Diplomová práce

• Španělsko Tesis (více)

Thriller o studentce filmové fakulty, která si jako téma diplomové práce vybrala násilí v audiovizuálním průmyslu, je prvním filmem tehdy 23letého španělského režiséra Alejandra Amenábara. Angela v té chvíli ovšem ani netuší o existenci tzv. "snuff" filmů. Svět, ve kterém se nedopatřením ocitne, se před ní otevře ve chvíli, kdy je v projekční místnosti nalezen jeden z jejích profesorů - shodou okolností vedoucí její diplomové práce - mrtev. Angele se dostane do ruky kazeta s filmem, který pan profesor sledoval těsně před svou smrtí. Ve chvíli, kdy ji vkládá do videa, ještě netuší, že se stane svědkem něčeho strašnějšího, než si kdy dokázala vůbec představit. A že po stejné kazetě už pátrá někdo jiný. Někdo, pro koho je důležitější než cokoliv jiného a kdo se nebude ohlížet na nic a nikoho. Bude mít Angela dost důvtipu a duchapřítomnosti, aby unikla? (oficiální text distributora)

Narya89

Vliv násilí ve filmu na vnímání a psychiku lidí mě také vždycky zajímal, proto jsem konečně zhlédla tuto Amenábarovu prvotinu a musím říct, že se povedla. Atmosféra je dostatečně napjatá, ale film současně není klišoidní, takže se nedá po půl hodině odhadnout závěr a rozdělit charaktery na ty zlé a dobré, jako je tomu u většiny hororů. Naopak jsou postavy velice komplexní, s určitou minulostí, zálibami, sklony, atd. Líbilo se mi, jak zpočátku nicnetušící Angela kvůli své diplomce nahlédne za oponu tajného snuff klubu, kterému se to samozřejmě nelíbí, a tak začíná obvyklá paranoia, strach, nedůvěra ve své okolí, atd. Každopádně velice realistický kvalitní mysteriózní horor podle mého gusta:) ()

cross

Výborný thriller, s hodně zamotaným scénářem, kdy si ke konci opravdu nemůžete být jisti ničím a hlavně nikým... Velmi povedené jsou také poslední záběry filmu, které ukazují zcela nezkreslený pohled na naši společnost a i když jsou velmi smutné, jsou bohužel naprosto pravdivé. Osobně jsem však měl při sledování trochu problém, protože na mě působí film hodně lacině (asi jako další trapná německá či anglická seriálová detektivka). Možná kdyby bylo víc peněz a Diplomová práce se realizovala jako velkoplátnová podívaná se zahraniční účastí... ()

Hér

Nechápu jak tento film mohl dostat takové ohodnocení. Naprosto dementní, ano dementní chování hlavní hrdinky, která je tak neuvěřitelně tupá že to snad ani neni možný. Opravdu se mi nikdy jindy nestalo že bych přál hlavní hrdince aby jí zloduch sejmul co nejvíc brutálním, krvavím a bolestivím způsobem za její idiotské chování . Jediné co mě přinutilo dát alespoň 1* je námět snuffů kterých si tu stejně moc neužijeme a svím způsobem taky "Endžíla" která suveréně drží první místo v mé hitparádě nejtupějších hlavních postav. ()

RumbleFish

Jen průměrný thriller aneb Amenábar ještě v začátcích... Srovnávat s 8MM (5*) je mimo mísu, neboť pojítkem je pouze "snuff tématika", ale uchopení, režie, atmosféra, to vše je u těchto snímků naprosto odlišné. Tesis má velmi zdlouhavý úvod a i když se pak docela rozjede, dvouhodinová stopáž je dlouhá a místy jsem se nudil. Nepřesvědčivé herecké výkony, překombinovanost děje, nelogické chování postav a ani atmosféra nebyla bůhvíjaká, natož pak řadit tento snímek mezi horory... Pochvalu ale rozhodně zaslouží výtečně atmosférická hudba. ()

mcleod

Velmi dobrý thriller o studentce píšící diplomku na téma audiovizuálního násilí a záhadné videokazetě obsahující nahrávku brutální vraždy. Výborný příběh plný napětí... ze začátku sice hodně nechutné, ale časem se nechutnosti vytratí a zůstává pouze napínavý příběh. Scénář je sice jednoduchý, ale zároveň tak mistrně napsaný, že člověk stále neví na čem je a nezbývá mu než se nechat vést výborným režisérem. Stejně jako v dalších filmech Alejandro Amenábar dokáže udržet konstantní napětí a vtáhnout diváka do děje. Závěrečná myšlenková pointa celého příběhu pak nic netušícího diváka vyloženě uzemní. ()

klima777

Herci neskutečně toporní; po nějaké sociologické sondě ani vidu, ani slechu. Ovšem stala se zvláštní věc: Atmosférou mi tento film silně evokuje naivní strašidelné historky, jež si děti vyprávějí (pamatujete onen speciální typ lidové slovesnosti?) na školách v přírodě, letních táborech atd. Inu, debut je debut.------- Stávám se snad profesionálním cynikem? A kdy si pro mě přijde Krvavý koleno? ()

Autogram

Španielska jemná úchylárňa so snuff tématikou, ktorá sa ale príliš vlečie. Aby to malo aspoň jednoduchý hororový príbeh, tak sa musí klasicky dodať nadmiera nelogickosti, najmä hlúpeho chovania postáv z oboch strán, tých dobrých aj zlých. Prvá polovica, keď ešte zohrávajú nejakú úlohu profesori filmovej fakulty, sa dala zniesť vrátane dobrej atmosféry, ale v druhej čisto tínedžerskej doberačke to kleslo pod úroveň tohto režiséra. Aspoňže po očakávanom závere prišiel morálny apel na spoločnosť vo forme vypúlených očí pacientov v nemocnici očakávajúcich v krimi správach niečo ohromné. –––– Násilí, které uvidíte v tomhle filmu, mluví samo za sebe. ()

Berenise

Naozaj neskutočne napínavý film, viac thriller ako horor. Podľa mňa osobne pútavejší, prepracovanejší a hlavne nervydrásajucejší ako 8MM. U mňa je to fakt na panáka po zhliadnutí doma o samote .... uff! ()

Pecival

Až na pár situací, kde se postavy chovají opravdu velmi dementně se jedná o velmi napínavý sníměk, zpracovávájící zajímavé téma. Scénář je velmi chytře poskládán, takže tipujete na vraha každých pět minut někoho jiného a taktéž po formální stránce (zvlášť budování napětí) perfektně zvládnuté. Ana Torrent velmi sympatická. ()

Smileface

Drsný temný thriller plný fiktivních zápletek a scén tak,že nebudete ani chvíli vědět jak to ve skutečnosti je.Sledování této atmosferické podívané je ojedinělý zážitek. ()

solskjaer

Nevím tedy zas až tak přesně proč je film tak vysoce nadprůměrně hodnocen, ale jedno vím určitě, a to, že 8 mm nesahá ani po titulky. Bohužel, zase jsem se nechal nalákat vysokým hodnocením, a opět jsem se přesvědčil, že to vždy nemusí znamenat kvalitu a zábavu. ()

BMAJTZ

Atmosféra filmu byla opravdu parádní. Jasně ten film rozhodně není dokonalý a to hned z několika důvodů. Snad největší nelogičnost bych viděl v nezavolání policie, přestože k tomu mělo dojít už poměrně brzo. Hlavní hrdinové totiž neudělali nic co by je stavělo do špatného světla a důkazů měli celou hromadu. V příběhu jsou prostě občas díry, ale to jsem schopen prominout. Co tento film dělá opravdu bravůrně, že dokáže člověka dokonale zmást. Upřimně řečeno jsem si celou dobu říkal, že přesně tuším kdo je tedy vrah, po dalších ti minutách už jsem si tak jistý nebyl a za dalších 15 jsem přemýšlel zase úplně naopak. Tak jako tak jde o zajímavou podívanou s hutnou atmosférou, která pro to aby byla mrazivá nepotřebuje spadat do nechutností, což je vzhledem k tématu docela příjemné. ()

sedm.1

S ohledem na všechny ty oslavné komentáře jsem se na Tesis těšil jak alkáč na krabicák, ovšem krom obrovského zklamání jsem si z tohoto snímku nakonec bohužel neodnesl vůbec nic jiného. Jednak jsem se, tedy jen tak mimochodem, utvrdil v tom, že právě španělská kinematografie je mi z těch evropských asi vážně ta nejvzdálenější, oni mají skutečně velmi specifický styl zpracování, který je u všech filmů, pocházejících z této země, téměř totožný, a to navíc napříč všemi žánry a mě prostě absolutně nejde pod nos. Každopádně ale jak tento snímek může mít takové všeobecně pozitivní přijetí, to mi hlava nebere. Zápletka je nehorázně nudná, nevýrazná, neskutečně natahovaná, průhledná, s minimem zvratů, nehoráznou spoustou nezáživných keců, vedených opravdu nesympatickými a nevýraznými herci, prostě bída. Snuff je pak sice ústředním tématem filmu, což by byla bomba, ale ve výsledku je postaven vlastně i tak nějak krapet mimo, po nějakých nervydrásajicích scénách zde není ani památky, jediné tedy co nemohu Tesis upřít, je několik scén, které působili stylově a fungovalo v nich i napětí, ale takových okamžiků je zde vážně jen pár. „Velké finále“ je pak zcela nepřekvapivé, nezábavné a bez jakékoliv gradace. A jelikož mi vůbec nesedla ani celá ta myšlenka filmu, já musím hodnotit velice slabě a jsem z toho snímku tak akorát pěkně zpruzenej! Rozhodně nedoporučuji! ()

bari68

Pri mene Amenábar začínam spozornieť čím ďalej viac a viac.Jedná sa o skvelý thriller,kde (aspoň ja) som do poslednej chvíle nevedel kto je tým vrahom...Kvalitný a prepracovaný scenár divákovi evokuje zvraty za každým dejstvom tak,že do rozhodujúceho finále stále premýšľame a nechávame sa unášať na vlne atmosféry,ktorá avšak mohla ísť ešte viac do hĺbky a tak prevýšiť pocity väčšej depresívnosti,surovosti a brutality.To je asi to,čo mi tu k dokonalosti chýbalo.4,5* ()

Wally

Kvalitně odvedená filmová práce, ale že bych si z toho sednul na zadek, tak to ne. Kolikrát člověk kroutí během filmu hlavou, proč se hlavní hrdinka chová totálně iracionálně a tak naivně (z přeplněných chodeb utíká do sklepních labyrintů apod) - v amerických hororech se vnadné blondýnky chovají stejně, ale často se na ně dá alespoň zálibně koukat.. Za pravdu musím dát těm, kteří říkají, že je hodně těžké odhadnout kdo je zloduch...ne, že byste si to z kraje netipnuli, ale zaručeně to několikrát během sledování odvoláte a pak zase přivoláte :-) Pro mne průměrnej film, který nenadchne, ale ani neurazí. ()

Lisabellla

Takovéto filmy se mi nikdy nijak zvlášť nelíbily. No a, prostě to není můj šálek kávy, řekla jsem si. Španělsko, řekla jsem si. Tak se na to jen po očku podívám, řekla jsem si. Pustím si to, když stejně nemám na nic konkrétního chuť a už bylo celkem pozdě a já byla unavená ... Do poloviny filmu jsem se skutečně po očku dívala, hlavní hrdinka žádná krasavice, hlavní hrdina žádný krasavec .. Fajn, řekla jsem si, to bude oddechovka. Občasné děsivé výkřiky upoutaly mou pozornost, ale nijak zvlášť jsem se tomu nevěnovala. Asi od poloviny jsem děj začala sledovat o něco bedlivěji. To začíná být zajímavé, řekla jsem si. A dívala se a čím déle jsem se dívala, tím více jsem hltala scénu za scénou a větu za větou. Mnoho lidí zde píše, že do samotného konce si nemůžete být jistí, kdo je vlastně opravdu vrah. Trochu mne zklamalo, že to nakonec dopadlo tak, jak jsem od začátku předpokládala, že to dopadne. Těšila jsem se na ten konec, který mi dá pár faceka a řekne mi "Vidíš, hříšnice, nic nevíš!" A já přitom věděla a konec mi nenafackoval. Přes počáteční nezájem a vlažnost dám pěkné tři hvězdičky. Jsem v rozpacích, zda dát i čtvrtou, ale nezdá se mi to fér vůči filmům, které byly mnohem lepší a čtyři hvězdy ode mne dostaly. ()

jondoe

V 96tom by to na mna asi inak posobilo, ale ja tento thriller videl az teraz a mozem povedat, ze to na mna posobilo naivne a nedoveryhodne. Scenar je biedny, vela veci neni domyslenych a chovaniu postav chyba logika a navyse posobia velmi nesympaticky. Je vela starych thrillerov z podobynm zanrom ale tie ani po rokoch nezostarli ( 8mm, Sedem, Mlcanie Jahniat ). Znova sa cudujem tak vysokemu hodnoteniu. Tento film si zasluzi maximalne 40 percent. ()

Daewiik

Pecka! Naprosto nic jsem od toho nečekala a děj mne totáně pohltil. Napětí od začátku dokonce, vtipné scény, hororové záběry, a krásná hlavní hrdinka, co víc si sakra přát! ()