Ridley sa nám vrhol do novej kapitoly réžie a tým je vojnový film. A na to, že to bola jeho premiéra si počínal bravúrne. Akčný nárez, dramatické situácie, nevídané naturalistické zábery, vypasovaná hudba, stúpajúce napätie, to všetko a mnoho viac tento film ponúka, ponuka však nieje vhodná pre slabšie žalúdky. O mladej generácii hercov, ktorá ma vo filme početné zastúpenie som zo začiatku pochyboval, no prekvapenie sa dostavilo. 90%.(8.10.2006)

Pořádně jsem nepochopil, o co Scottovi šlo... Jestli o to, všemi prostředky poukázat na fakt, že válka je pekelný chaos, podařilo se mu to beze zbytku. Cca desítka hlavních hrdinů a spousta dalších, epizodních herců, kteří dostali ještě míň prostoru se prohání po "hubeňoury" přetékajícím městě a já tvrdím, že kdyby neměli tváře nejznámějších hvězd dnešní doby (Hartnett, Bana, McGregor, Bloom, ...), nedokázali byste je od sebe rozeznat - už jenom proto, že se zkrátka ve vší té válečné vřavě nestihnou představit. A tak vám nezbývá než zaměřit se na podařnou vizuální stránku, plnou výbuchů, létajících trupů a ustavičného řvaní všudypřítomné střelby. Prakticky od začátku do konce. Což je pro mě holt trochu málo... Když se nakonci seržant Hoot (Bana) pokouší vysvětlit o čem to všechno je - "They won't understand why we do it. They won't understand that it's about the men next to you, and that's it. That's all it is, " trochu jsem se zamyslel... a nepochopil jsem to. Bohužel. 60%(11.9.2007)

Hodnocení Černého jestřába má dvě roviny. Na té první je technická stránka snímku, která je jednoduše brilantní. Ridley Scott přikročil k realizaci filmu v době, kdy už měl za sebou hodně dlouhou filmografii a na výsledku je to znát. Tohle natočil zkušený špičkový řemeslník, který dokonale ovládá práci s kamerou, ozvučení, střih, vedení herců a zároveň má i velmi slušný rozpočet, takže vznikla velkolepá akční střílečka, jeden z vrcholů akčního válečného žánru. Doslova sugestivně cítíte, jak kolem vás bubnuje palba, sviští kulky, tajíte dech nad dynamickými záběry bitvy. Za tohle dostane ode mě Ridley 4*, protože zábava je to slušná, o tom žádná. V té druhé rovině bych rád napsal, že Scott selhává, ale nebyla by to pravda. Tomu filmu totiž chybí další rozměr, hloubka, to, co je za fasádou pouliční řežby. A chybí tam proto, že o něco takového Scott ani nestál. Natočil jednoduše propagandistický film o heroismu, odhodlání a sebeobětování amerických vojáků, kteří na cizím kontinentu hájí ty nejhumánnější cíle a brání místní obyvatelstvo před genocidou. Skutečnost pochopitelně byla mnohem složitější a kdyby nešlo o tolik lidských životů, připomnělo by to komedii. Americké jednotky byly v Somálsku pověřené ničím menším než demonstrativní akcí zajetí generála Aidida, šéfa nejmocnějšího somálského klanu. Aidid byl zkušený veterán válek ve východní Africe a jako šéf tajné služby spolupracoval s Američany, se kterými měl opravdu vysoce nadstandardní styky. Jeho syn, jak to bylo celkem běžné, studoval v Americe, kde získal i občanství, a stal se vojenským profesionálem. Jako dobrovolník se přihlásil do akce v Somálsku, kde ho také Američané nadšení z toho, že mají konečně znalce místních poměrů, jazykově vybaveného, taky angažovali. Nikoho nenapadlo ověřovat příbuzenské vztahy, takže synáček coby příslušník amerických námořních sil měl dopadnout svého tatínka. Ve skutečnosti pochopitelně měl generál Aidid díky téhle kuriózní situaci velmi dobrý přehled o tom, co se chystá, takže americké jednotky narazily na silný odpor sice mizerně vycvičeného a jen lehkými pěchotními zbraněmi vybaveného, nicméně odhodlaného protivníka znalého terénu. Samozřejmě díky obrovské materiální převaze byl poměr ztrát Afričanů mnohonásobně větší, ale vzhledem k tomu, že euroamerické veřejné mínění je mnohem citlivější na ztráty, dalo se jednoznačně mluvit o neúspěchu. Jednotky byly staženy a generál Aidid, který do té doby prohrával občanskou válku a vlastně kontroloval už pouze hlavní město, výrazně posílil a stal se prezidentem. Spousta věcí, které by přemýšlivý filmař do filmu mohl začlenit a které by za to stály, tam prostě chybí. Stálo by za to položit otázku, odkud bral zajatý obchodník se zbraněmi materiál, kterým zásoboval Aididovy milce, a tak by se dalo pokračovat. Jenže jak už jsem napsal, Scott jde jinou cestou. Výsledkem je snímek, který by mohl být s kladnou odezvou kdykoliv odvysílán na stanici Fox News a který by mohli američní náboráři s úspěchem promítat zájemcům o vstup do armády. Celkový dojem: 75 %.(17.11.2013)

Jestliže jste četli knihu Marka Bowdena, tak si jednoduše uděláte představu, jak vypadají boje a město. A Ridley Scott tohle vše vyobrazil tak, jak by si to většina fanoušků knihy přála. Uvidíte ty nejdrsnější a nejreálnější obrazy války. Kromě prvního sestřelení helikoptéry, které je dosti špatně zpracované. Obsazení je krásné, tolik známých tváří a jmen. Hlavně Tom Sizemore, který je vždy předurčen k roli v uniformě. Budete-li očekávat nějaké herecké výkony, jste vedle jak ta jedle. Pokud jste však knihu nečetli, budete pravděpodobně zmatený rozeznat od sebe charaktery při větších přestřelkách. Můžete je poznat dle jmen na helmách, avšak ne všichni jej na helmě opravdu mají. Pokud jste větším fanouškem filmu, můžete je od sebe rozeznat samozřejmě podle tváří. Film nám předvádí umění Amerických speciálních jednotek, vztahy mezi jednotlivci a rivalitu mezi jednotkami. Černý jestřáb sestřelen je dobrý film, založený na skutečné události. Já sám se o speciální jednotky zajímám a po shlédnutí je ještě více respektuji. A vy nejspíš budete také. Na film se určitě podívejte.(15.5.2005)

Pulzující válečná vřava, na níž je nahlíženo syrovým okem, které si udržuje permanentní nadhled a nesnaží se nikoho soudit. Sled podmanivých obrázků a dechberoucích scén je doplněn o chytlavý etnický soundtrack Hanse Zimmera a nemá jediného slabého místa v obsazení. Více takových filmů, které člověku nedovolí pouze povrchně nahlédnout, ale i „prožít“(21.7.2006)

• - Před pákistánským fotbalovým stadionem stojí dvojce tanků Chrysler M60A3 Patton s přimontovanými těžkými kulomety M85. (Maulincio)

• - Po pádu vrtulníku se pilot Michael Durant (Ron Eldard) brání samopalem Heckler & Koch MP5A3, v knižní předloze má k dispozici typ Heckler & Koch MP5K. (Maulincio)

• - Jeff Sanderson (William Fichtner) není reálnou postavou. Byl inspirován seržantem Paulem Howem, jenž se společně se svým týmem také zúčastnil války v zálivu. (Gordy34)