Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

topi80

Tak tohle nemá chybu. Nejprve dokonale vymyšlená vražda, o které víte od počátku všechny detaily. A poté přijde na scénu takový trochu divný detektiv v ošoupaném plášti, oprýskaném autě, věčně nedokouřeným doutníkem a začne se nesměle a "hloupě" vyptávat. Koho? První, koho potká, bývá téměř vždycky vrah a veškeré další dění se vždy motá v dialogu mezi těmi dvěma. A Columbo ho svým zapomínáním, vlezlostí, úlisným fanouškovstvím, povídáním o ženě, roztržitostí a santusáctvím dokonale zničí. Mnozí vrahové v seriálu vyjádří přesvědčení, že na ně Columbo svou roztržitost jenom hraje a jeho maska zmatkáře je důmyslnou maskou nekompromisního profesionála. A mnozí diváci se na to také tak dívají. Ostatně, i nadřízení o něm mluví jako o svém nejlepším muži. Jenže Columbo je roztržitý, i když jede k opraváři nebo k veterináři, takže maskou není ani jeho podivínství ani jeho genialita. Jeho výstupy ale nikdy nenudí a nikdy neomrzí. A můžete se na to dívat opakovaně, protože jak je psáno v první větě, tady vám opravdu nemusí vadit, že pointu znáte. Colombo se svým prosťáčkovským výrazem je nejprve vrahem podceňován. Ale jakmile se stahuje smyčka nesmyslných i důmyslných otázek, vrah začíná být nervózní, že ho ten prosťáček převeze. Ke konci už reaguje na jeho otázky dosti podrážděně, ale to už sám tuší, že zatčení neujde. Brilantně poskládaný seriál, který nemá žádnou slabinu. Dokáže si utahovat ze svých specifik, jako je Columbova manželka i svým způsobem parodování sebe sama. Zajímavostí je, že hlavní představitel Columba, herec Peter Falk, se své nejslavnější roli příliš nepodobal. Svou slávu si dokázal užívat, auta si pořizoval výrazně novější a jeho dům taky nepatřil k nějakým skromným chaloupkám. Přesto dokázal být ve své roli neuvěřitelně přesvědčivý a člověk by si vsadil, že v tom baloňáku chodí i v civilu. Pokračování vznikala až do posledních let Falkova života. Ten už později mohl být vybíravý a je známo, že pokud mu scénář nepřipadal dostatečně kvalitní pro pokračování tohoto seriálu, tak se prostě netočilo. I proto si seriál udržel laťku velmi vysoko po celou dobu a poslední díl "Columbo má rád noční život" je více než důstojným zakončením, které Columba ukazuje od prvních chvil jako toho, komu to pálí, aniž by to vyznění dílu jakkoliv uškodilo. ()

Haller

Sledoval jsem v dětství poprvé Columba. Dodnes si vybavuju svoji zklamáním spadlou čelist, když místo akčního superpolicajta vystoupil tenhleten "strejda" z otřískaného peugeota. Stejně mě ale přesvědčil a žádný díl jsem potom nevynechal, jak ON to dělal...? ()

Margerie

Neskutečně sympatický Peter Falk v oddechových detektivkách, které by bez jeho šarmu asi nefungovaly. I takhle to zkrátka jde - žádné násilí, honičky, střílečky, jen prostá logika, chladný a elegentní klid a odzbrojující úsměv. Láska na celý život, řekla bych. ()

MFloyd

Výborný Peter Falk, to se musí uznat. V roli přitroublého poldy geniální. Celkem povedený seriál s jedním velkým ALE. Tím problémem je, že pokaždé, když přepnu náhodou na Columba a jsem uprostřed epizody, dokážu s velkou přesností okamžitě uhádnout, kdo je vrah, aniž bych viděl začátek, kde je vše vyzrazeno, nebo konec. Jde o to, že jediný člověk, kterého Columbo důkladně vyslýchá, je právě vrah. Jaká náhoda, že si vybere vždycky jeho a nakonec to opravdu je ten, co někoho zabil. Díky tomuhle faktu mě přestal seriál bavit. 3* proto dávám hlavně za hlavního herce, který dokázal vytvořit sympatického troubu v dobrém slova smyslu :) ()

AriAries

Tak jako Rowana Atkinsona všichni znají jako Mr.Beana, je Peter Falk spjatý s rolí detektiva Columba. Asi bych stěží hledal mezi filmovými detektivy specifičtější postavu. Zejmena v dnešní době tuctových kriminálek. Skleněné oko, pohyby, gesta, náklon hlavy, charisma, doutník, auto, ošuntělý baloňák, to vše mu dává nějaké zvláštní kouzlo. Padouchy vlastně většinou přiměje si myslet, že je jen dotěrný nýmand, ale ve skutečnosti na ně vždycky vyzraje. Nekonvenční metody, odvádění pozornosti, kladení zdánlivě banálních, ale klíčových otázek a nakonec typické "ještě něco...". K tomu neznámá žena, prakticky nezmiňované jméno (údajně Frank) a jen okrajově zmiňované podrobnosti z jeho soukromí, které ho navíc zastírají určitým tajemstvím. Tohle je prostě krimi klasika. ()

Godhaj

,,Mám práci rád. Dokonce moc. Nedeprimuje mě. A nemyslím si, že svět je plný zločinců a vrahů. Protože není. Je plný milých lidí, jako jste vy. A kdyby nebylo mé práce, nikdy bych se s vámi nesetkal. Ale řeknu vám ještě něco. Dokonce i některé z vrahů, které jsem poznal, jsem měl rád. Někdy. Rád, a vážil si jich. Ne proto, co udělali, proto určitě ne. Ale proto, že byli třeba inteligentní, nebo zábavní. No prostě milí. Protože každý z nás může být nějakým způsobem milý. Snad proto mám svou práci rád.“ Tentokrát jsem vybral velmi dlouhý citát (z dílu Zkus mě chytit), protože přesně vystihuje, co mám na tomto seriálu rád. Ačkoliv je to seriál plný vražd a vrahů, je velmi pozitivní a příjemný. A je to hlavně postavou poručíka, který je sice podivínský, ale přátelský, chápavý, profesionální, ale přesto hodný a milý člověk, který má rád lidi. Po zhlédnutí všech dílů můžu s klidem konstatovat, že ani v nejmenším nelituji času, který jsem s tímto seriálem strávil. Starší díly ze sedmdesátých let mi přišly svěžejší a celkově lepší, než ty nové z let devadesátých. Nejvydařenější díl byl rozhodně Odpočívejte v pokoji, paní Columbová. Ačkoliv mé celkové hodnocení tohoto seriálu není absolutní, považuji Columba za nejlepší krimi seriál, jaký jsem viděl. ()

papilon395

Není teď v TV moc na co koukat, tak jsem si pár epizodami připomněla tuto klasiku. A musím konstatovat, po všech těch načtených detektivkách a zhlédnutých krimi sériích, starý dobrý Columbo. Člověka tak nějak uklidňuje, že zná předem vraha a ví, že dojde k jeho usvědčení, takže si může s požitkem vychutnat scénář činu a postupy Pana detektiva. Úplně se tetelím blahem, když se objeví na scéně, překvapuje padoucha na nečekaných místech, vrací se se všemožnými dotazy a vůbec klame tělem. Nadčasová lahůdka. ()

papadoce

Mne je slávny detektív v pokrčenom baloňáku desne sympatický. Okrem základnej kostry, ktorá je typická tým, že vsadila na detektívnu seriálovú vyšetrovaciu metódu na základe neortodoxných postupov a dôkazov namiesto rýchlej akcie, sa mi seriál spája aj s lenivými popoludniami po škole, či po práci. Čiže krásna nostalgia. A Peter Falk bude ako Columbo známi už navždy a myslím, že by mal zaujať miesto aj v detektívnej seriálovej sieni slávy, ak taká existuje. Vždy si rád pozriem, aj jeho krásnu manželku. Lebo taká je v mojej predstave. No. ()

Pampa

V dnešní době se jedná o klasický oddechový seriál, který se sice točí kolem vražd ale nenajdete v něm žádnou brutalitu. Prostě starý balóňák, moje žena ... a ještě jsem si vzpomněl ... jsou nezapomenutelné. ()

LuNaj

Parádní seriál, který mě prakticky naučil mít rád detektivky. V mém pomyslném žebříčku je 3. těsně za Poirotem. A pojem "Colombova žena" je už fenomén. LuNajův slovník naučný- Tento výraz používáme v situacích, v nichž mluvíme o určitých osobách, které vídáme sporadicky nebo vůbec. ()

xxlch

Kriminální klasika a skvělý P.Falk.Nejlepší na tom je fakt,že nepoužívá žádné zbraně,jen ty mozkové! Skvělá plejáda herců a režisérů. ()

Jezkobezko

Columbo je neskutocne dobry serial,hlavne vdaka scenarom...inak mi vo filmoch vadi,ked poznam vraha hned od zaciatku,ale tu je to naopak plus spolu s uzasnym Peterom Falkom.K tomu cesky dabing sediaci ako rit na serbel. Akurat ma niekedy napadla kacirska myslienka.Kolko sofistikovanych,prefikanych vrahov sa pritrafi vysetrovatelovi za jeden realny zivot.Ale inak za 5. ()

Jaycee

Hodně stereotypní detektivní seriál s vrcholně nesympatickou až dementní hlavní postavou. Takhle vlezlýmu neandrtálci by každej z těch zločinců po druhym pronesení "Ještě něco..." už dávno vrazil pěstí. Nehledě na to, že padouch je vždycky dopaden na základě nějakýho banálního důkazu typu "Nestříháte si nehty na pravé noze a proto jste vrah." Nedokážu ani hodnotit kvalitu dílů, protože jakmile se na scéně objeví mistr Columbo, nestíhám to na záchod. Nikdy více! ()

petite fille

toto bol seriál, na ktorý som sa dívala vždy s babkou. náhodou, je to kompliment, moja babka mala vždy dobrý vkus =). a columbo ma fascinuje dodnes ani nie vďaka premysleným zápletkám, ale práve pre ich postupné rozmotávanie. nie je to iba o tom kto koho prečo a ako zabil, ale o vytvorení malého sveta postavy vraha, ktorý uhýba, kľučkuje a mystifikuje dokým sa do svojich početných drobných lží nezapletie tak, že už niet cesty späť. druhou polovicou úspechu je peter falk a jeho geniálne stvárnenie roztržitého detektíva, ktorému stále vŕtajú v hlave drobnosti typu "prečo mala obeť oblečené tie podkolienky?". ()

maoc

Milí televizní tvůrci dneška, obzvláště vy z ČT, pojďte, zvu vás na exkurzi do světa toho, jak se točí opravdu dobrá detektivka. Nejdůležitější ingrediencí je uvěřitelnost, dále jsou to výborné herecké výkony, detailní propracovanost a logičnost zápletky. Přidejte špetku akce, tři špetky humoru a dvě hrsti napětí, dejte do trouby a upečte na tu správnou stopáž. Voilá! Pokud jste už skutečnými kulinářskými mistry, můžete přidat také uniformní, ale originální přístup, např. jako zde, kdy vrah je od počátku znám, jde jen o to, jak ho detektiv usvědčí. Ale pozor! Takto nesmíte natočit příliš mnoho dílů, protože pak už je to nuda! Kolik je to příliš mnoho? To už je jiná lekce, pro televizní producenty; tento kurz si musíte zaplatit zvlášť. Ale víte co, pojďte sem, nakloňte se ke mně, pošeptám vám grátis jednu radu: V nejlepším se má přestat. ()

yaqwsx

Columbovi jsem asi nepřišel na chuť. Stále na něm nevidím nic tak fascinujícího. Pro mě je Columbo zase další detektiva, která je jenom záživnější než To je vražda, napsala. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young