Diplomová práce

• Španělsko Tesis (více)

Thriller o studentce filmové fakulty, která si jako téma diplomové práce vybrala násilí v audiovizuálním průmyslu, je prvním filmem tehdy 23letého španělského režiséra Alejandra Amenábara. Angela v té chvíli ovšem ani netuší o existenci tzv. "snuff" filmů. Svět, ve kterém se nedopatřením ocitne, se před ní otevře ve chvíli, kdy je v projekční místnosti nalezen jeden z jejích profesorů - shodou okolností vedoucí její diplomové práce - mrtev. Angele se dostane do ruky kazeta s filmem, který pan profesor sledoval těsně před svou smrtí. Ve chvíli, kdy ji vkládá do videa, ještě netuší, že se stane svědkem něčeho strašnějšího, než si kdy dokázala vůbec představit. A že po stejné kazetě už pátrá někdo jiný. Někdo, pro koho je důležitější než cokoliv jiného a kdo se nebude ohlížet na nic a nikoho. Bude mít Angela dost důvtipu a duchapřítomnosti, aby unikla? (oficiální text distributora)

dubinak

Na tento film jsem se dívala asi opravdu jen ze zvědavosti jak toto citlivé téma jako je snuff Amenábar pojme a v jaké míře odhalí divákovi zákulisí. No, nakonec to nebylo až tak žhavé, ale jako filmařina dopadlo Tesis velmi slušně. Scénaristicky k tomu nemám moc co vytknout, možná občasné trošičku trhlé jednání postav, ale to se dá dvacet let starému snímku prominout. Opravdovou výhodou jsou tu hlavně perfektně vybraní herci, kteří se do svých rolí hodili jako ulití. Čemu ale dávám ty opravdové čtyři hvězdy je asi to, že mě Tesis dokázalo po celých 120 minut udržet jako přibytou a atmosféru jsem jen hltala. Hodně se tu hraje na tu kriminální stránku a do poslední chvíle opravdu nevíte, kdo za zločiny stojí. Potěšila i příjemně vtipná scéna v tunelu a Chemovy hlášky. Kdyby takovéhle filmy Španělé točili častěji a vyprdli by se na ty jejich zamotané duchařiny, byla bych opravdu radši. ()

C0r0ner

Španělé umí, o tom jsem se přesvědčil nesčetněkrát a Amenábar je jeden z nich. Diplomová práce sice mohla být o něco kratší, aby tak získala na větší úderností, ale i tak to byl zajímavý thriller s dobrou atmosférou. Hororem bych to rozhodně nenazval, nic moc strašidelného tam nebylo, ale Noriega byl přesto dostatečně hnusný. 80% ()

sulimo

Kam až je filmař schopen zajít, když si to publikum žádá? Já jako publikum sem nemohla odtrhnout od obrazovky zvědavostí a zároveň jsem sama sebou pohrdala, popírala jsem tedy něco mě, jako člověku přirozeného, popírala jsem touhu vidět násilí. Tak trochu mi to připomínalo Funny Games (spíše ty rakouské, díky roku výroby), princip je vlastně stejný, režisér se snaží divákovi nasadit brouka do hlavy tím, ža zobrazuje násilnosti a apeluje právě na ono divákovo přirozeno, které se násilí nemůže nabažit, i když to rozum vehementně odmítá. Výsledkem toho všeho je pořádný znechucení nad sebou samotným, nad společností, naštvanost na režiséra a do toho všeho popíraná spokojenost s filmem. Za sebe mohu tedy říct, že se jedná o naprosto výborný snímek, na který nezapomenu už jen proto, že jsem se po něm na chvíli nenáviděla za to, že jsem jen člověk. ()

Juto

Tento napínavý film sa týka Angely (Ana Torrent), ktorá je študentkou univerzity žurnalistiky v Madride. Narazí na film, ktorý ukazuje mučenie a zabíjanie dievčaťa. Spriatelí sa s Chemom (Fele Martinez), mladíkom úplne posadnutým násilnými filmami. Zistia, že dievča študovalo na univerzite v ich škole a jej bývalý snúbenec Bosco (Eduardo Noriega) používa podobnú kameru. Čoskoro zistia, že zabíjanie bolo skutočne natočené na akademickej pôde. Film zobrazuje mrazivé napätie, tajomno a temnú atmosféru so šokujúcim finále. Obsahuje skvelú tvorbu napätia, thrilleru, teroru, emócií a krátkeho krviprelievania. Je to vzrušujúci, bizarný film. 8/10 ()

fashion

Pozerala som to prednedávnom a s odstupom času to nedokážem tak oceniť tak, ako keď som to videla prvý krát. Amenábar je môj obľúbený režisér. Prvýkrát videné v koncom roku 2012. Vtedy ma to veľmi zaujalo, vtiahlo do deja, bolo cítiť obrovské napätie. Dlho som nad týmto filmom ešte rozmýšľala. Teraz, keď som to pozerala, tak mi to prišlo obyčajné, priam predvídateľné. No napriek tomu hodnotenie nezmením. ()

Gavin87

Originální téma. Což je v žánru thrilleru-hororu v dnešní době docela problém. Až na pár nelogických a prvoplánových věcí je pro mě tento film velmi dobrou podívanou. ()

hans500

Výborný film, zajímavé je srovnání s pozdějším filmem 8MM Joela Schumachera, který je velmi podobný (stejný námět - snuff). Obě verze, Amenáberova i Schumacherova, jsou dobré, a tam kde Schumacher vytvořil skvělou ponurou atmosféru, tam Amenáber exceluje hororovými prvky atd., dále je u této verze lepší hudba. Celkově jsou tedy oba filmy zhruba stejně dobré (zajímavé je, že i zdejší procentuální hodnocení je stejné - 79%). ()

Khumbac

SNuFF na VHS. Souboj studenta s profesorem byl komický. Opravdu jsem nečekal, že to nakonec bude ten, co to byl. Herečka studentka byla sympatická, ale strašpytlice :) ()

chelseaman22

Co se týče žánru thriller, tak Španělé umí jako žádní jiní. Bravurní zápletka, u které do poslední chvíle váháte, jaký ze třech hlavních hrdinů je vlastně tím vrahounem, který zabíjí a ukájí se u toho. Věčná škoda, že španělská kinematografie je v českých luzích a hájích opomíjena stejně jako sebereflexe od představitelů ODS. 88% ()

Sfinkter

Amenábar natočil tento snímek ve 23 letech, to mě na celé věci zaráží nejvíc. Téma, postavy, práce s obrazem, vše by mu mohli starší kolegové závidět. Někde určitě rezervy byly, film na mě nepůsobil až tak skličujícím dojmem jako hollywoodských 8MM, i přesto je tento thriller poctou filmovému umění a mezi kvalitními španělskými snímky si místo našel velice rychle. ()

Goldenhair

“Me llamo Angela... y me van a Matar“. Alejandro Amenábar je génius. A už je mi jasné, kdo se kde inspiroval... Ale zatímco 8mm zůstaly někde na půli cesty a Funny Games se topí v samoúčelnosti a postrádají hlubší smysl, Amenábar dotáhl v pouhých čtyřiadvaceti svůj celovečerní debut k dokonalosti. Tesis není jen provokativním hororovým thrillerem, co nahlíží pod pokličku snuff filmů. Zároveň i inteligentně poukazuje na fascinaci lidí posedlých násilím, smrtí a kouzlem zakázaného (hned úvodní scéna). A to vše se obejde bez laciné přehlídky exploitation nechutností. Režisér pouze zabrnká na naši představivost a diváka dál navnazuje. Prostě od první do poslední minuty napínavý a pohlcující snímek s nečekanými, ale přesvědčivými zvraty a chvílemi až hitchcockovskou atmosférou. P.S. Ač s Vanilkovým nebem problémy nemám, jsem ráda, že na rozdíl od Abre Los Ojos, se v tomhle případě americký remake nekonal. Vlastně by ani nebyl důvod, protože tenhle prvotřídní thriller snímkům “made in Hollywood“ směle konkuruje. ()

bubun

Mírně předvídatelný a mírně překombinovaný film, který nad průměr povyšuje hlavně několik velmi napínavých momentů a atmosféra. Škoda jen, že se v něm vyskytují schematické scény ve spojení s typickou kompozicí, kdy prostě víte, že z té tmy někdo vyleze... Ale i tak je to slušná podívaná a stojí za to vidět. ()

plechulka

Pro mne docela zklamání - hlavní hrdinka se většinou chová jak puberťáci ve standartních vyvražďovačkách (např. místo aby se držela při útěku před podezřelým mezi lidmi, utíká do temných a opuštěných chodeb, navštěvuje téhož za noční bouře apod) a ani zde tolik vychvalovaný scénář není nic světoborného. Líbila se mi hudba, co chvílemi podkreslovala zajímavé a strašidelné záběry, ale celkově mne to nenadchlo ani nepoděsilo. ()

Raven0

Spíš než horor, je tenhle film pořádně tíživý psycho. Člověk vůbec neví kdo je kdo, kdo je přítel a kdo nepřítel a je tak napnutej až do samotného závěru. A samotná hlavní hrdnika? Moc zajímavá postava. Co je zač ona? Co jí vede k tomu, neustále pátrat dál a dál... Opravdu jsou její úmysly tak čisté a vznešené? Nebo je jen fascinována tajemným světem násilí a smrti? Konec sice nemá tak hlubokou pointu jakou bych si představoval... Ale na druhou stranu posledních pár vteřin, to je paráda. Ta hořko-sladce ironická tečka vás prostě dostane. ()

Muse

Dívka 22let, 170cm, unuděná a znechucená životem, daruje své tělo pro natočení snuff filmu. Značka: Vše dovoleno kromě poškození plic. Ty chci věnovat na protikuřáckou propagandu.. ()

Jazzzz

Trošku méně atmosférické nežli 8mm, které je typické ponurou špinavou atmosférou velkoměsta. Zde je děj zasazen na vysokou školu, do mnohem slušnějšího prostředí. O to víc pak vynikne to co se tam vlastně děje. A film lze vnímat jako filmovou variaci na téma Špatně zvolené téma do diplomky. Ke konci bych ocenil trochu větší nahlednutí do oné organizace, snad i jednu rozkrájenou. Myslím, že když už se film týká této problematiky, mohl by být krapátek krvavěší. A učitel s názorem, že umělec točí to co diváci chtějí vidět si myslím zaslouží odstřelit. ()

noriaki

Líbila se mi režisérova práce s postavami. Dvojka hrdinů působí prvoplánově sympaticky, ale zvlášť u Chema je jasné, že to bude v nitru pořádný úchyl. Ángela za ním nijak zvlášť nezaostává, takže nějakou dobu není jasné, kam se děj nakonec zatočí. Druhá polovina už je trochu roztahaná a spoléhající na schovívavého diváka velkoryse přehlížejícího diskutabilní rozhodnutí a pár vyložených kravin, jenže téma je tak šokující a atmosféra tak hustá, že jsem Amenbárovi rád všechno odkýval. Scéna v garáži je herecký a scenáristický majstrštyk. ()

dANo

Kľudne by som dal aj plné hodnotenie, keby mi tam nevadilo zopár scén, kde mi chýbala logika, resp. som dobre nerozumel scenáru, ktorý mal evidentne za úlohu diváka zmiasť natoľko, aby bol prekvapený až na záver... Akokoľvek, Amenábar už v tomto svojom prvom celovečernom filme ukázal svoje nepopierateľné režisérske kvality. ()