Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

klukluka

Po letech tomu ještě jednu přihodím a jdu do plnejch, protože tohle není žádná konfekce. Je to fakt zábavnej, svižnej biják, kterej mám hluboko pod kůží a myslívám na něj tak často, že by nebylo spravedlivý, aby ode mě neměl plnej počet hvězdiček. ()

FilmysMartym

Skvělé zpracování Frankovo příběhu o kterém jsem nikdy předtím neslyšel, ale po zhlédnutí jsem si ho oblíbil. Celou dobu jsem se divil, že mu jeho nápady vycházely a jak daleko se dostal, několikrát jsem se bál jestli to zvládne, ale vždycky se ze všeho vymotal. Obsazení velice sympatické, tempo filmu úplně ideální. 85% ()

Zagros

Hodně vychvalovaný film, kterému nelze upřít řemeslnou zručnost, dobré obsazení a herecké výkony, svižný scénář, kvalitní režii a vůbec lze pochválit všechny jednotlivé složky. Na mě to ovšem moc nefungovalo a na vině je především příběh. Ten byl sice také dobře napsán, ale hlavní postava mi byla hodně nesympatická. Podobným vychcancům zkrátka fandit nedokáži. Pokud je film na tom z velké části postavený, mé hodnocení moc vysoké většinou nebude. Tady jsem schopen zohlednit výše napsané a dát tři hvězdy. Film ale nemám potřebu doporučovat a znovu si zopakovat. ()

black_adder

Tenhle film stojí na vynikajícím příběhu, kterému ještě navíc dodává na pikantnosti fakt, že byl natočen podle skutečné události. Musím přiznat, že mě Steven Spielberg tímhle snímkem příjemně překvapil... ()

Hopper

Nadštandardná práca, ktorú odviedol Spielberg, DiCaprio, Walken a samozrejme Hanks. Nemôžem povedať, že by išlo o neprekonateľné dielo, to určite nie, skoro každý má vo svojom portfoliu ďaleko lepšie kúsky, ale fakt je ten, že nenudí, má spád, kopance sa ťažko hľadajú a výkony sú veľmi slušné. Príjemná oddychovka. ()

Balu...

Naprosto pohodový snímek, při kterém skutečně se stačí jen příjemně posadit a s otevřenou ústní dutinou sledovat činy jedince, co dokázal spoustu snů přeměnit na skutky. Co na tom, že ne oficiální a legální cestou, co na tom, že se bdělému a bystrému diváku (nemluvím o sobě =) ) vkrádá na mysl několik nejasností stavících na hlavu jinak soudržný scénář, který díky čilému tempu pořád dokáže něčím zaujmout? Dostal mě detailistický záběr na směr a chuzi bot TriCejna a modelky v hotelové chodbě =) ()

eagle-eye

Sympatický, leč příliš dlouhý film. Mínus třicet minut a bylo by lépe, avšak pobaví zaručeně. Hanks s Capriem hrajou příjemně, Spielbergova režie je také znát, přesto tempo chvílemi uvadá. ()

wosho

Film od tvůrce takové renomé a s takovým obsazením dopadl zcela nevýrazně. Humor zde se spíše schovával. Drama zase nefungovalo. Jen jako odlehčenější krimi bych to bral. Bohužel Spilberg mixuje všechno dohromady a výsledek je chaotickou hříčkou génia, které docela místy nudí. Škoda. ()

Revolver

Sice se tentokrát nedočkáme nějakého extrémního filmového umění jako v jiných Spielbergových filmech, ovšem i přesto se jedná o příjemnou oddychovou podívanou, která stojí za pozornost nejen Spielbergovým fanouškům. ()

Sgt.Pepper

Steven Spielberg natočil pohodovku s výborným obsazením..skvostný a hlavně pravdivý příběh ani trochu nenudí..tradičně výborná hudba Johna Williamse..trojice DiCaprio, Hanks a Walken šlape jako hodinky..ani po více zhlídnutí neomrzí..Two little mice fell into a bucket of cream. The first mouse quickly gave up and drowned, but the second mouse, he struggled so hard that he eventually churned that cream into butter and he walked out. Amen. ()

showxman

Spielberg+DiCaprio+Tom Hanks->může v takovéhle sestavě vůbec vzniknout něco špatného? Asi dost těžko a Catch Me If You Can to jenom potvrzuje. Musím udělit plné hodnocení, toto téma je mi totiž blízké a s jakým důvtipem a lehkostí je nám to celé podáno. No klobouk dolů. ()

Pretender

''Two little mice fell in a bucket of cream. The first mouse quickly gave up and drowned. The second mouse, wouldn't quit. He struggled so hard that eventually he churned that cream into butter and crawled out. Gentlemen, as of this moment, I am that second mouse.'' ()

Fary

Cloveku se az nechce verit, ze je to podle skutecneho pribehu... Uveri ale rad - Spielbergovi se to povedlo. Caprio a Hanks mi sice do hlavnich roli uplne nesedli, nicmene zhostili se svych uloh svedomite. Klobouk dolu! :) ()

The_Second

Nejlepší film od Spielberga. Který táhnou hlavně výkony Hankse a DiCapria. Film stojí vidět už jen proto, že je docela těžký uvěřit, že žije někdo kdo je schopen si takhle dlouho a drze zahrávat s FBI. ()

Paity

Pořád si říkám, že si tohle pustím znovu, ale nějak se k tomu nedostávám. Ona také stopáž 132 minut s dvěma malými dětmi doma je už na pováženou a musíte to plánovat jako bitvu a když si k tomu sednete, musíte mít zaručeno, že to také dokoukáte alespoň na třikrát. :) Jinak k samotnému filmu tolik, že samozřejmě celému snímku dodává na realističnosti ta památná věta... dle skutečné události.... ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)