Will a jeho mladší bratr Jacob vyrostli v bídě a utrpení. Když dospěli, zvolili si velmi neobvyklý způsob obživy – stali se z nich odborníci na zaklínadla, čarodějnice, strašidla a jiné stvůry. Navštěvují ponuré vesnice, pečlivě zapisují strašidelné legendy a za úplatu jsou ochotni nestvůry zlikvidovat. Ve skutečnosti však pouze zneužívají pověrčivosti vesničanů, aby z nich vytáhli peníze. Žádné stvůry totiž neexistují, vždy jde o zinscenované představení, které sami připraví.  Zatímco z Jacoba vyrostl učenec s bohatou fantazií, Will upřednostňuje bohémský způsob života. Sice spolu vycházejí, nikdy však nezapomněli na dávný spor. Když byli ještě malí, jejich sestřička vážně onemocněla. Jacob tehdy dostal za úkol prodat krávu, aby měli na lékaře. Jacob ji ale vyměnil za „kouzelné“ fazole. Will Jacobovi jeho naivitu i po patnácti letech neustále připomíná. Bratři netuší, že jejich podvodné kousky byly odhaleny. Francouzský generál Delatombe je nechá sledovat a následně i zatknout. Domnívá se, že Will a Jacob nejsou jedinými podvodníky v oboru, podle něj v okolí praktikují špinavé triky také další šejdíři, kteří mají na svědomí zmizení devíti děvčátek. Delatombe má pro Willa a Jacoba návrh: Pokud se jim podaří odhalit podvodníky a najít zmizelé dívky, budou omilostněni. Bratři nemají na vybranou, pod dohledem Delatombova italského poskoka Cavaldiho vyrážejí do akce. Místní obyvatelé jsou zoufalí. Je jisté, že zlo pochází z nedalekého začarovaného lesa... (TV Prima)

Fingon

Opakuje se stejné zklamání jako po Stroji času Simona Wellse - vypadá to krásně, ale stojí to za... Škoda. ()

swamp

Ono začít se koukat na tenhle film a nevědět (resp. zapomenout), že ho natočil Gilliam - to je docela úlet. :) Já si říkal - "který psychouš to natočil?" Ale od Terryho bych něco takového čekal. Je to hrozně ztřeštěné, Damon s Ledgerem si to docela užívají, český divák si užije české známé tváře - a hlavně - není to pro děti. :) ()

Ant

Mix pohádkových postav s českou scenérií, úžasnou výpravou a postavami bratrů, na kterých se Damon a Ledger fakt vyřádili. Šílenost, která ale baví. ()

Slartibarkfast

Tohle neví, čím má být. A nevěděl to ani režisér se scénáristou, jinak by to alespoň někam dokormidlovali. Je tam od všeho trochu a dohromady nic. Hrozný zmatek. Vůbec netuším, co si o tom myslet a kam to zařadit. Navíc otřesný dabing. Alespoň ta česká herecká stopa potěšila. 50% ()

Slarque

Od Gilliama jsem čekal víc. Na problém bylo zaděláno už ve scénáři, jednak připomíná pohádkovou variaci na dort pejska a kočičky, pak nejsou hlavní postavy natolik zajímavé, aby utáhly celý film a navíc se žádná z postav v průběhu filmu nijak nevyvíjí (charakterové salto jednoho z hlavních padouchů pomíjím, protože je nevysvětlitelnější než cokoli, co se děje v začarovaném lese). Podivně působí i triky, některé jsou dobré, ale vlk je zjevně nad schopnosti trikařů, o jeho proměně v Hanáka radši ani nemluvím. ()

Vitason

No nevím, jak se Němcům líbilo, když národní buditelé a sběrači pohádek bratři Grimmové, byli vykresleni jako estrádní podvodníci. Kdyby nám tohle někdo natočil o Erbenovi a Němcové, tak by se mi to možná taky nelíbilo, ale tak přece jen Grimmové nespadají pod moje národnostní cítění, takže jsem si snímek Terryho Gilliama náramně užil, hlavně díky parádní vizuální stránce a výpravě, který zaštiťuje trochu šílený scénář, jež spojuje spoustu různých pohádek s prapodivnou dějovou linií, kdy se postavy toulají v trochu zamotaném bludném kruhu, ale na druhou stranu se zde nalezl i prostor pro černý humor. K tomu hraje parádní hudba, která nádherně podtrhuje scény a vytváří z filmu pohádkovo-hororovou podívanou, kde Matt Damon a Heath Ledger předvádějí slušné výkony, i když hrají zřejmě trochu schválně proti svým typům. Ovšem oba zastínil šílený talián Peter Stroremore a francouzský důstojník v podání správně slizkého Jonathana Pryce. I když je Kletba bratrů Grimmů menší scénáristický guláš, tak si za slušnou atmosféru a nádherné obrazy ty 4* zaslouží. ()

Tommy987

Je zaujímavé, že Peter Stormare nikdy nedostáva hlavné úlohy, vždy len také menšie-väčšie "šteky", ale veľmi často svojím úžasným prejavom zatieni na plátne vštkých ostatných (a je jedno, či to je Bruce Willis, Keanu Reeves alebo Anthony Hopkins...). Inak to nie je ani pri tomto filme a najviac som si z neho zapamätal práve jeho úžasné kreácie. Z hodnotenia samotného filmu som trochu v rozpakoch, lebo na jeho konci u mňa prevládali skôr pozitívne pocity, ale na druhej strane viem, že mi neponúkol nič výnimočné. Je to vlastne súbor viac či menej podarených/vtipných/strašidelných/... scén a milých odkazov na grimmovské rozprávky zviazaných do scenára, ktorý niekedy drží pekne pokope a niekedy vyznieva zmätene. Okorenené je to samozrejme fantastickou výpravou, formálnou krásou (hoci Monica je vo filme len cca 10 minút :-), ktorú si ja vždy veľmi cením a chtiac-nechtiac si u mňa získava body navyše, a už spomínaným skvelým Stormarom... Čo na koniec? Kliatba bratov Grimmovcov je milý, pekný film, ktorý v chladný jesenný večer určite poteší, ale potom veľmi rýchlo vyšumí. 7/10 ()

klerik

Sklamanie. Hádzanie humoru hlava-nehlava zabíja pekne rozbehnuté "pokračovanie" OSPALEJ DIERY (úžasná miniscéna s Karkulkou)... Krásna výprava a pár gagov je jediné, prečo som od polovice nezaspal... ()

SeBig

Celkem zabavna podivana. Neni to ale uplne muj salek kavy tenhle zanr. Chvalim masku ty jezibaby ke konci uz me to moc nebavilo. ()

sharky odpad!

Nechutné prznění jmen slavných pohádkářů s tak debilním scénářem, že to ani sebelepší herci nezachrání. tento film nemá s kouzlem pohádek bratří Grimmů bohužel zcela nic společného. ()

Jinny

Matt Damon a Heath Ledger v neobvyklých rolích v nepříliš promyšlené pohádce pro pokročilé. Gilliam naservíruje řadu úchvatných scén, ale háže si klacky pod nohy přinejmenším dlouhou stopáží. Ovšem když v titulcích zavětříme drtivou převahu českých jmen nad těmi angloamerickými, těžko odcházet nespokojeni. A ruku na srdce, která z nás by nechtěla, aby jí Tomáš Hanák říkal má královno. ()

anais

Výtvarně hezké, ale neuvěřitelně nudné. Vlastně ani nechápu, proč jsou hlavní hrdinové Grimmové, když se film slavných pohádek dotýká vskutku je okrajově, vytváří z nich takový podivný mix kdyby třeba Karkulka nebyla v červeném, ani by mě nenapadlo, že má něco společného s původní pohádkou, stejně tak Jeníček a Mařenka Ústřední milostný trojúhelník je taky divný, až nejednoznačný – bratři Grimmové se oba snaží získat srdce jedné dívky, na konci není jasné jestli bude chodit s oběma nebo s žádným Taky mi vadilo neustálé opakování se těch samých lokací, což působlo strašně studiovým dojmem – rozhodně to nepůsobí tak nákladně jak by asi mělo. Tady se nabízí srovnání s Baronem Prášilem, který sice také trochu nudí, ale je obrazově natolik pestrý, že se dá vidět i víckrát. Bratři Grimmové jsou nemastný neslaný film, který bude patřit mezi Gilliamovi slabší počiny. ()

Roman.Ticka

Průměrná záležitost. Film splňuje všechny atributy jež má v popisku - dobrodružný, fantasy, horor, komedie. Herecká sestava příjemně potěšila, hlavně Heath, který už nikdy v ničem novém nevystoupí a je to velká škoda. Pohádkové momenty mě bavily o něco méně, než ty hororové, byť nejsem fanoušek ani jednoho z těchto žánrů. Holt už jsem asi definitivně vyrostla z princeznovských střevíčků, minimálně do doby seniorského věku... ;-) ()

honajz

Nápad by nebyl špatný, bratři Grimmové přivydělávající si lovem strašidel, jež sami vymýšlejí, a kteří pak musejí čelit skutečným kouzlům. Jen by z toho neměl mít člověk pocit studiovky, nedělní českotelevizní pohádky v papundeklových kulisách, jen s trochu větším rozpočtem a výpravou, asi jako měly Krkonošské pohádky. Dokonce zde hrají i čeští herci, aby iluze byla dokonalá, a kromě Táborského se velké role dostalo i Tomáši Hanákovi - akorát že ne žádného drsoně. Do toho pár podivných italsko-francouzsko-německých špeků, Napoleon na zdi, mučeníčko. Přepálená stopáž a konec filmu asi na sedmkrát. Pro mne zklamání, i když pár vtipných hlášek se našlo a některé scény se mi líbily, ale jinak to bylo celé umělé jako ten papundekl. ()

GigaPudding

Úplně chápu dost rozpačitá hodnocení a rozporuplné dojmy z tohoto filmu, protože na začátku jsem si říkala jestli ten Terry Gilliam pro změnu nenatočil třeba blbost, protože první asi třetina filmu prostě byla až negilliamovská nuda. Každopádně v té zbývající části se ukáže Terry Gilliam znovu jako Terry Gilliam, což už ale asi plno lidí fakt nepobere, protože Terry Gilliam točí filmy hlavně pro sebe a sobě podobné a zbytek neřeší. Kletba bratří Grimmů je prostě jako pohádka, ale přitom to tak úplně pohádka není a tohle navíc přetlumočené do gilliamovštiny, takže kdo nezná pohádky, tak tomu to prostě asi nic nedá vzhledem k tomu, že většina filmu stojí na detailech a scénkách, které zdánlivě nedávají smysl, protože odkazují ke klasickým pohádkám a to občas dost maskovaným způsobem a to je možná důvod, proč se tenhle film nesetkal s nějak obzvlášť pozitivní kritikou. Prostě to i v porovnání s ostatní tvorbou Terryho Gilliama vyžaduje trošku víc spolupráce od diváka :) a taky je potřeba nenechat se odradit tou první polovinou protože to je zívačka příběhová i herecká. Herci se rozjíždí teprv až v dalších dvou třetinách a kdo překvapivě asi zaujme ze všeho nejvíc není ústřední dvojice Heatha Ledgera a Matta Damona, ale vedlejší role v čele s Peterem Stormarem a jeho vrchním mučitelem Cavaldim, kterého člověk docení o to víc, když se pak koukne na Stormarův projev v civilu. Dál třeba Lena Headey, která tu sice nevypadá tak pěkně jako ve střepech v hlavě třeba, ale zato má takový příjemný a elegantní projev, i když hraje postavu, která by asi zrovna dvakrát elegantní nebyla. Co je ale trochu zarážející je, že mezi hlavní hvězdy vedle Matta Damona a Heatha Ledgera je postavená Monica Bellucci, která sice je slavná, ale ve filmu má takový pidištěk, zatímco Lena Heady má výraznou a důležitou roli, ale asi není tak známá na to aby se dostala na obálku :). A vedle všech těchto je tam strašně moc čechů včetně Tomáše Hanáka a klasicky Miroslava Táborského, který snad v žádné koprodukci chybět nesmí, ale nikdo z nich nepůsobí úplně na hlavu a mimo jak se to obvykle koprodukčním čechům daří, což je pozoruhodné. A nejpozoruhodnější na tomhle filmu není ani tak to, že z nudné první třetiny se dostane až poměrně zábavné a vtipné druhé části pro milovníky pohádek, ale že je to velmi zajímavý příklad toho, že tu máme filmaře, kteří se snaží o nějakou konvenční dokonalost výsledného díla (samozřejmě nějak podle sebe, ale pořád v nějakých mantinelech) a pak filmaře jako Terry Gilliam, kteří se snaží, aby výsledné dílo vypadalo přesně tak, jak chce jeho autor i za cenu toho, že to prostě plno lidí nepřijme dobře, což Terry Gilliam v tomhle případě určitě musel čekat a za to si to z počátečních rozpaků zaslouží ještě jednu hvězdičku navíc. (přinejmenším teda pro fanoušky Terryho Gilliama :)) ()

SOLOM.

Způsob, jakým byl příběh prezentován, se mi docela líbil. Bratři byli zobrazeni jako podvodníčci, kteří ač se moc rádi neměli, dokázali spolupracovat a docela slušně si vydělat. Používali k tomu triky a svou bohatou aparaturu. Po ruce mají dva odporné pomocníky, které spíše využívají a zneužívají. Jde o jasný důkaz toho, že i dnes se dá pěkně napakovat penězi na hloupých lidech, kteří uvěří snad všemu. Ve filmu nejde ale jen o pohádkovou podstatu. Máme možnost pěkně z blízka a do detailů poznat francouzskou mučírnu, která je vybavena opravdu důmyslnými stroji. Francouzský generál si libuje ve své brutalitě či mučení, ti, kdo se mu dostanou do ruky, si jistě neužijí tolik legrace. Scény s koněm a bahenním mužíčkem jsou sice trochu přitažené za vlasy, ale nedá se upřít záměr diváky i trochu vyděsit, popřípadě rozesmát. To se v mém případě stalo nejvíc u náruživé žáby, která se nechtěla spokojit jen s líbáním. Ještě teď se směji, když si na to vzpomenu. Celý film je vlastně prošpikován komediálními prvky, které odlehčují celý film a to je určitě dobře. ()

Matt Damon je Marco Polo

Matt Damon je Marco Polo

04.05.2005

Scenárista Kráľovstva nebeského William Monahan sa púšťa do písania scenára k pripravovanému dobrodružnému filmu MARCO POLO, ktorý bude vychádzať z Polovej autobiografickej knihy Travels ("Cesty").… (více)