Drsný časy

Harsh Times

Drsné časy

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2005, 116 min

Velmi silný debut proslulého kontroverzního režiséra Davida Ayera. Jako řada jeho slavnějších kolegů (vzpomeňme třeba Olivera Stonea) prošel zásadní formující zkušeností v americké armádě, která zřejmě navždy poznamenala jeho filmovou tvorbu a která rezonuje i v Drsných časech. Ex-mariňák v strhujícím podání Christiana Balea je jedním z největších psychopatů shlížejících z filmového plátna, škoda jen, že zbytek filmu není stejně fenomenální - hlavním nedostatkem je absence kriminální zápletky, Drsný časy jsou vlastně psychologické drama, ač je alespoň zprvu úspěšně maskují kriminálně-thrillerové mimikry. Jimova autodestrukční odysea je ovšem i tak fascinující podívaná akcentující další netušenou přednost snímku - reflexe náboru nových příslušníků policejního sboru a objektivita psychotestů podstatně zrelativizuje v konfrontaci s tímto dosti uvěřitelným příběhem. Psychopatický Jim z Drsných časů je tak trochu jako De Nirův Taxikář, jen bez té brilantní Scorseseho formy...(16.12.2012)

Christian Bale jako hlavní postava komorního dramatu z drsných ulic LA. Herecký koncert jednoho představitele je podtržený hercem druhým, který se jej snaží napodobovat, ovšem jeho snaha přichází vniveč. Hlavním tahounem Drsných časů však není Bale ani jeho kolega, nejedná se dokonce ani o příběh, je jím téma. Pohled do ghetta, chování jednotlivých postav v rámci jejich motivací bez toho aniž by si uvědomovali následky svých činů. Ostatní prvky jsou pouze pomocníky tohoto pohonu. A je třeba uznat, že pomocníky, kteří fungují na výbornou. David Ayer si uvědomuje fakt, že film je celek o více částech. Vypráví jak obrazem, tak zvukem a nechává jednotlivé složky aby se vzájemně podporovaly. Drsný časy nepatří na špičku ledovce, ale rozhodně se jedná o film, na nějž bychom měli zaměřit svou pozornost. Neignorovat ho.(8.2.2008)

Ayerova snaha být za každou cenu drsný, hustý a vulgární funguje možná zpočátku. Pak vás začne Baleův styl, jakkoliv dokonale zahraný, v němž se snaží zpodobnit do stylu mexických gangsterů, silně iritovat. Problém je v osobě režiséra/scénáristy, kterému se mix pouliční gangsterky a osobní výpovědi válkou poznamenaného veterána tříští na protivně užvaněnou a přehnaně fuckující rutinu. Od tohoto ruce pryč, mnohem lépe vás pobaví, když si zahrajete GTA: San Andreas, myšlenkově je na stejné úrovni a přitom budete v centru dění dle vlastní libosti, nikoliv otravné dvě hodiny.(12.10.2007)

Drsný časy, tak to je fakt trefnej název, jen těžko bych hledal něco drsnějšího, protože tohle mělo fakt hustou atmosféru a Christian Bale je ukázkovej hyper zmrd, tak jak se celkem hodil na Batmana, tak tady ze sebe dokázal udělat někoho tak drsnýho, až z něho šel strach na míle daleko. Ona tomu taky dost pomáhala, taková ta atmosféra černošskýho ghetta. Nicméně mi přišlo, že s přibližujícím se koncem to trošku strácelo dech a čim byl bale šílenější, tim to bylo horší, už to prostě bylo moc velký psycho, ale ten zbytek filmu je jedna velká drsná jízda, která mě naprosto uchvátila(7.5.2007)

Přátelství, láska, gangsteřina, šílenství, brutalita i to morální ponaučení v tak dokonale vyváženém celku, že jsem po celou dobu jen nadšeně zíral! Ničeho není málo, nic nepřebývá!(6.3.2008)

• - Spoiler: Film měl Ayer natočit pod nejmenovanou společností, která však chtěla razantní změny scénáře. Například měl film obsahovat několik flashbacků, kdy byli Jim a Freddy ještě děti, film měl být přístupnější s dobrým koncem, ve kterém by Jim přežil a dal svůj život do pořádku. Ayer odmítl a natočil film pod Bauer Martinez Entertainment. (Othello)

• - Rozpočet filmu byl údajně tak těsný, že si filmaři nemohli dovolit catering. (Othello)

• - David Ayer nejdříve uvedl svůj scénář ve scénáristickém institutu v Sundance. Naživo ho předčítal před 350 lidmi a teprve pozitivní ohlasy ho donutily dle něj natočit film. (Othello)