Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

iXtr3m3

Al Pacino na ústupe, Andy Garcia na výslní. Tak by som dokázal v skratke popísať tento film, ktorý završuje ságu Corleonovcov a nám neostáva nič iné, len horko zaplakať za jednou fantastickou filmovou ságou, ktorú už ťažko niečo prekoná. ()

Jaccobos

Horší než Kmotr I. , ale lepší než Kmotr II. Kmotr III. Nabral rychlost, ale právě tím ztratil onu pověstnou "neuspěchanost" Kmotra, takovou, která dávala do pohybu předchozí dva díly. Časté sentimentální výjevy jsem samozřejmě očekával, ale přesto mě dráždily a minimálně z poloviny byly zbytečné. Ovšem oproti průměrným scénám (neboť slabé tam nebyly) bych vyzdvihl úžasnou scénu - možná nejlepší scénu z celé ságy vůbec - Rozhovor Micheala s kardinálem Lambertem. Evropa je jako tento kamínek obklopený vodou, stovky let na ni křesťanství působí a stejně se v ní neusadilo. Naopak asi největší minus je dobové zasazení - osvětlený NY a LA naštěstí vystřídá stará dobrá Sicilie, kde jde vše o 100 let pozadu, a kde jsem se dočkal nezahanbujícího konce celé ságy. A co si budeme povídat: Kmotr III už není o MAFII, jak ji známe z předchozích dvou dílů, ale jakési povinné zakončení života M. Corleona. Taky mě zklamal Michaelův ježek namísto napomádovaných vlasů :) ()

Han22

Přiznám se, že jedničku a dvojku mám zafixovaný jako velké filmy, ze kterých si toho ale moc nepamatuju. Stejně je to s trojkou. Je to takové akademické dílo, které se dobře okukuje z povzdálí, ale ne každého strhne. Al Pacino a hlavně Andy Garcia jsou skvělí, ostatní také nejsou špatní, nechybí tu pár brutální scén a celý příběh se pohybuje na úplně jiné rovině, než konkurenční (v rámci roku 1990) Mafiáni. Jenže tu chybí jakákoliv drsnost, živost, všechno je jak z té opery, kterou to končí. Veliké, obrovské, nadživotní a těžko uvěřitelné. Možná pro takové filmy nejsem dost velký filmový labužník, ale je pravda, že jsem se při tříhodinové stopáži chvílemi nehorázně nudil (prakticky celá první hodina je jen o legálním podnikání, dvě třetiny Sicilské pasáže o rodině a vztazích v ní). Prostě na pět hvězd to není, i když je to bezpesporu výjimečný film. ()

Benedygtus

Absolutne vynikajici film mel jsem trochu predsudky kvuli tomu jakeho to je roku hlavne u tech predchozich dilu trilogie, ale opak je pravdou je to mistrovske dilo presne podle meho gusta! Myslim si ze opravdu nejde nic vytknout a celkove hodnoceni na CSFD to jen potvrzuje! Vynikajici herci,hudba a samozrejme i namet ()

Wally

Jednoznačně nejslabší část řetězu s názvem Kmotr. Co je však slabinou pro tuto trilogii, obstojí v porovnání s ostatními filmu mezi kterýma se řadí na přední místa. ()

Mistickzz

Solídny film, ktorý ukončil túto kultovú trilógiu tak ako sa patrí. Na začiatku som sa bál, že ma film bude nudiť ale našťastie, tých suchých miest tam bolo pomenej. Nakoniec bol z toho plnohodnotný filmový zážitok s výbornou dvojicou Pacino-Garcia a s úchvatným záverom. 83% ()

Chegi

To, že Sofie Coppola má asi tolik výrazů, co překližka mi nezabrání v plném hodnocení tohoto skvělého zakončení nejlepší trilogie, jaká kdy byla natočena. FF Coppola dokázal udržet laťku nastavenou prvním dílem, což ve světě filmu dokázal snad už jen Jackson. Příjemnou změnou bylo, že se špína nerozlézá pouze v ulicích New Yorku, ale zasahuje i do čistého království božího. Zatáhnout Corleony do Vatikánu rozhodně zacloumalo s představou klasického krimi thrilleru. A aby film splňoval i nějaké morální poselství, tak za zločiny, jichž se rodina dopustila, zákonitě přišel trest. (Ale abych byl upřímný, tak smrt Coppolové, jsem schopen bez problémů akceptovat) ()

KoRner

Stále vysoká škola gangsterská, avšak oveľa nižšie než prvé dva diely. Ide hlavne o tú neprehľadnosť, kedy už nevieme kto je s kým a koho to ide zabiť. Vadila mi tam aj milostná linka medzi rodinou... je to prinajmenšom divné. Garcia zapadol veľmi dobre, jeho živočíšnosť pripomína jeho otca Sonnyho. A tiež škoda, že z Michaela nakoniec spravili trpiteľa a nie noveho Vita. Viacnásobné zhliadnutie a zorientovanie sa utvrdí, že na tých 5* je to každopádne. ()

Zagros

Třetí kmotr pro mě již nemá takové kouzlo, jako první dvě části. Nějak ubylo „chlapské“ upřímnosti v podobě zbraní a neodolatelných nabídek a přibylo politikaření a intriky, což je mi proti srsti. Přitom nejde vůbec o špatný film, moc věcí mu vytknout nejde. Jednoduše navazuje na geniální díla a to je obrovsky těžké. Jde o důstojné zakončení celé ságy, která se jako celek rozhodně zapsala do historie světové kinematografie. ()

HiddenDragon

Musim rict, ze oscary, co dostala dvojka, by mely patrit spis sem. Vyborne zakonceni naprosto vyrovnane trilogie a muj obdiv, ze i kdyz je trojka v realu s 16-letym odstupem, tak je "Kmotr" jako jeden celistvy filmarsky epos. Barvy, atmosfera, vetsina hercu...vse zachovano. Tim se muze chlubit maloktera trilogie. Popravde nechapu, jak nekdo muze po neskutecne utahane a zdlouhave dvojce rict, ze tohle je nejslabsi dil serie. Naopak. Nejkratsi stopaz (i kdyz i tak temer 3 hodiny) mi vyhovovala. Bylo to lehce sviznejsi a misto flashbacku jako ve dvojce se tentokrat dej presune na Sicilii, cimz je dil paradoxne o neco vice vzpominkovy, vice "italsky" a taky "operni", doslova. Vyborny casting Andyho Garcii (nominace na oscara), ktery se na svou roli Vincenza (syna Sonnyho Corleone) hodi dokonale a skoda, ze sosku neziskal. Obecne Oscary 1991 "ukradl" "Tanec s vlky", takze trojka Kmotra asi nemela sanci. Pritom dejove opet velmi podarene zasazeni do realii. I kdyz ve skutecnosti se to stalo 1978 (nikoliv 79 jako ve filmu), pusobeni (pokud se to tak da rict) papeze Jana Pavla I. opravdu odpovida dobe. Mike Corleone se zbavil kasin a snazi se zlegitimizovat svou cinnost pomoci cirkve. Bohuzel mu okolnosti stale pripominaji, ze z tohoto prostredi jen tak uteci nelze a ze v Evrope se hraje jeste vyssi hra. A posledni pul hodina...nemam slov. Opet jeden z nejlepe zvladnutych filmovych zaveru. ()

zencitizen

Já si naopak myslím, že vysmívaná mladá Sofia Coppola byla v tomhle filmu "supercute". Lidi se strašně rádi s hurónským smíchem posmívají situaci, která je nějakým způsobem přesahuje, nemají rádi, když něco vyčnívá. To se mohou všichni zbláznit. Ale je to znak úpadku. Jsme kultura posměváčků. Nevím proč všichni mají problém s holkou, která hraje trochu telecí, zamilovanou, ještě ne úplně sebe si vědomou teenku.... A jinak celý Kmotr III má v sobě něco zásvětního. Četl jsem, že teď udělal otec Coppola nějaký nový sestřih, kde to ta smrt celé rámuje. To je patřičné. Corleone je v tomto filmu už jen vyhaslá maska a celý děj je pověstným filmem běžícím před očima v okamžiku smrti. Moc s mi to líbilo, dokonce jsem si něčím vzpomněl i na loňský "sicilský" Bílý lotos. Je to melodrama jak bič. Spoiler: Co jiného než vznešené melodrama je, když krásná dívka s prostřeleným srdcem štká : "Otče, co jsi mi to provedl". Kdyby to točil mladý Jodorowski ještě by jí z rány na hrudi vzlétali ptáčci.  Třetí Kmotr je impozantní. Ale  jinak než oba předchozí. Nakonec ale Garcia byl slizce šťastný, že ho holky zbavil Osud. Jinak by to časem musel udělat sám. Ale jinak ti dva tam mají jednu z nejkrásnějších milostných scén, které jsem kdy viděl. Když jsi v blízkosti milované ženy, nikdy se na ní nedíváš, vyznáváš-li ji lásku. Protože ji cítíš jak vibruje všemi tvými póry. To dokázal natočit jedině Coppola. ()

Vajonek

V závěrečném dílu mafiánské trilogie mi možná, vzhledem k tomu, s jak velkým odstupem od druhé části vznikl, trochu chybí větší návaznost, resp. ta přirozenost, s jakou na sebe navazovala jednička s dvojkou. Okolo zestárlého Michaela Corleoneho už také nevnímám, necítím takovou auru, jaká se okolo něj vznášela v druhé části a nad jeho otcem zase v té první. Atmosférou je to trochu jiný film. Ne že by ale byl špatný, je prostě jiný. Docela mě baví nová linka s katolickou církví, zajímavým oživením, resp. tak trochu návratem k jedničce a postavě Sonnyho, je zařazení Vincenta v podání typově dobře zvoleného a skvěle hrajícího Andyho Garcii. Vůbec ne špatná mi připadá Sofia Coppola, která za svůj výkon schytala kritiku. No a dál nebudu příliš vystupovat z davu a nedá mi to, než zmínit závěrečnou cca půl-třičtvrtěhodinu v opeře. Ne jen samotný tragický závěr, ale celá tahle "operní" část, to je mistrovské dílo a velký návrat k tomu, co nás tak uchvacovalo na jedničce a dvojce a v trojce jsme možná v předchozím průběhu trochu postrádali. Uvědomíme si, že k tomuhle to celé nezadržitelně směřovalo a pokud víme, co v samotném závěru proběhne (a teď nemyslím úplně poslední záběr na Kmotra se psem a pomeranči, ale ten předchozí odehrávající se na schodech do opery), v průběhu sledování celého filmu také můžeme být z možná lehké občasné letargie o to více vytrháváni, zasaženi při rozhovorech dcery s otcem nebo s Vincentem ohledně bezpečí, bezpodmínečné lásky, pro kterou by člověk udělal cokoli apod... I když bych v souhrnu Kmotra III zařadila v rámci trilogie jako "nejslabšího" na bronzovou příčku, je za mě slabý minimálně tak na 85 % a tím pádem pořád ještě pěkných pět hvězdiček. Důstojné zakončení celé ságy. A teď jsem moc zvědavá a těším se na Nabídku. ()

Hopper

Záverečná časť je jasne najslabším článkom, Sofia Coppola hrať nevie. Aspoň Andy Garcia ako nový Godfather dvíha zástavu pomerne vysoko. ()

cold

Ani za tento díl se "Kmotr" nemusí stydět. A to předešlé dva díly zvedli la'tku velice vysoko. Skvělé zakončení trilogie, které Coppola s Puzem zvládli bravůrně. Potlesk pro Vás. ()

BlueZero

Tretia a záverečná časť trilógie je natočená s istým časovým odstupom. Hoci začína pre mňa s trochu naivným začiatkom, má najsilnejší scenár z trilógie. Konečne si tvorcovia dali záležať aj na výbere hudby a jej použití. Hlavne záverečná opera hrá veľkú úlohu vo filme. Práve táto posledná čať vyzdvihuje túto trilógiu nad priemer. ()

Rssa

Jako samotný film by třetí díl mafiánské ságy rozhodně také uspěl, ale v porovnání s předchozími částmi je zde přece jen vidět trošku úpadek. Možná proto, že se příběh neodehrává v tak přitažlivých lokacích a přitažlivé době, samotná zápletka je dobrá, ale ne strhující. Také zde postrádám větší počet výraznějších postav jako v jedničce nebo dvojce, zde máme pouze Pacina a výborného Garciu. Přesto paráda. 80 % ()

Revolver

Každá stránka filmu (režie, scénář , herecké výkony, hudba ... ) je o třídu slabší než v předchozích dílech. Film by ovšem nebyl tak odsuzován, kdyby předešlé dva díly nenasadily laťku tak vysoko. ()

Teg

Po skouknutí třetího dílu ve mně panují rozporuplné pocity. Rozhodně je to na pět hvězdiček. Bohužel moje srdcovka nadéle zůstává první kmotr. Poslední díl je na mě asi příliš smutný. ()

Reckon

Trojka si drží velice vysoký standart a v některých ohledech, aspoň teda pro mě, předhání jedničku, ale s Coppolovými filmy mám strašný problém a to je to, že se vždycky u jeho filmu nudím. (8/10) ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)