Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

TwoFace

— Your sins are terrible, and it is just that you suffer. Your life could be redeemed, but I know that you don’t believe that. You will not change. — Legendární, nesmrtelná, kultovní a dokonalá klasika. Závěrečná část je spíše dlouhým epilogem, který je ale dokonalým závěrem dokonalé trilogie. Moc, respekt, zrada, pomsta, ale hlavně rodina. Kmotr je především příběhem o rodině a o tom, že rodina je silnější, než vše ostatní. Příběh dynastie Corleonů je jako z vystřižen z antického Říma. Perfektní hudební doprovod (který úžasně vyčnívá především ve scénách na Sicílii) na diváka skvělé přenáší atmosféru cti, respektu a tradic. Život organizovaného zločinu, který je v celé trilogii do jisté míry zidealizován, končí tak jako vždy – smrtí, zničenou rodinou a mocným a respektovaným mužem, který ale ve skutečnosti ztratil vše. Síla Kmotra kromě dokonalé režie, perfektního scénáře a skvělé hudbě tkví hlavně v bezchybných hereckých výkonech. Skvělý Al Pacino předává pochodeň Andymu Garciovi a film je tak koncem jednoho příběhu a začátkem dalšího. Samotný závěr, jak je v celé trilogii zvykem, je jedním z nejsilnějších a nejlepších okamžiků filmu, a to jak filmařsky, tak emočně. ()

conery1

" Pozrite na ten kameň. Vo vode už leží už veľmi, veľmi dlho, ale tá voda do neho vôbec neprenikla. Taká vec sa stala i ľuďom. Celé dve tisícročia sú obklopení kresťanstvom, ale Ježiš do nich neprenikol, nežije v nich." Ďakujem naozaj všetkým zainteresovaným za neobyčajný filmový zážitok. ()

jarmik

Pro mě jsou všechny tři díly dokonalé, takže jen těžko můžu něco vytýkat. Vše už bylo napsáno, nejlepší trilogie 20. století, pravděpodobně nejlepší trilogie vůbec (s Temným rytířem). ()

cesky_hrac

Emh.. Tento film zakončuje život Michaela Corleoneho a zároveň to samé dělá s výbornou mega, ultra, super, hustou a spoustu dalšího filmovou sérii Kmotr. Nemám co říct. Naprostá bomba!! Skvělé obsazení, kamera ,hudba..Nebudu v tomto komentáři plýtvat slovy. Sice by si to tento snímek zasloužil ale NE. Musím také myslet na ty co to čtou. Nechci aby se nudili u dlouhých komentářů!! Přece pocity jdou napsat v jedné větě, ne?... Tento film bych doporučil všem! Králíkům psům, veverkám.. Zkrátka VŠEM!! Celkové moje hodnocení : 100% Hudba: 10/10 Střih: 10/10 Obsazení:10/10 Režie: 10/10 Scénář: 10/10 Efekty: 10/10 Efekty: 10/10 ()

Emo-haunter

Velké finále ve velkém stylu. Skvělý závěr této kultovní trilogie. Co teď po tom všem říci? Jsem neskutečně rád, že jsem tuto kultovní trilogii konečně viděl. Každý díl byl mistrně zpracovaný na jedničku, všechno fungovalo tak jak mělo a to plně oceňuji. Těžko říct, jaký díl byl nejlepší. Všechny tři se podle mě držely na vynikající úrovni, nemám tomu ani co vyčíst- scény dechberoucí, dialogy mistrné, kamera, střih a prostředí na jedničku. Zde byl již Michael sice starší a podepsalo se na něm těch 14 let, které uběhly od druhého dílu, nicméně, v tomhle díle již chtěl se vším skončit, zpytoval svědomí, zpytoval své zlé skutky Bohu, chtěl se vším skončit a začat nový život, ale jeho osud před ním přece jen neunikl. Závěr filmu neskutečný, na toto bude vzpomínat ještě hodně dlouho... Ještě jednou děkuji, pane Coppola. Art ***** Vtip * Napětí **** Akce ** Láska *** Celkové hodnocení filmu: 93% ()

Oralfabet

Hmm... To muselo být tehdy pro lidi zklamání. Na jedničku a dvojku se kouknu za nějakou dobu zase určitě rád a zajisté oba díly taky víc docením a pochopím. Na trojku asi tak nějak zapomenu. Asi na ni zapomínám právě teď. Nejzajímavější bylo, že tam byl děda ze Swiped. 4/10 ()

Renfield

New Yorská část sice nepůsobí tak velkolepě, jako působily oba předchozí filmy, některé scény v ní by zasloužili více času. Přesto samozřejmě není žádným příběhovým zmatkem, je to stále nadprůměr, jenž má navíc takové momenty, jako zasedání rady, nebo téměř cokoliv s Vincentem. obzvlášť právě odplatu za ono zasedání. Andy Garcia je výborný, o tom, že je jeho filmovým otcem Sonny, není díky jeho výkonu pochyb a Michaelovi to přijde velmi vhod. Ten sám prožívá po propadu do samoty ten jediný možný vývoj, ještě více mu jde o dobré vztahy uvnitř rodiny a samozřejmě alespoň o nějakou formu odpuštění... snad by raději zase byl tím Michaelem v uniformě na svatbě. Jenže čas letí a přináší závěrečnou scénu, ve které tentokrát chybí dlouhý detailní pohled, tady ho není třeba. Ale v čase ještě zpět, na Sicílii, kde jakoby i F. F. Coppola byl více doma. Právě tam totiž začíná ta filmovost, svým způsobem až poetičnost prvních dvou dílů. Právě tam má zase podstatně větší prostor Michael a jeho rodina. A právě tam vše dokonale uzavírá poslední půlhodina, jenž prolíná operu s odplatou a přináší filmovou genialitu. Tato část není pouze nejlepší za všech Kmotrů, je jedením z nejsilnějších momentů filmové historie vůbec. 90% ()

Emzet

Myslím, že to je podceňovaný film. Ano, není tak dokonalý a stylový jako jeho dva starší bratříčci, ale jedná se o působivé a důstojné dokončení celé série. Potěšilo mě poukázání na pokrytectví církve a návrat na Sicílii (můj oblíbený stát). Mike zde také narozdíl od předchozího dílu vzbuzuje i soucit. Pacino v něm skvěle ztvárnil stárnoucího muže unaveného svou mocí a svými činy. Brilantní... ()

chalp

Nedosahuje kvalít predchádzajúcich dvoch dielov, ale stále perfektná sonda do mafiánskej rodiny Corleone, ktorú jednoducho musíte vidieť keď máte napozerané prvé dva diely, ako dokončenie príbehu.A kiežby „trojky“ boli vždy takéto podarené :) ()

Suchinnen

Až na Sofii možná lepší než druhý díl. Posledních cca. 35 minut je pro mě nejlepší částí ze všech tří dílů. ()

thunnus

Pořád je to silně nadprůměrné drama, ale jednička je podle mého názoru stále zdaleka nejlepší. Nicméně přiznávám, že mi Michaela Corleoneho bylo na konci dost líto.. ()

werewolf69

Je fakt zaujímave že tretia časť Krstného otca ma asi rovnakú silu ako mali predošlé časti. Keď som sa chystal pozrieť si ju ani som si nemyslel že by táto časť mohla ešte niečo nove ponúknuť. A predsa! Koniec filmu ma fakt dostal. Keď sa to tak vezme záver každej epizódy bol taký. Takže predsa posledná čas trilógie nemohla sklamať. Taktiež som v závere pociťoval isté emócie čo v predchádzajúcich častiach nie. ()

Deywid

Na začiatok musím povedať, že je mi veľkou cťou, že mojím 1000. hodnoteným filmom je práve Krstný otec III.....Pred jeho zhliadnutím som vážne neveril, že by si mohol udržať úroveň predchádzajúcich dvoch častí, ale....Francis Ford Coppola opäť dokazuje, že je režisérsky Boh a Al Pacino, že je Boh herecký....hodnotiť ostatných hercov ani nemá význam, lebo v celej trilógii Godfathera nenájdete zlého herca (i keď u Sofie Coppola je to na hrane :)....Podľa mňa je Krstný otec III dokonca o niečo lepší ako diel druhý.....Ku geniálnosti jednotky však stále kúštik chýba :)....P. S: Záverečné scéna pred budovou opery je asi tá najemotívnejšia scéna, akú som kedy vo filme videl..... ()

cinci

Michael nám zestárnul, ale to mu neubralo ani trochu na jeho hrůzu nahánějícím vzezření. Po kulervoucích dvou dílech je těžký natočit další skvělej film. Francis Ford Coppola to ale dokázal a důstojně zakončil Godfather ságu. Bez debat 5* ()

panmroz

O několik úrovní pod Jedničkou a Dvojkou. Herci typu Sofie Coppola či Andy Garcii na svoje party jednoduše nemají. Pokud před chvílí dohráli Robert Duvall, John Cazele nebo James Caan Dvojku. ()

Atheas

Tento díl Kmotra je pro mne nejlepší z jednodoho prostého důvodu. V tomto dílu už se moc nepracovalo dle knižní předlohy a na to jak toto ukončení příběhu zapadlo do předchozích dvou dílu, jsem jen ohromeně zíral když jsem to viděl poprvé. Smutný Konec představuje všecko, o co v předchozích dílech šlo. O to, že vždy pujdou po těch které máte nejvíce rádi. Sofie Coppola, snad se pro tu úžasnou roli narodila, jako dceru Michaela Corleoneho snad si nedokáži představit žádnou jinou herečku, ze které šlo tolik Corleonovosti. Andy Garcia, další silný článek bez kterého film samozřejmě nedosáhl takového úspěchu jakého dosáhl. Jde o charakter, který jako herec, krásně vyjádřil a zahrál. Sílu osobnosti, jakou disponoval, určitě zapúsobí na každého diváka. A zestárlý Micael Corleone, v tomto dílu byl jemnější. Výrazy, gesta a všecko kolem něj bylo více smyslnější. Nádherná paráda. Jen si říkám, když šla natočit trojka, nešla by i čtverka??? ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)