Vynikající psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) má za sebou traumatizující zážitek. Bývalý pacient se vloupal do jeho domu a dříve než sám spáchal sebevraždu, pokusil se ho zastřelit. Šlo zřejmě o trest za to, že mu nedokázal správným způsobem pomoci. Příští podzim. Doktor Crowe se pohroužil do práce a více než své manželce, trpící vzrůstajícím odcizením, se věnuje novému pacientovi. Osmiletý chlapec jménem Cole Sear vidí v těch nejneočekávanějších chvílích duchy s děsivým zevnějškem jasně prozrazujícím příčinu smrti. Oběšenci, sebevražedkyně, chlapec s hlavou prostřelenou brokovnicí Proč se zjevují obyčejnému osmiletému chlapci z Philadelphie? Chtějí ho děsit nebo snad potřebují jeho pomoc? Doktor je racionální skeptik, ale tragické zkušenosti s podobně postiženým pacientem z loňského roku ho varují před unáhlenými standardními závěry. Ostatně to, že osmiletý Cole Sear skutečně vidí reálně existující duchy, není to největší překvapení, které na Malcolma Crowea čeká... (oficiální text distributora)

Mouchal

Mysteriózní film s duchařskou zápletkou jak má být. Film bych neřadil moc k hororu (ikdyž pár hororových prvků tam je), ale spíše právě k mysterióznímu thrilleru. Šestý smysl boduje vytříbenou atmosférou, kvůli které si tento film nelze neužít. Režisér jakoby přesně věděl, co od každé dané scény očekává a dokázal to převést na plac. Po závěrečném výborném rozuzlení se přímo vybízí opětovné shlédnutí, které vás jen utvrdí v tom, že se díváte na film s dokonale promyšleným každičkým malým detailem. Hodně k dobrému zážitku dopomáhá i excelentní ústřední dvojice Bruce Willis a malý Haley Osment. Především Haley svou postavu zpodobnil bez jediné maličké vady a pokud by za ní Oscara získal, nikdo by se divit nemohl, protože v té době malý kluk dokázal zastínit i své dospělé kolegy. Podle mého názoru nejlepší dětský herecký výkon, co jsem zatím mohl vidět (druhá příčka patří klukovi z Terminátora 2). Právě smysl (šestý?) pro detail dělá z této duchařiny jeden z nejlepších thrillerů a pro milovníky mysteriózna je toto naprostá povinnost. 90% ()

GTS_PUNK

Psychológ Malcolm Crowe (Bruce Willis) si myslel, že vo svojej práci dokázal pomôcť všetkým pacientom, s ktorými prišiel do styku. Jedného dňa však nepríjemne zistí, že sa mýlil. Aby to napravil, rozhodne sa pomôcť osemročnému Coleovi (Haley Joel Osment). Ten najprv pôsobí, že má psychické problémy, schizofréniu alebo inú psychickú chorobu, ale postupom času, keď si k sebe obaja nájdu cestu, vyjde na povrch, že Cole má schopnosť vidieť ľudí, ktorí už nie sú medzi živými. Niektorí ho desia, iní mu ubližujú, všetci však chcú len to, aby im pomohol. Pomoc však potrebuje aj Cole a od toho je tu Malcolm Crowe. No je skutočne ten, kto potrebuje pomoc, Cole? Mysteriózne drámy a thrillery sú filmy, ktoré si vždy vedia nájsť značné divácke publikum. Obzvlášť, ak sú kvalitné natočené a ponúkajú jedinečný príbeh bez otrepaných klišé. V tomto prípade film spĺňa obidva atribúty a ponúka ešte aj niečo navyše. Ak si ho rozoberieme, už samotný námet je záležitosť, ktorá sa vo filmoch, aspoň ešte v dobe jeho vzniku, nevyskytovala tak často. Je preto logické, že zaujal, a stále zaujíma, veľké množstvo ľudí. Možno je to aj tým, že obsadené hlavné postavy k sebe pasujú a spoločne sa aj napriek vekovému rozdielu dopĺňajú. Ich vyobrazené postupné budovanie priateľského vzťahu musí na diváka pôsobiť kladne a sympaticky. Najdôležitejším faktorom celého filmu je však jeho dej, jeho jednotlivé časti a záver. Ak si ho vezmeme ako celok, takmer celú dobu to aspoň z môjho pohľadu, je neobvyklá záležitosť, ktorá však nepresahuje kvality priemerného filmu. Dokonca aj scény, keď Cole hovorí o duchoch alebo sa s nimi stretáva, vo mne nevyvolávajú pocity, vďaka ktorým by som ostal nadšený a uchvátený. Tieto pocity nastávajú až pri samom závere filmu. Nerád by som takto prezradil rozuzlenie filmu, ale môžem povedať toľko, že posledné tri minúty dokážu vytiahnuť celkovú priemernosť filmu o jeden stupeň vyššie a urobiť z neho viac než priemerné dielo. Jedná sa totižto o dokonalý plot twist, ktorý vás zaručene dostane. Vďaka podobným momentom, akým je práve tento, milujem filmy. Plot twist je po kolese zrejme najlepšia vec akú ľudstvo vymyslelo. Vďaka za to. The Sixth Sense síce nemusí baviť celú dobu, ale rozhodne vás bude držať v napätí až do samotného konca. Po celú dobu sa totižto tvári síce tajomne, ale aj nenápadne, aby to na záver rozbalil a nechal diváka bez slov sledovať rolujúce sa titulky, premýšľajúc o tom, čo videl a ťukal si na čelo, ako geniálne sa to tvorcom podarilo vymyslieť. Bezpochyby jedna z filmových záležitostí, pri ktorej jedno pozretie nestačí. ()

Sweat55

Bohužel, žijeme ve dvacátem prvním století a já jsem věděl pointu dříve, než jsem viděl film. Naštěstí se i tak jedná o precizní podívanou s několika dalšími překvapeními, ale bohužel narozdíl od Fight Clubu (taky zde jedna informace mění celej film) to v několika scénách drhlo a já se trochu nudil. Bylo ale zajímavé sledovat, jak film vlastně celou dobu dává divákovi stopy ohledně té hlavní pointy. Hodně tomu přidávají Bruce Willis (jasně) a parádní prcek H. J. Osment, kterýmu jsem úplně všechno (strach, radost) věřil na sto procent. ()

rublik05

Taková jednoduchá duchařská záležitost s dokonalou atmosférou, bravurně zvládnutým scénářem a kamerou, děj podtrhuje neméně skvělá hudba a všudypřítomné napětí a strach. Další ze Šamíkových snímků, které jen tak něco a někdo nepřekoná. 9/10. ()

mira.l odpad!

Je mi líto. Hodina čtyřicet totální nudy, kterou jsem zkracoval posouváním a která je završená absolutně zhovadilým koncem? Ne, celou dobu jsem uvažoval aspoň o jedné hvězdičce, ale ten konec to totálně zazdil. Co to mělo znamenat? Když vidím ty čísla (88%, 55. nejlepší a 148. nejoblíbenější film), tak mi holt asi v tom posouvání něco uniklo a znova to hledat nebudu. Ale zase jsem mezitím zvlád pořešit ledacos jinýho. ()

Ceberus

Šestý smysl si pamatuji jako první film vůbec, který bych po jeho nečekaném rozuzlení klidně rád zkouknul znovu ihned. Haley Joel Osment se mi do paměti zapsal jako ukázkový vzorový příklad vynikajícího dětského herce, kterého pak vyždycky uvádím, když je o dětských hercích řeč. A Brucovi Willisovi se tady podařilo vymanit ze škatulky akčního hrdiny. ()

Nix

Ani jsem neměl tušení, že je to od indického temného režiséra, Jeho začátky mi přišly fakt asi nejlepší. Tohle je správně temný, začátek si pamatuji do dneška a nezapomenu na něj, takovej úvod by měl mít každej dobrej movie. Celé mne to bavilo a myšlenka byla hodně zajímavá a trochu jsem konec nečekal. Ale musíte se na to dívat buď jen jednou nebo s odstupem, pokud film uvidíte vícekrát po sobě, ztratí to kouzlo tajemna protože už víte, co očekávat. Ale jsem rád i za Bruce, že má v repertoáru žánrově odlišný film. ()

samkko

Přísahám, že jsem ještě nikdy nikde neviděl Bruce Willice ztvárnit tak sympatickou, zajímavou a nevšední postavu. Šestý smysl, (podle csfd) vrcholové dílo M. N. Shyamalana na mne udělalo příjemný dojem, a to i přes to, že patřím k nevelké skupině diváku, kterým leze na nervy prostředí takových měst. Na druhou stranu jsem si však jist, že bych po druhém vzhlédnutí filmu udělil hvězdy jen tři. Přece jen celé tohle 88procentní nadšení stojí převážně na finálním zvratu, který je sice opravdu na úrovni, o tom žádná, ale vidět tenhle film po druhé mě vůbec neláká a to převážně z důvodu, že bych se asi nudil. ()

Likan7

Nevím jestli se někdy stalo, aby TAK MOC stál film na dětským herci. Osment je tady opravdu tak neuvěřitelný, že nechápu proč se jeho nominace neproměnila ve vítězství Oscara. Z pohledu dnešní doby už je film horší, než si pamatuju. Občas se dost vleče, až na scénu ve stanu tam vlastně není vůbec nic nepříjemného, nebo hororového. Konec je ale stále tak moc dokonalý, že to 4* v pohodě obhájí. ()

Threepwood

Výborný film,ale podle mě je to nejslabší Shyamalanuv film,třeba Vesnice a Vyvolený jsou podle mě lepší filmy jako celek a nejsou jen o pointě,která je ovšem velmi dobrá a u žádného jinného filmu jsem neměl takový pocit existenciálního strachu jako u Šestého smyslu-proto dávám 5* ()

majesty

M. Night Shyamalan dokázal z originálneho nápadu vyštaviť maximum a sprostredkúva nám film, ktorého pravá tvár sa nám odkrýva v samotnom závere. Jeho komorná atmosféra oslovuje diváka a necháva ho v nevedomosti do poslednej sekundy. Shyamalan ako "majster nečakaných koncov" háji právom svoju originalitu a do filmoveho sveta vnáša perličku v podaní veľmi nevšedného trileru. Film ma zvláštnu vlastnoť - je nutné ho vidieť dva krát. no tretí krát už to nie je ono. ako to je možné? presvedče sa sami. ()

KdG

Výborný film, kterej mě fakt dostal, konečně jednou dobrá pointa na konec filmu. Bruce jako vždycky podal dobrý výkon. ()

MManual

V momente, keď som cítil, že pravdepodobne dopadnem ako jedna z vízii Joela Osmenta, započul som mysteriózny hlas v mojej hlave, ktorý mi našepkával aby som vstal a išiel za žiarivým svetlom - svetlom, ktoré vychádzalo z nápisu EXIT pár metrov za mojím ramenom. ()

mnau

Můj první film od M. Night Shyamalana s neuvěřitelným koncem! Jediný režisér filmů, které musí člověk vidět 2x! :-) Úžasné herecké obsazení, skvělá hudba...co víc dodat? Pusťte si jej. ()

yerdua

No tak tohle je klasika dámy a pánové, určitě to víme všichni, protože tento film bere dech snad každému, nejen když se při něm bojíte, ale ty myšlenky a atmosféra, to je paráda, a dívat se na to večer, to bych asi ani nedošla na záchod, malý Cole, svou rolí ve filmu vyděsí každýho. ()

Horor Ti druzí se dočkají remaku

Horor Ti druzí se dočkají remaku