Clint Eastwood na útěku z nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího vězení na světě. Doživotně odsouzenému bankovnímu lupiči Franku Morrisovi (Clint Eastwood) se v minulosti podařilo uniknout z několika nápravných zařízení, a proto je přemístěn do nejobávanějšího amerického vězení, na Alcatraz. Ocitá se v nedobytné skalnaté pevnosti obklopené mořem a zjišťuje, že tentokrát to s útěkem nebude tak jednoduché. Ve věznici panuje tvrdý režim, pravidelné sčítání vězňů a nikomu se odsud zatím nepodařilo uniknout. Frank se postupně seznamuje s dalšími spoluvězni a začíná spřádat plán na útěk z vězení. K jeho plánu se připojí další tři vězni a po důkladné přípravě se vydávají na cestu za svobodou. Příběh snímku vychází ze skutečné události, ke které došlo v červnu roku 1962, kdy se třem trestancům skutečně podařilo opustit zdi obávaného Alcatrazu. Napínavý kriminální snímek bývá řazen mezi nejlepší snímky odehrávající se ve vězeňském prostředí a završuje dlouholetou spolupráci amerického režiséra Dona Siegela s hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. (Česká televize)

TominoLa

Mám moc rád filmy z vězení. Shawshank je jen jeden a ten je těžké překonat. Přesto výborný film. Jak se začal plánovat útěk byl jsem naplej až do konce. Hodnocení je za 4,5*. To tady dát nemohu a tak díky Clintovi, kterého jsem velký fanoušek dám hodnocení plné. ()

kapsomut

Nemohl jsem dát nic jiného než pět hvězdiček. U tohodle filmečku jsem se ani chvíli nenudil. Skvělý Clint Eastwood mi opět dokázal, proč ho mám tak rád. Skvělý příběh, režie, herecké výkony, prostředí, hustá atmosféra. Prostě 5*!!! ()

Tygrys

Pro mě osobně docela zklamání. Celý film je v podstatě o přípravě útěku a scénář ty kluky k akci dokopal snad až v posledních deseti minutách filmu, navíc všechno jim vycházelo tak nějak neuvěřitelně hladce. Jako inspirace pro pozdější Shawshank Redemption je však snímek víc než důstojný. PS: ani jsme se nedověděli jestli to nakonec přežila ta myška :) ()

Chrysopras

Tenhle útěkářskej kousek nepobral tolik "charizmatu" jako jeho lépe hodnocené protějšky. Na druhou stranu se nepochybně stal slušnou studnicí, z níž Shawshank nebo Zelmíle čerpají. Nejspíš je to slabší vyznění daný hlavně hereckym obsazenim, kde vedlejší role Clintovi nesahaj ani ke kotníkům. ()

OG_Swifty

Zakladni kamen pro vsechny pozdejsi "utekovy" adaptace a finalni spoluprace Siegela a Eastwooda, ktera proste vzdycky slapala. Jakkoli (ne)uveritelny se mi plastovy atrapy hlav v postelich zdaly, pravda je takova, ze utek se skutecne povedl (natoceno dle skutecne udalosti). Jak moc film dramatizoval hlidace a dalsi picoviny nevim, ale ve finale to nic nemeni na poctivym dramatu z konce 70. let. ()

gumli

Veľmi dobrý film s Clintom Eastwoodom.A určite jeden z najlepších filmov z väzenské prostredia.Dnes už môže pripadať tak trochu staromódne a nie tak efektívne ako napríklad Zelená míľa,ale je to rok 1979.V skutočnosti bol Alcatraz tak trocha mýtus,pretože nie je pravda že z neho sa nikomu predtým nepodarilo utiecť.Za celý čas fungovania utieklo z neho okolo 20 ľudí.Film je založený na skutočnom príbehu,ktorý sa udial 11.júna 1962.O rok na to bol natrvalo uzavretý.Veľká časť filmu je primárne zameraná a plánovanie a vykonanie úteku.Niektoré prirovnania s filmom Shawshank Redemption sú podľa má scestné.Jeden film s druhým filmom majú spoločne iba to.že sú z väzenského prostredia,ináč nič.Je to nezabudnuteľný film,pre fanúšikov Clinta Eastwooda zvlášť. ()

SonG

Na to, že to bylo nejstřeženější vězení, utekli moc lehce...no ale kamenný výraz Clinta snad ještě nikdy nezklamal:) ()

Jufonka

Velice kvalitní film a ještě lepší Clint Eastwood. Dobré napětí a vždy chcete vědět, jak film skončí. Co mi řpišlo slabé bylo prostředí Alcatrazu, nepřipadlo mi moc zlé a takové spíše "hodnější" vězení, což určitě být nemělo a není! Jinak ale velmi dobrý film. ()

MartinNDL

Musím se přiznat, že mi filmy z vězeňského prostředí imponují. U drtivé většiny z nich si najdu něco, co vycchvaluju. Ale v tomto případě není třeba se při hledání vůbec namáhat. Tady šlape všechno. Herci, napětí, kamera, střih. Prostě všechno. I když to nedosahuje kvalit Motýlka, Frajera Luka nebo Shawshanku, je to špičkový dílko. Clint Eastwood v hlavní roli je velkej drsňák. ()

Joe321

Typický útěkový film, kde vlastně už od začátku víte konec. Tyhle filmy mám ale rád a když v něm hraje Clint, tak je to ještě lepší. Je pravda že tu neni nic moc originálního ani překvapivýho, ale kouká se na to dobře a nenudil jsem se. Navíc jsou z toho ještě cítit sedmdesátky. PS: Skvělý plakát. -"Where did they transfer you from?" -"Atlanta." -"Nice town, Atlanta." -"I never saw it." ()

Martin741

V ramci vazenskych filmov ide v pripade Uteku z Alcatrazu o vyrazny nadpriemer, za ktory sa nemusi hanbit ani reziser Siegel a ani herci ako Eastwood, McGoohan, Blossom...... Perfektne zvladnute a v mnohom inspirujuce prostredie Alcatrazu, vyborne dialogy, perfektny pokus o utek z basy a hlavny tahun Eastwood zabezpecuju tomuto filmu, ze sa podla mna moze porovnavat s majstrstykmi ako The Shawshank Redemption, Cold Hand Luke, The Great escape atd. Hlavne, ked k tomu pripocitame reziu skuseneho majstra Dona Siegla /Big Steal, Dirty Harry 1/. PS Kam sa hrabe Stevo Seagal so svojim retardovanym Half Past Dead? 92 % ()

Petoss1

Clint Eeastwood ako skutočná postava Frank Morris, ktorý ako jediný + dvaja bratia utiekli zo skály. Clint ako môj obľúbenec ma zase raz nesklamal, napínavý zážitok až do konca 85 % ()

shyster

Až na pár chvilek jde o originální film s útěkovým motivem, kde se neobjevují typické klišovité postavy. Celý plán je uvěřitelný a hlavně reálný a není divu, že řada dalších filmů zde našla svůj vzor. Po právu. ()

Jino

Siegel a Eastwood je dvojka se zárukou filmového zážitku vysokého stupně. Ne jinak je tomu u Útěku z Alcatrazu, který se s ničím nepáře a staví diváka před hotovou věc - nový vězeň Frank se dostal ze všech věznic, v kterých doposud byl a teď je jeho novou výzvou sám Alcatraz. A to byl i pro mě, protože než jsem se stačil rozkoukat, byl jsem vtažen do děje a připravoval spolu s Eastwoodem odvážný plán. Jeden z nejlepších vězeňských filmů. ()

Pugo

Klasika žánru, z ktorého si taký svojho času populárny Prison Break mnohé požičal. Najviac zarazí záver a ten fakt, že takto nejak sa ten útek naozaj odohral! Kingov Shawskank vyšiel tri roky po filme... ()

Nach

Vítejte v Alcatrazu. Jediné věznici na světě z níž nelze utéct. Mříže jsou ze speciální ocele, kterou sice lze ohnout, ale nejde jí přepilovat. Celá budova stojí na skále, ale je postavená z betonu, takže se skrze ní můžete prohrabat. Ovšem pak přijde to nejlepší. Míle vodní plochy a silného proudu, která je tak ledová, že jí nikdo nepřeplave. Teda v historii jí zdolalo hned pět osob, ale to je výjimka, co potvrzuje pravdu mých slov. Drama z roku 1979 Útěk z Alcatrazu je dnes pomalu ikonický film o útěku z vězení. I Frank Darabont v něm našel inspiraci před natáčením Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míle. Nicméně právě zmíněné dva filmy považuji o třídu kvalitnější. Tím nicméně neberu kvality tohoto dramatu. Líbilo se mi, jen prostě Darabont nasadil kvalitativnější laťku. 75% ()

DruidKarel

842. hodnocený film: Jasně jsem v tom spoustu podobností s mnou milovaným "Vykoupením z věznice Shawshank", který je však v tomto ohledu nedostižným. Clint Eastwwod je ale po čertech dobrej herec, kterýmu nikdy nechyběl charakter z jeho věčně vážné tváře. Hodně dobrej a zároveň již dnes kultovní snímek s tímhle bardem. 5* je na místě a rozhodně jej mohu dále jenom doporučit, protože film uteče jako voda a vy se budete jenom bavit. 5* ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (více)