Diplomová práce

• Španělsko Tesis (více)

Thriller o studentce filmové fakulty, která si jako téma diplomové práce vybrala násilí v audiovizuálním průmyslu, je prvním filmem tehdy 23letého španělského režiséra Alejandra Amenábara. Angela v té chvíli ovšem ani netuší o existenci tzv. "snuff" filmů. Svět, ve kterém se nedopatřením ocitne, se před ní otevře ve chvíli, kdy je v projekční místnosti nalezen jeden z jejích profesorů - shodou okolností vedoucí její diplomové práce - mrtev. Angele se dostane do ruky kazeta s filmem, který pan profesor sledoval těsně před svou smrtí. Ve chvíli, kdy ji vkládá do videa, ještě netuší, že se stane svědkem něčeho strašnějšího, než si kdy dokázala vůbec představit. A že po stejné kazetě už pátrá někdo jiný. Někdo, pro koho je důležitější než cokoliv jiného a kdo se nebude ohlížet na nic a nikoho. Bude mít Angela dost důvtipu a duchapřítomnosti, aby unikla? (oficiální text distributora)

666Carnage

Tak tohle byl povedený kousek. Opět dobrý film ze Španělská sice starší ale dobrý. Dlouhá stopáž vytváří v divákovi pocit nejistoty v postavách a to je super. Ve filmu jako takovém, není žádné násilí i když se okolo něj hodně točí. Zajímavý námět, který určitě stojí za zhlédnutí. 80% ()

borec999

Nízky rozpočet, dej ala 8 MM (pátranie po pôvode snuff pásky s vraždou), jemný nádych hororu, neurážajúci herci a scenár, ktorý aj napriek tomu že niekedy sa postavy správajú nelogicky dáva zmysel a až do úplného konca viackrát diváka úspešne zavádza pri uhádnutí identity vraha (ja som počas sledovania obvinil snáď všetky postavy v deji a niektoré dokonca viackrát čo sa mi často nestáva). To je v skratke debut Alejandra Amenábara, ktorým na seba upozornil svet a ktorý predznamenal že Amenábar má talent a v budúcnosti od neho môžeme čakať kvalitu (Tí druhí (2001)). Diplomová práca nesie typické znaky španielskeho trileru/hororu, ktoré mávajú podobné španielske diela dodnes ako napr.: zamotaný scenár, dôraz na atmosféru, napätie,nepredvídateľnosť deja, zaujímavé dialógy a úvahy postáv... Rozuzlenie má hlavu a pätu, pri čom okrem uspokojivého konca sa dočkáme v scéne v nemocnici aj perfektnej ironickej odpovede (u mňa táto posledná scéna vyvolala skutočne úškrn a Amenábara za ňu chválim) na otázku ktorú film pokladá počas celej stopáže (prečo sú ľudia odjakživa tak fascinovaní násilím?). Depresívne a temné 8 MM (1999) od Schumachera na podobnú tému bolo však predsa len ešte niekde inde, takže preto nakoniec "len" za poctivé 4*. 80% ()

cab

Thriller jak se patri srazi potrhle reseni nekterych zasadnich situaci, kdyz by mohli byt reseny inteligentneji a racionalneji , ale vyzdvyhuje dramaticke tahani divaka za nos, kdo vlastne stoji za temi zverstvi a dusna atmosfera od zacatku do posledniho zaberu. Navic bych vyzdvihl perverzne hrajiciho (Eduardo Noriega) a zamysleni tvurcu jaky je vlastne zajem publika o brutalitu a nasili, jak je ukazano v prvni a posledni scene. Zvedavost a cizi nestesi dohromady se sklonem lidstva k nasili je nebezpecnou kombinaci a je dobre si podobne veci parkrat uvedomit i bez nazorne ukazky. 70%. ()

Hanys_

Amenábar mě už asi nikdy nepřestane překvapovat. Parádní práce na debut, navíc v porovnání s mladším 8 MM už ten Schumacherův majstrštyk nevypadá zas tak neskutečně skvěle ...7.5/10 ()

Schuldiner odpad!

Tak tady chtěl být někdo originální a natočit telenovelu s nádechem hororu. Je fakt, že nic podobného jsem nikdy neviděl. Ale ani jsem po tom nikdy netoužil. Opravdu hodně dementní film. Musím tomu zkrátka alespoň trochu srazit hodnocení... Vždyť tam je tolik nesmyslů a úsměvných až směšných momentů... Kdyby to mělo 25 minut, řekl bych si, že jsem jen (bohužel) viděl nějaký nový díl Kassandry nebo Esmesraldy nebo něčeho podobného, ale těch 125 minut je opravdu náročných... ()

prezdivaka

Nic nadprůměrného, jak bych čekal od zdejšího hodnocení. Postavy se chovají podle klasických hollywoodských schémat a dívka kterou vystraší i sledování brutálních scén se neohroženě vrhá do pátrání, setkává se s domnělým vrahem na opuštěných místech, utíká z míst kde jsou lidé na opuštěná. Chová se naprosto proti lidské přirozenosti. Vše je podřízeno scénáři. Pokud to nečtete, je mi vás líto. Ani napínavé scény nepůsobí dramaticky. Prostě klišé. ()

sona123

Uf. Já si nevím proč myslela, že to bude něco intelektuálního (to je tak, když si někdo nečte obsah) a ejhle, pěkně na to šlapou hned od začátku. Bylo srandovní dívat se na něco tak starého (hlavní hrdinka nosí děsné mrkváče a poslouchá walkmana!!!), ale kromě výdobytků tehdejší techniky a módních výstřelků to rozhodně nepůsobilo nijak nepřijatelně. A nechutné to bylo dost, stejně jako dramatické, lehce erotické, sadistické a poutavé. Španělé prostě umí. ()

fredisek

Čekal jsem zásadně víc. Tohle nebyla ani příprava na The Others. Přímo se nabízely motivy rituálních obětí a tak podobně, Amenábar zůstal ale při zemi (nešel pod zem). ()

geimz

Po toľkých oslavných komentároch som čakal netradičný mrazivý thriller s kvalitnou pointou, ako je to tu všade popisované, a o to viac som bol sklamaný. Totiž ten scenár nevie ohúriť alebo prekvapiť, ani zďaleka nie je taký prepracovaný, ako som čakal, postavy sa obšas chovajú dosť nelogicky a celý film tak nejak plynul bez mojej väčšej zainteresovanosti. To, že aj samotný vrah bol úplne jasný, je už len kliniec do rakvy priemernému filmu. Záverečná nemocničná scéna, reprezentujúca vzťah spoločnosti a násilia, však silná. ()

Yardie

Hmm, povedené. A ne málo. Film má ponurejší atmosféru, skličující, takovou komorní. Dialogy jsou velmi zvláštní - strohé, neuctivé, takové odsekávání, chladnost. Děj je vystaven velmi klamavě, člověk v podstatě do konce neví, oč jde, resp. kdo je ten dotyčný. Chvilku to vypadá na tohodle, chvilku na tohodle, pak zase tam a zpět, potom někdo další, a až do konce není jasno KDO. Rovněž téma je velmi silné, resp. takové nechutné a drsné a je tak i podáno, že člověku zůstává rozum stát a říká si, jak je něco takového možné. Ale zároveň to není podáno nevkusně. Celkově se vše spojilo do opravdu dobrého filmu, který má atmosféru, je parádně vystavěn a člověka dostane. Howgh! ()

Pitrsss

Pro mě je tenhle film návratem k podstatě žánru, ať už tomu říkáme horror nebo thriller. Pomalé, ponuré, depresivní a znepokojující...s minimem postav a těžko předvídatelnými dějovými zvraty. Od začátku do konce naprosto přímé. Takové filmy, jdoucí na dřeň, se už skoro netočí a je to škoda. 90% ()

Vesecký

Film naznačil, že Španělsku roste nový skvělý filmový režisér. I když to na pět hvězdiček nebylo, film nepostrádá napětí, které diváka připoutá ke křeslu před televizní obrazovkou. Čekal jsem původně příběh o studentech a zatím to byl víc napínák (nemám rád slovo sriler) první třídy (kdyby to nafilmoval Hollywood, asi by to díky americkému stylu člověk přežil se smíchem), kdy se člověk skutečně bál o Angelin život. ()

Standic1

Za mě dost přeceňovaný kousek... Atmosféra občas ujde, ale na to, aby se film bral vážně, je tu dost hloupých scén. Stejně tak bych i očekával více záběrů na řešený snuff film. Případně by bylo fajn alespoň nějaké objasnění, jak se k tomu viníci (abych nespoileroval :) ) dostali. Průměr, a to ještě s odřenýma ušima a ve srovnání s 8mm docela nuda. ()

Thomas_xxxxx

Tak film som si pozrel po 4 rokoch znova, keďže som akosi dostal chuť na španielsku hororovú tvorbu. Ako som čakal, tak film opäť nesklamal a držal napätie až do posledných minút. Nebol som síce až taký nadšený ako pri prvom zhliadnutí, keďže som si niektoré veci ešte pamätal, ale stále to je na 5*. ()

MIMI.kry

Příběh působí značně amatérským dojmem. Nemůžu si pomoci, strašná konina, na které je navíc v tom negativním smyslu znát stáří snímku. Je to jeden z těch kousků, které působí spíše jako parodie, kdy si říkám, že to snad ani tvůrci nemohli myslet vážně. Přišlo mi to spíše komické, než tísnivě napínavé. Dialogy jsou otřesné. Postavy se chovají nerozumně a až iritujícím způsobem nelogicky, přitom má jít o vnímavé vysokoškolské studenty a jejich profesory. Hvězdu dávám kvůli závažnosti tématu, točení filmů snuff, o kterém se ovšem mnoho nedozvíte a o kterém se film jen zdálky tématicky otřel. Také snad za nějaký velezjednodušený pokus o nastolení otázek jako například skutečnosti, že k zobrazovanému násilí na obrazovce se diváci mohou stavět různě a dívat se na ně z různých důvodů. Film je dost jednoduchý a považuji ho za velmi nepovedený, závažnou látku nedůstojně shazuje svou nešikovností. Na toto téma doporučuji spíše kriminální film 8 mm, z kterého mi bylo opravdu úzko a je více věrohodný. Rozhodně ve mě nevyvolával pocity trapnosti ani nechtěné směšnosti. A u takovéhoto námětu jsou adekvátní emoce opravdu důležité. Za chvilku dávají v TV Zodiaca od Davida Finchera (rok 2007), kde se rovněž mnohem zdařileji pokouší o napětí, pátrání po identitě zvráceného jedince, snaží se poodkrýt motivaci k nepochopitelnému jednání a kde se povedla psychologie všech postav. Po tomto uměleckém selhání si jdu pustit podstatně povedenější dílo. ()

husokachna

Můj největší problém s Tesis je, že aby bylo možno šponovat napětí, je k tomu třeba hloupost hlavní hrdinky/hlavních hrdinů a logických lapsů. Celkově, jakoby se Tesis odehrávalo v trošku odlišné realitě, kde lidi reagují jinak, než bych od vysokoškolsky vzdělaných (vzdělávajících se), čekal. Ale možná je to jenom Španělskem, já byl jenom na Mallorce. Mrzí mě, že klouže po povrchu, nakousne zajímavá témata, ale nevěnuje se jim do hloubky. Fascinace hlavní hrdinky násilím a rolí oběti a zároveň vědomé odmítání tohoto faktu, mě třeba strašně bavilo a kdyby se šlo víc tímto směrem, byl bych spokojenější. Takhle můžu opatrně doporučit standardní napínák zabývající se snuffem, který umí budovat hutnou, paranoickou atmosféru, ale pro normálního diváka může být příliš "španělský". Tak, tímto dokonalým přívlastkem skončím, protože už tak tenhle komentář vystřelil do stratosféry dokonalosti. Tři kvalitní kamery Sony s digitálním zoomem. ()