Sirota Dorotka vyrastá u svojej tety a strýka na ich farme v Kansase, kde žije jednotvárny a obyčajný život, sníva však o úplne inom svete, až ju raz tornádu spolu s jej psíkom Totom odnesie do zázračnej krajiny Oz. Až tam zistí, ako jej rodina chýba a chce sa vrátiť späť k svojmu bežnému životu. Spolu s novými priateľmi sa vydáva do Smaragdového mesta, kde žije mocný čarodejník z krajiny Oz, ktorý by jej mohol pomôcť vrátiť sa domov. (STV)

Sokkk_y

Wizard of Oz je perfektní předválečná pohádka, která nese znaky klasického muzikálu 20. a 30. let. Co me hodně potěšilo, tak byly na tu dobu sakra dobře vymakané efekty a hlavně pestrá barevnost světa Oz (na rok 1939 opravdu výborné!). Co se týče děje, ten nádherně plyne jako v normálních pohádkách, to znamená dobro vyhraje nad zlem a holčička se šťastně vrátí se svým pejskem Totem zpět k tetičce a strýčkovi. Co více dodat? Prostě klasická klasika, kterou by člověk měl alespoň jednou za život zhlédnout a společně s Dorothy si zazpívat legendární song Over The Rainbow. ()

SG_ever

Po shlédnutí jsem pochopil, proč se tento snímek nazývá klasikou. Je to nesmírně poutavé, zábavné a tak příjemně jemné až hřejivé. Nedá se mluvit o jednotlivých věcech, protože vše dohromady tvoří jeden dokonalý celek. Dorotka, lev, cínový muž a strašák jsou zkrátka součástí filmového dědictví. (85%) ()

Kamkon

Viděno na Netflixu a neskutečné zklamání - akcent, výslovnost a neustálé protivné a nekonečné zpívání trapných písniček mě fakt nudilo. Ok, home sweet home, ale otravné. Jedině symbolické červené střevíčky bych chtěla mít taky, jinak už nic ()

venison

Do tohohle "retra" jsem šla trošku s obavami, že americkou muzikální pohádku nedám.. Ale dala jsem jí a s chutí.. Musím říct, že mi žádné novodobé efekty absolutně nechyběly.. V první řadě je geniální příběh, hned za ním se v těsném závěsu drží dialogy a krásné písně, herci jsou naprosto famózní, tempo filmy ubíhalo velmi sympaticky.. Opravdu nemám co vytknout, vše je naprosto dokonalé a perfektní !!! :-) Skvělý snímek, který je tak nadčasový, že přežije všechny současné "megafilmy" o sto let :-D ()

Pavlínka9

Za mě je to kouzelné :) :) Judy Garland mám ráda a hlavně jako "dospělou" a pro mě skvělou herečku :) :) Čaroděj ze země Oz je opravdu "klasika", je to film, ze kterého čerpalo plno dalších filmů a není se čemu divit. Jsou tam tak krásně jednoduché, ale zároveň základní prvky, které si myslím, že tam uvidí každý. Barva, která je jako ten kontrast mezi dvěma světy - tak jednoduché a přitom stěžejní. Tohle je film, který by měl alespoň jednou každý vidět a myslím si, že každý si tam najde to svoje a vrátí se do dětských let :) ()

progression

Tenhle starý filmový skvost stejně jako "Alenka v říši divů" také notně předběhl dobu a i v konkurenci novodobých Harry Potterů a Pánů prstenů má stále (s přihlédnutím na tehdejší dobu i technické možnosti) mladé generaci (nejenom :-) co říci, a dost pravděpodobně to tak bude i za 100 let ... Ústřední melodie "Somewhere Over the Rainbow" v podání Judy Garland je nezapomenutelná a tehdejší "kousky" Strašáka, Plecháče i Lva také. Píseň (myslím) zazněla poprvé v tomto filmu, ale při vší úctě k interpretaci Judy Garland, já mám tuto píseň už mnoho let "v hlavě zarytou" v (pro mne) absolutně nejlepší interpretaci Evy Cassidy. Film je opravdu nezapomenutelný, ale jako správný československý patriot musím podotknout, že Karel Zeman je Karel Zeman a "odchováni" jsme byli hlavně jím. A některým to zůstalo až do "šedin" :-) ()

hroubek

Nedávno jsem viděl upoutávku na Mocný vládce Oz od Sama Raimiho, který bude prequel k původnímu filmu a o pár týdnů později jsem si vzpomněl, že už bych se konečně mohl podívat na Čaroděje ze země Oz a tak jsem se podíval.Muzikály mě vždy přišly svým způsobem velmi zábavný a proto jsem si dokázal užít i tuto klasiku, o které jsem stále slýchal..Protože, to co funguje v muzikálu nemusí nutně fungovat někde jinde.Jinak je Čaroděj ze země Oz krásná pohádka, která je vyplněná morálním poselstvím a spoustou krásných písniček.Pro všechny fanoušky filmové historie povinnost. ()

VanTom

Vtipná pestrobarevná muzikálová pohádka, která i po 74 letech uteče jako voda a slušně pobaví. Dobová naivita jí dodává kouzlo a roztomilá Dorotka tak není na výprask, ale divák jí fandí (a téměř přežít se dají i ti Mlaskalové, hrůzně namaskované děti s modulovanými dospělými hlásky :-)). Jinak jde o tak známý, citovaný a parafrázovaný film, že spoustu situací, dialogů, písniček nebo hudby jsem znal předem, aniž bych tušil, že pochází odtud. ()

Sany33

Krásne vidieť, že ľudia aj v 40. rokoch minulého storočia fičali na LSD. Inak si tento film tak celkom neviem vysvetliť. Ale aspoň viem na ako základe vznikla predloha Williho Wonku a jeho továrne na čokoládu. Príbeh malej Dorotky, ktorá sa rezne do hlavy a objaví sa v krajine OZ je kultovka americkej kinematografie ako nič iné na svete. Na svojej ceste za čarodejníkom zo zeme OZ stretne strašia, plecháča a leva. Každá z týchto vedľajších postáv má dáky handicap, ktorý sa má čarodej pokúsiť odstrániť. Vizuálna stránka je na svoju dobu veľmi dobrá. Farba na filmovom plátne z tej doby prekvapila a nedá sa povedať že by mi bolo niečo nesympatické. Ak by aj príbeh dostal nový kabát neviem či by som ho hodnotil inak lebo som na podobné uletenosti už asi veľký. 60% ()

J.Lajner

Čaroděj ze země Oz je filmem, ke kterému se nejen američtí diváci neustále vracejí. Něčím je přitahuje, nedá jim spát. Má v sobě „cosi“ navíc. Jenže co? Je to tím, že tak elegantně zaplňuje prostor v naší představivosti? Může za to prostá skutečnost, že jde o naprostou klasiku, jejíž letitá pověst přešla do podoby vzdáleného mýtu? Nebo je Čaroděj ze země Oz zkrátka jen skvělým filmem? Asi v tom bude od každého trochu, ale tím hlavním, co ve prospěch tohoto nestárnoucího snímku hovoří, je jeho vnitřní chytrost. Položme si otázku: Co je pro každé malé dítě tím nejdůležitějším opěrným bodem ve vesmíru? Snadná odpověď: Domov a rodinné zázemí. Ztráta domova je jednou z nejhorších obav všech dětí a snímek Victora Fleminga s touto obavou pracuje. Dorotka nedobrovolně uvízla v cizí zemi, která je stejnou měrou fascinující jako děsivá. Ztratila onen hřejivý pocit bezpečí a jediný, kdo jí zpočátku drží nad vodou, je čtyřnohý kamarád Toto. Čaroděj ze země Oz poukazuje na slabosti dospělých, díky nimž jsou některé děti poněkud předčasně donuceny převzít kontrolu nad svými osudy. V tom neobyčejném příběhu je vlastně zanesena předzvěst životních zkoušek a ponaučení. Jednoho dne už děti nebudou dětmi, domov zmizí, pomoc dospělých autorit se ztratí v nedohlednu a mladý člověk bude muset na té těžké životní cestě čelit překážkám. Někdy sám za sebe, jindy s pomocí přátel. Neuvěřitelné se stane skutečností a vznešené modly, k nimž jsme dříve vzhlíželi, ztratí auru nedotknutelnosti, což je případ samotného čaroděje, který není ani zdaleka tak mocný a daleko více připomíná komplikovaného muže s vlastními problémy. Filmový Čaroděj ze země Oz je nesmírně zábavnou, hravou a inteligentní pohádkou, plnou neodolatelné fantasy tématiky. Má konzistentní schopnost oslovit malé i velké diváky, a to i dnes, více než osmdesát let od premiéry. Více. ()

J-o-k-e-r

Na filmu je znát určitý věk, ale že je to natočeno v roce 1939, to klobouk dolů. Masky, triky, a hlavně barevná kompozice země Oz jsou opravdu velmi zdařilé. Příběh o Dorotce, jenž uvízne v kouzelné Zemi, a spolu s trojicí přátel putuje strastiplnou cestou až k bájnému čaroději je pro Ameriku opravdová pohádková klasika. Jsem moc rád, že jsem ho i já mohl poznat. I když mi to občas na pohádku přišlo poněkud drsné (oslava smrti zlé čarodějnice,...), líbilo se mi to. I písničky posluchatelné, místy i chytlavé (Somewhere over the rainbow - ani jsem neměl tušení, že ta píseň pochází odtud :) ). Jen tedy příště určitě sáhnu po originální verzi, protože hlas Dorotky v českém dabingu je hrozný. ()

Dreadd

The Wizard of Oz se odehrává ve světě fantazie plném dětské hravosti a kouzelných nápadů, až se skoro nechce věřit, že byl ve své době promítán v kinech do 16 let s dospělým doprovodem. Jistě, jsme zde i svědky vraždy, ta je však spáchána trochou vody a omylem. Dokonce ani nevadí, že značná část první poloviny filmu je vyplněna muzikálovým jucháním, výjimečně musím přiznat, že mi k atmosféře pasovaly výborně. I po technické stránce je na svou dobu netradiční, jednak Technicolor vypadá báječně a navíc je použit pouze v pohádkovém světě a kontrastuje s černobílým (či spíše žlutočerným) obyčejným Kansasem. ()

Killda

Na dobu vzniku je tohle neuvěřitelný film. A hleděl jsem s otevřenými ústy, jak je možné, že Oz pochází z doby, kdy byl barevný film velkou novinkou. Majestátní výprava, dokonalé masky, průlomové triky. Navíc je to neskutečně milá pohádka se spoustou příjemných postav a situací. Klenot ranné fantasy kinematografie... ()

Autogram

Každý občas potrebuje svojho čarodejníka z krajiny Oz, keď je stratený v živote, alebo mu chýba rozum, srdce či odvaha. Túto rozprávku v našich končinách vôbec nepoznáme, a na začiatku som si aj hovoril, že toto nebude pre mňa. Tiež sa mi zdalo, že by to nebolo ani pre (dnešné) deti, a televízia to patrične aj uviedla v nočných hodinách s titulkami. Ale postupne sa rozpaky vytrácali a uvedomoval som si, aké novátorské postupy sa museli použiť v roku 1939 a ako dobre sa využil začiatok farieb vo filme, bez ktorých by som si to nevedel predstaviť. Výlet do farebného filmu musel byť pre divákov ako výlet do čarovnej krajiny. A uznanie si zaslúži aj psík, ktorý robil vždy dokonale to, čo mal. ()

Jaro.Krafcik

Na tie roky? Výborný film, ktorý som si pozrel radšej v originálnom znení. Ide o môj najstarší videný film, ak nerátam cestu na mesiac. Ale ten bol kratkometrážny. Trochu vadili muzikálové scény. Tak ale čo už, aj keď nieje takýto film od disneyho, môže byt kvalitný. 4* ()

drackula

Pre detského diváka je to skvelý film. Nič komplikované, spevavé a chytľavé. Miestami vzhľadom na vek filmu ma prekvapili veľmi dobré efekty. Dospelého diváka si príbeh moc neprekvapí, ale istá predvídateľnosť je u rozprávok bežná. Užil som si to a hlavnú Oscarovú melódiu som si pohmkával ešte dlho. 90% ()

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

18.07.2018

Americká klasika Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se v průběhu let dočkala již mnoha remaků a různých převyprávění. Chystaný animovaný film od studia Warner Bros. má ale ambice jít ještě dál. Bude… (více)

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland