Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Americké vojnové filmy z moderných konfliktov bežne moc neobľúbujem, ale Čierny jastrab zostrelený je výnimka, nielen, že v tejto kategórii vlastne nemá konkurenciu, ale aj celkovo patrí medzi žánrovú špičku. O príbeh tu zase ani tak moc nejde, vlastne sa len veľká skupina vojakov dostane do problémov v rozsiahlej nebezpečnej oblasti s početne niekoľkonásobnou prevahou protivníka, ale absencia kvalitnejšieho scenára filmu aj napriek vyše dvojhodinovej dĺžke vôbec neškodí. A môže za to celý ten komplexný pohľad, ktorý sa mi veľmi páčil, vojaci sú rozdelení po malých skupinách po celom meste a tak divák má neustále prehľad nielen o každej z jednej skupín, ale aj o situácii na veliteľstve, takže keby film trval kľudne aj o hodinu dlhšie, nemalo by mu to uškodiť. A môže za to aj veľmi dobrý výber postáv v skvelom hereckom zložení, kde vynikajú hlavne Eric Bana, ktorý mal ale dostať najviac priestoru, jeho postava ma veľmi bavila, ale aj Josh Hartnett, Ewan McGregor, Tom Sizemore, William Fichtner, Sam Shepard, Tom Hardy a Jason Isaacs. Takže vlastne v každej skupine som mal aspoň jedného obľúbenca, ktorému som fandil a tak tu bolo neustále na čo pozerať. Vytknúť môžem vlastne iba tú dlhú úvodnú fázu, ktorá mi prišla len veľmi priemerná a kvôli jej prevedeniu som si počas nej ani k postavám nevytvoril žiadny vzťah, to sa podarilo až počas bojov. No po nej sa to už rozbehne a navyše na rozdiel od väčšiny takýchto nonstop akčných filmov, pri ktorých mám pocit, že začiatok akcie je najlepší a potom to už pomaly opadáva mi to tu prišlo presne naopak, úroveň filmu sa neustále len zvyšuje a v poslednej tretine ma to už veľmi bavilo. A za to mohli aj neustále pridávajúce sa emócie v kombinácii so skvelou hudbou. Samotnej akcii sa tu tiež moc vytknúť nedá, kvôli zápletke a prostrediu nie je síce zase tak moc rozmanitá, ako v mnohých iných vojnových filmoch, ale inak mi tie neustále prestrelky a explózie prišli perfektne zvládnuté plné skvelých momentov, tu Ridley Scott odviedol prvotriednu prácu, vizuálna stránka je vynikajúca v akcii, ale aj mimo nej. Navyše akcia pôsobí aj dosť realisticky, teda až na tú neprepracovanosť zásahov, tu som mal pocit, že je úplne jedno, či to vojak dostane z pištole alebo ťažkého guľometu, efekt mi prišiel stále rovnaký, preto aj po stránke drsnosti to trochu zaostáva, aj keď pár slušných momentov sa predsa len nájde. Takže s lepším úvodom a drsnejšou akciou by som určite neváhal s plným hodnotením, ale aj takto je Čierny jastrab zostrelený žánrová klasika, jeden z najlepších vojnových filmov, ktoré môžem pozerať opakovane. 82%(1.11.2010)

Veliký filmový zážitek. Američané si dávají pozor aby byla ve filmu podrobně zachycena veškerá technika, výzbroj a výstroj ze skutečné války. To je vždy úžasná hostina pro filmového fanouška bitev. Tento film nám nabízí ohromně silný emoční zážitek, který se podle mě nedá k žádnému jinému válečnému filmu přirovnat. Minimum moralizování a klasické vztyčování americké vlajky se také koná svátečně. Dokonalé ztvárnění bezradnosti celé situace, kterou podporuje fakt, že se to všechno skutečně stalo. Perfektní herecké obsazení začínající od Erica Bany přes Joshe Hartnetta až po Toma Sizemora, který po Ryanovi opět dostal roli, která mu sedí nejlépe. Naprosto famózní hudba Hanse Zimmera dodává vypjatým situacím tu poslední možnou dávku válečného koření, které v nás rozpoutá nekončící směs zvláštních pocitů a myšlenkových pochodů. Po souboji s nožem v Ryanovi se mi podruhé v životě udělalo špatně ze smrti filmových postav. Šlo o dva odstřelovače, kteří se dobrovolně spustili dolů, zachránit havarované pilota, aby o pár minut později byli rozstřílení davem. Ve filmu není zobrazeno například vláčení nahých mrtvých vojáků městem. Toto si ani Ridley Scott nemohl dovolit a je to dobře, protože kdyby se zde objevilo vše, mnozí by to nedokázali rozdýchat. 100% můj TOP 10(16.12.2007)

Až se vrátím domů a lidé se mě budou ptát: "Hej Hoote, proč si to dělal, chlape? Proč? Jsi nějaký válečný maniak?" Víš, co jim na to řeknu? Neřeknu zatracené slovo. Proč? Oni by to nepochopili. Oni by nepochopili, proč jsme to dělali. Nepochopili by, že je to o tvém příteli vedle tebe. O tom a o ničem jiném. // Film jako takový natočený dobře. A je to americký film, navíc o amerických vojácích, tak já nevím, s tou agitkou se tak trochu asi i počítá, ne?(17.3.2008)

Popravdě řečeno, Ridley Scott není zrovna režisér, kterého bych vyhledával, ostatně z dosavadních 7 mnou zhlédnutých filmů z jeho tvorby ode mě dostal plný počet jenom 1, a to Vetřelec. Ale Black Hawk Down bude druhý. Realistický a surový pohled na válku, technicky a vizuálně téměř dokonale udělaný, k tomu dobře herecky obsazený, dějově napínavý (ok, kromě úvodní půl hodinky a závěru) s jasnou výpovědní hodnotou a obsahující překvapivě málo patriotismu a jiných amerických neduhů (dokonce se mi naopak líbila scéna s bezbranným pilotem, jenž se naposledy dívá na fotku své rodiny za doprovodu blížící se hordy ozbrojených nepřátel, která slibuje vše, jen ne přežití).(16.4.2011)

"Jedině mrtví se dočkají konce války." Tento Platonův citát sedí jako RPG na somálském rameni, bohužel v okamžiku, kdy vypukne zápas Vychrtlíci vs. "Hua Boys" (výsledek 1:2 v prodloužení) tu máme ze strany tvůrců stejně tak slavné "Inter arma silent Musae." Světový četník v akci při nekonečné militantní řeži, okolnosti tvořící hrdiny a zapomínající na zbabělce a generál utírající vojákovu krev z podlahy místo toho, aby jel k rodičům, co právě ztratili syna a posekal za něj zahradu.. Čest památce všem, co tam padli, ale ne filmu Black Hawk Down. Překvapuje vůbec někoho, že je to jeden z oblíbených snímků texaského opičáka George W. Bushe..?(30.9.2008)

• - Scéna z úvodu filmu, kdy jeden voják vstoupí do prostoru střelince až k terčům během palby, je nesmysl. Dotyčného by za celou věc nejspíš vyhodili z armády. Naproti tomu zbytek střelců by v ten moment nepokračoval v palbě. (bjh)

• - Milice používá útočné pušky Heckler & Koch G3A3, Norinco Type 56, Norinco Type 56-1, AKS-74U, odstřelovací pušky SVD Dragunov, kulomety DShK, Zastava M72, PKM, pistole Tokarev TT-33 a raketomety RPG-7, Norinco Type 69 RPG a na autě připevněnou bezzákluzovou pušku SPG-9 a kulomet Browning M2HB. (Maulincio)

• - Řidič Maddox (Michael Roof) má pistoli Beretta 92FS. (Maulincio)