Diplomová práce

• Španělsko Tesis (více)

Thriller o studentce filmové fakulty, která si jako téma diplomové práce vybrala násilí v audiovizuálním průmyslu, je prvním filmem tehdy 23letého španělského režiséra Alejandra Amenábara. Angela v té chvíli ovšem ani netuší o existenci tzv. "snuff" filmů. Svět, ve kterém se nedopatřením ocitne, se před ní otevře ve chvíli, kdy je v projekční místnosti nalezen jeden z jejích profesorů - shodou okolností vedoucí její diplomové práce - mrtev. Angele se dostane do ruky kazeta s filmem, který pan profesor sledoval těsně před svou smrtí. Ve chvíli, kdy ji vkládá do videa, ještě netuší, že se stane svědkem něčeho strašnějšího, než si kdy dokázala vůbec představit. A že po stejné kazetě už pátrá někdo jiný. Někdo, pro koho je důležitější než cokoliv jiného a kdo se nebude ohlížet na nic a nikoho. Bude mít Angela dost důvtipu a duchapřítomnosti, aby unikla? (oficiální text distributora)

danny_21

Další zajímavý počin ze španělské líhně - opakoval bych se, ale zase Alejandrova Diplomka zase potvrdila, že tato prosluněná zemička je plná výborných filmových tvůrců a herců. Tesis je hlavně v první polovině skvělá, temná až přejíždí mráz po zádech, věčná škoda toho předčasného představení hlavního pachatele a zbytečně ( v mých očích ) překombinovaného konce. Schumacherův osmi milimetrový materiál je přeci jen o něco málo větší kalibr - 75 % ()

gemi

Totálně pasivní kravka a nesnesitelný nerd ve stupidním absolventském filmu, který prostě na první dobrou vypadá jako absolventský film. Jediné, co mi v tomto filmu připadalo skutečně jako horor, byla všeobecná stupidita (postav, děje), místy těžko snesitelná topornost ústřední slečny a kouzelé dialogy typu: "Řekněte mi, na co zemřel prof. XY? Vedl vaši diplomovou práci, tak byste to měla vědět..." (wtf?!). ()

1985lula

Španieli nesklamali a natočili peknú filmovú paranoju. Pre mňa je Tesis dokonca po scénaristickej stránke zaujímavejší ako 8 MM, ktorý je všeobecne známy. Musím vyzdvihnúť temnú atmosféru a perfektne zvolenú hudbu a niektoré scény, ktoré fakt stáli za to (walkman a scéna so zápalkami). ()

Gridlok

Ječící oběť na videozáznamu ječí na začátku filmu tak často, až je to dost iritující. Když Vás někdo pronásleduje v chodbách školy, kde je hromada lídí, kam utečete? Správně, do nějaké vedlejší chodby, kde neni ani noha...atd. Žádnej zázrak. ()

Lobotommy

"Násilí mluví za sebe." To je recht. Tady ho sice bylo v naprosto běžným měřítku... a přece! Atmosféra filmu, kde bylo napětí místy až nesnesitelné, do poslední chvíle se člověk nemůže rozhodnout, jestli je vrah skutečně opět a zase jen ten zahradník ;), no a do toho nervy s mojí vlastní diplomkou :D. Nemohl jsem zůstat neokouzlen. Je fascinující, jak některý režiséři maj k dispozici SFX efekty, bůhvíjaký můvístárs, rozpočet, že by s tím rok uživili Kambodžu a ten film klidně dopadne zadkem na hnovo, a tady si vlastně stačej trochou umělý krve a je z toho úžasnej snímek.___ Nikdy jsem "snuff" neviděl. A vlastně jsem o tom ani neslyšel. Až potom v souvislosti s tímhle filmem. Říkám si ale, že současný možnosti filmový produkce jsou už tak obrovský, že snad ani nejde poznat rozdíl, jestli je ve filmu člověk zrasovanej naoko a nebo doopravdy. Asi to je otázka guilty pleasures. ___Jen mě vždycky dostávalo, kdo jako rozhoduje o tom, že odpoledne si můžou v televizi v klidu vystřelit mozek z palice, ale na kozy se můžeš kouknout až večer, protože jsou sprostý... ()

Smerfetka88

Po celou dobu filmu jsem byla mezi 3* a 4*. Ani na konci filmu jsem ještě nevěděla, kolika hvězdami film ohodnotím, protože na jedné straně je fakt, že jsem se ani chvíli nenudila a že mě film opravdu zaujal. Dokonce jsem se ani nepozastavila nad nelogickým a slaboduchým jednáním hlavních postav. Už jsem si zkrátka zvykla, že ve většině filmů se před někým prchá do sklepa, do temných místností a hlavně někde, kde nikdo není. ALE! Něco mi mi tam trochu chybělo, nebo přebývalo...zkrátka tam bylo něco málo, kvůli čemu ty 4* nedám. Kdyby to ale šlo, dám 3 a půl! ()

TSZ

Z režisérského hlediska vcelku slušný výkon, ani herečtí představitelé nebyli marní, ale logických děr ve scénáři, těch bylo až příliš. Ač rozhodně nejsem typ diváka, který ve filmech nutně musí mít logiku, v thrillerech (dramatech) jí i já uznávám jako značně důležitý faktor, který mi umožní si to celé vychutnat. Bohužel, Alejandro Amenábar rozhodně nemá ten dar několika vyvolených režisérských bohů, kteří i slaboduchý scénář (z vlastní hlavy, mimochodem) vytáhnou nahoru kulervoucí atmosférou. ()

dogma97

Jediná snesitelně napsaná i zahraná postava je Chema - za něj je ten bod. Chvilku jsem uvažoval o tom, že nebudu vůbec hodnotit, když k žánru nemám zrovna vřelý vztah (a při pohledu na celkové skóre 75%), ale pak jsem si vzpomněl na Mys hrůzy - lze natočit kvalitní thriller, ne že ne! ()

jafuska

jen pro silné nervy, k tomuto není co víc dodat, perverze, zabíjení na živých lidech a podobné věci, začátek byl ještě docela fajn, než se toto začalo odvíjet a me to bohatě stačilo takže jsem udělala cvak a bylo po filmu, stačilo ()

Blenny

O něco lepší bratříček 8MM. Film, ale musím rozdělit na dvě nestejné poloviny. První, delší SPOILER!!, která končí neúmyslnou vraždou profesora, je nadupaná napětím a krve by se ve mě nedořezal. Bohužel, pak se film zlomí v podstatě v normální béčkovou teen lekačku/vyvražďovačku s poněkud překombinovanou zápletkou a bez napětí. Už mi bylo jedno, jak to dopadne. Škoda, třikrát škoda. Dal bych 3,5 hvězdy. ()

mirkath1

Moc dobré a po dlouhé době mi nervy docela hrály a měla jsem chuť to občas posunout abych věděla co bude dál. Kam se hrabou americké předvídatelné filmy Sice to občas nechutně natahovali, dalo se to trochu smrsknout :) ()

MaxForValue

Pôjdem asi proti prúdu, ale Amenábarovo dielo je pre mňa desivejšie, sofistikovanejšie a nápaditejšie než 8MM Joela Schumachera. Na španielskom snímku si cením jeho nepredvídateľnosť, neustále zvraty, desivosť, ktorú vyvoláva počas celých takmer 120 minút. Je to hra na mačku a myš, v ktorej poznáte akurát tú myš, len neviete, kto je vlastne tá mačka. Jedinú výhradu mám k záveru (nie však myšlienke celého diela), ale to by bez spoilerovania vysvetliť nešlo. ()

AlexUnited

Super film, ktorý by už v dnešnej dobe natočený byť nemohol. Technika a vnímanie filmového násilia, či porna sú už niekde úplne inde, preto príbeh pôsobí miestami naivne, ale myslím že práve v tom je jeho hlavné kúzlo. Nelogické správanie postáv sa v tomto prípade kompletne odpúšťa. Ja som sa bavil a ani chvíľku sa nenudil. ()

Kortexo

Skvělý thriller.Jeden z těch filmů, kde vrah sice je znám v prvních 10 minutách a už jenom z napětím sledujete jeho pád, ale dokáže udržet napětí až do konce ve skvělé formě. Navíc film vkusně a nenásilně koketuje s morální otázkou násilí ve filmů a společnosti... ()

MyrnaAlec

Po hodině to už byla nuda...zřejmě španělská odpověď na snuff vlnu. Hlavní hrdinka patřičně vyjukaná, mimózní spolužák, co se do ní zamiluje, kdežto ona má oči jen pro padoucha. ()

haffen

Celkom slušne natočený thriller. 90 roky boli proste najlepším obdobím na tento žáner. Filmu by ale prospelo, keby bol kratší. Keď som si myslel, že už je koniec, tak ono to pokračovalo ďalej a možno zbytočne sa to komplikovalo. Každopádne mám rád filmy, kde ešte v 3/4 filmu máte problémy určiť vraha. Kto má rád 8mm, tak tento mu sadne asi tiež. 75% ()

Tichoza

Perfektně natočený, napínavý až do posledního konce, co víc od tohoto žánru chtít. 8mm se po kvalitativní stránce s Tesis nemůže ani srovnávat. ()

CrazymanM

Velice temný,drsný a napínavý příběh,který mě opravdu zaujal.Již dříve jsem avizoval,že se mi španělská tvorba zamlouvá a tento snímek opět potvrdil moje slova.Jen tak dál,škoda,že se o něco takového nepokusí naši tvůrci(a když,tak marně).Jen se mi film zdál příliš zdlouhavý,stačilo 100 minutek,ale jinak dobrý!!! ()