodná pre slabšie žalúdky. O mladej generácii hercov, ktorá ma vo filme početné zastúpenie som zo začiatku pochyboval, no prekvapenie sa dostavilo. 90%.(8.10.2006)

"Jestli tohle město neudržíme, máme do rána náplň do stovky rakví." Hrdinný boj somálských bojovníků proti americkým agresorům se mi hodně líbil. Zejména proto, že ti nejspeciálněji vycvičení emeričtí supervojáci byli evidentně nedostatečně vytrénováni v taktickém braní nohou na ramena a já tento snímek beru jako odvetu tradičním filmům, ve kterých se první stovka protivníků raději zasebevraždí v okamžiku, kdy se k ní začne blížit příslušník US Army, druhá stovka zemře při jeho smrtícím pohledu a zbývající tisícovka je pokosena jeho automatickou zbraní s nekonečným počtem nábojů. Tento příběh zkrátka zavání realitou a já jsem si v ulicích Mogadiša užil poměrně dost adrenalinové zábavy.(4.8.2014)

• Radko

Ak má byť hlavným kladom celovečeného filmu realistickosť, tak si oveľa radšej pozriem dokument. Ak posolstvo, tak v zostrelenom čiernom jastrabovi, kde mi všetci splývali do dvoch ostreľujúcich sa celkov, som ho nenašiel. Neustále opakovaná ratattatt-a-bum-bum paľba nezaujala. Bezemočná vojenská propaganda s nulovou pridanou hodnotou.(22.11.2012)

• - Několik příslušníků Rangers je vybaveno kulomety FN Minimi, např. specialista Lance Twombly (Tom Hardy) a vojín první třídy John Waddell (Ian Virgo). (Maulincio)

• - V scénke, keď Eversmann (Josh Hartnett) zachraňuje kamaráta, ktorý padá z vrtuľníka, má na očiach okuliare, ale v ďalšom zábere, keď ten kamarát spadne, ich už nemá. (marciano)

• - Poručík Beales (Ioan Gruffudd) sleduje v televizi film Cvok (1979), kde Cvok (M. Emmet Walsh) střílí z pušky M16A1 s optikou. Pušku M16A1 lze zahlédnout i na tržnici Bakara v jednom stánku a později i v rukou Somálců. (Maulincio)