Černý jestřáb sestřelen

• USA Black Hawk Down (více)

V roce 1993 zahajuje OSN v návaznosti na tamní občanskou válku vojenskou operaci v Somálsku. Místní diktátor Mohamed Farrah Aidid vyhlašuje jednotkám OSN válku a snaží se podrobit zbytek obyvatelstva tím, že blokuje dodávky potravin OSN. Plánem Spojenců je zajmout Aididovy klíčové muže Eldida a Qeybdiida při jejich schůzce v Mogadišu a tím se přiblížit jeho zadržení. Je tedy připravena mise, při které mají být tito dva muži vojáky zadrženi. Zásahu se mají účastnit jak zkušení vojáci, tak nováčci, které čeká jejich první mise. Když po zahájení začínají vrtulníky nalétávat nad cílový objekt, somálští radikálové se začnou mobilizovat a spustí kulometnou palbu. Poté, co jeden z vojínů z vrtulníku vypadne, začne krvavá přestřelka v ulicích města. Jeden z vrtulníků Black Hawk je sestřelen protipancéřovou střelou. Oba jeho piloti jsou mrtví a cílem velení OSN je svolat všechny jednotky u sestřeleného vrtulníku. Bitva v ulicích však probíhá několik hodin a vyžádá si i několik dalších obětí na straně jednotek OSN. Jeden z dalších vrtulníků CWO, pilotovaný Michaelem Durantem, je rovněž sestřelený protipancéřovou střelou. Durant je zajat místním obyvatelstvem, které jej chce využít jako rukojmí k vyjednávání... (TV Prima)

whoof

Kdo by čekal, že dokáže banda pohublých somálců, kteří sotva udrží akčko v rukách nakopat prdel zrovna USA a to takovým způsobem. Naprostá špička mezi válečnými filmy, skvělý střih, svižná akce a úžasný hudební podkres. Nečekejte patos, nečekejte oslavu hrdinů, čekejte brutální surovou válku, plnou běsnících černochů. Takovou,která vás možná místy dožene až k slzám bez zbytečného tlačení na city diváka. Bezkonkurenčně nejlepší válečný film. "Nemáte tady co dělat, tohle není vaše válka". ()

MAX33

Tento film patří k mým oblíbeným, vidět ho je pro mě pokaždé silným zážitkem a slastí. Naprosto věrné ztvárnění hrdinů a odvahy, strachu a bídy, války a vše co k tomu patří. Navíc hudba Hanse Zimmera je to nejlepší co jsem v životě slyšel proto filmy, kde skládá hudbu tento mistr miluji. Skvělý válečný film ze Somálského Mogadiše, obraz bídy, války a zoufalství. Film je propleten napětím od začátku do konce a o nudě zde nemůže být řeč. ()

Ludva

[2010-09-22] * Film podle skutečné události, kde se rutinní (i když nebezpečná) akce americké armády zvrtla v boj o život vojáků z hned několika jednotek. * Nemám rád válečné filmy. Tohle je však výjimka. Prvně jsem film zahlédl někde od půlky a fascinovaně jej dokoukal až do konce. Provázel mne velice intenzivní pocit, že stojím vedle těch mariňáků, a i když mně se nic stát nemůže, tak jim ano, a to až do konce (Mogadishu Mile). * "Proč tady mám zůstat já?" --- "Protože jsi spolehlivej." --- "Nesnáším bejt spolehlivej." ()

clep

Jeden z nejprofesionálnějších filmů co jsem kdy viděl, po technické stránce. Vynikající kamera, střih, triky a skvělý soundtrack, i výběr herců je perfektní, byť v podstatě nemají co hrát:) pan Scott nás vrhl doprostřed válečného konfliktu a jde mu to myslím lépe než třeba takovému Stevenovi v Ryanovi. Zkrátka chlapský film pro všechny zelený mozky jako jsem já:-D a jeden z mých nej válečných filmů. ()

martan1

Zdaleka nejlepší válečný film, co jsem kdy viděl a zároveň i jeden z mých vůbec nejoblíbenějších. Kdybych ho měl krátce charakterizovat, pak by mi k tomu stačily tři hlavní aspekty tohoto filmu: 1) velmi reálný a "syrový" 2) akce, která nepolevuje zhruba 100 minut filmu; 3) geniální kamera ()

Elleanor

Všem tvůrcům válečných filmů: takhle vypadá válka! Film je jako výstřel – syrový, realistický a nelze si ho nevšimnout. A Ridley Scott tohle všechno pochopil. ()

Novik

Úvod vás rychle vtáhne do děje, poté co po půl hodině vejdou na nepřátelské území začíná hotové peklo. K tomu vám řeknu jediné - excelentní režie Ridleyho Scotta! Pro filmaře děsně náročné jak po fyzické stránce tak i psychické. Ovšem nechrlí se tu takové "cool" záběry jako třeba v Zachraňte vojína Ryana, který já považuju za lepší než tohle. Herecký ansábl hrají víc než dobře, potěší Eric Bana, Josh Haetnett a mnoho další kteří na tom měli podíl. Co mi ale nejvíc utkví v hlavě je perfektní hudba kterou si teď běhěm psaní komentu právě pouštím. Rád bych hodnotil co nejvýš ale já jsem prostě od toho čekal více, dostal jsem tak 85% toho co jsem chtěl, ale i tak je to fajn podívaná na válečný, surový konflikt. :) ()

Asmodeo

Efekty, efekty a inak??? Kopa černochov, par amikov a vyše dvoch hodín chaosu, stiedaného s nudou a samím ratatata... Najvystížnejšie komentoval obitus !!! ()

demjandu

Další skvělý kousek R. Scotta! Film je nádherně syrový a realistický. Skvěle propracované a natočené bojové scény řadí tento snímek na přední místa žebříčku filmů s válečnou tématikou. Docela mě potěšilo, že není plný klasických amerických patriot-blábolů. To vše podpořeno geniální hudbou HZ; k tomu není co dodat! Jeden s mých nejoblíbenějších filmů. Well done Mr. Scott ! ()

Vitasex

úžasná podívaná, skvělá hudba, výborná práce Ridleyho Scotta, myslim že tenhle film je asi ten nejlepší válečnej film vůbec. Možná se zdá, že to je propagace US Army, že to má náborovej podtext a možná ho to opravdu má, ale já ho tam nevidím, vidím na jednu stranu zbytečný boj, na druhou vidím boj za spravedlnost, ale záleží na vás jak ten boj budete vnímat. PS: Jediný co se tomu dá vytknout, že i přes více shlédnutí se pořád hůř orientuju v postavách, ale i to tomu dodává na atmosféře, utváří to ten správnej chaos, kterej je v tomhle filmu skvělej a drží vás v napětí, Jednoznačně 5*. ()

Paladin78

Po shlédnutí tohoto filmu jsem se chtěl, ač jsem na vojně i v Africe byl, přihlásit k mariňákům. Akční nářez první kategorie. ()

Calvus77

Tak tohle je opravdická militaristická filmová lahůdka. Obzvláště prodloužená verze. Tenhle film je poctou válečnickýmu řemeslu a jedině touto optikou lze pohlížet na obsah. Ale i kdybych byl zarytý pacifista, tak bych musel smeknout před tím jak je to natočeno, nastříháno a ozvučeno. Mňam! A všimněte si prosím, jak se to obejde bez roztřesenejch a nepřehlednejch záběrů a přes to to působí neuvěřitelně syrově realisticky. ()

Assshack

Jméno tak dokonalého režiséra jako je Ridley Scott je prostě povětšinou známkou kvality. Nicméně, tady je kvalitní prostě vše. Herci, reálný scénář trochu poupravený tak, aby v něm byl trochu ten americký patriotismus, ale zase ne tolik, aby to kazilo dojem filmu, střih, zvuk, kamera a především režisérova schopnost donutit nás chápat snímek tak jak si to on sám přeje. Tento film jsem viděl nespočetněkrát a pokaždé mě některé scény fascinují jako když jsem jej viděl poprvé. opravdu delikátní kousek od mistra režie! ()

wal

Než jsem viděl tento film, úplně náhodou jsem se dostal k dokumentu o tomto filmu, kde lidi od SEAL, Námořní pěchoty a DELTY mluvili o tom, co se ve skutečnosti v Somálsku stalo. Byli to lidi, kteří to, co vypráví tento film - zažili a celý film je jakousi rekonstrukcí. Samotný film ukázal, že i výborně vycvičený příslušník speciálních vojsk muže narazit na "vychrtlíka", který má zbraň, pohybuje se ve smečce v ulicích města a je v jednu chvíli rovnocenným bojovníkem, mimo jiné proto, že DELTA, Námořní pěchota atd. chtěli ukázat, kdo je lepší......a narazili. Absolutně nečekali, že operace může trvat déle než pár hodin, večer už chtěli být v posteli a najednou se to zvrtne. Film má spád, akce střídá akci, nekončí úplným happyendem ale realitou. ()

Hanscz

Jako milovník militarystickch snímků asi nebudu zcela objektivní a však .Film vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Lomená zatáčka, která se udála 3.října 1993 v somálském Mogadišu. Film zachycuje atmosféru na americké základně před bitvou a hlavně bitvu samotnou a její dopad na osobnosti a vlastenectví jejích účastníků a samo sebou také na vlastenectví somálského národa. V této bitvě proti sobě stojí americká jednotka speciálně utvořená aby v Mogadišu našla a zatkla vůdce jednoho z tamějších válčících klanů, který se provinil zločiny proti lidskosti. Pod jeho velením jeho klan zabavoval dodávky jídla (mezinárodní humanitární pomoci ) určené pro zoufale hladovou somálskou komunitu, což způsobilo smrt hladomorem tisícům Somálců. Americká jednotka, Rangers, nebyla ani po pár týdnech schopna hlavu ‘‘teroristy ovládaného Somálska“ dopadnout, začala proto zatýkat jeho nejbližší společníky. Bitva, kterou film zachycuje, byla původně plánována jako rychlý přepad za účelem zatčení dvou čelních představitelů tamní “teroristické organizace“. Při akci, která byla odhadována na max. 30 minut, byl sestřelen vrtulník UH-60 Black Hawk, čímž se z přepadu stala záchranná operace, která si nakonec vyžádala další vrtulník, 19 životů, 73 zranění na straně amerických jednotek, 3 životy z řad jednotek Amerických Rangers a asi tisíc mrtvých Somálců. Co se samotného filmu týče tak se velice povedly efekty a střih. Film sám o sobě v člověku vzbuzuje vztek a beznaděj ať už je příznivcem jakékoli ze stran ozbrojeného konfliktu. Rozhodně jako film podle skutečné události stojí za shlédnutí! ()

soulless

Absolutně bezchybná záležitost, kterou hltam pokáždě, co ji vidím. Scott si vzal do rukou vynikající knižní námět Marca Bowdena, z čeho stvořil válečný velkofilm, nebojím se říct, dopokud nepřekonatelný. Naprosto autentickým vyobrazením somálského konfliktu se všemi průsery, bez zásadních odklonů od skutečností, Scott vytvořil nepřekonatelný válečný velkofilm, který svou dokonalostí a syrovostí válcuje všechny okolo. Herecké obsazení dokonalé, všichni herci zahráli takřka na 150% a dotáhli tak autentičnost filmu do dokonalosti. Když se k tomu přidá epická hudba Hanse Zimmera, která film dokonale podbarvuje a sama vlastně vytváří příběh jedné nešťastné operace, máme přes sebou kompaktní dílo, na kterém můžou hnidopichové najít drobné chybičky, ale já je tam prostě neviděl, nevidím a vidět nebudu. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (více)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (více)