Clint Eastwood na útěku z nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího vězení na světě. Doživotně odsouzenému bankovnímu lupiči Franku Morrisovi (Clint Eastwood) se v minulosti podařilo uniknout z několika nápravných zařízení, a proto je přemístěn do nejobávanějšího amerického vězení, na Alcatraz. Ocitá se v nedobytné skalnaté pevnosti obklopené mořem a zjišťuje, že tentokrát to s útěkem nebude tak jednoduché. Ve věznici panuje tvrdý režim, pravidelné sčítání vězňů a nikomu se odsud zatím nepodařilo uniknout. Frank se postupně seznamuje s dalšími spoluvězni a začíná spřádat plán na útěk z vězení. K jeho plánu se připojí další tři vězni a po důkladné přípravě se vydávají na cestu za svobodou. Příběh snímku vychází ze skutečné události, ke které došlo v červnu roku 1962, kdy se třem trestancům skutečně podařilo opustit zdi obávaného Alcatrazu. Napínavý kriminální snímek bývá řazen mezi nejlepší snímky odehrávající se ve vězeňském prostředí a završuje dlouholetou spolupráci amerického režiséra Dona Siegela s hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. (Česká televize)

Petyas

Jako milovník všeho od Eastwooda, jsem se na tento film velmi těšil a čekal jsem od něj opravdu NĚCO. Ale film zůstal daleko za očekáváním. Není nijak zvlášť zajímavý ani napínavý. Všechno mi v tomto filmu přišlo nějaké nudné a prkenné. Viděl jsem jednou a stačilo. Dávám lepší průměr = 60% ()

Ondr@932

Výborný vězeňský thriller, propracovaný geniální útěk a v hlavní roli skvělý Clint Eastwood ... Co víc si ještě přát :-) 80% ()

Ozzy2

Nechápu, proč ti, co se tu rozplývají nad tímto snímkem šetří jednu hvězdičku a nedá rovnou pět?Tento film jinak hodnotit nemůžu, pro mne naprostá klasika. ()

Biopler

Film, v ktorom sa veľa nenahovorí. Avšak film, ktorý má nadupane hustú atmosféru pri úteku z väzenia. Eastwoodovi to seklo, avšak málo o ňom ako o hlavnom aktérovi vieme. Celkovo herci hrajú v úvode kostrbato a len Eastwoodov chlapácky výraz si zapamätám, vlastne ako vždy. Zrovnaniu s inými známymi väzenskými filmami sa táto snímka nevyhne a preto v hodnotení musím hviezdu strhnúť. Fajnšmekri by aj tak tento kúsok nemali obísť. ()

PEZ

Prvýkrát som videl tento film niekedy v polke 90. rokov, takže som si už všetky detaily nepamätal, ale pri terajšom opätovnom sledovaní sa mi pár scénok vybavilo. Film má dodnes svoje kvality, najmä silnú postavu v podobe presvedčivého a nekompromisného Clinta Eastwooda. Plusom je, že sa film točil v skutočnom Alcatraze (a preto museli producenti investovať nemalé peniaze na jeho obnovu). Celý film je o to zaujímavejší, že sa zakladá na reálnom príbehu a dodnes sa nepodarilo nájsť daných páchateľov (sú rôzne teórie a indície aj v ich prospech a aj naopak). Divák sa musí sám rozhodnúť, čomu bude veriť, ale film je dobrý aj dnes - po takmer 40 rokoch! Pikoška na záver - svoj filmový debut si tu odbyl Danny Glover. :) [#38/2018] ()

Torgal

Odľahčená verzia Shawshanku, ktorý tému úteku z väzenia dotiahol do dokonalosti. Pritom je zjavné, že toto bol jeden z jeho inšpiračných zdrojov - množstvo styčných prvkov medzi oboma filmami je skutočne veľké. Alcatrazu ale chýba tá polhodina navyše, ktorá by prehĺbila charaktery postáv a umožnila divákovi s nimi lepšie zrásť. Samotný útek ku ktorému film graduje je ale spracovaný výborne a napätie by sa dalo krájať. To, že je to podľa skutočných udalostí je už len taký bonus ku kvalitnému filmárskemu remeslu. 8-/10 ()

geek.ondra

Své momenty to jistě má ovšem po celou dobu sledování Útěku z Alcatrazu jsem se nemohl zbavit pocitu že sleduju něco co už milionkrát vystavěl jiný film a mnohdy i o dost lépe. Obzvlášť při pomyšlení na opravdovou špičku vězeňského žánru vám dojde jak je tento snímek neskutečně vykleštěný a prázdný. Nuda, nuda a boží Clint ()

Razzor_82

"Celý ostrov je jen tvrdá skála."  Tenhle pánovaný útek z nedobytné pevnosti skrývá neskutečné napětí. Clint Eastwood v nejlepší herecké formě. Příprava a realizace útěku jsou v pomalejším tempu ale skvěle do sebe logicky zapadají. Drsná atmosféra věznice v Alcatrazu. Klasika jako řemen i po mnoha letech. 8/10 ()

Sosak

Trochu suchý film s profláknutým, nicméně perfektně zvládnutým námětem o útěku z vězení. Nahrává mu hodně i atraktivní prostředí slavného Alcatrazu. ()

whisker

O útěku z vězení už jsem pár filmů viděl. Tento však vznikl v roce 1979 a podle mě z něj o patnáct let čerpal Frank Darabont jak v Zelené Míli "myška" tak ve Vykoupení z věznice Shawshank "prostředí", klidně mi můžete oponovat, ale tohle je můj názor. Pořád jsem si řikal, to je mi nějak povědomé ... Samozřejmě to nemůžu srovnávat s Shawshankem, který je naprosto dokonalý, jenže vznikl o patnáct let později. ()

BigBang

Ocenil jsem, že scény o ubližování hodným nebyly přehnaně srdceryvné. Děj je old school z pohledu naší doby plné kamer a čidel. ()

Klajondr

Stará klasika, která rozjela nikdy nekončící ságu filmů o utíkání ze všemožných věznic po celém světě. No a koho jiného dosadit za hlavního hrdinu, než našeho nikdy neumírajícího Clinta. Velmi dobrý snímek, který mne zklamal pouze svým celkem pomalým tempem. Bez toho by to bylo pět hvězd jak vyšitých. ()

Acrobat

Čo dodať k Siegelovej takmer dokonalej rekonštrukcii slávneho úteku, ktorému je nevyhnutné fandiť ? 1. júna 1962 večer po zhasnutí svetiel bol naplánovaný útek z Alcatrazu. Frank Morris, Clarence Anglin a John Anglin sa skrz prebúrané steny na svojich celách bez problémov dostali – robili to takmer každú noc. Problém mal však Allen West, ktorý sa cez svoj otvor nemohol dostať, preto musel zostať v cele. Miesto štyroch väzňov tak z Alcatrazu utiekli len traja. Všetko im vyšlo podľa plánu – dostali sa na strechu, kde si zobrali všetky potrebné veci, odtiaľ sa po ríne dostali na zem a utiekli z pevnosti. Pri pobreží ostrova si nafúkali čln s pumpičkou, ktorú Morris vyrobil z ťahacej harmoniky a vyplávali na more. Odvtedy ich už nikto nikdy nevidel. Hneď ráno sa v Alcatraze spustil poplach, keďže strážnici zistili, že chýbajú traja väzni. Allen West, ktorý musel v cele zostať, poskytol vyšetrovateľom potrebné informácie o tom, kde by sa spoluväzni mohli nachádzať. Povedal im, že mali namierený na blízky ostrov Angel Island, odkiaľ mali preplávať asi kilometer dlhú úžinu Raccon Islands a odtiaľ sa dostať na pevninu. Na pevnine mali ukradnúť auto a potom sa rozdeliť. Na Angel Islands agenti FBI skutočne našli časti člna, diár a fotky Clarencea Anglina. Nikto však na ostrove neohlásil žiadnu krádež auta, a nikto z utečencov nikdy ani nekontaktoval svoju rodinu. Potápači preto prehľadávali niekoľko týždňov more okolo Alcatrazu a pobrežie San Francisca, no žiadne telá nikdy nenašli. Podarilo sa teda trojici väzňov dostať na slobodu? Sú na to rozdielne názory, ale väčšina odborníkov si myslí, že útek sa im skutočne podaril, a všetci traja si ešte užili (alebo užívajú) slobodu. Policajní vyšetrovatelia preto ešte nedávno vytvorili ich podoby, ako by mohli vyzerať dnes. Ich útek si o pol storočie neskôr vyskúšal Adam Savage a Jamie Hyneman v austrálskom seriáli MythBusters (Lámači mýtov). Obaja presne dodržali všetky podmienky, a na pevninu sa im z Alcatrazu skutočne podarilo doplávať. V brilantne zahranom a umne zrežírovanom filme sa môžeme bez debát stať svedkami šikovnosti umu. Ešte jednu vec Siegel dokázal. Zaradiť sa medzi nespočetne veľa filmov z väzenskou tématikou, kde nie bachari, ale väzni získavajú sympatie. Nielen divácke, ale aj ľudské. (videné 22.06.2020, Filmbox archív) ()

Likan7

Poctivý, kvalitní film. Téměř nic okolo se nedozvíme. Clint přijde do vězení a rozhodne se utéct. Moc jiných témat film nenabízí, ale o to propracovanější a napínavější je samotná snaha o útěk, kde by se napětí dalo krájet. Jen mě naštval závěr, který by mohl být trochu víc filmovější a dát mi alespoň jeden záběr, třeba z Mexika :) ()

Nix

Vždy je nejlepší si pustit film o kterém si myslíte, že Vás nijak nemůže překvapit. Jenže Clint mne dycky překvapí a ještě nezklamal. Je to opravdu výborně natočený a určitě se to stalo předlohou nemálo filmům s takovou tématikou, naprostá povinnost než si člověk pusti ostatní filmy s takovou tématikou. ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (více)