Černý jestřáb sestřelen

• USA Black Hawk Down (více)

V roce 1993 zahajuje OSN v návaznosti na tamní občanskou válku vojenskou operaci v Somálsku. Místní diktátor Mohamed Farrah Aidid vyhlašuje jednotkám OSN válku a snaží se podrobit zbytek obyvatelstva tím, že blokuje dodávky potravin OSN. Plánem Spojenců je zajmout Aididovy klíčové muže Eldida a Qeybdiida při jejich schůzce v Mogadišu a tím se přiblížit jeho zadržení. Je tedy připravena mise, při které mají být tito dva muži vojáky zadrženi. Zásahu se mají účastnit jak zkušení vojáci, tak nováčci, které čeká jejich první mise. Když po zahájení začínají vrtulníky nalétávat nad cílový objekt, somálští radikálové se začnou mobilizovat a spustí kulometnou palbu. Poté, co jeden z vojínů z vrtulníku vypadne, začne krvavá přestřelka v ulicích města. Jeden z vrtulníků Black Hawk je sestřelen protipancéřovou střelou. Oba jeho piloti jsou mrtví a cílem velení OSN je svolat všechny jednotky u sestřeleného vrtulníku. Bitva v ulicích však probíhá několik hodin a vyžádá si i několik dalších obětí na straně jednotek OSN. Jeden z dalších vrtulníků CWO, pilotovaný Michaelem Durantem, je rovněž sestřelený protipancéřovou střelou. Durant je zajat místním obyvatelstvem, které jej chce využít jako rukojmí k vyjednávání... (TV Prima)

FilipGOLF

Tak tenhle film mě opravdu dostal svoji nabušenou AKCÍ!! Film se odehrává v neskutečném tempu v podstatě od prvních minut, divák to prožívá jako by byl voják sám. V tomto filmu jste vtáhnutí do děje který vás vcucne a nepustí :-) Není tu hra na to že nikdo n amerických vojáků nezemře jak to ve většině filmů bývá, je tu ukázaná skutečně realistická válka a o to tu jde. Vynikající film ()

Trepak

Čo do akčnosti, najlepší vojnový film (so skvelým soundtrackom). S Apokalypsou a Tenkou červenou líniou sa však nemôže porovnávať - to potom môže byť aj Dan Brown s Platónom na jednej lodi :) ()

billcarson

In memory of SFC Randy Shughart and MSG Gary Gordon. Scott dokázal natočit výborný film, který Vás vtáhne a nepustí. Celou dobu jsem měl opravdu pocit, že jsem se přímo ocitl v Mogadišu. Nejlepší válečný film poslední dekády. Zimmerovu hudbu mám rád, tady jenom potvrdil své vyjímečné kvality. Skvělý Bana, Sizemore, McGregor. Rangers lead the way! Hmm, kde to mám podepsat strýčku Same? ()

fire.wall

Nejlepší akční film z vojenského prostředí, jaký jsem kdy viděl. Realisticky udělané záběry bojů a úžasná hudba. Co dodat prostě Ridley Scott ()

ToMaSoo7

Az pri tomto filme som prisiel nato ze "Valecny" film nesmie mat (jednu) hlavnu postavu aby to bolo to prave orechove. V tomto filme nieje ziadna centralna postava ktora vsetko zvladne a zahadne sa jej uhinaju vsetky gulky. Je to proste realny pohlad na vojnu. 9/10 ()

Lucipherka

Nedokážu uvěřit, jak pan Ridley Scott mohl něco takového natočit! Pokaždé, když film vidím, jsem unešená z neskutečné atmosféry. A také to herecké obsazení - citlivý Josh Hartnett, nekompromisní Eric Bana a naprosto neuvěřitelný Tom Sizemore, který se tváří pořád stejně studeně, ač mu kulky sviští kolem hlavy. Neuvěřitelné! A pouštím vždy zásadně v originále, s dabingem to nemá takovou šťávu!! ()

GaryRoach

Valečnej akčňák, co víc si člověk jako já může přát pro mě jeden z NEJ FILMU co jsem kdy viděl -jen škoda že takovýchhle filmů není víc ()

oli1va

Nejlepší film z válečného prostředí. Realističnost dýchá z každého záběru a skutečný námět ji jenom umocňuje. ()

JerryPilsen

Nejlepší válečný film jaký jsem kdy viděl.Dokonale zrežírovaný i sestříhaný.Záběry ze spodu ulice nahoru vyvolávají pocit strachu z každým otočením kamery.Úžasný zážitek. ()

Puchyr

Mise, která je měla být rychlá a neměla se zapsat do historie. Náhoda a jedna perfektně vypálená střela z RPG, která sestřelila černého jestřába. A nastal chaos, zmatek, kolotoč kdy film dostal šťávu. Jednotky se začaly promíchávat, ztácet a zoufale bojovat proti mraveništi. Zabít jich tisíc, no a příjde další tisíc. Zoufalá záchrana ( každý, každého ) bezvýchodná situace a boj proti celýmu městu. Perfektní atmosféra, režie, zvuky, hudba, efekty, scénář, herecké obsazení a výkony. Věrohodné a dokonalé. Jeden z nejlepších válečných filmů z modernějšího období co znám a nezapomenutelná hláška: 'možná se bude střílet¨.. ()

DrsnSpas

Válečná klasika nejdrsnějšího zrna. Jasná dokumentace toho, že když se věci s***ou, tak se s***ou. Naturalisticky natočená válečná řežba u který není často jasný, kdo je kdo. Ale přesně tak to v opravdový válce musí vypadat... I po několika zhlédnutích pořád 110%. ()

maximus78

Tento film som videl už aspoň 10x a viem že si ho pozriem znova a znova, na začiatku to bolo o vojne o krvi, strelbe. Proste som ho bral ako akčný film. Ale okolnosti a udalosti v tomto svete ma usadili do kresla a začal som postupne vnímať príbeh, až som sa vlastne dostal k tomu o čom tento film je. Je to o nás, o ľuďoch , obyčajných ľuďoch - či o vojakoch , ktorý si len plnili svoju povinnosť. Je to príbeh ktorý bude stále žit. ()

partyzanka

Velmi pěkný poutavý válečný film, z těch novodobých jeden z mála.Nesnaží se být za každou cenu cool ani patetickou reklamou na americkou armádu.Herecké výkony jsou střídmé, přesvědčivé a uvěřitelné.Některé momenty jsou opravdu efektní a neotřelé, zajímavých nápadů i akce je tu dost. A některé scenérie jsou tak úchvatné, že mi ještě teď z nich běhá mráz po zádech.Například černé svazy ,,jestřábů" dunící oblohou, let nad azurovým přílivem a zlatými plážemi, pohledy z perspektivy vrtulníku, slaňování vojáků, útěk z města nad ránem atp. A hudba, to je kapitola sama pro sebe, která si zaslouží dalších 5 hvězdiček solo pro sebe. ()

lokolop

Nerad užívám označení „nejoblíbenější film“ , těch oblíbených mám ve skutečnosti vždy mnohem více a v různých situacích a náladách se můj pohled na takové filmy trochu mění. Ale u tohoto filmečku musím udělat výjimku. Pokud se mne někdo zeptá na můj oblíbený válečný film, je to prostě jasná volba. Realistický obraz jednoho z nejkrvavějších ozbrojených konfliktů v Africe. Skvěle zrežírovaná válečná akce, co také ovšem jiného čekat od Ridleyho Scotta že? Ústřední postavy jsou perfektně zahrané (Josh Hartnett, Eric Bana, Tom Sizemore, William Fichtner), musím alespoň vyzdvihnout postavu příslušníka „Delty“(Eric Bana), ta jeho póza „přemýšlivého hrdiny“, který je neustále nad věcí je vážně dobrá a bavila mě v každé jeho scéně. Bojové scény nemají chybu, jsou realistické, dech beroucí a nenechají Vás v klidu. Když si sečtete výkony herců, režii, střih a zvuk, vyjde Vám z toho opravdu skvělý „válečný“ zážitek. ()

honcho

Vojnový film na tej najvyššej úrovni,bez zbytočného patriotizmu. Dôraz je kladený na väzby medzi vojakmi, ktorí sú bez váhania ochotní položiť svoj život za život spolubojovníka. Túto skutočnosť najlepšie vyjadruje posledný monológ "Hoota" (Eric Bana). ()

DJKubeeCzech

Nářez! Mr. Scott se vybodl na dlouhou expozici, jen v běhu načrtne základní skupinu hrdinů a pak je vhodí do testosteronového mlýnku na maso. A ano, jsou tam i chvíle, kdy si člověk řekne, že být v takové armádě je cool a naštěstí to není za cenu proklamovaného bratrství s americkou vlajkou v zapadajícím slunci. Úžasný zvuk i hudba, syrová kamera a jízda, jízda, jízda, i když je pravda, že dvě a půl hodiny na tomhle tobogánu je docela dost. Co s podobnou stopáží dokázal Malick s Linií je úplně jinde, ale to je proto, že je to úplně jiný film. Jestřáb sviští! ()

Monco

Jeden z nejlepších válečných filmů v poslední době. Natočeno obrovsky věrohodně jako by nás Ridley Scott přímo zasadil do této bitvy v Mogadishu. Poslední takový film byl pro mě vojín Ryan. ()

lajkee

Ridley Scott odviedol vynikajúcu prácu, scenárista už nie. No musím pochváliť kameru, vizuálne je to proste bomba. Nebyť hlúpučkého scenára a miestami prázdnych dialógov nemal by som čo vytknúť. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (více)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (více)