Clint Eastwood na útěku z nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího vězení na světě. Doživotně odsouzenému bankovnímu lupiči Franku Morrisovi (Clint Eastwood) se v minulosti podařilo uniknout z několika nápravných zařízení, a proto je přemístěn do nejobávanějšího amerického vězení, na Alcatraz. Ocitá se v nedobytné skalnaté pevnosti obklopené mořem a zjišťuje, že tentokrát to s útěkem nebude tak jednoduché. Ve věznici panuje tvrdý režim, pravidelné sčítání vězňů a nikomu se odsud zatím nepodařilo uniknout. Frank se postupně seznamuje s dalšími spoluvězni a začíná spřádat plán na útěk z vězení. K jeho plánu se připojí další tři vězni a po důkladné přípravě se vydávají na cestu za svobodou. Příběh snímku vychází ze skutečné události, ke které došlo v červnu roku 1962, kdy se třem trestancům skutečně podařilo opustit zdi obávaného Alcatrazu. Napínavý kriminální snímek bývá řazen mezi nejlepší snímky odehrávající se ve vězeňském prostředí a završuje dlouholetou spolupráci amerického režiséra Dona Siegela s hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. (Česká televize)

VanBradley89

Těch pět si to přece jenom zaslouží. Už jen za to, že od začátku dokonce jsem byl pěkně napjatý. A při několika scénách jsem skoro nedýchal. Jediná moje výtka směřuje k tomu. že Clint si usmyslí, že potřebuje to a to a bez nějakých velkých potíží to dostane. Ale je pravda, že pokud někomu věřím, že je schopný dostat se z Alcatrazu je to on. Jo a ještě John Patrick Mason, ale to už je jiný příběh. ()

DR.SZ

"S vězni a spolu s Frankem Morrisem se ocitáme v nejbezpečnějším a nejstřeženějším vězení světa ve své době!" Takto úvodem píše většina kritiků a pracovníků v databázích o tomto filmu, ale je pouze pravdou, že Alcatraz bylo velmi střežené vězení s přísným řádem. Film, který se odehrává pouze ve věznici, téměř nenaznačuje krutost bachařů. Počáteční vysvětlování ředitele byly de facto plané řeči. Ano, snímek působí klidně, nenáročně a nenapínavě (ani při samotném útěku). Možná to tak režie chtěla, možná za to může kamera a doba, v niž je film natočen. Ale to neznamená, že neuhranou jiné složky jako např. Clint Eastwood, scénář a konstrukce toho dokonale vymyšleného plánu. Přesto jsem bohužel před tím viděl Shawshank, čili byl Alcatraz už jen oddychovkou! 74% ()

eMeMko

Kvalitní vězeňský snímek, který rozhodně inspiroval daleko slavnější filmy. Podobnost se Zelenou mílí (myš) a s Vykoupením z věznice Shawshank (knihovna) je na místě, ale nedá se to nikomu vyčítat. Příběh je zde celkem silný a známý, herecké výkony velmi dobré a technicky je vše zvládnuto na výbornou. Menším zklamáním je pro mě rychlost naplánování útěku, která je vtěsnána do jedné krátké scény, ve které Clint Eastwood ze sebe vysype co a jak udělají. Myslím si, že ve skutečnosti by plánování trvalo drobet déle. Ve výsledku se ale i tak jedná o velmi povedené dílo, které se rozhodně vyplatí vidět. ()

koza3

Tak tady se inspirovaly všechny ty Shawshanky a Skály. Tohle je ta prvotina, která dala Alkatrazu komerční jméno. Clint v ráži nám chce ukázat, že bude první, který při útěku neskončí s kulkou v zádech nebo na dně San Francisco Bay. Drama by se dalo krájet, napětí až do poslední minuty. Trochu chyběl detailnější rozbor pozadí jednotlivých postav a jejich dalšího osudu, ale pokud měl film dostát svému názvu a věnovat se útěku, tak se mu to povedlo. Trošku McGyver style, kdy jedny nůžky na nehty vám pomohou ke svobodě :-) ()

maestrotatum

Príbeh o tom ako sa málomravný ale nesmierene inteligentný Clint Eastwood dostal do drsného a prísnou morálkou prešpikovaného Alcatrazu. Postupne sa spoznáva so životom tohto väzania a stretáva väzňov rôznych postojov a schopností. Takmer od prvej chvíle čo zbadal Alcatraz vo svojej plnej kráse, začal plánovať útek. Lenže nič sa nezaobíde bez problémov ( nepríjemný pán riaditeľ a ešte viacej nepríjemnejší tlsťoch). Podarí sa ujsť ? Darmo hovoriť niečo iné ako to, že toto je poctivá filmarčina konca sedemdesiatych rokov. Absencia zbytočných dialógov a dôraz na mimojazykovú reč postáv utvára ten správny tón filmu, v ktorom to diváka drží a baví. [ 85%] ()

JohnCoffe

Poctivá filmařina, oblíbený námět podpořený dobrou hudbou. Nemluvná Clint jako třešnička na dortu k tomu. Čekal sem kvalitu a dostal ji. ()

hrumsrt

Věznice Alcatraz je jedno z nepůsobivějších míst, kde jste jako vězeň mohli skončit. Oblast, kde jsou ti nejhorší z nejhorších odstřižení od světa trčící symbolicky rovnou na ostrově. Je děsná škoda, že ten snímek je stár 43 let, jelikož je to na něm zatraceně znát. Téměř všechny prvky už byli použity někde v budoucích filmech a obzvláště Stephen King se nad tímhle snímkem při psaní svých děl několikrát zamyslel, ty podobnosti tam jsou a není to náhoda, ale má štěstí/za ušima, že to dokázal převést od ještě o tolik více luxusnějšího poetičtějšího kabátku. Téma prison escape mám rád, ale nebýt to podpořeno charizmatickým dluhánem Eastwoodem, tak jde snad až o tuctovku. Několikrát je to až vtipně přímočaré, ale za tu svoji důležitost v filmové historii a autenticitu si to svoje místo vždycky najde. A nakonec je to jeden z nejlepších filmů, jaké mi tohle VOD nabídlo. 75% ()

Petr59

Napínavé a zajímavé scény se střídají s nudnými a zdlouhavými pasážemi. Pomalé tempo vyprávění nemusí každému vyhovovat. Na tu dobu určitě velmi dobře natočený film. Ve srovnání s později natočenými snímky z vězeňského prostředí (Kriminál, Zelená míle, Vykoupení, Útěk z vězení) se jedná bohužel o slabší kousek. Neurazil mě, nenadchnul mě. ()

Rudy77

Tak som si konečne doplnil vzdelanie v obore klasický väzenský útekový film. Vysoká dávka napätia a kvalitného remesla, ale bez výraznejšieho myšlienkového presahu. Solidný základ pre neskorší klenot žánru.....(Shawshank redeption) ()

spable

Napínavý film, v němž hrají samí chlapi (s malou ženskou výjimečkou), v jednom prostředí a s opravdu výjimečně dobrým Clintem Eastwoodem v roli inspirátora velkého útěku. Pozor, ten nejmladší Danny Glover, jakého můžete na plátně spatřit! ()

FiFoo

Očividný pantáta všech následujících vězeňských a vězeňskoútěkových filmů. Některé ho překonaly, ale to tomuhle kousku nic neupírá na koukatelnosti. Dobře vypracovaný útěkový napětí, herecky dobrý, konec, jak má bejt, akorát mi trochu vadilo, že celej Alcatraz byl v té době zřejmě taková poklidná partička truhlářů a knihomolů (jeden nasranej tlustoprd to nezvládl narušit). No a pak taky trochu to, jak jim to všechno parádně klapalo :) Holt, děti štěstěny, pokud se to dá o muklech říct... ()

racing666

Clint Eastwood jako vždy geniální. Film perfektní, promyšlený, akční, napínavý. Samozřejmě skvělý konec a závěrečný titulky mě dostaly. ()

KacHnAop

Alcatraz je jedna z nejproslulejších amerických věznic ležící na kamenitém ostrůvku nedaleko San Francisca. Byla zrušena v roce 1963 a dnes je pouhou atrakcí pro zvědavé turisty. V době své "slávy " patřila k nejobávanějším a nejdůkladněji střeženým trestnicím. Je doložen jediný zdařilý útěk z Alcatrazu a právě o něm vypráví ve svém filmu režisér Don Siegel. Nebýt pomalejšího začátku, byl by to v čele s výborně zahraným hereckým výkonem Clinta Eastwooda geniální film, jelikož druhá půlka je pekelně vynikající plna nervy beroucího napětí. ()

Leník

Pro mě tedy po většinu filmu dost velká nuda, snad až na posledních 20 minut. Jediné zábavné mi připadalo hledat tam podobnosti s Shawshankem, kde byly ale postavy mnohem propracovanější. Tady jsme se toho o utíkajících příliš mnoho nedozvěděli, takže nevidím důvod, proč jim nějak fandit. Takže to bylo v podstatě jen popisné zobrazení útěku a přípravy na něj, což mě příliš nebavilo... ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (více)