Drsný časy

Harsh Times

Drsné časy

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2005, 116 min

Drzosť grázlov, brutalita, špinavé zákutia ulíc, drogy, zbrane, alkohol,.... to všetko je nič, na scénu prichádza Jim David v podaní Christiana Bale a ten nikomu nič nedaruje. Až teraz nastávajú Drsné časy. Hovorí sa že film od scenáristu Training Day ale to bolo len akási predohra, to čo na nás pustí režisér David Ayer to je čistokrvná drsnosť. V hereckom obsadení výborne sekunduje Freddy Rodriguez. Ani sa nečudujem že Bale sa necháva upísať takýmto nízkorozpočtovkám, kde môže naplno bez nejakej viazanosti k štúdiu využiť svoj talent. Zdatnejšieho psychopata na hereckom poli už nenájdete. ║Rozpočet$2milionovTržby USA $3,337,931Tržby Celosvetovo $5,964,768Tržby za predaj DVD v USA $2,638,319 //počet predaných kusov 138,932/95%/(17.11.2007)

David Ayer už klasicky predkladá surovú kriminálnu drámu, ktorá sa tentoraz točí okolo klasicky psychopatického Balea, alias bývalého mariňáka Jima, ktorý trávi bežný deň tak, že so svojimi kumpánmi chlasce, fetuje a prekračuje čo najvyšší počet zákonov. Lenže tak to nejde naveky, a Drsné časy smerujú k typicky Ayerovskému anti happy-endu.(11.9.2013)

• Radko

Alkohol, tráva, frajerka a kamoši z mokrej štvrte snáď stlmia spomienky na desivú minulosť bývalého mladého vojaka po návrate do civilu. Vrámci terapie sa túži zamestnať u polície. Lenže tá si ho vyberie zase len na prácu krvavého Ramba v službách zákona, kliesniaceho cesty medzi drogovými bossmi kdesi v Južnej Amerike. Snaha vymaniť sa z desivých spomienok sa bije s perspektívou návratu do pekla, na ktoré chcel zabudnúť. Namiesto toho sa pred ním otvárajú brány psychopatického násilia, rútiaceho sa do pomerne jednoznačného záveru. Ten je naznačovaný už zhruba polhodinu pred koncom, takže o žiadne prekvapenie nejde. To, že ľudia dlhodobejšie slúžiaci v aktívnej vojne si so sebou do civilu odnášajú vyšinutosť je známe v kinematografii už dávno. Častokrát umelecky kvalitne spracované (napr. Lovec jeleňov, Apokalypsa, Olovená vesta). Sympatické na tomto filme je prostredie predmestských periférií a ukázania trávenia voľného času v nich. Vo všeobecnosti by bývalí aktívni vojaci mali po ukončení služby skôr absolvovať na povinnú niekoľkomesačnú terapiu ako vstupovať do policajných útvarov.(10.4.2014)

Tohle je nářez! Poslední dobou mě ze všech akčních hrdinů zaujali dva herci. Oba jsou svým způsobem a projevem nadmíru cool. Prvním z nich je Jason Statham a tím druhým Christian Bale. A Statham nesahá Baleovi ani po ty pověstné kotníky... Snímek se obtáčí kolem losangeleského podsvětí, alkoholu, drog a je vyživován nadprůměrně fungující a sehranou dvojicí Bale - Rodríguez. Bale seká jednu hlášku za druhou a očividně ho to neskutečně baví, svojí roli si užívá do poslední scény. Jeho postava je pronásledována nezapomenutelnou minulostí, která si nakonec vybere strašlivou daň. První půle neuvěřitelně zábavná a svým způsobem opravdu drsná, druhá polovina lehce zvolní, snad aby vyniknul závěr, který je hodně emotivní a smutný. Ačkoliv nepatří mezi vzorné občany, kteří deset hodin denně pracují a starají se o rodinu, nelze zpočátku prostě s Baleovou postavou nesympatizovat. Na konci možná budete mít jiný názor. Jednoznačně doporučuju!! 6 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(26.3.2007)

Drsný časy, tak to je fakt trefnej název, jen těžko bych hledal něco drsnějšího, protože tohle mělo fakt hustou atmosféru a Christian Bale je ukázkovej hyper zmrd, tak jak se celkem hodil na Batmana, tak tady ze sebe dokázal udělat někoho tak drsnýho, až z něho šel strach na míle daleko. Ona tomu taky dost pomáhala, taková ta atmosféra černošskýho ghetta. Nicméně mi přišlo, že s přibližujícím se koncem to trošku strácelo dech a čim byl bale šílenější, tim to bylo horší, už to prostě bylo moc velký psycho, ale ten zbytek filmu je jedna velká drsná jízda, která mě naprosto uchvátila(7.5.2007)

• - David Ayer nejdříve uvedl svůj scénář ve scénáristickém institutu v Sundance. Naživo ho předčítal před 350 lidmi a teprve pozitivní ohlasy ho donutily dle něj natočit film. (Othello)

• - Jak tento film, tak i Batman začíná začíná scénou, ve které má hlavní hrdina noční můru. V obou filmech je tím hlavním hrdinou Christian Bale. (don corleone)

• - Noel Gugliemi, který hraje postavu Flaco, má na sobě bundu s nápisem "Hector". Ve filmu Rychle a zběsile (2001) hrál právě Noel Gugliemi postavu jménem Hector. (don corleone)