Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

kapsomut

Na díly 1. a 2. se to rozhodně nechytá. Je vidět, že to nebylo podle knihy. Kniha byla úžasná, ale tento díl nic moc. Rozhodně to drželi herecké výkony. Dal bych 3*, ale za ty výkony a úctu k celé trilogii dávám 4* a 80%! ()

Huntelaar

Nějak se z toho pro mě vyklubal nejlepší díl trilogie. Nemusel jsem složitě hledat motivaci hlavní postavy, jako v představovací jedničce, ani mi děj nerozmělňovaly dvě časové linky, jako ve dvojce, ačkoliv byly obě výborné. Zápletka bez konkrétního záporáka tomu přidávala na napínavosti, plus je třeba přidat palec nahoru za novou postavu s tváří Andy Garcii. ()

OG_Swifty

Síla odkazů na předchozí dva díly je silnější než samotný příběh třetího dílu. -1 hvězda za Sofii a za to, že ačkoliv nakonec skončí s prostřeleným hrudníkem, šaty jsou při záběrech na její mrtvé tělo neporušené... RIP Apollonia ()

Had6

Tady jsem trošku moc přísný a vím to. Třetí díl už bych radši netočil. Uznávám jeho kvality a mistrovský výkon Andy Garcii, ale nejraději bych to už nespojoval s Kmotrem. Já jsem milovník knižní předlohy a tady se všechno posunulo někam, kde se mi to nelíbí. Pryč je atmosféra amerických měst let třicátých a přicházejí nehezká léta šedesátá. Už to není ono. Pět hvězdiček je asi správných, ale já jsem byl vlastně docela zklamaný a nepřinesl mi tento film vůbec dobrý požitek, už jen z úcty a v mém případě až bezbřehého obdivu k prvním dvěma dílům. ()

Carlossss

Vynikající dotvoření celého eposu. Kmotr je sázka na kvalitu a když překousnete místy nudné dialogy, tak máte zaručeno, že se nudit nebudete. Už po prvním zhlédnutí řadím všechny tři části vysoko v mém TOP žebříčku. Třetí, jakožto první a druhý díl stoupá a padá s výkonem Al Pacina, který je ale nepřekonatelný... sympatičtějšího kmotra nenajdete. ()

Katarine

Pořád vysoká úroveň, ale když mám srovnávat, tak prvnímu, ani druhému dílu se nevyrovná. Teď už nejde o mafii, tvůrci si až příliš zahrávají s politikou a církví. Překvapil mě Andy Garcia. Jeho role a herecké kvality opravdu předčily jinak vždy skvělého Al Pacina. Závěr velmi urychlený, smutný (neobešlo se bez slzičky) a přesto výborný. Nějak zjišťuji, že se mi v této trilogii nejvíce líbí konce:-) ()

ilemas

Zrovna sleduji po dočtení prvního dílu Kmotra v originále v angličtině všechny tři zfilmované díly. Nechápu ten humbuk okolo, protože je to i přes skvělý příběh a výborně zachycenou dobovou atmosféru dosti zdlouhavé a nudné. Na toto téma jsou mnohem lepší filmy a akčnější. ()

Martin741

Velkolepe zakoncenie slavnej trilogie. Scenar je naprosto perfektny, pomohlo aj zaangazovanie filmoveho Vatikanu, skvele herecke vykony, a ako je u Kmotra zvykom, zaver bol cisty masaker. Kmotr 3 sice uz nema mrazivu atmosferu jednotky a ani dvojky, ale aj tak divakovi ponuka mnohe odpovede na doteraz nezodpovedane otazky. Hoci je tu menej intrig a strielania, film to vyvazuje silnymi momentami - spoved Corleoneho kardinalovi, snaha Corleoneho presunut financie do nehnutelnosti a ocistit tak svoju kriminalnu minulost a rozhovory vo Vatikane boli akokeby neviditelnym zrkadlom realneho sveta. Nemozem ist na menej, musim dat 100 % ()

Wiikii

Bože, WAU, ten konec je neuvěřitelným závěrem, neuvěřitelné trilogie !!! Al Pacino je prostě jedním slovem BOREC, jakož to i Coppola :) ... HODNOCENÍ: 94% (5*) ()

M.i.k.e

konečně došlo i na třetího Kmotra a osobně jsem si ho užil mnohem víc než dvojku.Ta mi přišla hodně a zbytečně roztahaná vzhledem ke stopáži a místy dost přešlapovala na místě.U trojky sem absloutně neměl pocit,že trvá víc jak 160 minut a ty skoro 3 hodiny utekly jako voda.Ta změna kdy se z klasického mafiánského filmu stalo skoro až politické drama Kmotrovi jen prospělo.Pacino opět výborný a dost možná nejlepší v celé trilogii.Konec sem nečekal a docela mě dostal...90% ()

vydumnica

Tak za takéto FINÁLE musím dať tú piatu hviezdičku, hoci tretia časť Godfather trilógie sa mi páčila tak skôr na štyri, kým ale nezačala opera. Také finále, to sa len tak nevidí, wow, parádne👌!!! Keby som to videla v kine, asi by som tam ostala sedieť ako prikovaná ešte dlho po skončení, kým by ma nevyhodili :-). Herecké výkony sú tu na špičkovej úrovni, veľmi milo ma prekvapil mladý Andy Garcia a okrem iného, akoby z oka vypadol mladému Al Pacinovi - naozaj vyzerajú ako príbuzní. Konečne ma presvedčila aj Diane Keaton, teraz už zrelším hereckým výkonom. Čo sa týka obsadenia herečky Sofia Coppola ako mladučkej Mary Corleone, ja som veľmi spokojná a to aj napriek tomu, že za túto rolu obdržala Zlatú malinu. Podľa mňa sa sem na 100% hodí, vyzerá úplne tak, ako by si len človek mohol predstaviť mafiánsku dcéru sicílského pôvodu a okrem toho pôsobí tak nevinne. Pôvodne zvažované, Winonu Ryder ani Juliu Roberts si ako Mary veľmi neviem predstaviť. A ešte k Al Pacinovi. Akoto že nebol ani len nominovaný na Oscara? Jeho herecký výkon vo finále je až neuveriteľný, wow!!! ()

marcek

Prvnímu dílu se to pořád nemůže vyrovnat. Moc mě mrzí, že to bylo natočeno až o 15 let později než oba předešlé. Ale záchvat Al Pacina na konci, byl proste nepopsatelný - k tomu se nedá nic dodat ()

cariada

Tohle už bylo trochu jiný než předchozí dva díly. Ano doba vzniku se na filmu docela projevila, i děj se posunul časově. Michael Corleone se podílí na nadaci a je z něho vážený občan co si vypral peníze přes církev a to je dlaší možná kámen úrazu, kdy se vše až moc motá kolem církve i samotného papeže. Přijde mě ,že tady už jde více o politiku. Do toho vstupuje nová postava Vincenza syn Sonnyho, který by rád vrátil časy tam kde byli dřív. Do toho jsou tu už dospělý děti Michaela a snaha jeho nepřátel s ním skoncovat. Konec to poměrně hodně zachranuje a proto nechávám hodnocení stejné jako u ostaních dílů. opět musím pochválit plynulost děje a dobrou čitelnost a orientaci v příběhu. ()

MrPierc

Michael Corleone se po letech vrací na rodnou Sicílii a snaží se napravit vše špatné z minulosti. I když je mafiánský boss, chce aby rodina žila ve štěstí a bez zabíjení. Chce udobřit všechny obchodní vztahy a rodiny, ale lidé jsou chamtiví. Potřebuje schopného nástupce, kterým se stane horkokrevný syn jeho bratra = výborný Andy Garcia. Dramatické operní finále ! ()

Nach

Více jak důstojné zakončení. Popravdě se mi to líbilo víc, než part II. Kmotr je prostě nezapomenutelné dílo, které určitě bude patřit k mým nejoblíbenějším. Méně jak pět si tento poslední díl trilogie nezaslouží. ()

O´Neill

Ačkoliv je až na 97 místě z 200, řekl bych že kvalitami se může opravdu rovnat prvnímu dílu. Ale i tak pro mě platí, že na prvním místě se umístil Kmotr, na druhém místě Kmotr III a skvělý, ale přesto dle mého z trilogie nejhorší, Kmotr 2 obsadí poslední místo. Ačkoli jsem se jako u prvních dvou dílů nedočkal projekce na velkém plátně, nahradil jsem si to doma, abych si vychutnal tu atmosféru. DVD9 puštěno skrz upscalling na LCD TV 50' s domácím kinem 7.1 mne tento zážitek skvělé nahradilo, a já opět po dlouhé době shlédnul celou tuto trilogii během tří dnů. A musím konstatovat, že je to opravdu veledílo. ()

Abes

Až po třetím díle můžu říct, že Marlon Brando byl ze všech kmotrů ten nejkmotrovatější. Že druhý díl byl ze všech tří ten nejslabší. A že Copolla stvořil mistrovské dílo. Celkově ságu nemá cenu číslovat. Snad jen tolik... stálo to za to. ()

WoWoW

I když mi u třetího Kmotra trochu chyběl mafiánský nádech a atmosféra prvních dvou dílu, tak je to zase skvělý film. Navíc ani po třetí nenudí, i když má zase šílenou stopáž. A především na konci mi opět chodil mráz po zádech a to se nestává každý den. ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)