Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

MartinNDL

Příjemná, nenáročná zábava. DiCaprio i Hanks hrají tradičně dobře, do svých rolí zapadají a vytvářejí dobře pracující a uvěřitelnou dvojici. Příběh, jímž je film inspirován je docela ďábelský a zajímavý, jenomže film samotný není nijak extra dobrý. Jedná se o průměrně vtipnou, průměrně natočenou komedii s několika dobrými momenty, nudnou hudbou a spoustou známých herců. Jeden večer jsem tomuhle filmu obětoval a nezlobím se, ale taky vím, že jej musím hodnotit hned, protože za pár týdnů až měsíců bych si na něj nemusel vůbec vzpomenout. Chybí mu to něco, co dělá film velkým. ()

ZoltanCZ

Paráda. Výborný příběh mě nadchnul a nepustil. Leonardo DiCaprio dokazuje, že je vynikající herec, agenta FBI jem Tomu Hanksovi uvěřil, ale nejlepším zúčastněným hercem je bezesporu Christopher Walken jako Frankův otec. Film má dlouhou stopáž, ael kupodivu jsem se nenudil - ba naopak bych čtvrthodinu navíc i snesl. Steven Spielberg odvedl vynikající práci a možná je dobře že Chyť mě, když to dokážeš nakonec natočil on, a ne Gore Verbinski. ()

lekr

Dobře smyšlené..zábavné, napínavé..prostě další film kterému nic nechybí...Tom Hanks má prostě ve filmové branži štěstí..na ten film sem se díval jenom kvůli němu, jinak "božského Lea" až na jeho celkem slušnou roli v titanicu nemůžu vystát!! ()

rakovnik

Příjemný a lidský film, kde vyniká herecký výkon DiCapria a Hankse, pod vedením Stevena Spielberga. Dokonalá režie, výborná kamera a výprava. K tomu přičtěme lidský rozměr filmu, ale i napětí. Nelze hodnotit jinak, než 5*. ()

Martin741

Chyt Me Kdyz to dokazes je prijemna oddychovka, ktoru si vzdy rad pustim, ked tuzim po oddychovom filme. Je tu vsetko, co mam rad : scenar, oslnive herecke vykony, prijemna atmosfera..... kultovy film 95% ()

Figu

Tohle je tak pohodový, příjemný a zajímavý film, že opravdu nemá cenu nic moc rozebírat!!! Zaručená Spielbergova kvalita, podložená skutečným příběhem a obsazená zřejmě nejlíp jak vůbec šla! DiCaprio nedostižný, Hanks úchvatný, skvělé výkony předvedli i otcové Walken a Sheen a vidět Amy s rovnátkama, je taky nezapomenutelný zážitek. Nemluvě o tom, že pro mě jednou z největších zajímavůstek je to, že mašinu H8, na které si Leonardo tisk své šeky, denně obcházím v práci a kolikrát si říkám, jestli ho na ní třeba někde neuvidím... Po filmu zaručeně vím, že chytat DiCapria bych opravdu nikdy nechtěl!!! 90% ()

kaposlav

DiCaprio si to v mojom osobnom rebríčku postupne šplhá nahor. Človek si ani neuvedomí, že filmy ktore pozerám s obsadením tohoto herca takmer vždy hodnotím pozitívne, pokial sa mu nepozrem do profilu. Film ma na hrane medzi 3* a 4*. Priklonil som sa ku 3*, ale možno to ešte zmením. ()

vydumnica

5* nielen za zaujimavy skutocny pribeh sikovneho a vynaliezaveho mladika, ale aj za rezisera a mojich dvoch najoblubenejsich hercov - L. DiCapria a T. Hanksa :-). A vobec, tolko dobrych a znamych hercov v jednom filme! Pacili sa mi aj tie 60. roky. Velmi rychlo to ubehne, clovek sa ani chvilku nenudi a je to urcite film na viac ako len jedno pozretie. 85%. ()

Petoss1

Spielberg komédie veľmi netoč,í ale ako vždy sa mu to podarilo. Zaujímavý skutočný príbeh, plný zvratov a dômyselného humoru. Hlávná dvojica, ale aj všetci herci sú výborní, no tentokrát ma najviac udivuje Dicaprio ako dokonale sa zhostil svojej role. Od šestnástich rokov utiec z domova a vypracovať sa na najlepšieho podvodníka na zemi. 88% ()

O´Neill

Tak tohle rozhodně není můj šálek kávy. Hanks i DiCaprio jsou skvělí, ale to je tak všechno. Člověk se občas zasměje, a víc od toho nečekejte. Příběh je různě spletitý, což někomu vyhovuje, někomu ne. A vzhledem k tomu, že já patřím do té druhé skupiny, promiň Steve, ale lepší než tři to nebude. ()

Nach

Velice zábavné a velice chytré. Ideální na opakované podívání. Leo zvládl svou roli na výbornou, což se taky dalo čekat, když režisérem je nikdo menší, než slavný Steven Spielberg. Tedy další z jeho zlatých kousků. 80% ()

joker.george

Jak jinak mám ohodnotit film, kde hraje moji oblíbenci Tom Hanks a Leonardo DiCaprio, ten navíc ve své nejlepší nejmladší roli? Vše je podtržené Spielbergovou kvalitou a smyslem pro cit a podmanivou Williamsovou hudbou. Film je svižný, vtipný, nápaditý, inteligentní a filmu vůbec neškodí, že je podle skutečnosti, ale naopak mu to prospívá. ()

Mefistofelle

Tenhle film dokázal udržet mou pozornost plných 100% velmi dlouhé stopáže a neskutečně mě bavil. Sledovat DiCapria, který dokáže i přes svůj věk stále působit jako drzý pubertální zajíček, je vážně něco. A Tom Hanks je se svým usedlým "taťkovským" vzezřením jeho dokonalým protikladem. Dohromady tvoří dynamické duo a vy ani nevíte komu z nich vlastně fandit. Zapomenout se samozřejmě nesmí na Walkena v roli otce. Přihoďte si dokonalou dobovou atmosféru a geniální, místy skoro tarantinovké dialogy a máte film, který si rozhodně zaslouží vaši pozornost. ()

Streeper

Do teď netuším proč, ale tomuhle filmu jsem se vždycky vyhýbala, možná mně jen děsila ta délka filmu, která by mohla být o chloupek kratší, ale vydržet se to dá. Leonardo a Tom v jednom filmu je prostě sen, ještě ke všemu, když na režisérském křesle sedí Steven Spielberg. Film krásně šlape, je tam pár vtipných poznatků, naivní Amy Adams jako sestřička a dokonalý gentleman Christopher Walken. Film mě moc bavil a sledování jsem si vážně užila. ()

ad

ok oddechovka, která neurazí, ale ani se z ní neposadíte... tři za film (který táhnou víceméně přesní herci), tentokrát nehodlám dát hvězdu na víc za režijní kult, už jsem to udělal několikrát... ()

exitak

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. DiCaprio hraje opět výborně. Život šekového padělatele a postup jeho "kariéry" až na jednoho z nejuznávanějších profesionálů co se bezpečnosti týče. Tady je vidět, že na to aby člověk něčeho dosáhl nepotřebuje školy ale stačí prostě dělat to co ho baví... ()

starbrejkr

K filmu jsem na úplném počátku přistupoval s despektem, předeveším díky DiCaprivo v hlavní roli, kterýžto rozhodně nepatří mezi mé oblíbené herce. Špičkové duo Spielberg/Hanks mě však donutilo ten despekt překonat a že jsem nelitoval! Musel jsem i pak uznat, že DiCcaprio to zahrál výborně a celý film takovým milým humorem, především veškérá konfrontace hlavního hrdiny s Carlem je parádní. ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)