George Orwell v roce 1945 v eseji Sportovní duch charakterizoval nepřiměřené "fanouškovství": "Na mezinárodní úrovni je sport otevřenou nápodobou války. Podstatné však není chování hráčů, ale postoj diváků: a za diváky postoj národů, které tyhle směšné soutěže dohánějí k zuřivosti a vážné, přinejmenším krátkodobé víře, že běh, skok a kopání do míče jsou zkoušky národní cti." Snímek Karla Smyczeka a Radka Johna je pozoruhodný, netradiční a nadčasový. Bohužel sport bývá i nadále zneužíván... Sportu zdar.(23.4.2012)

V této době jsem se narodil, takže si tyto události zrovna nepamatuji, ale film se zdá být reálnou sondou do života tehdejších "hooligans" neboli chuligánů. Když se na ty stejné herce podívám dnes, je vidět, že tehdy byli mnohem mladší, teď už každému nějaká ta vráska přibyla. Každopádně bych tímhle vlakem jet nechtěl, byli to šílenci.(27.8.2009)

Vynikajicí film z atraktivního prostředí fotbalových chuligánů. V porovnání se sourozenci vyznívá jako jednoznačně nejlepší. Sentimentálně naivní Hooligans s Frodo Pytlíkem v hlavní roli ani až přehnaně reálná Football factory se českému Proč? zdaleka nevyrovnají. Proč? Protože tento film má nejen silný scénář napsaný zčásti skutečnou události, ale také se nesnaží přehnaně moralizovat. Popisuje co se v onom osudném vlaku stalo, ale vidí to z různých pohledů. Nejen z toho klasického, který všechny formy chuligánství odsuzuje, ale dívá se na problematiku tak trochu i z jejich pohledu. Samozřejmě není žádnou reklamou na hooligans, to ne, ale popisuje věci takové, jaké jsou. Herci hrají taky dobře, zvlášť Landa asi ani nemusel nic hrát, a proto je jeho herecký projev až nečekaně kvalitní. K tomu skvělá hudba, která se k filmu náramně hodí a máme tady opravdu vynikajicí film. Vzhledem k tomu, že téma fotbalových chuligánů stále je a ještě dlouho bude aktuální, určitě také vznikne spousta filmů tímto tématem se zabývajících. Těžko ale bude v celosvětovém měřítku vznikat lepší film o fotbalových chuligánech, než je tento. 95%(5.6.2008)

Proč byla generace 80. let generací bez budoucnosti? Protože nic nemělo smysl, protože nebyla motivace o něco se snažit, protože všichni měli svý jistý (aneb po učňáku do fabriky), protože TO byl jediný způsob jak o sobě dát vědět... Celé sociologické studie by se daly napsat - anebo stačí posadit za psací stroj Radka Johna...(24.5.2009)

Tenhle film má ve svém názvu otázku a tu samou jsem si pokládala taky. Existuje na ni velké množství odpovědí. Ale všichni se shodneme v jednom a to, že by se tohle dít nemělo a je úplně jedno kdo komu fandí. Snímek není pouze poplatný době svého vzniku. Je bohužel velmi aktuální i dnes. Výběr mladých herců se opravdu povedl. Nefandím žádnému fotbalovému manšaftu. Chodím se dívat jednou za čas na vesnický fotbal. Tam to občas připomíná seriál Okresní přebor a to mi vyhovuje.(14.11.2011)

• - Původně měl dav fanoušků v závěrečné scéně skandovat "Sparta! Sparta! Sparta!". Režisér to však nakonec shledal příliš konkrétním, a tak repliku změnil na "Co je? Co je? Co je?". (hot_spot)

• - Martin Dejdar vzpomíná, jak ho chtěla jistá dáma zmlátit deštníkem na Václavském náměstí, neboť byla z jeho postavy znechucená. (cariada)

• - Vo filme si drobné úlohy zahrali v tej dobe neznámi budúci režiséri Petr VachlerIgor Chaun. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)