Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

MarekT

Třetí díl mě bohužel zklamal. Čekal jsem zakončení ve stylu, který i u mě slavil úspěch (druhý díl má dokonce tu výhodu, že jej mohu posuzovat jako autonomní film). Jenomže ten styl se dostavil asi tak v závěrečných dvaceti minutách, předtím jsem se nechal otrávit tou rozvláčností a sentimentalitou, která z některých scén čouhala natolik, že bych klidně schvaloval původní návrh Coppoly, aby se film jmenoval "Smrt Micheala Corleoneho", na Kmotra mi to přišlo až moc zmírněné. Problém bych možná viděl i v hereckých výkonech - Pacino se utápí v problémech své postavy, což mu trochu uškodilo, ale jinak se pořád jeví stejně jako v dvojce nejlépe. Ve srovnání v předchozími dvěma díly je o to víc smutnější, že tu není víc takto silných postav jako Pacino - v druhém díle byl fantastický De Niro a první si pro sebe uloupil Brando. Konec celkem ušel, hodil se k charakteru a jednání postavy, ale nějak mě to nedojalo, jak zde někteří píší. Když se tak zamyslím nad tou mozaikou, rozhodně mi stačilo ji prohloubit akorát tak, že nahlédneme do dětství Vita. Přesto ale na tuto trilogii nechci vzpomínat špatně, protože první dva filmy jsou bezpochyby klenoty světového filmu, na trojku bych ale nejradši nějak zapomněl a tři hvězdy jsou pro ni tak akorát. P.S. Pokud jsou tací, kteří dají přednost dabingu před titulkami, doporučoval bych ten pro DVD s Jiřím Pragerem jako Pacinem. Rozhodně se sem hodí více (hlavně v tomto věku) než Petr Svoboda, který jej daboval v primácké verzi. ()

campix

Důstojné zakončení legendární trilogie, které vzniklo až 16 let po druhém dílu. Co vzal čas Al Pacinovi na kráse to mu přidal na šarmu.Konec rodiny Corleone ,do jejího čela se dostává Vincent syn bratra Michaela Sonnyho. Vincenta si skvěle střihl Andy Garcia a zastínil tak samotného Al Pacina. ()

Andre3000

Stejně jako ve dvojce svým charismatem všechny zastiňoval Al Pacino, tak ve trojce to nebyl nikdo jiný než Andy García. Opět úžasně sladěno a moc Corleonů sahala o další stupeň výše. Počet vražd byl úměrný počtu jiných zápletek a bylo to skvěle rozvrženo do celého filmu. Sofia Coppola byla božská!!! ()

pakobylka

----- "Politika nebo zločin - to vyjde nastejno." ----- Na povrchu chladné a uvnitř neskutečně emotivní - osudové ... a nevyhnutelné. Myslíte, že se Vám v nějaké podobě jednou vrátí všechny Vaše skutky ? Jak se to vezme. Není to pravidlo, ale stává se to - čas od času ... ovšem spravedlnosti se dočkáte zřídkakdy. Vždyť víte: Ta rezervovaná a upjatá dáma byla vždycky slepá. A tak události i lidé přicházejí a odcházejí, ale základní principy SYSTÉMU zůstávají. ()

Juto

V tomto skvele trvajúcom vyvrcholení Coppola odhaľuje víziu korupcie, ktorá zahŕňa celý svet, ale taktiež si libuje v čírej filmovej mágii spôsobom, akým to dokáže iba majster. Je to príbeh o strate, smútku a absolútnej samote, neomylný pohľad do najtemnejšej morálnej priepasti. 10/10 ()

messiah

Ani mě se třetí kmotr nelíbí tak jako dva předešlí, inspirovaní knihou, ale stále je to vrchol Mafiánských filmů, proto hodnotím minimálně 90% a tedy 5 hvězd. Nevidím nejmenší důvod k tom, aby někdo kdo viděl první dva (což by měl absolutně každý), toho posledního vynechával. ()

mortak

Variace na základní téma. Začátek - harmonie, rodina se schází při slavnostní příležitosti, pak přijde nějaká zápletka, jež přivodí výbuch násilí, nerovnováhu, která si žádá krev rodu, oběť, aby rodina mohla opět vstoupit do další harmonické fáze.Přesněji řečeno, ti členové rodiny, co tu nerovnováhu přežili. Symbolika příběhu je opět jednoduchá a přímočará - Tony je světlejší stránka Michaela, Vincent ta temná, a Michael sám ve stáří přiznává, že snil o jiné rodině. Jenže kdyby někdo na Sicilii znal cestu k tomu snu, určitě by se po ni dávno vydal. Ač třetí díl občas sklouzává k fanouškovství (pomeranče - jak vážení ospravedlníte tento nápad v celku díla), závěrečné Puzovo zpochybnění, zda jsme viděli skutečnou Sicílii a skutečnou mafii nebo jen její operní odraz ve stereotypních charakterech, je opravdu vrcholem ságy. ()

TomPrusik1

Završení epické trilogie bylo určitě důležité. A to hlavně pro úplnost příběhu. Ale jinak tak trochu Kmotr III vybočuje z řady. Čas běží dál, a tak už nemá takové to kouzlo 40. a 50. let. Ale s čas nezastavíme. Začátek mi připadal trochu uboze, při pomyšlení na to, že Michaelovi se všechno daří jít za svým snem ,,zlegalizovat mafii". To zní trochu směšně, nemyslíte? Že by ho za tu dobu jen jednou chytla policie a jemu se podařilo dostat tak daleko, že se připravuje na obchod s církví? Dost divné. Al Pacino zestárl, ale v stařeckém rozumném chování se rozhodně nevyrovná Brandovi. Ale nutno uznat, že hraje z celého filmu nejlépe. To se nedá říct o té mladé Coppolové, nebo Garciovi. Garciova postava my ze začátku nevadila, hrál šel ve stejně divokých stopách jako jeho táta. Byl to prostě borec v koženém saku (podobné jako nosil Max Payne), co si nebral servírky a chtěl (na rozdíl od až moc moudrého Dona) jít hned do akce. To se mi na něm líbilo. Ovšem ke konci filmu najednou ,,zmoudří", začne nosit oblek, česat se dozadu a připadá si hrozně důležitě. Dost ubohé. Ovšem co se filmu opřít nedá, je brilantně natočená závěrečná ,,vraždící" scéna. Je zároveň napínavá a způsoby zabití jsou dost originální (úplně jsem si vybavil zabijáka Hitmana). Příběhově trochu zaostává od předchozích dílů a vlastně zaostává celkově. Ale nedá se upřít, že se jedná o lehce nadprůměrný film, kolem kterého se právem váže tolik diskuzí. 70% ()

BoXBe

Nepamatuji si přesně, jak se mi před léty film zdál nebo nezdál, ale respektoval jsem ho na pět hvězd. Sestřih CODA je každopádně plynulejší a tak nějak srozumitelnější a koukatelnější a přibližuje se blíže ke svým nepřekonatelným starším sourozencům. Už jenom to přiblížení ke kvalitě jedničky a dvojky dělá z třetího Kmotra ještě větší a pevnější monument. Nebýt té Sofie a tomu, že jí Coppola režisérsky nedonutil hrát líp nebo nepřeobsadil. ()

otík

Vracíme se do rodiny Michaela Corleoneho po 8 letech, kdy všichni zestárly, děti dospěly a vydávají se svou vlastní cestou. Rodina Corleonových se snaží jít vlastní cestou, Michael už nechce být tím zlým mafiánem, ale chce čistě obchodovat, což nelibě nesou především jeho spoluobchodníci a partneři. A tak se dostává celá rodina do nebezpečí, kterému se snaží uniknout na Sicílii. Začíná se zaplétat do obchodu s Vatikánem, dokonce se samotným ředitelem Vatikánské banky. Umírá starý papež, volí se nový a Coppola se směle pouští do spekulací o smrti Jana Pavla I. Samotný Michael je vážně nemocný, bilancuje svůj život a odchází ze scény, přičemž vládu nad rodinou předává Andy Garciovi. Jedná se o další strhující film a zvláště vrcholná scéna během opery, v níž zpívá Michaelův syn, je dramatická, strhující a skvěle natočená a načasovaná. Je to důstojný a skvělý závěr vynikající mafiánské ságy. ()

tom88

Trilógia Krstý otec ma za srdce veľmi nechytila a tretí diel je toho dôkazom. Je to škoda, po slabšej dvojke je tu ešte o niečo slabšia trojka, ktorá však má kvality predošlých dielov, ale už sa akosi vytratilo kúzlo. Coppola patrí určite k režisérskej špičke a nenahneval by som sa keby nejakú mafiánku ešte niekedy natočil. Herci sú stále dobrí aj keď mi podobne ako v dvojke stále chýba postava akou bol Vito Corleone alebo Sonny. Andy Garcia je dobrá náhrada a ťahal celý film. Prevzal velenie Alina. Do deja som sa veľmi nedostal, nezdalo sa mi to také zaujímavé. Vidno, že časom dochádzal dych. Godfather ako trilogia ma až tak nevzala, iba jednotka vo mne zanechala niečo silnejšie. Trojka je medzi 4 a 5 *, no prikláňam sa k nižšej známke. 83% ()

MJMilan

Nemůžu jasně říci, který díl byl lepší a který horší... jako celek prostě naprosto geniální a jedinečné. ()

tomeek

Mám takový pocit, že se mi trojka líbila fakt nejvíc. Obzvlášť ten němý závěr na židli... PS: Al Pacino je KU*VA gangster!!! ()

Radiq

Al Pacino je už moc alpacinovskej ve smyslu jeho pozdější kariéry, už to není ten mladej černovlasej mafiánskej ledově klidnej Michael Corleone, ale šedivej vlk premítající o svým životě. Zajímavý bylo zapojení církve jakožto taky jedné z mafií, s čímž můžu jedině souhlasit. Opera na konci byla moc dlouhá, i když každej čekal a věděl, co přijde. Ze začátku mi to přišlo nudný a řikal jsem si, že tvůrci asi chtěli ukázat, jak kdo zestárl. Časem se to trošičku rozjelo, ale asi tak jak lokomotiva s hodně těžkejma vaginama... a vagonama. Bylo to prostě zdlouhavý, ale jakožto respekt k celé trilogii zůstanu s hvězdama stejně, jak u předchozích částí. Ponaučení z celé trilogie: nedělejte si moc velkou rodinu a moc nepřátel - nepřátelé vás sice většiny členů rodiny zbaví, ale i pak když se rodina sejde, i vy jednou sejdete... věkem. ()

E=mc2

Moja prvá otázka znie. Kde zostal Duvall? Film po úvodných omáčkách kto je kto začína de facto až po hodine po scéne vrtulníka pri spoločnej večeri. Počas tej prvej hodiny len odkazuje na pôvodného Krstného otca. Pripomína sa nám Michaelovou pracovňou, tým čo sa deje Michaelovi. Garcia ako Sonnyho syn len napodobuje herecky svojho otca. Neverím mu ani mäkké F. Iba jeho konanie ukazuje že je gangster. Čo stačí. Avšak myslím si že by filmu prospelo viac napätia a rozvinutie ďalšej dejovej línie ako tomu bolo v druhej časti. Celé to bolo v duchu nostaligickom, teda len spomínanie. A to ma nudilo. Vincent mal dostať viac priestoru, alebo žiaden, pre dej bol dôležitý len tým že sa stal pokračovateľom Corleonových. Popravde, dal by som mu viac priestoru, podobne ako De Nirovi v II diely, ak teda tohto nástupcu má brať divák vážne. Zapojenie Vatikánu do príbehu veľmi potešilo. Pomohlo to rozmeru tejto trilógie. Čo dodať na záver. Trilógia rodinnej tragédie, ságy, je zavŕšená. Ako zaseješ, tak budeš žať. Mafiánom sa byť neoplatí. Najslabšia časť, ale i tak vysoko nad akým koľvek iným pokračovaním vo filmovej histórií. Mrzí ma však že typický háv 70 rokov a to tempovanie scén je preč. Ak by to natočili o 10 rokov skôr, bolo by to ešte lepšie. ()

panMartin

Sice už starej Al ale stále fešák a nekompromisní pohled zabijáka. Sice slabší než předešlý dva díly ale stále si to drželo tu rovinu předešlých dílů. Opět tento film shrábnul několik oscarů. ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)