Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

kajas

Knížky i filmy zbožňoval můj dědeček a já jsem jeho lásku ke Švejkovi nikdy nesdílela. Haškovo dílo jsem nebyla schopná k maturitě přelouskat a raději jsem ho nahradila jinou literaturou. Jeho nejslavnější filmové adaptaci jsem ale nakonec dala šanci, z první poloviny jsem si množství scén vybavila a slušně jsem se zasmála. ()

Anglie

Nejlepší adaptace slavného románu. Hrušínský se pro roli Švejka snad narodil... Jedním slovem vynikající. ()

Parlay

Budu upřímný - Haškovým románovým torzem jsem se doslova protrpěl, a to nejen díky jeho délce a monotónnímu stylu vyprávění. Proti vydávání Švejka za typického Čecha se selským rozumem mám totiž poměrně ostré výhrady. Při oproštění se od těchto předsudků je ovšem filmové zpracování příjemná a zábavná podívaná. Zejména tak tomu je díky několika dobře vypointovaným humorným scénám a skvělým hercům. Nikoho jiného, než Rudolfa Hrušínského, bych si v titulní roli zkrátka nedovedl představit. Nejsilnější je ovšem snímek v těch okamžicích, kdy na scénu vstupuje feldkurát Otto Katz ve fantastickém podání Miloše Kopeckého... ()

dee-key

Přiznávám, že jsem Haška ještě nečetl a stále se k tomu nemůžu dostat. Ale film jsem viděl asi stokrát. Není tam snad postava, kterou bych si nezamiloval. Prim hraje kromě Hrušínského především Kopecký. Vtip, který mi naprosto lahodí a prochází celým filmem je jen jeden z mnoha důvodů, proč je to jedna z mých nejmilejších komedií. ()

lekr

Nemůžu si pomoct...klasika největší!!! Role přihlouplého Švejka Hrušínskýmu sedla, protože jí dal přesně co potřebuje a vzniklo takovéhle nezapomenutelné dílo!!!! ()

rakovnik

Vynikající Hrušínský po celý film. Excelentní feldkurát Katz v podání Miloše Kopeckého. Celkově brilantní zfilmování Haškovy předlohy, kde excelují češi takoví, jací opravdu jsou. Nevím, jestli jsem to napsal správně, ale toto je hláška na vytesání do kamene: "Das ganze Tschechische volk ist ein simulanten bande!". ()

Hennes

Jeden z mála filmů, který se nemusí stydět stát jako rovný s rovným se svou knižní předlohou. Nebylo to jednoduché Haška a jeho humor zfilmovat, ale tady to je 1*. Perfektní Hrušínský, Filipovský, Kopecký a další to jen vyladili do toho nejlepšího z naší poválečné kinematografie. ()

Petoss1

Dlho, skoro celý svoj život som počúval aká to je perfektná komédia, no tak prečo si to nezohnať a ohodnotiť. Je to jedna ak nie vobec najlepšia česká komédia, Rudolf Hrušinský ako Švejk nemá chybu je to proste kult legenda a ľutujem že som to nevidel skôr. Film podľa notorického blba so 100 bodovými hláškami. paní Müllerová: Milostpane, milostpane. Tak nám zabili Ferdinanda! Josef Švejk: Kerýho paní Müllerová? Já znám dva. Jednoho, ten je sluhou drogisty Průši a vypil mu tam omylem nějaký mazání na vlasy! paní Müllerová: Ale milostpane, pana arcivévodu z Konopiště! Toho tlustýho, nábožnýho! 90% ()

Aelita

Idiot a kretén dohromady, který odhaluje idiocii a kretenismus zejména puritánství a mašinérie státní a jiné moci. Neboli Ex ore parvulorum veritas. Neboli děti, blázni a filozofové mluví pravdu. Proto se děti bijí, blázni zavírají a filozofové nechápou. ()

Attta

Jedno z nejlepších knižních zpracování vůbec! Není třeba říkat že oba díly stojí hlavně na skvělém Hrušínském, který je doslova nepřekonatelný! ()

DruidKarel

Vynikající film... Už jen ta myšlenka ukázat lidového člověka v armádě a jak se chová notorickej blbec v tak závažné situaci, jakou je válka, to je prostě nádhera. Nedovedu si představit nikoho jiného, že by zahrál Švejka tak brilantně, jako to předvedl pan Hrušínský. Podle mě jetohl jeden z nejlepších filmů naší historie... 5* ()

tomtomtoma

Ten, kdo nečetl Haškovu literární předlohu, učinil tak jistě nedopatřením, či nešťastnou shodou nepříznivých okolností. Ta kniha se čte lehce a opakovaně přináší úsměvy do tváří pozorných i lačných čtenářů. Kniha byla napsána před téměř jednou stovkou let, tato filmová adaptace byla přivedena k životu před šedesáti léty. A ten humor stále funguje tak, jak má: hravě, rozpustile, provokativně a ironicky. A nemusí sahat k lacinému vulgarismu. Herecké podání vtáhne do běhu událostí, roztahuje doširoka ústa a nutí hrdla vydávat řehtání, bujaré halasení i rozpustilé švitoření. Že je Švejk pro ostatní národy obrazem Čechů, je v jistém úhlu pohledu i lichotkou. Hlavní postavou, která hýbe vším (i zástupci rozlehlého rakouského mocnářství), je samozřejmě Josef Švejk (skvělý Rudolf Hrušínský), jehož verbální i nonverbální komunikace se pohybuje mezi idiocií a genialitou. Pro jedny je to blb, pro druhé vychytralý provokatér a rebelant. Pro jedny je inteligentem, ty druhé přivádí až na pokraj šílenství a beznaděje. Každopádně jde o bodrého mužíka, který si nedělá s ničím příliš velké starosti s během událostí a vše přijímá s nadšením. A snad i s výsměchem. Mezi výrazné postavy patří horlivý a úskočný tajný policejní agent Bretschneider (dobrý František Filipovský), a své poslání plní s nebývalou škodolibostí k prostému lidu. Dále nenapravitelný hýřil, opilec a vojenský duchovní feldkurát Katz (vynikající Miloš Kopecký), a jeho největší starostí je neustálý přísun lihovin, štěkání na vojenské vězně a vyhýbání se věřitelům. A také seriózní nadporučík rakouské armády a svůdce žen Lukáš (dobrý Svatopluk Beneš), pro nějž se zjevení jménem Švejk stalo noční můrou. Z dalších rolí: ustrašená Švejkova paní domácí Müllerová (Eva Svobodová), opatrný a doběhnutý hostinský Palivec (Josef Hlinomaz), rozmazlená, nevěrná a nechtěná Katy Wendlerová (Božena Havlíčková), přísný policejní rada (Felix le Breux), dobročinná baronka von Botzenheimová (Libuše Bokrová), nešťastní vojáci smutně veselé eskorty (Josef Kemr a Josef Šidlichovský), neodbytný a odbytý věřitel (František Kreuzmann st.), nešťastný obchodník s chmelem Wendler (Bohuš Záhorský), svérázný vojenský léčitel hypochondrie doktor Grünstein (dobrý Bedřich Vrbský), či vzteklý, okradený a trestající plukovník Kraus von Zillergut (Vladimír Leraus). Nezbývá nic jiného, než závidět bezstarostným nadšencům vyhlášení mobilizace. Nezbývá nic jiného, než provádět příkazy a poslouchat návody až do absurdní roviny za doslovné všeobecné chápání. Tento film navždy zůstane zárukou jedinečné zábavy, odpočinku a nenuceného veselí. ()