To není šílenství, to je Sparta! Já vím, že to patří někam jinam, ale partička přívrženců hochů v rudých dresech mě zaujala o dost víc než třístovka v rudých pláštích a jako sonda do několika pokřivených a rudě planoucích (netýká se to stranické legitimace) dušiček se mi Proč? docela líbilo. Poněkud neklidně jsem o pár let později doprovázela přítele na jeho vysněné utkání, ale naštěstí měl zrovna toho dne Bůh dobrou náladu a kromě částečného ohluchnutí a ochraptění jsem nedošla závažnější úhony.(10.10.2007)

Film, jehož téma je dnes asi ještě aktuálnější, než v době svého vzniku. Problémy s fotbalovými chuligány v České republice totiž stále nikdo neřeší. Pořád se jenom mluví, kecá, žvaní a polemizuje, ale nic nedělá. Český fotbal pro fanoušky - viz. povinné sedačky na stadionech, rozlehlé zóny za postranní čarou, vyhřívané trávníky, bez kterých to šlo padesát let, umělé osvětlení atd. - kvůli těmto věcem musela Bohemka z Ďolíčku a spousta dalších mužstev dokonce ze svých měst (Ústí do Teplic, Kladno dokonce na Strahov). Ale aby se někdo skutečně zabýval problematikou chuligánů a výtržníků, kteří by snad neváhali člověka na stadionu zabít, přičemž ani neví vývoj skóre, tím se nikdo nevzrušuje. Policie na stadionech, policie pryč ze stadionů. Při derby či chacharech v Praze - opět policejní posílení. Několik dělobuchů, dýmovnic, vylámaných sedaček, fyzických napadení nevinných civilistů a za týden opět s úsměvem do ochozů s tím, že se zase popereme s keramikou na záchodech a poničíme autobusy MHD (že, sparťanská lůzo?). A tak dál a tak dál, pořád dokola. Až přijdou první mrtví, bude pozdě ptát se, Proč? Film se snaží ukázat život tvrdého jádra sparťanských fanoušků a je motivován skutečnou, tragickou událostí. Herci se snaží, ale typickým bezmozkem, kterému jde věřit jeho zapálení a primitivismus je - Dan Landa. Ten se do role hodí skvěle a názorně zobrazuje fanouška, který jde dělat na fotbal jen bordel. Dnes už je snímek počinem vyčpělým, zaprášeným a jeho poselství dávno zmizelo v zapomnění díky událostem z druhé poloviny devadesátých let a bohužel i 21. století, kdy je problém chuligánství stále přehlížen. Dobrá oddychovka se závanem nostalgie, která však už dnes neřekne tolik, co na konci 80. let. Škoda ale je, že už se dnes na film nemůžeme podívat s úsměvem, pod dojmem civilizovaného fotbalového národa, který má ukázněné a slušné sportovní příznivce a tento ožehavý problém dávno vyřešil. Nevyřešil. Amen.(7.9.2011)

Tak i Československo mělo svůj Klub rváčů! O to více mrzí, že u nás stále nikdo nemá koule na drsnou generační výpověď. V dnešní době už sice některé scény nepůsobí tak drsně, většina diváků už měla možnost vidět ve filmech mnohem větší prasárny, ale to nejdůležitější posleství je pořád zřejmé. Mě samořejmě nejvíce bavily scény ve vlaku, působivé byly i rebelské souboje s rodiči. Už slabší byly výslechové pasáže, které se snažily ukázat hloupost a nerozvážnost mladých. Vsadím se, že tyto náznaky by byly použity, i kdyby se to natáčelo dnes. Bohužel. Pokud by měl někdo odvahu natočit film ukazující demenci nejen nonkorformistů, ale i konformistů, tak má předem zaručený můj obdiv. Ukazovat na druhé a tvrdit, že jsou špatní, je jednoduché. Příjmout fakt, že všechno, co tady děláme, byť s dobrými umysly, vždy někoho nasere, dokáže málokdo.(24.3.2013)

Jedem vlakem za Spartou, nebudem se s nikým srát. Když nám dají góla, tak se budem prát. Bij a bij a bij Žoldáka do hlavy, hlavně že se dostanem zpátky do Prahy. Neckerman a Quelle, ať jde do prdele. Co je? Co je? Co je? O tom, že parta prvních českých hooligans zlikvidovala vagón, který patřil dělnickému lidu, se natočil tento jinak vynikající pseudodokument. To by se jim dneska ty kamery snad ani nezastavily. A ještě dodatek. Už vím, odkud má Ráďa Džon ty proevropské ambice. Proč? Protože: BRUSEL, BRUSEL, BRUSEL, BRUSEL...(11.10.2012)

Obdobie Perestrojky je poznať, ešte aj režisér sa snažil byť šokujúcejší. Tento film je zaujímavý pre mňa detailami správania sa ľudí, pretože je to možno pre mňa šokujúce, ale mnohé názory a jednania sa nezmenili ani po skoro 20. rokoch, iné prežili aj 30 rokov, napríklad také, že dnes sa už nedá chodiť na futbal, dať veľké tresty nech sa ostatní zľaknú a mnohé iné. Zaujímavé bolo vidieť Landu v tzv. komunistickom filme hlavne preto, akým bol o pár rokov neskôr, ale vzhľadom na to, čo hral, to nebol až taký šok. Zaujímavé je tiež to skandovanie Brusel a Liverpool, lebo v realite ten vlak bol zdemolovaný tesne po tých udalostiach a zaujímalo by ma, či skutočne boli tí výtržníci tak idiotskí, to by mohlo trocha filmu uškodiť, ak by to u tejto veci režisér prehnal, ale inak 80. roky podľa mňa autentické a dnes je to zaujímavý dobový film, na ktorý sa dá pozerať s otvorenými ústami. Samo o sebe to zničenie vlaku oproti iným tragédiám vo svete nie je nejakou veľkou témou, nejakým extra príbehom, no spracovanie, prestrihy, všetko skvele filmársky zvládnuté, má to svoju atmosféru, no narozdiel od niektorých ľudí by som nerád znižoval hodnotu filmu len skrz to, že niekto nemá rád chuligánov, lebo ani ja ich nemusím.(17.4.2015)

• - Do "kotla" domácich za jednu z bránok bolo vybraných z konkurzu cez tristo vlajkonosičov. Nie všetci boli originálni, ale väčšina sa rada uliala zo školy alebo zo zamestnania a ešte si privyrobili. Za každý deň dostávali sto korún komparzného. Ale pri filmovaní sa správali rovnako agresívne a brutálne, ako im velí ich prirodzenosť. Pred štadiónom rozbíjali zaparkované autá, a keď dvadsať z nich posadili do autobusu, aby predstavovali fanúšikov Olomouca, tí ostatní bez najmenších ohľadov zaútočili so všetkou brutalitou aj na nich. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)

• - Scénárista Radek John sbíral podklady k filmu přímo při přelíčení u soudu. (M.B)

• - Scény demolice vlaku se točily ve Velimi. (M.B)