Černý jestřáb sestřelen

Čierny jastrab zostrelený

• Austrálie

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Ak Poma existenciálne nadchla Coppolova Apokaypsa a vietnamské peklo mu zaťažilo žalúdok, tak ja mám podobný ťaživý pocit nie z monotónnej coppolovky, ale tu z Čierneho jastraba, ktorého miera brutality, syrového prostredia a krutosti vyviera zo všadeprítomných záberov, keď sa musíme dívať na ustavičný chaos, utrpenie a beznádej. Somálske šialenstvo som prežívala príliš intenzívne, ale z toho dôvodu, že Scottova výpoveď pôsobí realisticky a ja som mala dojem, akoby som sa nachádzala uprostred nonstop výbuchov a strelieb v prostredí, kde vyznievajú autenticky. Práve preto, že sa to tam naozaj odohrávalo. Aj čo sa týka technickej stránky - ozvučenia či parádnej kamery, Scott dokazuje, že je v súčasnosti jedným z najlepších filmárov. Po tomto silnom filmovom zážitku budem každý večer ďakovať Bohu, že v porovnaní s civilistami v krajinách, kde zúria neustále boje, mám až na pár malicherností úplne dokonalý život. 90%(2.10.2010)

Po trochu nudném začátku přichází exhibice pana Režiséra. Krvavá, syrová, drsná řežba, natočená tak impozantně, že si člověk musí říct "...jak to sakra ten Scott dělá?". Škoda té neproměněné nominace na Oscara. Mistr Scott by si ho konečně už zasloužil. Také je nutno ocenit, že se v tomto filmu divák nedočká podobné hyperpatriotické hrůzy jako na konci "Ryana". Po formálně dokonalém, ale dějově hloupém Gladiatorovi si u mně Ridley opět spravil reputaci.(20.7.2002)

Jako drsný akční film s válečnou tématikou... proč ne... Má to všechny atributy dobré akce – švih, napětí, dramatičnost a naturalistickou přímost. Podobnou, jaká zdobila Ryana. Narozdíl od něj však naštěstí postrádá silného agitačního ducha, byť po myšlenkové stránce je film také značně schematický a patetický. Nicméně vzhledem k úžasně absorbující atmosféře rozpáleného Mogadiša, dobrým hereckým výkonům (především Erica Bany a Ewana McGregora) se jedná o klasické "must-see" pro fanoušky filmů americké provenience. K tomu všemu nutno přidat výtečný soundtrack Hanse Zimmera, skvělou kameru a Ridleyho Scotta, který akční scény umí jako málokdo. Vytknout pak lze jen zmíněnou myšlenkovou klišovitost a občasnou zmatenost... ale jako drsný akční film s válečnou tématikou... proč ne... víc bych za tím nehledal.(16.4.2005)

V době, kdy jsem měl na občance sotva zaschnutý inkoust a úspěšně složil přijímačky na střední, vyrazil jsem do kina na válečný film od Ridleyho Scotta, tvůrce, který mi pár týdnů předtím v televizi zprostředkoval nefalšovanou hrůzu při setkání se slizkým mimozemšťanem. A bylo to... impozantní! Tehdy jsem odložil knížky a zamiloval se do velkého plátna. Navíc jsem využil nástupu počítačů i konexí na lidi s vysokorychlostním internetem k tomu, abych začal hltat filmy. Ve velkém. A Černý jestřáb sestřelen byl jeden z nich. Viděl jsem ho tehdy doma snad 20x. A teď, asi po desetileté pauze, jsem se k němu vrátil a nic se nezměnilo. Vlastně se to celé umocnilo. Ta nosná myšlenka o nesmyslnosti války je opravdu chatrná, ale o to ani nešlo. V rámci žánru je totiž tento film unikum. Z hlediska tvůrčí zručnosti ve zprostředkování válečné bitvy dokázal Scott s celým štábem dosáhnout maxima. Idziakowa ruční kamera v ulicích, širokoúhlé kamerové celky na vznášející se helikoptéry, zvuková stopa posílající rachot samopalů skrz celý obývák, rytmický střih udávající tempo spolu s Zimmerovou burácející hudbou. Každý šroubek, každá matka je utažena naplno. Chápu tehdejší konkurenci, ale fakt, že z oscarového klání vytěžil snímek v technických kategoriích pouze dvě sošky, mi hlava nebere. Ale čert vem ceny, tady nemám sebemenších pochyb, že ve výše vypsaném bude film udivovat i za další dekádu. Tady už není co překonávat.(31.10.2014)

Akce, která měla původné trvat půl hodiny a protivníci neměli klást žádný odpor, se zvrtla v boj o holý život, při kterém část elitní armádní jednotky USA musela bojovat proti několika násobné přesile. Ridley Scott natočil neuvěřitelně syrový a realistický snímek, který se může zařadit po bok nejlepších válečných snímků. Snímek hodně pozvedává výborně vybraná hudba a brilantní střih, který byl po zásluze odměněn Oscarem.(16.1.2008)

• - Po pádu vrtulníku se pilot Michael Durant (Ron Eldard) brání samopalem Heckler & Koch MP5A3, avšak v knize a ve skutečnosti to byl samopal Heckler & Koch MP5K. (Maulincio)

• - Před pákistánským fotbalovým stadionem stojí dvojce tanků Chrysler M60A3 Patton s přimontovanými těžkými kulomety M85. (Maulincio)

• - Podplukovník Danny McKnight (Tom Sizemore) je skutečnou postavou. Velel ztracenému konvoji a byl během bitvy raněn. Tažení v Somálsku přežil a dále sloužil u US Army až do 1. ledna 2002, kdy odešel do výslužby. (ajaxx)