Pete Mitchell (Tom Cruise), odvážný mladý letec přezdívaný "Maverick", se začíná stávat nejlepším z nejlepších. Je vyslán na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru na školu pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Zde se vznětlivý pilot utká s těmi největšími esy v oboru a setká se nejen s vnadnou astrofyzičkou a leteckou instruktorkou Charlie (Kelly McGillisová), ale také s geniálním a velmi soutěživým spolustudentem "Icemanem" (Val Kilmer), s nímž od samého začátku svádí bezohledný boj o prvenství. Zatímco je však Maverick pronásledován záhadnou smrtí svého otce, bude schopen zkrotit svou divokou povahu a získat tak nejen prestižní trofej Top Gunu, ale i srdce milované dívky? (HBO GO)

Boogeyman

Jako akční hra na hrdiny jasných 5*. Ten patetický patriotismus, ta silácká armáda, to bratrské přátelství, ta vášnivá láska, ta drsňácká nezávislost, ta bezmezná oddanost rozkazům, ta správňácká pohodička, ta ješitná rivalita a ta hrdinská válka, to jsou prostě věci, které dělají takový film jedinečným v očích desetiletých chlapců jako jsem byl já, když jsem to viděl prvně a Top Gun si zamiloval, stejně tak jako armádu a stíhačky. Dneska se u tohodle filmu válím smíchy! Když sečtu to nadšení kdysi a ten odpad dnes, dostanu slabé 3*. ()

sheen

Klasika své doby, mladý Tom Cruise, jako neporazitelný stihač, hodně americké (zase mají amíci všechno nej:)), nic to nemění na tom, že to v té době frčelo a prostě se to líbílo. Díky filmu Top Gun se z "Aviator" brýlí, které byly původně vyráběné pro letce, stal velmi rozšířený módní doplněk, nejlepší vyrábí společnost Ray-Ban. Brýle, které nosí Tom Cruise v tomto filmu jsou od společnosti Ray Ban, dnes jsou už klasikou svého druhu. ()

petaspur

Náborová agitka letectva US Army je natočená tak, aby ti nejschopnější zástupci americké mládeže spěchali do kokpitů letadel chránit soustředěnou palbou světový mír. Přes všechnu kýčovitost jsem velmi rád, že byl tento snímek natočen, neboť bez něj bych byl ochuzen o nezapomenutelé kousky Toppera Harleye a svět by tím byl zase o něco smutnější. ()

salahadin

Tenhle kompromitující materiál měl Scott co nejdřív zničit, protože jeho vinou přišel na svět kriminálník Cruise. Z toho kouká dvacet let nepodmíněně. ()

Disk

Tupý, namachrovaný a silně homosexuální. To je Top Gun, teprve druhý celovečerní počin Tonyho Scotta. Přesto stojí zato tento film vidět. Už jen pro ten queer aspekt. Ten se projevuje především ve scéně plážového volejbalu a hlavně ve všech scénách, kde se vyskytuje Val Kilmer. Ten má silně blonďatý přeliv, gay účes, divně se usmívá a celou dobu se dívá po Tomu Cruisovi. Tohle zkrátka nelze přehlédnout. Samozřejmě se na tom snímku silně podepsala doba vzniku takže ve výsledku je to propagandistická náborovka, ve které záporáky představují sovětské MIGy. Nicméně Top Gun má svoje kouzlo především kvůli leteckým scénám, které pak bravurně zparodoval Jim Abrahams v prvních Žhavých výstřelech. Co na tom, že scénář je strašný a Cruise přehrává. Top Gun je zkrátka guilty... ()

Ruut

Esence kýčovitost i a první opravdový blockbustee. Hmm možná jsem si to jako navnazení na Mavericka spíš neměl pouštět :-) ()

Allien.9

Pohádka pro dospělé aneb jak mladý a pohledný hazardér ke štěstí, lásce a uznání přišel. Jelikož už je dnes politická a vojenská mentalita úplně jinde, není průměrných 65% žádným překvapením. Ač musel být Scottův "Top Gun" v době svého vzniku totální pecka, já nakonec kotvím někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, protože ač je to po technické stránce výborné, chybí tomu... děj? P.S.: Předpokládám, že nejsem jediná, komu se vybavují extrémně povedené "Žhavé výstřely".;-) ()

Vančura

Mám k Scottovi respekt kvůli Poslednímu skautovi a Pravdivé romanci (a kvalitních věcí asi natočil víc, abych mu nekřivdil), ale Top Gun je prostě sračka, řekněme si to na rovinu. Když jsem si ho po letech osvěžil, přišlo mi to jednak strašně nudné a dramaticky nezajímavé, a jednak téměř jako esence toho nejhoršího z té doby (všudypřítomnými kouřícími postavami počínaje a nejrůznějšími hollywoodskými klišé konče). Kapitola sama pro sebe je stupidní propagandistické vyznění snímku a příšerná píseň "Take My Breath Away", kterou stále do omrzení omílají komerční rádia a kterou jsem odjakživa nesnášel. Stupidní děj vem čert, ale co skutečně nechápu a čím mě film otrávil nejvíc, je obsazení ženských rolí, protože Kelly McGillis je tak strašná ošklivka, že se mi z ní dělá fyzicky nevolno (a o Meg Ryan škoda mluvit, ta se tam ale naštěstí mihne jen v pár záběrech). Myslím, že ta její směšná milostná scéna s Cruisem je nejhorším momentem celého filmu, ale obecně na něm těžko hledat cokoli pozitivního, a osobně jím veskrze opovrhuju. ()

mzss1

Je to stará klasika, která dokonce zaujala i mě. A to letecké filmy nějak nemusím. Tom Cruise hrál skvěle, včetně zbytku hereckého obsazení. Film má výborný příběh, který je skvěle spracován, i letecké souboje jsou dobře natočené. Film působí dobře i jako lehké drama. Nostalgie zde docela funguje. A hudba je prvotřídní. Z tohoto filmu nevidím velkou bombu, ale slušnou klasiku, která občas stojí za pozornost. Mé hodncení tudíž je 76% = **** ()

kingik

Nudný scénář povyšuje režie Tonyho Scotta na stravitelnou podívanou. Tomu Cruiseovi padne role i uniforma jako ulitá a Kelly McGillisová poprvé a naposledy zazářila. Milostná romance s leteckou akcí nejde příliš dohromady, ale co na tom záleží. ()

Snorlax

Já vím, že za to tvůrci nemohou, ale tenhle film jsem viděla v době, kdy ještě v televizi běžně vystupovaly hlasatelky. Již nevím, která dobrá duše uváděla tento nezdařilý film, ale vím, že avizovala urostlého modrookého mládence. A tak jsem se začala těšit. Jelikož jsem se ho po celou dobu nedočkala, chtěla jsem snímek reklamovat. Po letech jsem zjistila, že tím avizovaným urostlým mužem měl být Cruise. Za tento nechtěný vtip musím dát jednu hvězdičku. ()

Legas

9. 4. 2005 jsem se po letech opět podíval na Top Gun. Napsal jsem rozsáhlý komentář o tom, jak se mi tento film líbí a proč, ale protože jsem ho psal moc dlouho, někam mi zmizel. Nechce se mi psát znovu a tak bych vám všem (tedy téměř všem) chtěl říct, že mně jsou pro tentokrát vaše negativní komentáře úplně u zadku. Top Gun rulez!!! ()

InJo

TOP GUN jsem nikdy moc nemusel (letecké souboje mě moc neberou a ani jich tam zas tak mnoho není, příběh a postavy jsou jedno velké klišé), ale nelze popřít, že tahle vyměklá akční romance s nepřehlédnutelným náborovým podtextem má svoje specifické kouzlo (hlavně pro ty, kteří mají aspoň trochu kladný vztah k americké popkultuře 80. let) a že za dobu od svého vzniku se už stal tak trochu svým vlastním subžánrem... A především - bez něj by možná nikdy nevznikly ŽHAVÉ VÝSTŘELY! ;-) 60 % ()

Webb

[4/10] (Paramount) (Metrocolor /// Produkce: Jerry Bruckheimer, Don Simpson /// Scénář: Jim Cash, Jack Epps Jr. podle článku Ehuda Yonaye /// Kamera: Jeffrey L. Kimball /// Nepůvodní hudba: Harold Faltermeyer, Giorgio Moroder (písně) /// Oscar: Giorgio Moroder, Tom Whitlock (píseň) /// Nominace na Oscara: Cecelia Hall, George Watters (zvukové efekty), Billy Weber, Chris Lebenzon (střih), Donald O. Mitchell, Kevin O´Connell, Rick Kline, William B. Kaplan (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sobis87

Jako dítě jsem se tomu filmu nebránil a ten prostý příběh o macho letcích mi přišel celkem fajn. S odstupem v tomto filmu vidím jen banální příběh s nevýraznou ale celkem funkční romantickou linkou a prázdné drama, které je cokoliv, jen ne dramatické. Věřím, že tento film vznikl na zakázku pro armádu, neboť to vyobrazení vojenských letců jakožto odvážných superhrdinů na ocelových křídlech, kteří oplývají psychologií akční figurky Action Mana, mi přišlo křečovitě propagandistické a motiv mužského přátelství hnaný ad absurdum mnohdy oplýval až homosexuálním nádechem. Za jedno jsem tomuto americkému kýči ale vděčný - nebýt něho, nevznikly by ani božské Žhavé výstřely. P.S.: Top Gun je navíc dobrým příkladem "osmdesátkového" trendu propagace filmu skrze ústřední song a naopak. Tímto se obloukem dostáváme zpět do druhé poloviny 20. let 20. století, kdy byl zvukový film pevně spjat s hudebním byznysem. ()

Tsuki

Poměrně jednoduchý a přímočarý příběh, který nejde moc do hloubky a není ani příliš realistický, ale o tom tahle klasika prostě je. Nějaká ta akce, nějaká ta romantika, a pak především charisma Toma Cruise. Zpočátku mě jeho postava štvala přehnanou domýšlivostí a vším tím machrováním, ale nakonec musím uznat, že právě tím je tahle postava zajímavá. Navíc chemie mezi ním a Kelly McGillis fungovala na maximum. Skoro bych řekla, že ty jejich milostné scény měly víc napětí než akční letecké scény. Od těch bych toho čekala více, nemluvě o tom, že všechny ty letecké záběry byly poměrně chaotické a dost jsem se v nich ztrácela. Ale co už. Jak jsem řekla, uvěřitelný a propracovaný snímek to není a nejspíš ani nikdy být neměl. Takže jsem byla docela spokojená. ~(3,4)~ ()

Anderton

Film, ktorý dokonale vystihuje atmosféru vtedajšej doby. Vlastne to nie je film, len reklama na Cruisa, stíhačky a slnečné okuliare. Bruckheimerov dokonalý product placement. Tak zase som to videl po x rokoch, niekedy ráno v tv a môj komentár zpred rokov vôbec netreba meniť alebo doplňovať. Tie dve vety úplne stačia. Zaradenie do 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, je tak trochu recesia. Alebo upozornenie na fenomém Bruckheimerovej produkcie. ()

Frajer42

Skutečně mimořádně otravná píčovina, kde se dokonale nepodařilo vůbec nic. Snad s jedinou výjimkou hudebního podkresu, který tento paskvil malinko zachraňoval. Naprosto ubohé herecké výkony. Věrohodněji by to zahrálo i pár opálených spoluobčanů z Cejlu. Cruise tu byl naprosto katastrofální. Je mi záhadou, jak mohl ještě někdy dostat nabídku role v něčem jiném než v pornofilmu. Příběh a vůbec i jeho struktura, to vše bylo mému vkusu na míle vzdálené a působilo to na mě krajně otravným dojmem. A celá ta romantická zápletka, to je prostě jeden velký omyl. Totálně naivní pohádka. Dokonce i ty bitvy jsou nasnímány dost nešťastným způsobem. Katastrofa! ()

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

05.06.2022

Že bude pokračování legendárního Top Gunu úspěšné, se vědělo už dávno. Cruisova pocta létání (a jemu samotnému) ale přesto překonala očekávání a zajistila mu kriticky i finančně nejlepší premiéru… (více)

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

13.05.2022

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

01.02.2022

V roce 2020 bylo oznámeno, že Tom Cruise, scenárista Christopher McQuarrie a režisér Doug Liman plánují natočit vůbec první hraný film kompletně ve vesmíru, do projektu měla být zapojena NASA, SpaceX… (více)