Černý jestřáb sestřelen

Black Hawk Down

Black Hawk Down

Čierny jastrab zostrelený

Drama / Historický / Válečný

USA / Velká Británie, 2001, 145 min (SE: 152 min)

Po trochu nudném začátku přichází exhibice pana Režiséra. Krvavá, syrová, drsná řežba, natočená tak impozantně, že si člověk musí říct "...jak to sakra ten Scott dělá?". Škoda té neproměněné nominace na Oscara. Mistr Scott by si ho konečně už zasloužil. Také je nutno ocenit, že se v tomto filmu divák nedočká podobné hyperpatriotické hrůzy jako na konci "Ryana". Po formálně dokonalém, ale dějově hloupém Gladiatorovi si u mně Ridley opět spravil reputaci.(20.7.2002)

"Jedině mrtví se dočkají konce války." Tento Platonův citát sedí jako RPG na somálském rameni, bohužel v okamžiku, kdy vypukne zápas Vychrtlíci vs. "Hua Boys" (výsledek 1:2 v prodloužení) tu máme ze strany tvůrců stejně tak slavné "Inter arma silent Musae." Světový četník v akci při nekonečné militantní řeži, okolnosti tvořící hrdiny a zapomínající na zbabělce a generál utírající vojákovu krev z podlahy místo toho, aby jel k rodičům, co právě ztratili syna a posekal za něj zahradu.. Čest památce všem, co tam padli, ale ne filmu Black Hawk Down. Překvapuje vůbec někoho, že je to jeden z oblíbených snímků texaského opičáka George W. Bushe..?(30.9.2008)

Akce, která měla původné trvat půl hodiny a protivníci neměli klást žádný odpor, se zvrtla v boj o holý život, při kterém část elitní armádní jednotky USA musela bojovat proti několika násobné přesile. Ridley Scott natočil neuvěřitelně syrový a realistický snímek, který se může zařadit po bok nejlepších válečných snímků. Snímek hodně pozvedává výborně vybraná hudba a brilantní střih, který byl po zásluze odměněn Oscarem.(16.1.2008)

Ridley sa nám vrhol do novej kapitoly réžie a tým je vojnový film. A na to, že to bola jeho premiéra si počínal bravúrne. Akčný nárez, dramatické situácie, nevídané naturalistické zábery, vypasovaná hudba, stúpajúce napätie, to všetko a mnoho viac tento film ponúka, ponuka však nieje vhodná pre slabšie žalúdky. O mladej generácii hercov, ktorá ma vo filme početné zastúpenie som zo začiatku pochyboval, no prekvapenie sa dostavilo. 90%.(8.10.2006)

Do ,,Saving Private Ryan" pro mne nebyla filmová válka válkou. Ryan teď dostal bráchu - Jestřába, který ho trumfuje kvalitou scénáře...... VÝBORNEJ OBRAZ I ZVUK! Barevný filtry kamery už v úvodu ukazují, že tohle bude jiná podívaná. A to nejlepší teprve přijde! Perfektní přenesení emocí z filmu na diváka - pane Scott, smekám! Boj ve městě - FAMÓZNÍ! Kamera ,,hraje" barvami, hudba dokonale splývá s dějem a přesně vystihuje vše, co vidím. Boj ,,několika" vojáků proti celému městu sebou nese mnoho myšlenek. Napadá mě: to si ti amíci musej pořád něco dokazovat? Tohle není Irák. Tohle je mnohem složitější. HŮ-A!(30.1.2007)

• - V koloně OSN lze zahlédnout obrněné transportéry FMC M113 a Renault VAB. (Maulincio)

• - Většina příslušníků Delta Force je vybavena karabinou Colt Model 727 osazenou různými doplňky, jako jsou kolimátory Aimpoint a baterky Surefire, přičemž některé karabiny mají také maskovací vzor. Ve filmu je většina karabin modelu 727 vybavena kolimátory Aimpoint M68 CCO (ty však byly standardizovány až od 17. března 1995). Ve skutečnosti se však během operace Gotic Serpent používaly kolimátory Aimpoint 5000 a navíc jednotky Delta Force během operace používaly karabiny Colt Model 653 a Colt Model 723 nikoliv Colt Model 727, ty byly častější mezi příslušníky Rangers. Karabinu Colt Model 727 používá seržant Daniel Busch (Richard Tyson), seržant první třídy "Hoot" Gibson (Eric Bana), hlavní seržant Chris Wex (Kim Coates) a seržant první třídy Sanderson (William Fichtner). (Maulincio)

• - Někteří příslušníci Rangers jsou vybaveni protitankovými zbraněmi M72 LAW, podvěsnými granátomety Cobray CM203 a M203. (Maulincio)