Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

Kaka

Pro mě osobně nejlepší díl celé trilogie. Konečně do toho Coppola vnesl trochu dynamiky a napětí, které mi v prvních dvou dílech tak chybělo. Hodně také pomohli Bridget Fonda a zejména Andy Garcia, který byl po zásluze nominován na Oscara. Závěr byl skutečně infarktový. ()

sud

Nejslabší článek Kmotrovské trilogie? Neřekl bych. Postrádá sice noblesu jedničky a velkolepost dvojky, ovšem ve všech ostatních ohledech se jim bez problémů vyrovná. Herci ze sebe opět dostávají to nejlepší a Andy Garcia je skutečně rovnocenným nástupcem Dona Michaela. Závěrečná "operní" půlhodina je jednou z nejpůsobivějších a nejemotivnějších scén v dějinách kinematografie. 100%. P.S.: S obsazením Sofie Coppoly jsem neměl problém. V rámci možností své role obstála se ctí a příjemně se na ni koukalo. ()

akisha

Škoda absence silnějšího děje, jinak bych až na drobnosti opět neměla co vytknout, snad jen že první část byla mírně nezáživná. Největší obavy jsem měla ze zatracované Sofie, ale nakonec nebyla tak hrozná. Dokud neotevřela pusu... Ovšem ne, že by byla až tak strašná, že by zkazila film, na to je Kmotr příliš dobrý. Ještě ale škoda necitlivého odstranění Toma Hagena, film ho dost postrádá a Kmotr III vůbec trpí nedostatkem známých tváří z předchozích dílů. I tak ale je na co koukat. Člověk si může uvědomit, jakou Michael (i ostatní - Connie, Kay...) ušel od prvního dílu cestu a jak moc se změnil. Pacino předvedl svoje hluboké pokání nadmíru přesvědčivě a konec v opeře našponuje nervy k prasknutí. Ovšem celkově měl na mě třetí Kmotr asi nejmenší dopad, to však může být jen tím, že první dva díly jsou tak moc dobré, že by bylo zatraceně těžké natočit ten třetí ještě líp. Rozhodně se u mě řadí k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděla. ()

Falko

Genialne ukoncena trilogia generacnej mafianskej rodine. Boli vo filme chvilky, ktore boli trosku zdlhave a to je prave dovod, preco davam 4 *, ale opät je to zaujimava drama nielen o Michaelovych obchodoch, ale i o vztahoch v rodine, k jeho zene Kay, dcere Mary alebo i k Vincentovi v podani Andyho Garcia. Nikdy nezabudnem na zaver filmu, ktory bol najemotivnejsi zo vsetkych casti... 23.10.2008 ______ Al Pacino - (Don Michael Corleone) +++ Andy Garcia - (Vincent Mancini) +++ Diane Keaton - (Kay Adams Michelson) +++ Talia Shire - (Connie Corleone Rizzi) +++ Eli Wallach - (Don Altobello) +++ Joe Mantegna - (Joey Zasa) +++ George Hamilton - (B.J. Harrison) +++ Bridget Fonda - (Grace Hamilton) +++ Sofia Coppola - (Mary Corleone) +++ John Savage - (páter Andrew Hagen) +++ Hudba: Carmine Coppola +++ Producenti: Francis Ford Coppola, Nicolas Cage +++ ()

ClintEastwood

Dlouhých šestnáct let trvalo, než se nejslavnější mafiánská sága dočkala definitivní tečky. A přidám svůj názor do diskuze - za mě je rozhodně dobře, že třetí díl vznikl. Po jeho opětovném zhlédnutí musím smeknout a zároveň potvrdit, že Francis Ford Coppola měl rád svou rodinu, okázalé oslavy, dobré jídlo, operu a byl to PAN REŽISÉR. ()

Trellíno

No co k tomu napsat? Dvojka mě uplně dostala a je to stále jeden z mých nej filmů. Po shlédnutí trojky přemýšlím, jestli se mi nelíbila ještě víc a to opravdu o žádném jiném třetím dílu říct nemůžu. Skvělé zakončení mafiánské trilogie o rodině Corleoneových. A snad jediný film kde se mi opravdu moc líbil Andy Garcia. ()

Niktorius

Kmotrovi III chybí k pěti hvězdičkám jen velmi málo. Je sice škoda, že ta nádherná atmosféra první poloviny dvacátého století je nenávratně pryč a sledujeme Corleonovy již v sedmdesátých letech, ale krom toho se kvalitativně Kmotr III od svých starších (a takřka dokonalých) bratříčků odlišuje jen několika drobnějšími chybkami (tu a tam horší herecký výkon, sem tam zbytečné scénaristické kličkování), které nejsou až tak závažné, ale spolu z absencí pravé kmotrovské atmosféry trochu snižují divácký zážitek. Ovšem záverečná půlhodinka je prostě úžasná. ()

ripo

veľmi, veľmi rozvláčné, ťažko porovnateľné s prvým a druhým dielom .... škoda . Pomohli by tomu ostrejšie nožnice strihača. ()

troufalka

Kmotr III je nastavovaná kaše. Zatímco I. vcelku věrně zvtárňuje knižní předlohu a II. na ni plynule navazuje, trojka mi připadá jako zcela zbytečná. Není na co navázat, posuny v ději jsou tak veliké, že jde o samostatný příběh násilím naroubovaný na předchozí děj. Z Connie se stává právoplatná mafiánka, co vraždí a schvaluje vraždu, proměna Al Pacina je natolik markantní, že typově neodpovídá Mikemu, skoro k neuvěření, že jde o jednoho člověka. Přerodem ve zbožného katolíka financujícího Vatikán ztrácí na věrohodnosti. Celý příběh vyústí do marnosti - zlo plodí zlo, děti pykají za hříchy svých rodičů. Žádný světlý bod do budoucna. Ano, je to dobře natočený film, ale mě se nedotknul. I když režisérova dcera je opravdu krasavice. ()

Faustka

Ani třetí části nelze nic vytknout, je to naprosto dokonalé a F. F. Coppola je mistrem svého řemesla. Al Pacino, Andy Garcia i Talia Shire, všichni to skvěle zahráli. Krásně dojemný a smutný závěr. Určitě si tenhle film zaslouží nejlepší ohodnocení. ()

Davies182

Po pravdě napsáno, už mě to docela prudilo. Hlavní Coppolův problém z mého hlediska jako diváka je ten, že každý díl jeho slavné trilogie pracuje s osvědčenými motivy. Ten chlápek na sedačcce prostě servíruje publiku to, co se mu kdysi tak líbilo a co mělo úspěch. Snímky se jmenují podobně, opakované scény v prvním a druhém díle fungují, tak proč je nevložit i do závěrečné části biografie rodu Corleone? Jenže na mě to nefunguje: vždy jsem deset minut dopředu věděl, co se stane. Kdo koho zradí, a proč. Že se dočkám "nečekaných" převleků a pomsty na tom nejnepravděpodobnějším místě. Že Pacino a Garcia budou pořád tvrďáci a nic je nepřekvapí... Ke konci mi to už přišlo jako: dívej, co jsem natočil! No dobrá, všechny archetypy se naštěstí tak úplně nevyplnily, ale i tak si z Kmotra III odnáším "pouze" velmi kvalitní zážitek. Je to bezesporu výjimečné dílo, navíc v kontextu s jeho dvěma předchůdci. Dostal jsem, co jsem chtěl, jenže nic navíc. Žádné nečekané zvraty, děj si plyne pomalu kupředu jako řeka Nil v období sucha... Jak ale říkám, jsou to všechno opravdu zápory? Funguje to, prostě jsem jen nebyl překvapen. Solidních 80%, a závěr v opeře k nezaplacení. ()

Xmilden

Chybí postava sice postava Toma Hagena, naproti tomu zde ale vystupuje výborný Andy Garcia a v roli záporáka Eli Wallach. Tedy náhrady jsou více než adekvátní. Mou domněnku že katolická církev je největší zločinecká organizace všech dob tento film ještě podpořil. Vůbec se nejedná o slabé pokračování nebo nastavovanou kaši. Kmotr si svou velmi vysokou úroveň dokázal udržet a jedná se největší mafiánskou trilogii všech dob. Kdy sledujeme vzestupy, pády a velké rány do duše Michaela Corleona. 100% ()

sepp

Od prvniho dilu se zpracovanim jiz dost lisi a nenadchne jako dily minule, ale jedna se o skvele zakonceni Corleonovske trilogie. Vyzdvihl bych zejmena sceny napodobujici sceny z minulych dilu, dodavajici potrebnou nostalgii, abyse clovek mohl opetne uplne vzit do deje. ()

liborek_

Kmotr III je opravdu hodně podařené vyvrcholení slavné ságy rodiny Corleonů. I když... Je to sice výborný film, avšak dle mého úsudku je z celé trilogie až na třetím místě - ale rozhodně se tam nekrčí, nýbrž kříčí a žádá si pozornost. Stárnoucí Micheal Corleone, překvapivě trýzněn čímsi jako výčitkami, se snaží svou rodinu kormidlovat do legálních vod světového byznysu a současně najít svého nástupce. Mocná rodina opouští svět hazardu, zato se vrhá do zajímavých obchodů s církví, která je zde vykreslena jako silně zkorumpovaná organizace - což nemusí být taková fabulace, jako tomu je u popisu pontifikátu Jana Pavla I... Autoři se sice dopustili menší chybičky, když příběh zasadili do roku 1979, kdy už byl papežem Jan Pavel II., ale to by se dalo odpustit. Důležité je, že jde o skvěle vygradované drama, jež těží z tradice svých dvou předchůdců a je více než důstojným završením celé trilogie. ()

kinej

Samozřejmě, že první dva díly už nebylo možné překonat. Jednak měly silnější předlohu, jednak je vedle Al Pacina dozdobili Marlon Brando, nebo Robert de Niro a Andy Gracia už prostě nemá takový břink. ()

cheyene

(1979 - 1997) Třetí část Kmotra ode mě dostane slušné 4*. Ne, že bych se chtěl opakovat po ostatních, ale tohle pokračování je opravdu slabší než předešlá dvě. Al Pacino je tu však opět skvělý, hraje neskutečně přirozeně a působí ještě více nevyzpytatelně než v jedničce a dvojce. Postrádal jsem tu Toma Hagena. Efektní byly flashbacky, popř. odkazy v podobě fotografií na stolku. Jatka, která se tu konala jsou však kvalitou srovnatelná s těmi, která již známe. Kmotr III je velmi povedené a důstojné zakončení série. Škoda, že ne všechny trilogie mají takto vyrovnané části. V tom je Coppolův počin unikátní. ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)