Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Tak tohle je vážně bomba, ta syrovost, ty emoce, ti američtí chlapci daleko od domova...a tady to není ani trapné (zdravím Toma Hankse). Žádné vyloženě vedlejší ani hlavní role tu nejsou, možná s výjimkou Joshe Hartnetta...Tom Sizemore, Jason Isaacs nebo Eric Bana jako borec z borců největší "Hoot" Gibson, spousta dalších borců ve "vedlejších" rolích, oscarový zvuk, neméně zdařilá hudba a nad tím vším věčné heslo - Rangers Lead The Way!(24.1.2003)

Jestliže jste četli knihu Marka Bowdena, tak si jednoduše uděláte představu, jak vypadají boje a město. A Ridley Scott tohle vše vyobrazil tak, jak by si to většina fanoušků knihy přála. Uvidíte ty nejdrsnější a nejreálnější obrazy války. Kromě prvního sestřelení helikoptéry, které je dosti špatně zpracované. Obsazení je krásné, tolik známých tváří a jmen. Hlavně Tom Sizemore, který je vždy předurčen k roli v uniformě. Budete-li očekávat nějaké herecké výkony, jste vedle jak ta jedle. Pokud jste však knihu nečetli, budete pravděpodobně zmatený rozeznat od sebe charaktery při větších přestřelkách. Můžete je poznat dle jmen na helmách, avšak ne všichni jej na helmě opravdu mají. Pokud jste větším fanouškem filmu, můžete je od sebe rozeznat samozřejmě podle tváří. Film nám předvádí umění Amerických speciálních jednotek, vztahy mezi jednotlivci a rivalitu mezi jednotkami. Černý jestřáb sestřelen je dobrý film, založený na skutečné události. Já sám se o speciální jednotky zajímám a po shlédnutí je ještě více respektuji. A vy nejspíš budete také. Na film se určitě podívejte.(15.5.2005)

rozpočet $92 million otvárací víkend $28,611,736 celosvetový zisk $172,989,651.Jeden z mojich najoblubenejších filmov je to hotové akčné inferno,absolútne ma to omráčilo a zarazilo do sedačky. Rydley scott je absolútny boh čo sa tyká vyzuálnej stranky.Už len musím dodať absolútne naaaaaaaaaaaaaadhernu hudbu Hansa Zimmera to je vážne niečo neskutočné.A aby som nezabudol, Josh Harnet sa stal po tomto filme mojim miláčikom(24.3.2006)

Líbily se mi záchvěvy reality, které film obsahoval. Konečně spojení mezi vojáky chvílemi nefunguje, často ho prostě přes boj neslyší a občas si s velením prostě jenom nerozumí. Velmi pravděpodobné bylo taky zapomenutí dvou vojáků na místě, což se brilantním emeričanům stalo asi poprvé v životě, ale takhle to v boji vypadá. Třešničkou na dortu byl hepík - kontrolovaný ústup (útěk typu zachraň se kdo můžeš) US Army na základnu. Nemám rád války, nevyhledávám válečný filmy, ale tohle bylo dobrý.(23.12.2008)

Výborný válečný film v režii jednoho z neuznávanějších režisérů. Do atmosféry, která ve filmu vládne se velice snadno a rádi ponoříte, a souboje několika skupinek vojáků v rozpálených ulicích Somálska nezačnou nudit. Nicméně viděl jsem i lepší tématicky podobně zaměřené snímky, proto "jen" čtyři" z pěti.(8.1.2008)

• - 101. Horská (modré barety) bola v skutočnosti jednotka Francúzskej légie. Kvôli neschválenej propagácií cudzineckej légie sa vo filme museli použiť neexistujúce modré barety. (Delict)

• - Režisér Ridley Scott venoval film svojej matke Elizabeth Jean Scott, ktorá zomrela dva mesiace pred premiérou filmu. (toscho)

• - Všechny helikoptéry Black Hawk a Little Birds, použité při natáčení, byly ze 160. jednotky SOAR (Special Operations Aviation Regiment) a většina jejich pilotů se skutečně zúčastnila vojenské operace z října roku 1993. Mnoho lidí, kteří se účastnili natáčení jako členové speciální jednotky Rangers, bylo tehdy opravdu u Rangers, sloužící u 3/75 Ranger Regimentu. (becki_tu)